Czynniki wpływające na szybkość reakcji

Podobne dokumenty
Świat roztworów lekcja powtórzeniowa

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

Burza mózgów, asocjogram, eksperyment, pogadanka, dyskusja, praca z całym zespołem, praca w grupach różnym frontem, praca indywidualna.

Karty pracy dla uczniów, plansze ze wzorami kwasów, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń.

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Poznajemy disacharydy

Estry. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA SZYBKOŚĆ REAKCJI CHEMICZNYCH. ILOŚCIOWE ZBADANIE SZYBKOŚCI ROZPADU NADTLENKU WODORU.

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

Polisacharydy skrobia i celuloza

1. Zaproponuj doświadczenie pozwalające oszacować szybkość reakcji hydrolizy octanu etylu w środowisku obojętnym

Glicyna przedstawiciel aminokwasów

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

Wpływ temperatury na szybkość reakcji chemicznej.

Scenariusz lekcji z przedmiotu chemia dla klas I zakres podstawowy; czas trwania lekcji 45 min.

a) jeżeli przedstawiona reakcja jest reakcją egzotermiczną, to jej prawidłowy przebieg jest przedstawiony na wykresie za pomocą linii...

1. 2. Alkohole i fenole powtórzenie wiadomości

Przedmiot: Chemia budowlana Zakład Materiałoznawstwa i Technologii Betonu

Zagadnienia do pracy klasowej: Kinetyka, równowaga, termochemia, chemia roztworów wodnych

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Klub Młodego Chemika. założenia i program. Szkoła podstawowa Gimnazjum

ACETON NAJBARDZIEJ ZNANY KETON WSTĘP:

Materiał powtórzeniowy do sprawdzianu - reakcje egzoenergetyczne i endoenergetyczne, szybkość reakcji chemicznych

Ćwiczenie IX KATALITYCZNY ROZKŁAD WODY UTLENIONEJ

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Związki koordynacyjne

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Izomeria cukrów prostych

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Temat lekcji: Produkcja metali metodami przemysłowymi.

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Scenariusz lekcji chemii w klasie II k gimnazjum

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Zapisz równanie zachodzącej reakcji. Wskaż pierwiastki, związki chemiczne, substraty i produkty reakcji.

Temat : Budowa, właściwości i zastosowanie acetylenu jako przedstawiciela alkinów.

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Temat: Reakcje zobojętniania sposobem na otrzymywanie soli

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

Zadanie 2. (0 1) W tabeli podano rodzaje mieszanin oraz wybrane sposoby ich rozdzielania. Rodzaj mieszaniny Metoda rozdzielania mieszaniny

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

Scenariusz lekcji. podać definicję liczby pierwszej i naturalnej; opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów 13 stycznia 2017 r. zawody II stopnia (rejonowe)

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

KATALIZA I KINETYKA CHEMICZNA

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

a) 1 mol b) 0,5 mola c) 1,7 mola d) potrzebna jest znajomość objętości zbiornika, aby można było przeprowadzić obliczenia

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. Temat: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu. Temat lekcji: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu

Kinetyka chemiczna jest działem fizykochemii zajmującym się szybkością i mechanizmem reakcji chemicznych w różnych warunkach. a RT.

Skały wapienne i ich właściwości

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

KI + Pb(NO 3 ) 2 PbI 2 + KNO 3. fermentacja alkoholowa

Instrukcja dla uczestnika

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Warunki i przebieg fotosyntezy

1. Właściwości białek

Moduł: Chemia. Fundamenty. Liczba godzin. Nr rozdziału Tytuł. Temat lekcji. Rozdział 1. Przewodnik po chemii (12 godzin)

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

KATALITYCZNY ROZKŁAD WODY UTLENIONEJ

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

KI + Pb(NO 3 ) 2 PbI 2 + KNO 3. fermentacja alkoholowa

Ćwiczenie 8 Wyznaczanie stałej szybkości reakcji utleniania jonów tiosiarczanowych

Inżynieria Biomedyczna

LABORATORIUM PRZYRODNICZE

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

II. Szybkość reakcji chemicznych

Scenariusz lekcji. Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym. podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Politechnika Warszawska. Wydział Budownictwa Mechaniki i Petrochemii w Płocku Laboratorium Chemii Budowlanej

podać definicję metody zachłannej stosowaną w algorytmice; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Odwracalność przemiany chemicznej

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

TEMAT: Estry pachnąca chemia

1. Właściwości obwodu elektrycznego z elementami połączonymi równolegle

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Transkrypt:

Czynniki wpływające na szybkość reakcji 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna: pojęcia: szybkość reakcji, katalizator, inhibitor, kontakt, energia aktywacji, biokatalizator, kataliza homogeniczna, kataliza heterogeniczna, regułę van t Hoffa, czynniki wpływające na szybkość reakcji. b) Umiejętności Uczeń potrafi: wyjaśnić wpływ poszczególnych czynników na szybkość reakcji, doświadczalnie sprawdzić wpływ różnych czynników na szybkość reakcji chemicznej, na podstawie wykonywanych doświadczeń wyciągać wnioski dotyczące wpływu różnych czynników na szybkość reakcji, podać definicję pojęcia szybkości reakcji chemicznej, opisać doświadczenia wykonywane na lekcji za pomocą równań reakcji, wyjaśnić pojęcie energii aktywacji, wyjaśnić różnicę między katalizatorem a inhibitorem, wyjaśnić wpływ szybkości reakcji na życie codzienne. 2. Metoda i forma pracy Metody: aktywizująca JIGSAW, burza mózgów, śnieżna kula, eksperyment laboratoryjny, pokaz, pogadanka. Formy pracy: praca z całym zespołem, praca w grupach równym frontem,

praca w grupach różnym frontem, praca w czwórkach, praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne Karty pracy, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Pokaz reakcji zobojętniania wobec fenoloftaleiny oraz oglądanie skorodowanego materiału. 2. Podział reakcji na szybkie i powolne. 3. Ustalenie definicji szybkości reakcji. 4. Praca w parach. 5. Praca w czwórkach. 6. Ustalenie i przedstawienie definicji na forum całej klasy. b) Faza realizacyjna 1. Badanie wpływu różnych czynników na szybkość reakcji. Praca w grupach eksperckich - wykonywanie doświadczeń zgodnie z instrukcjami zawartymi w kartach pracy (załącznik 1): grupa I wpływ temperatury na szybkość reakcji, grupa II wpływ rozdrobnienia na szybkość reakcji, grupa III wpływ rodzaju substancji na szybkość reakcji, grupa IV- wpływ katalizatora na szybkość reakcji, grupa V wpływ stężenia na szybkość reakcji. 2. Zapisywanie uzgodnionych spostrzeżeń i wniosków w kartach pracy. 3. Tworzenie nowych grup, zawierających po jednym przedstawicielu z każdej grupy ekspertskiej. 4. Dzielenie się wiedzą przez przedstawicieli odpowiednich grup eksperckich. 5. Uzupełnienie i porządkowanie nowych informacji. 6. Powrót ekspertów do grup macierzystych i konfrontacja zdobytej całościowej wiedzy poprzez wypełnienie karty pracy (załącznik 2). c) Faza podsumowująca 1. Podsumowanie ćwiczenia i omówienie kart pracy wypełnionych przez uczniów. 2. Pogadanka na temat rodzajów katalizy i biokatalizatorów. 5. Bibliografia 1. Bielecka H., Wawrzyniak-Kulczyk M., Aktywizujące metody nauczania c.d., Chemia w szkole, nr 5 2000, WSiP.

2. Kupis B., Zewald W., Chemia. Matura 2005, Wydawnictwo Szkolne Omega, Kraków 2004. 3. Pac B., Traple K., Powtórka przed egzaminami. Zbiór zadań z chemii. Wydawnictwo Szkolne OMEGA, Kraków 2002. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1 Karta pracy dla grupy I pracy. Badanie szybkości wydzielania siarki z roztworu Na2S2O3 w zależności od temperatury. Równanie reakcji:

Karta pracy dla grupy II pracy. Badanie szybkości wydzielania wodoru w zależności od powierzchni reagentów Równanie reakcji:

Karta pracy dla grupy III pracy (użyjcie porównywalne ilości magnezu i cynku). Badanie szybkości wydzielania wodoru w zależności od rodzaju reagujących substancji Równanie reakcji: Karta pracy dla grupy IV pracy. Rozkład H 2 O 2 w obecności MnO 2 i bez

Równanie reakcji: Karta pracy dla grupy V pracy. Badanie szybkości wydzielania wodoru w zależności od stężenia użytego kwasu Równanie reakcji: Załącznik 2

Zadanie 1 W każdej parze probówek wskażcie tę, w której reakcja zachodzi szybciej. Zadanie 2 Podczas niektórych reakcji do mieszaniny reakcyjnej dodaje się inhibitorów, tj. substancji powodujących zmniejszenie szybkości reakcji. Zaznaczcie na poniższym wykresie, jakie zmiany energii układu spowoduje działanie opisanej substancji. Zaznaczcie energię aktywacji reakcji przed użyciem inhibitora i po jego użyciu. Następnie wzorując się na przedstawionym powyżej wykresie, przedstawcie zmiany energii reakcji rozkładu wody utlenionej z użyciem tlenku manganu i bez. (Wykres na podstawie: Kupis B., Zewald W., Chemia. Matura 2005, Wydawnictwo Szkolne Omega, Kraków 2004). b) Zadanie domowe 1. Podkreśl w podanym zestawie reakcje szybkie: a) Rdzewienie blach samochodowych. b) Twardnienie betonu. c) Czernienie srebrnych sztućców. d) Spalanie gazu w kuchence. e) Synteza węglowodanów w roślinach. f) Fotosynteza. g) Kwaśnienie ogórków.

2. Połącz w pary określenie oznaczone cyfra z jego definicją oznaczoną odpowiednią literą. Substancja obniżająca energię aktywacji 1 KATALIZATOR A reakcji chemicznej zachodzącej w organizmach żywych. 2 INHIBITOR Substancja obniżająca energię aktywacji B reakcji chemicznej. 3 ENERGIA AKTYWACJI C Ubytek ilości molekuł substratów lub przyrost ilości molekuł produktów w jednostce czasu. 4 SZYBKOŚĆ REAKCJI D Minimalna ilość energii niezbędna do zajścia reakcji chemicznej. 5. ENZYM E Substancja zmniejszająca szybkość reakcji chemicznej. Zadanie nr 2 zaczerpnięte z pozycji: B. Kupis, W. Zewald, Chemia. Matura 2005, Wydawnictwo Szkolne Omega, Kraków 2004. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak