Ctrl+P czyli ile drzew jestem w stanie uratować?

Podobne dokumenty
CTRL+P, CZYLI ILE DRZEW JESTEM W STANIE URATOWAĆ?

Zakupy z głową. 10. Zjawiska elektryczne i magnetyczne w przyrodzie. Uczeń: 6) uzasadnia potrzebę i podaje sposoby oszczędzania energii elektrycznej.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Temat 2. Program komputerowy

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

PROJEKT MIÓD w klasie 2B

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

PONIEDZIAŁEK WTOREK

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

w programie Baltie 1. Proponowany czas realizacji 3 godz. 2. Cele kształcenia 3. Wskazówki metodyczne

Temat 1. Budujemy sceny w programie Baltie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Tytuł: I m hungry! Wprowadzenie słownictwa z zakresu: jedzenie

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Interaktywne lekcje zajęć komputerowych i informatyki - kilka pomysłów na wykorzystanie ciekawych darmowych narzędzi

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Moje działanie, mój sukces!

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

LEKCJA 2 Program do zdalnego sterowania robotem

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Programowanie i techniki algorytmiczne

Program komputerowy i przepisy prawa

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU. Czym są choroby prionowe?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat. Temat lekcji: Opowieści górskiego przewodnika

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

Temat: Oko w oko z żywiolem

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Boisko piłkarskie: stycznia

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Transkrypt:

Autor: Tomasz Mikołajczyk Szkoła podstawowa klasy 4-6 Przedmiot: Przyroda Klasa:5 Czas trwania:45 minut Ctrl+P czyli ile drzew jestem w stanie uratować? Odniesienie do podstawy programowej: I. Zaciekawienie światem przyrody. IV. Poszanowanie przyrody. 5. Człowiek a środowisko. Uczeń: 1) prowadzi obserwacje i proste doświadczenia wykazujące zanieczyszczenie najbliższego otoczenia (powietrza, wody, gleby); 2) wyjaśnia wpływ codziennych zachowań w domu, w szkole, w miejscu zabawy na stan środowiska; 3) proponuje działania sprzyjające środowisku przyrodniczemu; 4) podaje przykłady miejsc w najbliższym otoczeniu, w których zaszły korzystne i niekorzystne zmiany pod wpływem działalności człowieka; 5) podaje przykłady pozytywnego i negatywnego wpływu środowiska na zdrowie człowieka. Cel ogólny: W trakcie lekcji uczniowie poszerzą i usystematyzują wiadomości dotyczące papieru i jego znaczenia w życiu codziennym oraz w najbliższym otoczeniu. Uczniowie poznają fundamentalne zasady, których stosowanie przyniesie realne efekty oszczędnościowe. Cele operacyjne: Uczeń powinien: wiedzieć skąd się bierze papier; wskazać przykładowe zastosowania papieru w swoim otoczeniu; rozumieć konieczność redukcji zużycia papieru; znać dobre praktyki w zakresie oszczędzania papieru; dostrzegać dobra substytucyjne w stosunku do papieru; zaplanować działania, po realizacji których zużycie papieru w najbliższym otoczeniu ucznia ulegnie redukcji. 1

Metody pracy: Pokaz, Pogadanka, Praca na skojarzeniach, Quick Response Codes, opcjonalnie Bring Your Own Device, Formy pracy: Indywidualna, Grupowa, Zbiorowa. Środki dydaktyczne: Komputer z projektorem Witryna http://www.wordle.net Załącznik 1: Arkusz wywiadu ekologicznego Załącznik 2: Wykres dot. przelicznika drzewo/papier Załącznik 3: Baza linków do dalszego wykorzystania (QR codes) Film: Oszczędzanie papieru (http://www.youtube.com/watch?v=8ucfbw6l-qs) Film: Ekodzieciaki.pl - spot "Zabawki z papieru" (http://www.youtube.com/watch?v=sn3ms9-6oqs) Bloczek kwadratowych karteczek biurowych Przygotowanie nauczyciela (opcjonalnie): np. przydatne linki, przygotowanie materiału dla uczniów (odwrócona lekcja) Przebieg lekcji: Prolog Część Przebieg Uwagi Przed przeprowadzeniem zajęć nauczyciel może wydrukować bazę linków do dalszej pracy samodzielnej ucznia (pogłębienia wiedzy) w postaci skanowalnych kodów QR - Załącznik 3 Element opcjonalny. 1.Wprowadzenie 5 min Nauczyciel rozpoczyna lekcję projekcją krótkiego spotu "Zabawki z papieru". Następnie prowokuje dyskusję, zadając pytania pomocnicze: Jakiego surowca dotyczył film? Skąd się bierze papier? Jaki wniosek płynie ze spotu? Nauczyciel może równolegle zastosować chmurę wyrazową http://www.wordle. net/create w pracowniach posiadających 2

Z czym kojarzy nam się papier? Odpowiedzi na ostatnie pytanie powinny być zapisane w postaci chmury skojarzeniowej z centralnie umieszczonym słowem-kluczem "papier" na tablicy. Uczniowie swoje propozycje skojarzeń zapisują na tablicy. projektor multimedialny 2.Część zasadnicza ok.35 min Nauczyciel wyświetla na ekranie oraz omawia z uczniami treść Załącznika 2. Nauczyciel powinien poza przedstawieniem liczbowym odnieść się do namacalnych przykładów możliwości redukcji wycinki drzew (Przykładowo: średnia klasa liczy 24 osoby. Skoro jedno drzewo dostarcza surowca na 24 ryzy papieru, okazuje się, że jeśli każdy w klasie w ciągu roku zużyje 500 kartek mniej, klasa jest w stanie ocalić jedno drzewo rocznie. Czy 500 kartek rocznie to sporo? A czy niespełna 1.5 kartki A4 dziennie na rodzinę każdego ucznia to sporo?). Nauczyciel pokazując uczniom bloczek karteczek i zadaje pytania: Kto korzysta z takich karteczek? Jak dużo informacji notujemy zazwyczaj na takiej kartce? Ile kosztują karteczki na biurko? Następnie nauczyciel przedstawia możliwość wykonania samodzielnie kartek biurowych z jednostronnie zadrukowanych (a już zbędnych) wydruków komputerowych, kładąc nacisk na ochronę przyrody z jednej strony, z drugiej zaś na oszczędność finansową. Nauczyciel rozdaje uczniom arkusz wywiadu ekologicznego - Załącznik 1 (Warto rozważyć wariant ekologiczny, wyświetlając wzór arkusza przy pomocy projektora multimedialnego, uczniowie arkusz wywiadu wykonują wtedy samodzielnie w zeszycie). Poleca uczniom, aby Ci wcielili się w rolę dziennikarzy pisma ekologicznego i przeprowadzili krótki wywiad z kolegą siedzącym obok (po wykonanym zadaniu role się odwracają). 3.Ewaluacja/pods umowanie ok. 5 min Po wykonanym ćwiczeniu kilkoro uczniów czyta wyniki wywiadów przeprowadzonych z kolegą. Nauczyciel krótko podsumowuje najczęściej występujące wśród uczniów przykłady. Nauczyciel pyta uczniów o skrót klawiaturowy zawarty w temacie - co oznacza (drukowanie), do czego służy, jak często uczniowie z niego korzystają? Następnie przedstawia uczniom film "Oszczędzanie papieru" polecając, aby ci zwrócili uwagę na sposoby redukcji 3

zużycia papieru podczas drukowania. Nauczyciel pyta uczniów o to, jakie sposoby oszczędzania papieru zapamiętali z filmu oraz o to, jakie jeszcze działania można zastosować, aby zmniejszyć zużycie papieru. Czy zawsze trzeba coś drukować? Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi dzieci, polecając uczniom opisanie w domu działań naprawczych, zmierzających do zmniejszenia zużycia papieru przez kolegę (na podstawie przykładów zdobytych w arkuszu wywiadu) Załączniki: 4

Załącznik 1 - arkusz wywiadu ekologicznego Przeprowadź wywiad z kolegą na temat tego, jakie znaczenie w jego życiu odgrywa papier (pod dowolną postacią) na podstawie wydarzeń minionego tygodnia. Podczas wywiadu postaraj się zdobyć min. 7 różnych przykładów sytuacji, w których znaczącą rolę odegrał papier. Powodzenia! Dzień Tygodnia Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela Miejsce na notatki 5

Załącznik 2 - wykres dot. przelicznika drzewo/papier (obraz na licencji CC0 - pixabay.com) 6

Załącznik 3 - baza linków do dalszego wykorzystania (QR code) 7

Oświadczam, że w opracowanym przeze mnie scenariuszu lekcji nie naruszone zostały prawa majątkowe ani osobiste osób trzecich. Wyrażam zgodę na wykorzystanie scenariusza w formie elektronicznej lub drukowanej z podaniem autora oraz strony, z której został pobrany. 8