SCENARIUSZ ZAJĘĆ DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ

Podobne dokumenty
Zaadoptuj rzekę. SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA scenariusze zajęć. 1

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Prezentacja przygotowana przez uczniów w uczęszczaj

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Trening analizy i interpretacji wiersza na trzech poziomach edukacji

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

INDYWIDUALIZACJA PRACY Z UCZNIEM Z DYSLEKSJĄ ROZWOJOWĄ W SZKOLE

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

wydarzeniach w utworze epickim opowiada narrator; jego relacja ma najczęściej charakter zobiektywizowany i cechuje ją

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Konspekt lekcji otwartej z języka polskiego przeprowadzonej w dniu r w ZS nr 1 w Lublinie w klasie liceum ogólnokształcącego.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (3x45 min.) Film

1. Każdy ma swojego dusiołka

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum Autor: Wioletta Rafałowicz. Temat: Największa jest miłość - Hymn o miłości Św. Pawła.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji języka polskiego

Katarzyna Buch Publiczne Gimnazjum nr 19 w Łodzi, ul. Wapienna 17 Scenariusz lekcji przeprowadzonej w gimnazjum

"Nasza szkoła w poezji uczniów"

Jak przygotować uczniów do czytania utworów poetyckich na maturze? Anna Kondracka-Zielińska

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2013/2014 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

LITERATURA. Bohater z książką w ręku. Omów wpływ lektur na życie postaci literackich na podstawie analizy wybranych przykładów.

pod hasłem Za oknem już jesień... pod patronatem: Burmistrza Miasta Dębicy Dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy

Temat: Hobbici, elfy, krasnoludy i mapy, czyli jak pisarz tworzy świat Hobbita.

Tematy na maturę ustną z języka polskiego na rok szkolny 2011/2012

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Szkoła Podstawowa w Medyni Głogowskiej; rok szk. 2018/2019 AKTYWNA TABLICA

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

MODEL ODPOWIEDZI I SCHEMAT OCENIANIA ARKUSZA II

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (2x45 min.) Fotografia

Debata uczniowska Na temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel

Szkolna lista tematów - rok szk. 2009/2010

Ocenie podlegają chęci i wysiłek ucznia wkładany w wykonywanie zadań wynikających ze specyfiki przedmiotu.

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Regulamin XXVI Konkursu Recytatorskiego im. Wandy Łyczkowskiej

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

... podpis przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego

Scenariusz lekcji języka polskiego. TEMAT: KIM JEST LUDOŻERCA? (T.RÓŻEWICZ List do ludożerców; list otwarty)

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY IV

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Maria Pawlikowska Jasnorzewska Olejne jabłka. Paul Cezanne Martwa natura z jabłkami około 1890

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

,,Doświadczam, myślę, jestem kreatywny

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Kryteria oceniania z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów.

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

GIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, TERESIN

Język polski. Konspekt lekcji otwartej dla nauczycieli

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2018/2019 / stara matura/

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

OCENIANIE - JĘZYK POLSKI GIMNAZJUM Opracowała Dorota Matusiak

SPIS TREŚCI. Wstęp Scenariusze zajęć z wykorzystaniem płyty Między nami

LISTA TEMATÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO W ROKU SZKOLNYM 2016/2017.

Pejzaż wewnętrzny Wystawa retrospektywna. Wanda Porazińska-Janik marca

Autor: mgr Małgorzata Meronk Scenariusz zajęć z języka polskiego w szkole ponadgimnazjalnej w klasie I

Scenariusz lekcji plastyki w klasie drugiej gimnazjum

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z plastyki w Szkole Podstawowej w Miękini

1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS +

Scenariusz lekcji z języka polskiego w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASACH 1-3 NOWE ZROZUMIEĆ TEKST ZROZUMIEĆ CZŁOWIEKA POZIOM ROZSZERZONY

KONSPEKT DO LEKCJI. Cele lekcji: ogólne:

MODELE ODPOWIEDZI I SCHEMATY OCENIANIA ARKUSZA II. Temat 1: Analiza i interpretacja wiersza Tadeusza Nowaka Psalm o powrocie

PROGRAM KOŁA POLONISTYCZNO-TEATRALNEGO DLA KLAS IV - V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Szkolna lista tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego. - Zespół Szkół Budowlanych im. E.Kwiatkowskiego w Lublinie. Rok szkolny 2010/2011

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PLASTYKI W KL. 4-6

Szkolna lista tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego - Zespół Szkół Budowlanych im. E.Kwiatkowskiego w Lublinie Rok szkolny 2014/2015

Matura z języka polskiego

STANDARDY WYMAGAŃ PROGRAMOWYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO KLASA IV

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ TEMAT: RZEKA W ZWIERCIADLE IMAśINIZMU LIRYK L.GOLDBERG,,RZEKA ŚPIEWA DLA KAMIENIA I OBRAZ J.SIEDLCA,,SŁONECZNA RZEKA Czas trwania: 45 min Zakres: podstawowy Cel lekcji; analiza porównawcza róŝnych koncepcji natury w liryce i w malarstwie kształtowanie wraŝliwości estetycznej rozpoznanie tropów artystycznych Rozwiązania metodyczne: formy pracy: zbiorowa, indywidualna metody pracy: praca z tekstem i z reprodukcją, Materiały dydaktyczne: tekst wiersza Lei Goldberg:,,Rzeka śpiewa dla kamienia reprodukcja obrazu Jacka Siedlca:,,Słoneczna rzeka karty pracy notatka biograficzna o Lei Goldberg (dominanty twórczości artystycznej),,słownik terminów literackich M. Głowiński termin imaŝynizm Przebieg lekcji: 1. Podanie tematu lekcji i określenie jej celów. 2. Wypisanie na tablicy pojęć: synestezja, antyteza, elipsa, paradoks, imaŝinizm. 3. Przypomnienie pojęć teoretycznoliterackich i zapoznanie się z nową terminologią. 4. Rozdanie kart pracy. 5. Praca w grupach, wypełnianie kart. 6. Prezentowanie wniosków przez uczniów przedstawicieli grupy. 7. Wskazanie cech wspólnych tekstu poetyckiego i malarskiego 8. DostrzeŜenie tendencji imaŝynizmu 9. Ukazanie intersemiotycznego odbioru tekstu artystycznego, z przewodnim motywem rzeki 1

KARTA PRACY I GRUPY( WIERSZ) UCZEŃ TYP LIRYKI KREACJA PODMIOTU LIRYCZNEGO OBRAZ BOHATERA LIRYCZNEGO OPIS ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO TROPY POETYCKIE Liryka bezpośrednia Podmiot indywidualny: emocjonalnie zaanga- Ŝowany, czuły, wraŝliwy l.os l.poj.r.ŝeński (rzeka), Bohater liryczny: statyczny, zamknięty na świat, zagadkowyt 2 os.l.poj. r.męski (kamień,) Przestrzeń wypełnia wspomnienie (czas. przeszły) pocałowałam,byłam przechodzące w czas teraźniejszy, obecny udowadnia to ostatnie wersy strofy: jestem. To obraz świata wewnętrznego, ukazującego antynomię uczuć. Symbol rzeki; zmienność, dynamizm, ekstrawertyzm Symbol kamienia: zamknięcie, tajemnica, statyka,introwertyzm Paradoks: inni a zarazem tacy sami, Pointa, Antytezy: ja byłam śpiewaniem a on milczeniem, Personifikacja: rzeka to całująca kobieta Metafory np: płoche święto Elipsy, Synestezja: oddziaływanie na zmysł wzroku, dotyku. KONWENCJA Pozorna zwyczajność natury została nasycona emocjami. To poetycki obraz antynomii miłości( trwałej aczkolwiek zmiennej, będącej tworem dwóch przeciwnych Ŝywiołów natury) 2

KARTA PRACY II GRUPY(OBRAZ) UCZEŃ JAKIMI ŚRODKAMI OPERUJE MALARZ? OPIS ŚWIATA PRZEDSTAWIONEGO ZASADA KOMPOZYCYJNA Pojawiają się ciepłe barwy w stopniowanych odcieniach gradacja. śółcienie, pomarańcze przenikają z zielenią o odcieniu oliwkowym. Wynikiem jest pobudzający, optymistyczny odbiór. Dominująca rola światłocieni eksponuje głębię; Dynamizm rwącej o miękkich załamaniach fal rzeki zestawiono z ciemną, statyczna materią kamienia antynomia Zaznaczona kompozycja ukośna CECHY IMAśINIZMU W ZAPREZENTOWANYCH TEKSTACH KULTURY: - operowanie selektywnym obrazem - konkret przyrodniczy - ujęcie świata przez metaforykę przyrodniczą - subiektywizm WNIOSKI: Poznana zwyczajność natury jest przepełniona emocjami (pocałunki, tulenie się). Przez ten pryzmat interpretowany jest obraz J. Siedlca (rzeka muska niewzruszony kamień). Przyroda staje się maską ludzkich uczuć, tak trudnych do zdefiniowania przyciągające się antynomie. 3

ZAŁ. NR 1: Lea Goldberg Rzeka śpiewa dla kamienia Pocałowałam kamień w jego śnie wyziębłym, bo ja byłam śpiewaniem, a on był milczeniem, on był bowiem zagadką, a ja płochym świętem, bo z tej samej wieczności jesteśmy stworzeni. Pocałowałam kamień, to wdzięczne ciało, w którym wierność zamknięta, gdym ja niewdzięcznością, ja mijam światem, gdy on trwa istotą całą, on jest skupieniem, a ja otwarciem na ościeŝ. Osobnymi prawami nasz związek się splata: ja jestem Ŝywym wierszem on grudą wszechświata. 4

ZAŁ. NR 2: Jacek Siedlecki,,Słoneczna rzeka Jacek Siedlecki,,Słoneczna rzeka Na zakończenie zrealizowane działania wprowadzane są na stronę www.zaadoptujrzeke.pl na interaktywnej mapie Polski, jako aktywność placówki w ramach programu Zaadoptuj rzekę. 5 AUTORKA -AGNIESZKA BETLEJA