SCENARIUSZ LEKCJI INFORMATYKI DLA KL. VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Podobne dokumenty
Rodzaje licencji Program komercyjny

Licencjonowanie oprogramowania

Przygotował: Ryszard Kijanka

Prawo autorskie i rodzaje licencji

Prawa autorskie, licencje.

Normy prawne dotyczące rozpowszechniania programów komputerowych, ochrony praw autorskich.

Licencje programów, prawa autorskie

Prawa autorskie cd. Prawa autorskie. Autorskie prawa majątkowe. Autorskie prawa osobiste

Temat 2. Program komputerowy

Prawa autorskie cd. Prawa autorskie. Autorskie prawa majątkowe. Autorskie prawa osobiste

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Ustawa o ochronie praw autorskich i prawach pokrewnych


Przykłady wykorzystania edukacyjnych portali internetowych oraz dostępnych tam multimediów

Wybrane przepisy prawa dotyczące technologii informacyjno-komunikacyjnych

Prawo autorskie - zespół przyjętych norm i aktów prawnych, mających na celu zabezpieczenie wytworu ludzkiej działalności przed nielegalnym

Materiał opracowany na podstawie podręcznika Technologia informacyjna autor: Grażyna Koba wyd. Migra


Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Program komputerowy i przepisy prawa

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

Prawo autorskie, licencja Rodzaje licencji Przestępstwa komputerowe. Materiały dla ucznia Z.S.O. im Stanisława Staszica w Zgierzu

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Technologia informacyjna a prawo. Technologia Informacyjna Lekcja 13-14

2. Metody prezentacji informacji

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

2. Tabele w bazach danych

e-sprawdzian instrukcja programu do sprawdzania wiedzy ucznia przy pomocy komputera (WINDOWS & LINUX)

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

2. Prawne aspekty korzystania z różnych źródeł informacji

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Przede wszystkim autor ma oficjalne prawo do autorstwa utworu, rozpowszechniania go pod wyznaczonym pseudonimem, kontroli nad

1.Zasady oceniania wynikają z przyjętego "Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania i dotyczą uczniów, którzy odbywają zajęcia z przedmiotu "Informatyka"

Jak zgodnie z prawem założyć radio internetowe na swojej stronie?

1. Bezpieczeństwo i higiena pracy

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

Piraci XXI wieku, czyli legalne i nielegalne programy Informatyka szkoła podstawowa Scholaris - DC Edukacja

Wykład VI. Wybrane zagadnienia licencjonowania i praw autorskich. Studia Podyplomowe INFORMATYKA Podstawy Informatyki

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Przedmiotowy system oceniania - informatyka w gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Wstęp do Informatyki. Klasyfikacja oprogramowania

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA,

WYMAGANIA EDUKACYJNE: ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA 4. Oznaczenia występujące w tabeli:

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Systemy operacyjne - rozkład godzin dla technikum informatycznego

Kryteria oceniania - informatyka

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

POPULARNE TYPY LICENCJI

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Rozpowszechnianie programów komputerowych

1. Zarządzanie informacją w programie Access

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

Umowa licencyjna na korzystanie z Aplikacji freeyah (zwana dalej Licencją )

Scenariusz lekcji marketingu w klasie III Technikum Ekonomiczne

Załącznik 1. Załącznik 2.

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Roboty grają w karty

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

OptiPasz EDU - instrukcja

Regulamin korzystania z programu Microsoft DreamSpark Premium

Temat: Odejmowanie w pamięci

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Scenariusz lekcji. wymienić zagrożenia czyhające na dane; podać definicję pojęć: phishing, pharning, spyware, adware, trojan, wirus;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL. IV-VI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM.

Numer i nazwa obszaru: 6 Portale społecznościowe jako narzędzie pracy grupowej. Temat szkolenia:

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

Prawa autorskie w obszarze IT. izabela.adamska@cpi.gov.pl

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

Licencja oprogramowania Licencja na oprogramowanie to umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem,

Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów. w nauczaniu wczesnoszkolnym

SYSTEM OPERACYJNY. Monika Słomian

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: WSTAWIANIE TABELI DO DOKUMENTU TEKSTOWEGO

UMOWA LICENCYJNA na instalację i użytkowanie programu DRUKI Gofin. Niniejsze postanowienia stanowią umowę pomiędzy Licencjodawcą a Licencjobiorcą.

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: KOMPUTEROWE KOLOROWANKI.

Kontekst prawny zarządzania własnością intelektualną

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

Numer Obszaru: 4. programowej. Temat szkolenia. TIK w kształceniu na drugim i trzecim etapie edukacyjnym. Symbol szkolenia: TIKSPGIM

SOFTWARE CZYLI WSZYSTKO O OPROGRAMOWANIU

Transkrypt:

Janusz Sęp Opal_02@edu.oeiizk.waw.pl Szkoła Podstawowa nr 1 w Domaradzu SCENARIUSZ LEKCJI INFORMATYKI DLA KL. VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ TEMAT: Rodzaje licencji na oprogramowanie komputerowe Czas trwania: jednostka lekcyjna (45 minut). CELE OGÓLNE: Zapoznanie uczniów z rodzajami licencji na oprogramowanie komputerowe. Zapoznanie uczniów z niektórymi aspektami prawnymi użytkowania sprzętu i oprogramowania komputerowego. CELE OPERACYJNE: Uczeń: zna podstawowe rodzaje licencji na używanie oprogramowania komputerowego; potrafi rozróżnić na podstawie tekstu licencji, z jakim rodzajem licencji ma do czynienia w przypadku konkretnego programu; potrafi wskazać po kilka przykładów programów, rozprowadzanych na podstawie każdego z rodzajów licencji; zna podstawowe zasady odpowiedzialności prawnej, związanej z niedotrzymaniem warunków licencji; potrafi dobrać odpowiednie do zamierzonego celu oprogramowanie, bez korzystania z oprogramowania nielegalnego; potrafi zainstalować prosty (spełniający mało funkcji) program typu shareware lub freeware.

CELE WYCHOWAWCZE: wyrobienie przekonania o konieczności ponoszenia kosztów użytkowania oprogramowania lub poprzestania na oprogramowaniu dostępnym za darmo; wyrobienie przekonania o ważności przestrzegania prawa; docenienie wartości ludzkiej pracy, zarówno zarobkowej, jak i niekomercyjnej; przekonanie uczniów, że praca jest wartościowa nie tylko wtedy, gdy bezpośrednio z nią wiąże się konkretne wynagrodzenie. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: komputer (z niezbędnym oprogramowaniem) z dostępem do Internetu; przykładowe teksty licencji różnych typów. METODA: dyskusja kierowana; pogadanka; FORMY ORGANIZACYJNE: praca grupowa; praca indywidualna

PRZEBIEG LEKCJI: Uczniowie nabyli już następujące umiejętności: posługiwanie się komputerem, edytorem tekstu, przeglądarką internetową. Rozumieją pojęcie program komputerowy Etap lekcji Czynności uczniów Czynności nauczyciela Wprowadzenie do lekcji odpowiadają, (że np. wolno korzystać z programów kupionych, skopiowanych, itd. pyta uczniów, czy wiedzą, na jakiej podstawie wolno korzystać z programów komputerowych pyta, kto jest właścicielem programu komputerowego Krótkie pogadanka, kto jest właścicielem programu, co to jest licencja odpowiadają, kto jest właścicielem programu (na ogół, że ten, kto go kupił) określają, po czym poznać, że program jest legalny (licencja, rachunek) decydują się, czy chcą pracować w Podział uczniów dwuosobowym zespole, czy w zespołach na grupy czteroosobowych Wyjaśnienie uczniom zasad wykonania zapoznają się z jednym rodzajem licencji zapoznają się z przykładowym tekstem tego typu licencji wyjaśniają wszystkie wątpliwości prowokuje dyskusję nad prawami własności programu pytanie: Co to znaczy, że program jest legalny. pokazuje uczniom przykładowe posiadane przez szkołę licencje na oprogramowanie, dokonuje podziału uwzględniając propozycje uczniów i własne wcześniejsze obserwacji ich pracy na lekcji rozdaje uczniom zestaw złożony z opisu danego typu licencji i przykładowego tekstu licencji (teksty mogą być rozesłane przez sieć w postaci plików tekstowych) wyjaśnia zasady wykonania wyjaśnia zasady oceniania wykonania Realizacja otwierają pliki z tekstami zapoznają się z ich treścią dyskutują w zespołach nad cechami charakterystycznymi danej licencji odpowiada na pytania uczniów kontroluje poprawność wykonywania udziela niezbędnej pomocy Referaty poszczególnych grup przygotowują krótki referat i notatkę każdy zespół lub podaje nazwę omawianego przez siebie typu licencji i pokrótce go omawia dyskutują nad rodzajami licencji która jest najlepsza kieruje kolejnością wypowiadania się uczniów prowokuje dyskusję nad treścią licencji podają przykłady programów rozpowszechnianych na podstawie poszczególnych typów licencji

Sporządzenie notatek Zapisują w zeszytach krótką notatkę na temat ϒ sprawdza poprawność każdej z licencji po kilka słów oraz jeden merytoryczną i językową zapisów przykład programu, np. freeware bezpłatna, zaproponowanych przez uczniów ale nie można programu modyfikować, pozostaje on własnością twórcy - Bankrut Podsumowanie i dyskutują nad stopniem trudności ewaluacja lekcji wypowiadają swoją opinię na temat atrakcyjności tego typu zajęć ZAŁACZNIKI DO LEKCJI: mówią o swoich odczuciach podczas zapoznawania się z tekstami licencji próbują odpowiedzieć na pytanie dlaczego niektóre programy są za darmo? wstawia oceny do dziennika lekcyjnego prowokuje dyskusję o wrażeniach z lekcji dokonuje podsumowania i ewaluacji pracy uczniów dzieli się swoimi odczuciami na temat lekcji Zestaw materiałów Program komercyjny taki program przed zainstalowaniem trzeba kupić, a tak naprawdę kupić nośnik z programem wraz z licencją na jego używanie. Licencja arbitralnie określa, na jakich warunkach można tego programu używać. Przykłady: system Windows, pakiet Office. Część programów komercyjnych można przetestować przed zakupem w wersjach okrojonych i najczęściej ograniczonych czasowo i/lub funkcjonalnie (Corel Draw, Partition Magic Freeware.. to określenie programu którego można używać bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń, jego autor nie jest zainteresowany komercyjnym rozprowadzaniem swoich produktów, jednak jego prawa autorskie pozostają nadal w mocy, dlatego nikt nie może np. wprowadzać żadnych zmian w tych programach. Oprócz tego aplikacje freeware'owe, mimo iż nie nakładają na użytkownika obowiązku rejestracji, mogą być jednak rozpowszechniane wyłącznie w niezmienionej formie. Warto tu jeszcze zwrócić uwagę że w niektórych programach freeware, ich status dotyczy tylko użytkowników indywidualnych. W przypadku firm i instytucji chcących korzystać z programu obowiązuje już najczęściej opłata licencyjna określona w opcjach programu. Poza tym niektóre darmowe programy freeware posiadają jeszcze dodatkowo swoją rozbudowaną wersję tzw. Pro za którą trzeba już jednak zapłacić Przykłady Winamp, taryfikator Bankrut Shareware - to określenie prawnego statusu pod jakim dany program jest rozpowszechniany. Autorzy programów shareware'owych udostępniają swe dzieła bezpłatnie do testów, dzięki czemu każdy przed podjęciem decyzji o zakupie może gruntownie przetestować, zazwyczaj w pełni funkcjonalną wersję takiej aplikacji pod kątem swoich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu przyszły nabywca może w mniej lub bardziej wnikliwy sposób sprawdzić w działaniu interesujące go oprogramowanie i dopiero na tej podstawie dokonać decyzji co do jego zakupu. Część tego typu programów ma jednak pewne ograniczenia, najczęściej jest to limitowany czas na testowanie takiej aplikacji. Najczęściej spotyka się pięć form ograniczeń jakie stosują autorzy shareware'owych programów: Trialware - program po zainstalowaniu jest w pełni sprawny i działają wszystkie jego komponenty, ale tylko przez określoną ilość czasu od dnia jego zainstalowania w systemie (przeciętnie 30 do 90

dni), po tym okresie o ile użytkownik nie wprowadzi zakupionego u producenta specjalnego kodu, program przestaje się uruchamiać i trzeba go odinstalować, przykład Paint Shop Pro. Demo - program po zainstalowaniu nie ma żadnych ograniczeń czasowych, ale za to część jego funkcji jest niedostępna (nieaktywna), co pomniejsza jego wartość dla użytkownika, ale daje ogólny pogląd na jego możliwości. Zakupienie u producenta kodu rejestracyjnego odblokowuje niedostępne opcje czyniąc program w pełni użytecznym. Przykład: CloneCD program po zainstalowaniu jest w pełni sprawny i bez ograniczeń czasowych, ale za to posiada limit możliwych uruchomień, przeciętnie nie więcej niż 100. Dotyczy to często małych programów użytkowych poprawiających w różny sposób funkcjonalność systemu operacyjnego. Inny przykład to FineReader 6. program po zainstalowaniu nie ma żadnych ograniczeń czasowych, funkcyjnych ani uruchomieniowych, ale za to każdorazowo w czasie startu aplikacji, jak i później w czasie korzystania z niej, samoczynnie wyświetla nachalne komunikaty przypominające o konieczności rejestracji programu. Przykład Windows Commander, WinRar program po zainstalowaniu nie ma żadnych ograniczeń czasowych, funkcyjnych ani uruchomieniowych. Autor zwyczajnie liczy na uczciwość użytkownika, że ten, dostosuje się do regulaminu i we właściwym czasie zarejestruje program lub odinstaluje go z systemu. Adware.. to programy, za których użytkowanie nie płaci się ani grosza. Developerzy czerpią zyski z tytułu tych programów poprzez umieszczanie w nich reklam. Jeśli użytkownik jest zadowolony z efektu pracy autorów programu, może im się odwdzięczyć klikając na reklamę sponsora. Większość autorów adware proponuje także wersje bez reklam za niewielką opłatę. Postcardware lub Cardware to określenie prawnego statusu pod jakim autor programu rozprowadza swoją aplikację. Wymaga on aby użytkownik programu chcący z niego korzystać, wysłał do autora tytułem zapłaty za jego używanie kartkę pocztową, najlepiej z widokiem swej rodzinnej miejscowości i krótką opinią na temat programu. Powszechna Licencja Publiczna GNU Oprogramowanie Powszechnej Licencji Publicznej GNU należy do najpopularniejszych, bezpłatnie dostępnych pakietów. Proponujemy zapoznanie się z warunkami licencji, jakiej właściciele oprogramowania GNU udzielają użytkownikom. Na tych właśnie zasadach udostępniane jest jądro systemu Linux, jak również większość dostarczanego wraz z nim oprogramowania. Przykład: OpenOffice, Gimp