Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Podobne dokumenty
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.3 Temat zajęć: Analiza własnych predyspozycji zawodowych

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Monika Borowiec. Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.9 Temat zajęć: Powtórzenie wiadomości z działu Cele lekcji: 2. Metody i techniki:

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Każdy ma swojego dusiołka

KODEKS PRACY PODSTAWOWE PRZEPISY PRAWA PRACY REGULUJĄCE STOSUNKI POMIĘDZY PRACOWNIKIEM A PRACODAWCĄ

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.8 Temat zajęć: Jak mam rozmawiać z pracodawcą? Rozmowa kwalifikacyjna

Moje działanie, mój sukces!

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz zajęć z edukacji internetowej dla klas IV - VI. Temat: Jestem bezpieczny w Internecie

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 3.5 Temat zajęć: Wycieczka z niedźwiedziem po Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Czasownik bez tajemnic

Temat: Odczytywanie informacji.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

PROGRAM DORADZTWA EDUKACYJNO-ZAWODOWEGO DLA KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Zostań młodym ekologiem

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusze zajęć edukacyjnych nr 6.7 Temat zajęć: Czym będziemy się zajmować? Przygotowanie oferty

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Prawo pracy młodocianych.

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, heureza, problemowa, ćwiczenia relaksacyjne

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

1. Roland rycerz średniowieczny

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Rodzaje zdań złożonych

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Metody aktywizujące w nauczaniu zawodów medycznych. Bożena Belcar

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Konspekt hospitacji diagnozującej

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Programowanie i techniki algorytmiczne

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII W GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Transkrypt:

Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy 1. Cele lekcji: Uczeń: zna podstawowe przepisy Kodeksu pracy, wie, jakie są najważniejsze obowiązki i uprawnienia pracownika oraz pracodawcy wynikające z przepisów Kodeksu pracy, zna instytucje chroniące prawa pracownika. 2. Metody i techniki: pogadanka, praca z tekstem źródłowym fragmentami Kodeksu pracy, metoda czytania wg 5 kroków, dyskusja problemowa. 3. Środki dydaktyczne: Kodeks pracy (załącznik 3 w osobnym pliku), opcjonalnie komputer z dostępem do internetu, karta pracy 1 dla każdej grupy i karta pracy 2 dla każdego ucznia. 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału.

Strona2 5. Formy organizacji pracy: praca: grupowa i zbiorowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., 2010, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, Wydawnictwo Jedność, Kielce. 2. Kodeks pracy: http://www.pip.gov.pl/html/pl/html/k0000000.htm (ostatni dostęp 23.04.2013). 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: sprawdzeniu wiadomości uczniów przez przeprowadzenie na następnej lekcji kartkówki dotyczącej praw i obowiązków pracownika. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel podaje informacje o Ani, która od 6 miesięcy pracuje w księgarni Moja książka S.A. Jej szef, 34-letni Adam, zatrudnił ją, podobnie jak kilka innych osób, na podstawie umowy o pracę na okres roku. W umowie określił, że Ania będzie zarabiała 1200 zł brutto, a słownie poinformował ją, że istnieje możliwość, iż poza umową otrzyma premię, która może sięgać dwukrotności kwoty ustalonej formalnie. Ania wolałaby, aby premia również została ujęta w umowie, lecz dla Adama korzystniejsze jest wypłacanie jej najniższego wynagrodzenia brutto formalnie, a wszelkich dodatków, bez odprowadzania podatków. Po tym wstępie nauczyciel rozpoczyna dyskusję problemową, zadając pytania: Jakie zagrożenia i konsekwencje dla pracownika i pracodawcy niesie ze sobą taka sytuacja? Czy pracownik i pracodawca łamią prawo? 9. Przebieg lekcji: 3. Czynności organizacyjne.

Strona3 4. Nawiązanie dyskusja problemowa. 5. Nauczyciel dzieli uczniów na 5 grup, którym rozdaje po 3 działy z Kodeksu pracy dotyczące (opcjonalnie uczniowie wyszukują stronę z tymi rozdziałami w internecie) oraz kartę pracy 1 (załącznik 1). Uczniowie analizują teksty źródłowe metodą czytania wg 5 kroków. 6. W części podsumowującej uczniowie w kilku zdaniach prezentują wyniki swojej pracy. 10. Zadanie domowe: Uzupełnij tabelę dotyczącą praw i obowiązków pracownika oraz pracodawcy w wybranych przez siebie sytuacjach. Tabela karta pracy 2 (załącznik 2).

Strona4 Załącznik 1 Karta pracy 1 Czytanie tekstu wg 5 kroków 1. Pobieżne przejrzenie tekstu Przejrzyjcie nagłówki, wyróżnienia w treści, podkreślenia, aby mieć ogólne pojęcie o treściach każdego z podrozdziałów. 2. Postawienie pytań do tekstu Postawcie pytania do tekstu, dotyczące praw i obowiązków pracownika oraz pracodawcy wyłaniających się z przeczytanych rozdziałów. Zastanówcie się, czego możecie się dowiedzieć z tekstu, czy są tu określone prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy. Zaznaczcie je w tekście. 3. Dokładne przeczytanie rozdziałów Przeczytajcie tekst uważnie, pamiętając o postawionych pytaniach. W czasie czytania róbcie krótkie przerwy, by przemyśleć poszczególne fragmenty. 4. Streszczenie poszczególnych rozdziałów Kodeksu pracy Ponownie rozpocznijcie czytanie przydzielonych działów. Po przeczytaniu każdego działu uzupełnijcie poniższą tabelę pod kątem wyodrębnionych w nim praw i obowiązków pracownika oraz pracodawcy. Prawa pracownika Prawa pracodawcy Obowiązki pracownika Obowiązki pracodawcy 5. Powtórzenie treści lub przeczytanie całego tekstu Powtórzcie, jakie są w analizowanych tekstach prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy.

Strona5 Załącznik 2 Karta pracy 2 Uzupełnij tabelę dotyczącą praw i obowiązków pracownika oraz pracodawcy w wybranych przez siebie sytuacjach. Opis sytuacji (może być poparty doświadczeniami z życia) 1. Prawo pracownika Obowiązki pracownika Prawo pracodawcy Obowiązki pracodawcy 2. 3. 4. 5.