Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.9 Temat zajęć: Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej 1. Cele lekcji: Uczeń: uczestniczy w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej jako pracownik lub pracodawca, zachowuje w sytuacji stresowej spokój, kulturę wypowiedzi i kulturę osobistą, odpowiada trafnie na pytania zadawane przez pracodawcę, ocenia obserwowaną rozmowę kwalifikacyjną, wskazuje jej mocne i słabe strony. 2. Metody i techniki: pogadanka, drama. 3. Środki dydaktyczne: karty pracy z uwzględnieniem podziału na grupy, film z nagraną rozmową kwalifikacyjną, komputer/laptop z rzutnikiem. 4. Typ lekcji: lekcja powtórzeniowa (ćwiczeniowa). 5. Formy organizacji pracy: praca: indywidualna i grupowa.
Strona2 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., 2010, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, Wydawnictwo Jedność, Kielce. 2. Scenka z rozmowy kwalifikacyjnej: http://www.youtube.com/watch?v=2tvr2v7jfpu (data odczytu 23.04.2013). 3. E-podręcznik (podrozdział dotyczący rozmowy kwalifikacyjnej). 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: indywidualnym odpytywaniu wybranych uczniów. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel opowiada uczniom dowcip o rozmowie kwalifikacyjnej: Szef firmy mówi do rekrutowanego pracownika: Niestety, nie możemy pana zatrudnić, ponieważ nie mamy dla pana żadnej pracy. Na to rekrutowany odpowiada: Ale mnie to nie przeszkadza, liczy się wypłata! 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie. 3. Nauczyciel omawia krótko metodę autoprezentacji. Metoda ta polega na takim przedstawieniu swojej osoby, aby pracodawca nie miał wątpliwości, że należy tę osobę zatrudnić. Rekrutowany powinien przygotować krótką (ok. 3-minutową) prezentację na swój temat. Prezentacja ta powinna zawierać najważniejsze informacje o nim z zakresu: posiadanej wiedzy, doświadczenia, umiejętności, mocnych stron i zainteresowań. Forma wypowiedzi jest dowolna, ale powinna być ciekawa i zachęcająca do słuchania.
Strona3 4. Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy: pracodawców, rekrutowanych pracowników oraz obserwatorów. Informuje uczniów, że każda z grup ma inne zadanie do wykonania, po czym uczniowie będą odgrywać scenkę rozmowy kwalifikacyjnej. Następnie wspólnie z uczniami ustala, jakiej firmy i jakiego stanowiska będzie dotyczyła rozmowa kwalifikacyjna. Grupa pracodawców otrzymuje listę pytań, które chce zadać rekrutowanym (karta pracy 1 załącznik 1). Grupa rekrutowanych pracowników otrzymuje listę pytań, które ma zadać pracodawcy (karta pracy 2 załącznik 2). Zadaniem członków tej grupy jest też dokonanie autoprezentacji przy odpowiedzi na pytania pracodawcy. Grupa oceniających rekrutowanego ma do dyspozycji kartę pracy 3 (załącznik 3). Uwaga przed przystąpieniem do pracy nauczyciel odczytuje zagadnienia z karty pracy 3 tak, aby wszyscy uczniowie wiedzieli, co będzie podlegało ocenie. Uczniowie mają kilka minut na to, by się przygotować, a następnie tworzą 3-osobowe grupki: 1 pracodawca, 1 rekrutowany i 1 oceniający. Pracodawca i rekrutowany odgrywają scenkę rozmowy kwalifikacyjnej, a oceniający ją obserwuje. 5. Oceniający omawiają swoje karty pracy oraz jak sobie poradziły poszczególne pary. 6. Nauczyciel prezentuje uczniom film z przykładową rozmową kwalifikacyjną, którą poddaje dyskusji na forum klasy, uwzględniając jej mocne i słabe strony. 10. Zadanie domowe: Napisz rozprawkę na 200 400 wyrazów na temat znaczenia właściwego stroju podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Strona4 Załącznik 1 Karta pracy 1 Wybierz z poniższej listy pytań i poleceń te, które chcesz zadań osobie rekrutowanej. 1. Proszę opowiedzieć o sobie. 2. Co spowodowało, że odniósł Pan/odniosła Pani sukces w zawodzie? 3. Proszę opisać swój typowy dzień. 4. Jaki był Pana/Pani temat pracy dyplomowej? 5. Dlaczego chce Pan u nas pracować? 6. Jakie ma Pan/Pani doświadczenie zawodowe w zakresie oferowanego stanowiska? 7. Czego nauczył się Pan/Pani w poprzednich miejscach pracy? 8. Co w pracy jest Pana/Pani zdaniem najistotniejsze? 9. Czy gotów jest Pan/gotowa jest Pani pojechać wszędzie tam, gdzie firma Pana/Panią wyśle zarówno na obszarze kraju, jak i za granicę? 10. Co się Panu/Pani podobało w ostatnim miejscu pracy? 11. Które z dotychczasowych miejsc pracy najmniej Panu/Pani odpowiadało i dlaczego? 12. Jak długo chciałby Pan/Pani u nas pracować? 13. Co chciałby Pan/Pani robić za 5, 10 i 15 lat? 14. Czy potrafi Pan/Pani pracować pod presją, np. presją czasu czy wyniku, który należy osiągnąć? 15. Co jest Pana/Pani najmocniejszą stroną, a co najsłabszą? 16. Czy był Pan/była Pani kiedykolwiek zwolniony z pracy, jeśli tak, to dlaczego? 17. Jakie cechy Pana/Panią wyróżniają spośród innych kandydatów? 18. Co Pana/Panią w tej pracy najbardziej interesuje? 19. Dlaczego powinienem Pana/Panią zatrudnić? 20. Od jak dawna szuka Pan/Pani pracy? 21. Jaką książkę czytał Pan/czytała Pani ostatnio? 22. Jak układa się Pana/Pani współpraca z różnymi ludźmi? 23. Proszę ocenić siebie w skali 1 do 10 pod względem zawodowym.
Strona5 24. Jaka była najtrudniejsza sytuacja, z którą się Pan/Pani zetknął/a w życiu? 25. Czy interesuje się Pan/Pani sportem? 26. Dlaczego uważa Pan/Pani, że spodoba się Panu/Pani ten rodzaj pracy? 27. Jakie cechy osobowości są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w Pańskiej/Pani dziedzinie? 28. Woli Pan/Pani pracować samodzielnie czy w zespole? 29. Ma Pan/Pani w południe wyznaczoną wizytę u lekarza. Czekał Pan/Czekała Pani na nią dwa tygodnie, ale w ostatnim momencie wypadło ważne spotkanie. Co Pan/Pani robi w takiej sytuacji? 30. W jakiej szkole się Pan uczył/pani uczyła i dlaczego ją Pan/Pani wybrał/a? 31. Co Pan/Pani wie o naszej firmie?
Strona6 Załącznik 2 Karta pracy 2 Lista pytań rekrutowanego 1. Od kiedy planują Państwo zatrudnić pracownika? 2. Na jaki okres jest pierwsza umowa i jakie są możliwości zawarcia kolejnych umów? 3. Kim są współpracownicy osoby na poszukiwane stanowisko? 4. W jaki sposób odbywa się ta współpraca? 5. Czy praca na danym stanowisku ma charakter indywidualny czy grupowy? 6. Jakie są główne trudności napotykane na tym stanowisku? 7. Jaka jest atmosfera pracy w tym dziale? 8. Czy na tym stanowisku istnieją szczególne wymagania związane z czasem pracy? 9. Jakich konkretnych rezultatów będzie się ode mnie oczekiwać po pierwszych trzydziestu dniach pracy? 10. Czy mógłbym opowiedzieć o moich osiągnięciach? 11. Czy dostarczyłem Panu wystarczających informacji na swój temat? 12. Dlaczego stanowisko, o które się ubiegam, jest wolne? 13. Jakie byłoby moje pierwsze zadanie? 14. Jakie szkolenia są dostępne na oferowanym stanowisku? 15. Jakie są możliwości rozwoju i awansu na tym stanowisku? 16. Kto będzie moim bezpośrednim przełożonym? 17. Jakie są dalsze plany rekrutacyjne?
Strona7 Załącznik 3 Karta pracy 3 W czasie prezentacji rekrutowanego zaobserwowałem/łam, że: 1. Twój sposób wyrażania się, ton głosu, tempo mówienia były........ 2. Twoje wypowiedzi były jasne, czytelne, zagmatwane, nieuporządkowane. 3. W Twojej wypowiedzi zabrakło mi...... 4. Mówiłeś obrazowo, wspierałeś swoje wypowiedzi gestem, mimiką..... 5. Odczuwałem dystans/tworzyłeś atmosferę otwartości (tak/nie).... 6. Twoja mimika, gesty, postawa ciała, kontakt wzrokowy były... 7. Między tym, jak mówiłeś i co mówiłeś była zgodność/dysharmonia.... 8. Twoja wypowiedź wywołała we mnie następujące reakcje.... Wnioski: Myślę, że powinieneś jak najczęściej...... Myślę, że powinieneś unikać w przyszłości..... Zachęcam Cię, żebyś odważył się..