ZNACZENIE WODY I OBIEG WODY W PRZYRODZIE

Podobne dokumenty
Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 2

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 1

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja matematyczna

Scenariusz zajęć nr 4

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Jak oszczędzać wodę? Do rodziców Zużycie wody w liczbach

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Człowiek jako część ekosystemu

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ogień. Ogień. Zagadnienia z podstawy programowej

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 6

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą

Scenariusz zajęć dla 5- latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć nr 3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęć nr 4

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja przyrodnicza

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Woda źródło życia. Z praktyki. Anna Michalczyk Maria Pawlikowska Anna Żegleń Joanna Porębska. Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Deszczowa muzyka. Autor scenariusza: Barbara Lentowczyk. Blok tematyczny: Jesienna pogoda

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 2

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć nr 7

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

Scenariusz zajęć nr 5

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 1

43 SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE WODY WEWNĄTRZ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć nr 6

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Młodzi eksperymentatorzy zajęcia dodatkowe rozwijające uzdolnienia matematyczno-przyrodnicze- grupa VIII (klasy III-V) Scenariusz zajęć.

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Ukwiecony sad. Scenariusz nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Scenariusz zajęć nr 2

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 5

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

#UczymyDzieciProgramować

Scenariusz nr 81 zajęć edukacji wczesnoszkolnej 1. Metryczka zajęć edukacyjnych

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 5

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 6

Transkrypt:

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Autorka: Jolanta Okuniewska EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA, SZKOŁA PODSTAWOWA I ETAP EDUKACYJNY ZNACZENIE WODY I OBIEG WODY W PRZYRODZIE SKRÓCONY OPIS LEKCJI: Uczeń poznaje cykl obiegu wody w przyrodzie. W trakcie wykonywania zadań uświadamia sobie konieczność oszczędzania wody oraz jej znaczenie dla roślin, ludzi i zwierząt. Poznaje zasady zachowania się w czasie burzy. CELE LEKCJI: Uczeń powinien: znać etapy obiegu wody w przyrodzie, rozumieć pojęcia: parowanie, skraplanie, kondensacja, udzielać odpowiedzi na postawione pytania, rozumieć konieczność oszczędzania wody i jej ochronę, potrafić odczytać instrukcję, wykonywać proste doświadczenie, współpracować w grupie. PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I ETAP EDUKACYJNY wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: 6. Edukacja przyrodnicza. Uczeń klasę III:, analizuje je i wiąże przyczynę ze skutkiem; 7) zna wpływ przyrody nieożywionej na życie ludzi, zwierząt i roślin: b) znaczenie powietrza i wody dla życia. ADRESACI: Uczniowie klas III szkół podstawowych. PRZEDMIOT: edukacja przyrodnicza. CZAS REALIZACJI: 125 min. METODY/ FORMY REALIZACJI ZAJĘĆ: Pogadanka, Praca z tekstem, Objaśnienie, 1

Burza mózgów, Działanie praktyczne, Obserwacja. FORMY PRACY: Indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa, zbiorowa, MATERIAŁY POMOCNICZE: słoiki, ziemia do kwiatów, roślinka, folia, gumki recepturki, termos, kubek, brystol, klej, komputery, zdjęcia, ilustracje, karty doświadczeń, filmy z kanału YouTube, słuchawki z mikrofonem. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Część wstępna 10 min Powitanie uczniów zabawą w dokończenie zdań. Odliczamy do 3. Jedynki kończą zdanie: Witam wszystkich, dzisiejszy poranek był dla mnie... Dwójki kończą zdanie: Witam wszystkich dzisiejszy dzień będzie... Trójki kończą zdanie: Witam wszystkich, przyszedłem do szkoły, gdyż... Krótka rozmowa nawiązująca do zdań uczniów. - Co może sprawić, że dzisiejszy dzień będzie udany, nieudany, ciekawy? - Dlaczego miałeś nieudany poranek? Co możesz zrobić, by następny był bardziej pomyślny? - Czy z tym samym nastawieniem codziennie przychodzisz do szkoły? 10 min. 1. Wstępem zajęć będzie wysłuchanie utworu - Uczniowie siedzą w kręgu z zamkniętymi oczami słuchają utworu: https://www.youtube.com/watch?v=cml4v4- OBb0 do fragmentu burzy (do ok. 1:20). Rozmowa na temat dźwięków słyszanych podczas występu. 10 min. 2

Co wyobraziliście sobie słuchając nagrań? Jakie uczucia towarzyszyły wam podczas słuchania? Kiedy powstaje burza? Co to jest burza? O jakiej porze roku jest najwięcej burz? Jaki rodzaj opadu jest podczas burzy? Jak należy zachować się podczas burzy? Skąd się wzięła woda w burzowych chmurach? 2. Podział klasy na trzy grupy wg odliczonych liczb na początku lekcji. Część właściwa zajęć 30 min. 3. Zajęcie stanowisk przez grupy, odczytanie instrukcji do wykonania doświadczenia, zapis hipotez, zapis obserwacji (załącznik 1) Grupa 1 słoik, ziemia do kwiatów, roślinka, folia, gumka recepturka, woda do podlania Grupa 2 słoik, termos z gorącą wodą, kubek, folia, gumka recepturka Grupa 3 słoik, kubek z zimną wodą, folia, gumka recepturka 4. Rozmowa w kręgu, przedstawiciele grup referują swoje zadania, słoiki ustawiają na jednym stole z numerami przyporządkowującymi je do grup. 20 min. Co się stało w pierwszym słoiku? W którym słoiku najszybciej wyparowała woda? Co się z nią stało? Dlaczego w trzecim słoiku proces parowania trwał dłużej? Czy do parowania wody musimy uzupełniać jej zapasy w każdym ze słoików? Czy musimy podlewać roślinę w pierwszym słoiku? W trakcie rozmowy nauczyciel wyjaśnia terminy parowanie, kondensacja, skraplanie. Parowanie zamiana wody w parę wodną. Kondensacja gromadzenie się wody w chmurach. Skraplanie zamiana pary wodnej w wodę i opad. Przerwa śródlekcyjna - Zabawa w odegranie odgłosów burzy i deszczu podobnych do wysłuchanego utworu na początku zajęć. 10 min. 5. Powrót do stolików, każda grupa otrzymuje ten sam wydrukowany obrazek (załącznik 2). 15 min. 3

Uczniowie nanoszą na ilustrację we właściwe miejsca terminy: parowanie, kondensacja, skraplanie, Omówienie ilustracji. Pokierowanie rozmowy w ten sposób, by uczniowie wywnioskowali, że woda krąży w przyrodzie od milionów lat i aby jej zasoby służyły ludziom i zwierzętom musimy ją oszczędzać i chronić przed zanieczyszczeniami. Uczniowie podają sposoby na oszczędzanie wody, np.: Zlokalizuj i napraw kapiące krany i nieszczelne spłuczki. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Nie wrzucaj śmieci. Bierz szybki prysznic. Do kąpieli napełniaj wannę w 1/3, a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne lub ustaw program oszczędnościowy. Kiedy zmywasz naczynia ręcznie napełnij jedną komorę zlewu, a następnie spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody. W szkole zgłaszaj kapiący kran nauczycielowi, dokręcaj dokładnie kurki. Obejrzenie filmu na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=stpobh5odtw; w trakcie oglądania rozpoznają i głośno nazywają parowanie, kondensacja, skraplanie. Na zajęciach rekomenduje się wykorzystanie narzędzi technologii informacyjnokomunikacyjnej (TIK) do nagrania dźwięku do obrazka. Można skorzystać z bezpłatnego programu FotoBabble w internecie: http://www.fotobabble.com/. 20 min. Nauczyciel loguje uczniów na swoim koncie. W tym celu zakłada wcześniej swoje konto na stronie programu. Następnie uczniowie w grupach nagrywają narrację do ilustracji. Uczniowie decydują, czy będą kropelką wody, która opowiada o swoim losie, czy wolą opowiedzieć o krążeniu wody w przyrodzie z pozycji narratora. Współpracują ze sobą, ustnie przygotowują treść opowiadania. Jedna osoba wybrana z grupy jest narratorem, zakłada słuchawki z mikrofonem. W programie Fotobabble wciska przycisk Create New, a następnie - wybiera ilustrację z foldera komputera, - wciska przycisk Create, - wciska przycisk Record i nagrywa narrację, - zapisuje nagranie wciskając przycisk Save. Nauczyciel umieszcza nagrania na stronie klasy lub klasowym blogu pobierając kod HTML z programu Fotobabble, lub wklejając linki do nagrań, które kopiuje ze swojego konta. Część końcowa 6. Podsumowanie pracy, naklejenie uśmiechniętych kropelek i smutnych kropelek (załącznik 3) Jakie były odczucie dzieci po zajęciach, rozmowa na temat ich wrażeń. 10 min. Krople do powielenia, dzieci rysują buźki: uśmiechnięta, smutna. 4

Załącznik 1 INSTRUKCJA GRUPA 1 1. Na dno słoika wyłóż ziemię. 2. Posadź roślinkę. 3. Podlej roślinkę. 4. Załóż folię na słoik i umocuj gumką. 1. Co się stanie? 2. Co zauważyliście? 5

INSTRUKCJA GRUPA 2 1. Wlej ostrożnie ciepłą wodę do kubeczka. 2. Kubeczek wstaw do słoika. 3. Załóż folię na słoik i umocuj gumką recepturką. 1. Co się stanie? 2. Co zauważyliście? 6

INSTRUKCJA GRUPA 3 1.Wlej ostrożnie zimną wodę do kubeczka. 2. Kubeczek wstaw do słoika. 3. Załóż folię na słoik i umocuj gumką recepturką. 1.Co się stanie? 2.Co zauważyliście? 7

Załącznik 2 (Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/file%3awater_cycle_-_blank.svg, CC-BY-SA, Joooo, Wikipedia) 8

Załącznik 3 9