Sztuka renesansu malarstwo

Podobne dokumenty
Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Słynny malarz polski Jan Matejko

1. Mistrzowie włoskiego renesansu

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Sztuka baroku malarstwo

Autor: mgr Małgorzata Meronk Scenariusz zajęć z języka polskiego w szkole ponadgimnazjalnej w klasie I

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

2. Metody prezentacji informacji

2. Tabele w bazach danych

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

1. Roland rycerz średniowieczny

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

K O N K U R S H I S T O R Y C Z N Y dla uczniów gimnazjów - etap szkolny

Charakterystyka królestwa Protista

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Architektura renesansu

PYTANIA POWTÓRZENIOWE Z PALSTYKI DLA KL.II I półrocze cz.3

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Nowa epoka: odrodzenie

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe dynamiczne struktury danych (stos, kolejka, lista, graf, drzewo); opisać sposób dostępu do danych w kolejce;

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Orzeczenie i jego określenia

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. zdefiniować pojecie wielokąt foremny;

Kraina sztuki. Scenariusz 8. Dynamiczna i dekoracyjna sztuka secesji. Elżbieta Jezierska

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

1. W świecie obyczajów i tradycji

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, heureza, problemowa, ćwiczenia relaksacyjne

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 STOPIEŃ REJONOWY

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Zaznajomienie z podstawowym środkiem wyrazu artystycznego, jakim jest barwa.

Czytanie ze zrozumieniem - test dla kl VI

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1. Zarządzanie informacją w programie Access

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

2. Graficzna prezentacja algorytmów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz lekcji. podać definicję liczby pierwszej i naturalnej; opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.

APL_03_scenariusz_lekcji. Rodzaje kontrolek i ich obsługa w programach. Informatyka. Jadwiga Jezierska. Osiedle Stawki 39/27

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Czasownik bez tajemnic

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Transkrypt:

Sztuka renesansu malarstwo 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: - zna głównych przedstawicieli malarstwa renesansowego, - zna cechy twórczości malarzy renesansu, - zna rys historyczny epoki renesansu, - rozumie cel powstawania obrazów i ich znaczenie dla historii sztuki. b) Umiejętności Uczeń: - rozpoznaje dzieła stworzone przez artystów renesansowych, - potrafi dokonać charakterystyki malarzy renesansu. 2. Metoda i forma pracy - pokaz, - prezentacja multimedialna, - pogadanka, - praca z całą klasą. 3. Środki dydaktyczne - komputer (z programem MS PowerPoint), - prezentacja multimedialna Malarstwo renesansu sylwetki i dzieła wybranych artystów, - rzutnik multimedialny, - tablica, - zeszyty. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem zajęć i etapami jego realizacji. Uświadamia uczniom cele lekcji.

b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel uruchamia prezentację multimedialną Malarstwo renesansu sylwetki i dzieła wybranych artystów. Spis treści prezentacji: - Rys historyczny epoki renesansu - Przedstawiciele malarstwa renesansowego i ich dzieła: - Pieter Bruegel Upadek Ikara - Giorgione Burza - Albrecht Dürer Święty Hieronim w celi - Tycjan Diana i Akteon - Paolo Veronese Gody w Kanie Galilejskiej - Leonardo da Vinci Ostatnia wieczerza - Michał Anioł Stworzenie Adama - Rafael Santi Madonna Sykstyńska - Ćwiczenie - Podsumowanie - Bibliografia 2. W trakcie przedstawiania dzieła danego artysty, nauczyciel dokonuje opisu, zwraca uwagę na ważne szczegóły w obrazie, ewentualnie omawia historię obrazu (załącznik c). c) Faza podsumowująca 1. Nauczyciel pokazuje uczniom część końcową prezentacji tzw. Podsumowanie opis epoki renesansu. 2. Nauczyciel podaje pracę domową (załącznik b). 5. Bibliografia 1. Jacek Buszyński, Andrzej Osęka, 100 najsłynniejszych obrazów, WP, Warszawa 1971. 2. Literatura i sztuka. Epoka nowożytna. Encyklopedia, PWN, Warszawa 2003. 3. Patrick de Rynck, Jak czytać malarstwo. Rozwiązywanie zagadek, rozumienie i smakowanie dzieł dawnych mistrzów, Universitas, Kraków 2005. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Ćwiczenie To ćwiczenie znajduje się również w prezentacji, ale jeżeli nauczyciel ma możliwość, może je wydrukować i rozdać uczniom do rozwiązania. Dopasuj poniższe nazwiska artystów do tytułów ich dzieł: Rafael Santi Stworzenie Adama Leonardo da Vinci Pieter Bruegel Gody w Kanie Galilejskiej Burza

Tycjan Michał Anioł Albrecht Dürer Giorgione Paolo Veronese Diana i Ateon Świety Hieronim w celi Ostatnia wieczerza Madonna Sykstyńska Upadek Ikara b) Zadanie domowe Spośród artystów poznanych podczas lekcji wybierz jednego i wyszukaj na jego temat jak najwięcej ciekawych informacji. Napisz krótki referat. c) Notatki dla nauczyciela Opisy wybranych obrazów: Opis obrazu Petera Bruegla pt. Upadek Ikara Upadek Ikara jest jednym z najsłynniejszych płócien Bruegla niderlandzkiego malarza tworzącego około połowy XVI w. Wydawać się może, że najbardziej rzucającym się w oczy fragmentem obrazu będzie właśnie postać Ikara, w rzeczywistości jednak tak nie jest. Na pierwszym planie widzimy orzącego chłopa, ubranego w czerwoną koszulę, brudną, zszarzałą sukmanę i robocze buty. W lewej dłoni trzyma on bat, którym popędza konia, ciągnącego drewniany pług. Słońce zachodzi dzień dobiega końca. Zarówno oracz, jak i koń są już zapewne zmęczeni całodzienną pracą w polu. Dlatego chłop ma pochyloną głowę i lekko przygarbioną sylwetkę. Na drugim planie, tuż nad brzegiem morza, widzimy pasterza pasącego stado owiec. Stoi on oparty o swój pasterski kij i spogląda do góry. Tuż obok niego siedzi pies. W niewielkiej odległości od pasterza i jego trzody widzimy wędkarza składającego swoje wędki. W pobliżu brzegu, porośniętego drzewami i krzewami, przepływa statek pasażerski, na którym rozmawiają dwaj kupcy. W oddali, na spokojnym morzu, unosi się na wodzie jeszcze kilka innych, mniejszych i większych statków, z rozwiniętymi żaglami. Na przeciwległym brzegu znajduje się miasto. Spokojne morze, zachodzące słońce, skalisty brzeg i pracujący na nim ludzie. I gdzie tu miejsce na tragedię Ikara? A jednak jest! W prawym, dolnym rogu, tuż obok statku, dostrzegamy czyjąś nogę i kilka piór w powietrzu to jest właśnie Ikar. Śmierć śmiałka, który jako pierwszy wzbił się w przestworza, okazuje się zaledwie epizodem w świecie innych ludzi. W.H. Auden w wierszu Muzeum sztuk pięknych pisze właśnie o samotnej śmierci Ikara: Mistrzowie nigdy nie tracili z oczu Faktu, że najstraszniejsze męczeństwo spełnia się zawsze Gdzieś w zapuszczonym kącie najdalszego planu (...) Taki na przykład Ikar Bruegla: ta flegmatyczna swoboda Z jaką wszystko odwraca wzrok od tragedii, oracz opodal

Mógł usłyszeć plusk i samotny krzyk ale uznał, że trzeba Machnąć ręką, że nie był to ważny wypadek... Obojętność na toczące się tuż obok dramaty ludzkie istniała zawsze ta sama za czasów mitycznych, czasów Bruegla czy naszych. (Źródło: http://prace.sciaga.pl/8981.html) Opis obrazu Leonarda da Vinci Ostatnia wieczerza Leonardo malował Ostatnią wieczerzę od 1494 do 1498 roku. Artysta przedstawił moment, w którym Chrystus oznajmia swym uczniom, że jeden z nich go wyda. Oczywiście chodziło o Judasza. Malując obraz Leonardo przez dwa lata szukał na ulicach Mediolanu modeli twarzy do postaci apostołów. Wreszcie kiedy dzieło było prawie gotowe pozostała nienamalowana jeszcze twarz Judasza, na co zaczęli narzekać mnisi z pobliskiego klasztoru. Leonardo odparł szybko ich ataki odpowiadając, że nie może dokończyć dzieła, ponieważ bez skutku szuka tak złej twarzy i jeśli jej nie znajdzie, to posłuży się twarzą ich przeora. Na koniec Leonardo da Vinci namalował na obrazie dwie podobne postacie: Jezusa i Tomasza. Tę zagadkową decyzję podjął pod wpływem historii, która mówi, że Jezus miał brata bliźniaka. (Źródło: http://prace.sciaga.pl/17643.html) Opis fresku Michała Anioła Stworzenie Adama Wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej jednej z najsłynniejszych świątyń zdobi wspaniałe dzieło genialnego mistrza włoskiego renesansu Michała Anioła. Artysta namalował po jednej stronie sklepienia sceny z Sądu Ostatecznego, a po drugiej obrazy ilustrujące Księgę Rodzaju Stworzenie Adama. Freski zostały wykonane na zlecenia Papieża Juliusza II i powstawały w latach 1531 41. Zastanówmy się bliżej nad Stworzeniem Adama. Prawą stronę obrazu wypełnia postać Boga Ojca, który unoszony jest na ramionach aniołów. Szybuje na tle spokojnego, łagodnego nieba. Szaty, które Stwórca ma na sobie, i płaszcz okrywający grupę aniołów podkreślają łagodny ruch powietrza, wiatru. Skupione oczy Boga skierowane są na postać Adama znajdującego się po lewej stronie fresku. W kierunku młodego pięknie zbudowanego mężczyzny Bóg Ojciec wysuwa rękę. Z jego palców płynie tchnienie życia. Adam unosi swe ciało jakby było ono przyciągane przez siłę Wszechmogącego. Twarz człowieka nie wyraża emocji. Szeroko otwarte oczy spoglądają spokojnie w kierunku Stwórcy. Palce obydwu postaci niemal stykają się ze sobą. Energia płynąca od Boga wypełnia budzące się do życia ciało Adama. Niczym nie różni się ono od sylwetki Boga, który jest starszym mężczyzną. Podkreślą to siwobłękitne włosy i broda. Bóg unosi się w przestworzach, Adam znajduje się na ziemi. Księga Rodzaju podkreśla, że Bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje. Michał Anioł wyeksponował tę myśl. W wyobraźni renesansowego artysty narodził się Adam i Bóg jako pięknie zbudowani mężczyźni. Ich ręce pozostają w jednej linii. Panuje między nimi równowaga i symetria. Żadna dłoń nie podkreśla przewagi nad drugą. Twarze przedstawiają profile postaci, a ich prawe nogi ułożone są niemal identycznie. Wszystkie te cechy eksponują podobieństwo człowieka do Boga oraz przyjaźń, jaką Bóg obdarzył człowieka, czyniąc go panem na ziemi, a przede wszystkim swoim dzieckiem. Z obrazu emanuje spokój, ład, harmonia, a Boża energia ogarnia widza patrzącego na fresk. Zgodnie z renesansową koncepcją podkreślającą piękno ciała człowieka, Michał Anioł przedstawił nagie ciało Adama. Bóg okryty jest jedynie lekką, zwiewną tuniką, pod którą zarysowane są piękne kształty. Takie ujęcie tematu uwypukla kulturę odrodzenia, która w centrum zainteresowania stawia człowieka, a Boga traktuje jak jego dobrego przyjaciela.

(Źródło: http://prace.sciaga.pl/18128.html) Opis obrazu Paolo Veronese Gody w Kanie Galilejskiej Źródło: Patrick de Rynck, Jak czytać malarstwo. Rozwiązywanie zagadek, rozumienie i smakowanie dzieł dawnych mistrzów, Universitas, Kraków 2005, s. 204 205. Opis obrazu Giorgione Burza Źródło: Patrick de Rynck, Jak czytać malarstwo. Rozwiązywanie zagadek, rozumienie i smakowanie dzieł dawnych mistrzów, Universitas, Kraków 2005, s. 138 139. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Do scenariusza dołączona jest prezentacja multimedialna Malarstwo renesansu sylwetki i dzieła wybranych artystów.