Czerwiec 2016 SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6. TEMAT: aktywność HASŁO MIESIĄCA: aaa ruszam się! Jeszcze jeden krok do zwycięstwa.

Podobne dokumenty
El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Scenariusz lekcji języka polskiego lub godziny wychowawczej

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

ABC emocji umiejętność wyciszania się i obserwowania swoich emocji.

Zestaw animacji o tolerancji

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Edukacja filmowa. w pracy z TRUDNYM TEMATEM.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Wielki wyścig reż. André F. Nebe

SCENARIUSZE KATECHEZY

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"


SCENARIUSZLEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (dla IV etapu edukacyjnego)

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Szkoła podstawowa - klasa 6

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZYCH MAJĄCYCH NA CELU PRZECIWDZIAŁANIE I NIWELOWANIE PRZEMOCY WŚRÓD UCZNIÓW

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -


Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

8 W przemysłowym mieście

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Jak brzmi słowo wolność w języku białoruskim?

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Rozwijanie twórczego myślenia uczniów

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

Projekt Jasne, że razem

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Zadanie 6: Kibole, blokersi i inne grupy podwórkowe- co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do paczki?

Temat: Sztuka to przede wszystkim myślenie ( ) reagowanie na problemy społeczności - Oni Artura Żmijewskiego. Opracowanie: Katarzyna Zabłocka

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Propozycja wykorzystania filmu edukacyjnego

Bezdomność- przeciwko stereotypom

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

Empatyczna układanka

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Techniki efektywnego uczenia ćwiczenia cd. zajęć 3 Zajęcia 5

Scenariusz zajęć z przedsiębiorczości

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

Odwrócona lekcja THANKSGIVING, czyli Święto Dziękczynienia do góry nogami (scenariusz)

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas II lub III gimnazjum na podstawie filmu pod tytułem

Kto puka do naszych drzwi?

LEKCJA 1 Poznajemy robota mbot

Temat: Kim jest jednostka wybitna? Rozważania na temat roli wielkich osobowości i ich wpływu na postrzeganie świata oraz bieg historii.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SZKOLNY PROGRAM EFEKTYWNEGO UCZENIA SIĘ

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas

Przebieg i organizacja kursu

Przykładowy projekt ewaluacji wewnętrznej z wykorzystaniem metody profil

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 1

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Realizacja podstawy programowej w klasach IV VI szkoły podstawowej poprzez różne formy aktywności

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Transkrypt:

1 akino Czerwiec 2016 SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6 TEMAT: aktywność HASŁO MIESIĄCA: aaa ruszam się! Jeszcze jeden krok do zwycięstwa. ZESTAW FILMÓW KRÓTKICH. RYWALIZACJA Czas zajęć: 2 x 45 min Cele ogólne: Podczas lekcji uczeń: rozwija wrażliwość estetyczną poprzez kontakt ze sztuką filmową; rozmawia na poruszane w filmach tematy (rywalizacja, fair play, marzenia, walka wewnętrzna, niezłomność, stres); ćwiczy nazywanie emocji; ćwiczy rekonstruowanie fabuły filmów; interpretuje przesłanie filmów; odnosi treść filmów do sytuacji życiowych; tworzy kodeks fair play. Metody pracy: Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące metody i formy pracy z uczniem:

2 akino karta pracy; burza mózgów; praca w grupach; gra; tworzenie kodeksu; dyskusja. Środki dydaktyczne Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące środki dydaktyczne: filmy The fencing champion oraz Chikara - the sumo wrestler s son ; Kości losu ; mapy skojarzeń; multimedia: Bohaterki docenione http://sport.tvp.pl/rio/26642176/bohaterki-docenione-hamblin-i-dagostino-z-medalami Medal, który ma moc http://sport.tvp.pl/rio/26631373/medal-ktory-ma-moc-wielki-gest-piotra-malachowskiego; kartki A4; duża kartka papieru A2 z napisem Klasowe fair play. Przygotowanie do lekcji Lekcja powinna się odbyć po obejrzeniu zestawu filmów krótkich pt. Rywalizacja. Przed projekcją nauczyciel prosi uczniów o wypełnienie mapy skojarzeń do słowa Rywalizacja (karta pracy nr 1). Przed lekcją nauczyciel przygotowuje sześć Kości losu (wzór w załączniku nr 1) oraz napis na arkuszu A2 ( Klasowe fair play ). Przebieg lekcji Wprowadzenie Nauczyciel przedstawia temat lekcji, a następnie prosi uczniów, by zaprezentowali wypełnione karty pracy mapy skojarzeń do słowa Rywalizacja. Jeśli uczniowie skupili się jedynie na zmaganiu sportowym z przeciwnikiem, rywalem, nauczyciel naprowadza ich na skojarzenia związane z walką duchową, ćwiczeniem charakteru i prosi, by uzupełnili swoje karty pracy. Przykładowe odpowiedzi walka z przeciwnikiem; ambicja; dążenie do wyższego wyniku; ćwiczenie charakteru; niezłomność; wyznaczanie sobie celów; walka ze słabościami; konflikt; cudze cele. Realizacja tematu Nauczyciel dobiera uczniów w pary, a następnie zleca, by na przygotowanych mapach skojarzeń dopisali formie haseł odniesienia do sytuacji z życia bohaterów filmów: Rubena oraz Chikary. Przykładowe odpowiedzi próba zadowolenia ojca, zmierzenie się z jego legendą (Chikara); walka z presją (Ruben);

3 akino radzenie sobie z negatywnymi emocjami (Ruben); godzenie się z porażką (Chikara). Prowadzący pozwala uczniom, by zapoznali się w sąsiadujących parach z zapisami na kartach pracy. Następnie prosi wybrane osoby, aby przeczytały wybrane zapisy na głos. Uczniowie mogą w tym momencie uzupełniać zwoje notatki albo podawać swoje propozycje. Tym sposobem wytworzy się dyskusja na temat zachowania bohaterów oraz różnych czynników, mających wpływ na zachowanie Rubena i Chikary. Nauczyciel zbiera karty pracy, grupuje je na te dotyczące Rubena, osobno dotyczące Chikary. Następnie dzieli uczniów dowolną metodą na sześć grup. Trzy z nich badać będą zmiany zachowania Rubena, kolejne trzy Chikary. Każdej grupie nauczyciel przydziela przynajmniej po dwie losowo wybrane karty pracy dotyczące danego bohatera. Nauczyciel poleca, by przedstawiciel każdej grupy wykonał rzut Kością losu. Wylosowane pola nie mogą się powtarzać w odniesieniu do danego bohatera. Następnie zespół ma za zadanie zastanowić się, jak zdarzenie wpłynie na bohatera. Odpowiedzi uczniowie notują na kartkach A4. Odpowiedzi mogą być różnorodne, jednak powinny wynikać z logicznego kojarzenia faktów. Przewidywane odpowiedzi wypadek na treningu: sfrustrowanie (Ruben), szukanie pomocy u ojca (Chikara); brak pieniędzy na treningi: poczucie rozbicia (Ruben), trenowanie z ojcem (Chikara); oficjalne, niespodziewane spotkanie w szkole z uczniami: odczuwanie presji, nerwowość, duma (Ruben), poczucie, że trzeba zadowolić więcej osób, by ojciec był dumny (Chikara); zamknięcie klubu: wymuszanie potrzeby przeprowadzki (Ruben), zaufanie ojcu (Chikara); wypadek trenera: irytacja, poczucie utraty przewodnika (Ruben), trenerem jest ojciec załamanie (Chikara); niesportowe zachowanie rywala: odpłacanie tym samym (Ruben), zagubienie, szukanie wzrokiem wskazówek ze strony rodzica (Chikara). Po określonym czasie (10 minut) przedstawiciele zespołów przedstawiają wnioski. Nauczyciel powinien zachęcać uczniów do uzasadniania ustaleń, podawania przykładów zachowania bohaterów filmu i podkreślania, że rywalizacja może być siłą budującą, jak również niszczącą. Podsumowaniem tej części cyklu zajęć powinno być zapisanie przez nauczyciela na tablicy trzech pozytywnych skutków rywalizacji: traktowanie przeciwnika fair play; wewnętrzna motywacja do działania; lepsze rozumienie siebie. Nauczyciel wyświetla dwa reportaże Bohaterki docenione oraz Medal, który ma moc, następnie poleca uczniom, by spróbowali wyjaśnić, na czym polega fair play w odniesieniu do sportowców prezentowanych w materiałach filmowych. Przewidywane odpowiedzi życzliwość; bycie pomocnym; dzielenie się swoim zwycięstwem; bycie honorowym; skromność. Nauczyciel poleca uczniom, by zgromadzili się wokół stołu i wspólnie ułożyli, a potem zapisali w formie kodeksu zasady Klasowego fair play. Uczniowie mogą pracować w dowolny sposób, podejmować dyskusję, porównywać sytuacje klasowe do tych dostrzeżonych w opowieściach i reportażach o sportowcach. Rolą nauczyciela jest inspirować uczniów i

4 akino podpowiadać im, przywołując konkretne działania, wybory bohaterów. Po sporządzeniu kodeksu, wybrane osoby czytają jego punkty. Nauczyciel pyta, jak uczniowie rozumieją przestrzeganie spisanych zasad. Prosi o podawanie przykładów. Podsumowanie tematu Nauczyciel pyta uczniów, jakie sporty uprawiają. Prosi chętnych do udzielenia odpowiedzi uczniów, by podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat rywalizacji. Co jest najtrudniejsze w zaangażowaniu w dyscyplinę sportową, którą wybrali? Czy zagadnienie rywalizacji jest dla uczniów pojęciem szerszym po cyklu tych lekcji? Praca domowa Opisz w kilku zdaniach twoją wymarzoną dziedzinę sportu. Może to być dyscyplina, którą uprawiasz lub taka, którą chciałbyś trenować. Zastanów się, a potem napisz, jak rywalizacja, dotycząca tej dyscypliny, wpłynęłaby na twój charakter, osobowość, relacje z innymi ludźmi. Przygotowanie scenariusza Joanna Waszkowska SFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW WSPÓŁORGANIZATORZY PARTNER STRATEGICZNY

5 akino KARTA PRACY 1 Zadanie 1 Wypisz skojarzenia ze słowem Rywalizacja. Zadanie 2 Dopisz do skojarzeń sytuacje odnoszące się do fabuły filmów.