Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Podobne dokumenty
OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

Scenariusz zajęć plastycznych w kl. IV szkoły podstawowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE TRZECIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ORLĄT LWOWSKICH W ZABRATÓWCE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Temat zajęć: Pole, pole, łyse pole...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Michalowie Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

poziom nauczania, klasa, liczba jednostek lekcyjnych gimnazjum, klasa trzecia, dwie jednostki lekcyjne

TEMAT: Gwiaździste niebo.

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WIEDZY O KULTURZE

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tajemnice wiosennego przebudzenia Temat: Wiosna w sadzie i ogrodzie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH W KL. IIa PRZEZ WANDĘ SMYL DN r.

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA JĘZYK KASZUBSKI

Scenariusz lekcji języka polskiego TEMAT: TEN WIERSZ GRA, DŹWIĘCZY I SZELEŚCI - CZY TO MOŻLIWE?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 6

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Konspekt dodatkowych zajęć rozwijających z informatyki koła zainteresowań przeprowadzonych w dniu r. w ramach projektu Szkoła w działaniu

, PAKIET 99, SCENARIUSZE LEKCJI,

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Zaproszenie do świata baśni, bajek i wierszy

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Funkcja rzeczownika w zdaniu

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

AUTOR SCENARIUSZA: BOŻENA NOWAK TEMAT TYGODNIOWEGO OŚRODKA PRACY: ZWIERZĘTA NA ŁĄCE (BOCIAN, ŻABA, ŚLIMAK, BIEDRONKA)

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Lucyna Ciuła Agata Szyndler SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny dla przedmiotu MUZYKA na II etapie edukacyjnym ( kl. IV-VI)

Lekcja z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego w klasie VI. Temat: Wydawnictwa informacji bezpośredniej, metody posługiwania się nimi.

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MUZYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BOLECHOWICACH opracowała mgr Dorota Wojciechowska

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W jesiennych kolorach Temat: Co słychać u zwierząt?

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO DZIEŃ ZAKOCHANYCH W GIMNAZJUM NR 9 W GDAŃSKU

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Dzień Europejczyka. W SP w Nasiadkach 2002r. Opracowała i prowadziła: Jolanta Kurpiewska nauczycielka SP w Nasiadkach SCENARIUSZ LEKCJI

PROJEKT: Wędrówki po Afryce

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z PLASTYKI I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH (PLASTYCZNYCH)

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Scenariusz projektu realizowanego na lekcjach języka polskiego w klasie III gimnazjum

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie piątej. Temat: Podział liczebników ze względu na ich budowę i znaczenie.

Konspekt z muzyki dla klasy II

KRYTERIA OCENY ROCZNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Praca z tekstem, dyskusja, metody aktywne przy układaniu notatki skojarzeniowej, praca w grupach. Środki

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Polscy nobliści SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A M U Z Y K A R O K S Z K O L N Y /

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU MUZYKA, PLASTYKA, ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE w PG PRZYLEPIE

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

"Nasza szkoła w poezji uczniów"

Scenariusz lekcji pt. Muzyka i przyroda

PODRĘCZNIK Gra muzyka! J. Oleszkiewicz Nowa Era. Przedmiot ma na celu zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki muzycznej.

Wymagania edukacyjne z zajęć artystycznych (muzycznych) klasy II

Transkrypt:

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV realizacja treści ponadprzedmiotowych na lekcjach j. polskiego oraz promocja twórczości własnej dzieci Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana. Czas trwania 90 minut Cele: Uczeń potrafi: Dostrzec wyróżniki graficzne wiersza (wers, strofa- lub jej brak) i brzmieniowe ( rym) w poezji. Wskazać epitety i określić ich funkcję. Wskazać i tworzyć podstawowe części mowy. Wyrazić uczucia i nastroje barwami. Wskazać tworzywo dzieła literackiego, malarskiego, muzycznego. Dostrzec analogie między barwą a dźwiękiem. Interpretować treści pozamuzyczne utworu plastycznie i ruchowo. Wykonywać pracę techniką reliefu. W skupieniu słuchać muzyki, poezji. Współpracować w grupie. Obiektywnie oceniać efekty pracy. Metody: Działań praktycznych. Problemowa. Burza mózgów. Mapa skojarzeń. Ekspozycja. Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa. Środki dydaktyczne: plansza z mapą skojarzeń, powielony tekst wiersza M. Suchaneckiej pt. Najpiękniejsze miesiące w roku, instrukcja do pracy dla poszczególnych grup, karta pracy dla każdego ucznia, tomik poezji Malwiny Suchaneckiej, koperty z kółkami w siedmiu kolorach i po dwa magnesy (dla każdego ucznia), magnetofon, taśma z nagraniem utworu Poranek Griega, płyta z nagraniem muzyki do piosenki Idzie wiosna, rylce, arkusze brystolu formatu A2, przygotowane do pracy techniką reliefu. 1

Przebieg lekcji: 1. Powitanie, wyjaśnienie celów lekcji, podział klasy na grupy. 2. Burza mózgów: podawanie skojarzeń, jakie budzi w uczniach słowo WIOSNA ; zapis wyników na mapie skojarzeń: SŁOŃCE BOCIANY RADOŚĆ ZIELEŃ KWIATY ŚPIEW PTAKÓW ZAPACH WIOSNA 3. Odpowiedź na pytania: Jak czujemy się po długiej zimie? Jak wiosna wpływa na nasze samopoczucie? 4.Prezentacja przez autorkę Malwinę Suchanecką, ucz. kl. IV, wiersza pt. Najpiękniejsze miesiące w roku. Próba odpowiedzi na pytanie: A co czuje osoba mówiąca w tym wierszu? 5. Praca w grupach: rozdanie grupom tekstu wiersza (zał. nr 1), instrukcji do pracy w grupach (zał. nr 2) oraz kart pracy (zał. nr 3- wersja B dla uczniów o obniżonym poziomie wymagań). Objaśnienie poleceń. 2

6. Sprawozdanie z pracy poszczególnych grup. 7. Zwrócenie uwagi na odmienność tekstu (poezja), analiza budowy wiersza ( brak podziału na strofy, występowanie rymów). Wyszukanie w tekście epitetów i określenie ich funkcji. 8. Zaprezentowanie tomiku poezji Malwiny Suchaneckiej, poinformowanie o możliwości wypożyczenia go z biblioteki szkolnej i zachęcenie do przeczytania. 9. Przeanalizowanie zapisów z tabeli (punkt 6). Udzielenie odpowiedzi na pytanie: Jakie zmiany zachodzą wiosną w przyrodzie? 10.Przerwa śródlekcyjna: uczniowie w takt muzyki ( Poranek Griega) naśladują budzącą się do życia przyrodę. 11.Wyjaśnienie sposobu wykonania następnego zadania: Uczniowie wyjmują przygotowane dla nich kółka w siedmiu kolorach (białym, żółtym, zielonym, czerwonym, niebieskim, brązowym i czarnym), zadanie polega na tym, aby w trakcie słuchania muzyki ( Poranek Griega) spośród wszystkich barw wybrać dwie, które najlepiej harmonizują z muzyką i kółka o tych kolorach przypiąć na planszy wykorzystanej do realizacji zadania 2. 12.Analiza wybranych przez uczniów barw. Zwrócenie uwagi na barwy najmniej i najbardziej popularne. Próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego najwięcej jest barw jasnych, a najmniej ciemnych?(radosny nastrój wiosny, a takie uczucia najlepiej ilustrują barwy jasne). 13. Omówienie dotychczas poznanych sposobów prezentacji tego samego tematu- muzyka, słowo. W jaki sposób jeszcze można opowiedzieć o wiośnie i towarzyszących jej odczuciach ludzi?(plastycznie). 14. Zapisanie tematu lekcji. 15. Zaproszenie do poprowadzenia dalszej części lekcji p.świderskiej- Kusio nauczycielki plastyki. 16. Objaśnienie tematyki i sposobu wykonania pracy (każda grupa ma do dyspozycji arkusz brystolu o formacie A2, który został przygotowany do pracy metodą reliefu. 3

17. Wykonywanie prac plastycznych, pomoc nauczyciela. 18. Ekspozycja prac, zwrócenie uwagi na oryginalność pomysłów, staranność wykonania. Ocena prac. 19. Podsumowanie lekcji: zwrócenie uwagi na różne sposoby przedstawiania tego samego tematu. 20. Zadanie domowe: (zał. nr 4). 21. Odczytanie przez M. Suchanecką innego wiersza o tematyce wiosennej Idzie wiosna i wspólne zaśpiewanie piosenki pt. Idzie wiosna. Opracowała Ewa Szkałuba Konsultacja- A. Świderska-Kusio nauczycielka muzyki i plastyki 4

ZAŁĄCZNIK NR 2 INSTRUKCJA DO PRACY W GRUPACH Przeczytajcie wiersz Malwiny Suchaneckiej pt. Najpiękniejsze miesiące w roku. Odpowiedzcie na pytania, posługując się tylko rzeczownikami. Co widzę w wierszu? Np. trawa,... Co słyszę? Np. śpiew,... Co czuję? Np. radość,...... 5

ZAŁĄCZNIK NR 3 KARTA PRACY UCZNIA- WERSJA A Zgromadzone rzeczowniki wpisz we właściwą rubrykę, a następnie całą tabelę uzupełnij według wzoru. PRZYMIOTNIKI RZECZOWNIKI CZASOWNIKI (jaki?) (kto? co?) (co robi?) soczysta trawa zieleni się... 6

ZAŁĄCZNIK NR 3 KARTA PRACY UCZNIA - WERSJA B Zgromadzone rzeczowniki określ przymiotnikami i czasownikami według wzoru. Wszystkie wyrazy wpisz do tabeli. PRZYMIOTNIKI RZECZOWNIKI CZASOWNIKI (jaki?) (kto? co?) (co robi?) soczysta trawa zieleni się krokus zwierzęta zające tulipan kwiat drzewa drogi wiosna 7

ZAŁĄCZNIK NR 4 ZADANIE DOMOWE: WERSJA A W liście do koleżanki lub kolegi opisz dzisiejszą lekcję. WERSJA B Ułóż 5 zdań o wiośnie. Możesz wykorzystać wyrazy z tabeli. 8