Grzegorz Kucman SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W GIMNAZJUM Szkic do portretu przy pomocy camery obscury Cele zajęć : - Budzenie zainteresowań prawidłowościami świata przyrody. - Prezentowanie wyników własnych obserwacji, eksperymentów i przemyśleń. - Poznanie podstawowych praw opisujących przebieg zjawisk fizycznych w przyrodzie. - Wykorzystanie wiedzy fizycznej w praktyce życia codziennego. - Kształtowanie zainteresowań i zamiłowań plastycznych poprzez poznawanie procesu twórczego. - Wyposażenie uczniów w niezbędne umiejętności plastyczne i techniczne, a także wiedzę z tego zakresu. - Umożliwienie uczniom przeżycia różnych doświadczeń plastycznych. - Kształtowanie kultury technicznej i plastycznej (umiejętność włączania sztuki we własne, osobiste życie). - Uczenie wartościowania obecnych wokół ucznia zjawisk z zakresu plastyki. Rodzaj działania zajęcia kombinatoryczne Cele operacyjne : poszukiwanie informacji : - uczeń rozumie rolę portretu w sztuce - buduje ciągłość wielopokoleniową swojej rodziny (drzewo genealogiczne) - obserwuje i potrafi docenić szczególna indywidualność, niepowtarzalność istoty ludzkiej, - zna historię fotografii - zna budowę aparatu fotograficznego - zna podstawowe zagadnienia z optyki - poznaje proces twórczy Materiały i pomoce : - ława optyczna - camera obscura modele wykonane przez uczniów specjalnie na te zajęcia w domu według opisu zdobytego przez uczniów w dostepnych mediach - camera obscura model do zajęć przygotowany w szkole (np. stara szafa z wywierconym w ścianie otworem) - aparat fotograficzny - plansza budowa aparatu fotograficznego - encyklopedie : techniki, PWN, Słownik terminów plastycznych encyklopedie multimedialne : techniki, sztuki, nauki; Kompetencje : q umiejętność planowania i organizowania własnej pracy q umiejętność efektywnej pracy w grupie q umiejętność rozwiązywania problemów w sposób twórczy 1
q umiejętność wykonywania szkicu portretu przy użyciu camery obscury q znajomość budowy aparatu fotograficznego q zastosowanie zdobytej wiedzy z zakresu historii sztuki, fizyki i techniki w życiu q uczeń wykorzystuje świadomość różnorodnych postaw w budowaniu własnej osobowości i pewności siebie, czuje się bezpiecznie w nowych sytuacjach życiowych q uczeń dostrzega piękno ciała ludzkiego, potrafi estetycznie się ubierać. 2
PRZEBIEG ZAJĘĆ I. Faza wstępna : a. Wprowadzenie do zajęć poprzez przedstawienie tematyki zajęć. b. Przedstawienie kryteriów oceny pracy uczniów w czasie zajęć. II. Faza realizacyjna : a. Przeprowadzenie i wspólne omówienie doświadczeń : - powstawanie cienia - otrzymywania obrazów poprzez maleńki otworek w przesłonie - otrzymywanie obrazów za pomocą camery obscury - prezentacja i omówienie działania aparatu fotograficznego przez przygotowanych do tego uczniów b. Warsztaty kombinatoryczne działalność plastyczna : - uczniowie wykonują figurki i szkice do portretu kolegi za pomocą wykonanej przez siebie camery obscury, - uczniowie chętni wykonują szkice przy pomocy modelu camery obscury przygotowanego do zajęć przez szkołę III. Faza podsumowująca : Prezentacja - galeria prac i modeli. Uczniowie dokonują analizy efektów swojej pracy pod kątem realizacji zadania : - plastycznego szkice ich estetyka, precyzja wykonania, podobieństwo do osoby pozującej - technicznego modele camery obscury ich estetykę, pomysłowość wykonania i przydatność do zajęć, - w dyskusji uczniowie oceniają, czy wynik uzyskany z w czasie zajęć odpowiada ich wyobrażeniom i oczekiwaniom na ten temat. 3
KRYTERIA OCENY Kryteria oceny : - aktywność ucznia podczas warsztatów (czynności przygotowawcze) - dobór pozy modela do : linii melodycznej, klimatu, nastroju słyszanego utworu muzycznego - praktyczne wykorzystanie urządzenia camera obscura do konstruowania obrazów : określenie złudzeń optycznych jakie powstały wyróżnienie cech związanych z wizerunkiem i podobizną wartość graficzna jako inspiracja w różnorodnej twórczości artystycznej inspiracja utworem muzycznym - estetyka pracy Uwagi : Otrzymane prace są wstępem do dalszych penetracji artystycznych interpretacji barwą, rozbudową wieloplamową kompozycji, wzmocnieniem znaczeniowym postać płacząca, roztargniona, oczekująca, itp. 4
ANEKS Szkic do portretu przy pomocy camery obscury Powstałe prace uczniów. 5
6
7
8
9
10
11