Karina Lorentowicz nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Działoszynie.



Podobne dokumenty
mgr Dorota Jezusek Szkoła Podstawowa nr 18 w Zabrzu

Scenariusz nr 68 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

4 LATKI marzec. W marcu - wiersz do nauki ( J. Suchorzewska )

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wychowanie komunikacyjne

Scenariusz Zbiórka w kręgu. Rozmowa z dziećmi na temat przeprowadzonych zabaw.

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Umowa nr.. /. Klient. *Niepotrzebne skreślić

Wróżki Pani Wiosny. Występują: WRÓŻKA I WRÓŻKA II WRÓŻKA III WRÓŻKA IV WRÓŻKA V. Pacynki: MIŚ PTASZEK ZAJĄCZEK. (wbiega wróżka) PIOSENKA: Wróżka

Uchwała nr... z dnia... Rady Miejskiej w Brwinowie

Ewa i Leszek Gęca. Topienie Marzanny i Gaik. scenariusz imprezy szkolnej

Scenariusz nr 70 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Lokomotywa 2. Przewodnik dla nauczyciela. Część 2

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

UCHWAŁA NR... RADY MIASTA KIELCE. z dnia r.

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz hospitacji diagnozującej 17 XI 2006 r.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PRZYRODA RODZAJE MAP

SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA ROK OBROTOWY 2012 STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH UŚMIECH SENIORA

Ocenianie bieżące polega na obserwacji pracy ucznia i zapisywanie ich w formie ocen, którym przypisane są opisy:

POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica, kreda, nagranie CD, kopia ksero z tekstem piosenki zawierającym luki lub podręcznik z takim tekstem, zeszyty

Scenariusz nr 4 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Ustawienie wózka w pojeździe komunikacji miejskiej - badania. Prawidłowe ustawienie

KLOCKI W OKIENKU

XIII KONKURS MATEMATYCZNY

SCENARIUSZ 2 - GODZINNYCH ZAJĘĆ TEMATY ZAJĘĆ: 1.PRZYCZYNY ZŁEGO STANU ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO. 2.ZASOBY PRZYRODY ODNAWIALNE I NIEODNAWIALNE.

Edukacja ekologiczna

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

ARKUSZ EGZAMINACYJNY ETAP PRAKTYCZNY EGZAMINU POTWIERDZAJ CEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE CZERWIEC 2013

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

Opracowała Anna Kaszkowiak

Kwestionariusz dotyczący działań podejmowanych w szkołach w obszarze wyboru i zaopatrzenia uczniów w podręczniki szkolne

Temat dnia. Wielokierunkowa aktywność dzieci. Integralny ośrodek tematyczny: KTO NAM SZYJE UBRANIA. Cele ogólne:

Komentarz do prac egzaminacyjnych w zawodzie technik administracji 343[01] ETAP PRAKTYCZNY EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE ZAWODOWE

Warszawa, dnia 11 marca 2016 r. Poz. 327 ROZPORZĄDZENIE. z dnia 7 marca 2016 r.

TEMAT : Sprawdź sam siebie powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna)

LALKI i FIGURKI WESOŁY AKROBATA WŁÓCZKOWE MYSZKI KRAB NA SPACERZE FIGURKI Z BAJEK KIEDYŚ TO BYŁY ZABAWKI! LALKA Z WŁÓCZKI PRZYTULANKA - ZASYPIANKA

Sprawa numer: BAK.WZP Warszawa, dnia 27 lipca 2015 r. ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT

UCHWAŁA Nr XLIII/522/2014 RADY MIEJSKIEJ W BORNEM SULINOWIE z dnia 29 maja 2014 r.

Zamawiający potwierdza, że zapis ten należy rozumieć jako przeprowadzenie audytu z usług Inżyniera.

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY

RAPORT Z KONKURSU,,PORTRET WODNEGO SUPERBOHATERA, KTÓRYM CHCĘ BYĆ

BADANIE UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW W TRZECIEJ KLASIE GIMNAZJUM CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

KARTA PRACY nr 1. 1.Wypisz wymienione w tekście nr 1 elementy krajobrazu, które nie należą do przyrody: a.., b.., c...

Załącznik nr 2 WZÓR SPRAWOZDANIE CZĘŚCIOWE/KOŃCOWE 1 Z WYKONANIA ZADANIA DOTOWANEGO Z FUNDUSZU KOŚCIELNEGO CZĘŚĆ I.

Temat: Nauka podań i przyjęć w formie gier i zabaw. Miejsce zajęć: boisko piłkarskie. Ilość zawodników: 16. Wiek zawodników: 10 lat

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

PODSUMOWANIE TWOJEGO WYBORU RODZINY Rodzina o kodzie SLA

Objaśnienia wartości przyjętych w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Gryfickiego na lata

1. wybór poziomu odkrywania odpowiedniego dla uczniów i wybór kompetencji kluczowych;

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

Zarządzanie Zasobami by CTI. Instrukcja

Temat lekcji: Z wizytą u Smoka Wawelskiego

GENERALNY INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

Narodziny Pana Jezusa

podręcznik z ćwiczeniami dla klasy pierwszej

PROJEKT EDUKACYJNY BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

REGULAMIN RADY PEDAGOGICZNEJ

Logowanie do systemu Faktura elektroniczna

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA

INSTRUKCJA DLA UCZESTNIKÓW ZAWODÓW ZADANIA

O żorskiej młodzieży w Wielkim Mieście

2.Prawo zachowania masy

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny. dla klasy trzeciej

II CZĘŚĆ. Raportu z monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych. rok Powiat Międzychodzki

Uchwała Nr 62/18/11 Zarządu Powiatu w Goleniowie z dnia 20 kwietnia 2011 r.

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie I. Prowadząca Marzena Łukasiewicz SP nr 3 w Lubartowie. Temat kręgu tematycznego Na tapczanie siedzi leń.

WYJASNIENIA I MODYFIKACJA SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

Regulamin korzystania z darmowych podręczników. w Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi. Rozdział I

PL-Warszawa: Usługi szkolenia zawodowego 2012/S Ogłoszenie o zamówieniu. Usługi

Instrukcja obsługi.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

czyli dlaczego warto rozwijać pozytywne uczucia i emocje?

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego

Biznesplan - Projekt "Gdyński Kupiec" SEKCJA A - DANE WNIOSKODAWCY- ŻYCIORYS ZAWODOWY WNIOSKODAWCY SEKCJA B - OPIS PLANOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA

IMPRESARIAT ARTYSTYCZNY TEART s.c.ryszard Przybysz, Ewa Gronau,

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Wolontariat nie ma granic

DANE DZIECKA Nazwisko. Imiona. Data i miejsce urodzenia PESEL. Adres zamieszkania dziecka. Adres zameldowania dziecka. Szkoła obwodowa (podać adres)

BINGO LOTTO INSTRUKCJA. zabawka i gra rekomendowany wiek: od lat 5 liczba graczy: 2-18

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV (2 godziny lekcyjne) Temat: Las najwspanialszy dar natury lekcja powtórzeniowa

Wiosna w Europie. Program imprezy

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Opis programu do wizualizacji algorytmów z zakresu arytmetyki komputerowej

Scenariusz zajęć dla dzieci przedszkolnych I. Temat: DBAMY O NASZE ŚRODOWISKO!

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

ZAPYTANIE OFERTOWE. Nazwa zamówienia: Wykonanie usług geodezyjnych podziały nieruchomości

Transkrypt:

Krąg tematyczny: Nadejście wiosny. Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I szkoły podstawowej. Karina Lorentowicz nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Działoszynie. Poziom nauczania : szkoła podstawowa, klasa I. Temat zajęć: Powitanie wiosny. Zadanie programowe: Kultywowanie ludowego zwyczaju topienia Marzanny. Przyroda wokół nas. Cele: Po zajęciach dzieci będą umiały: zaprojektować kukłę i strój dla niej wykonać postać symbolizująca zimę opowiedzieć i wymienić zwyczaje związane z nadejściem wiosny rozpoznawać inaśladować głosy z otoczenia recytować tekst poprawnie zaśpiewać piosenkę dodawać i odejmować wzakresie20 zgodnie bawić się w czasie zabaw i konkursów Metody: Operatywna ( praktycznego działania) Słowne (pogadanka heurystyczna, opis) Zabawowa Śpiew z muzyką Formy: jednolita, grupowa, indywidualna Środki dydaktyczne: Wiersz Marzanna J. Jałowca, karty pracy, kukła Marzanny, patyczki, wstążeczki, nożyczki, klej, igła, nici

Przebieg zajęć: Czynności nauczyciela i uczniów Metody Formy pracy Wskazówki Uwagi N. Porozmawiaj z uczniami na temat W jaki sposób możemy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Zaprezentuj słomianą kukłę Marzanny, symbolu odchodzącej zimy i ludowego zwyczaju topienia Marzanny. U. Wspólnie ustalają jaki wygląd może mieć Marzanna. Uzupełniają tekst z lukami. N. Omów z jakich elementów i w jaki sposób wykonać kukłę. U. wykonują Marzannę z takich elementów jak: listewka drewniana, słoma, resztki materiału, włóczka, wycięte elementy z folii samoprzylepnej. N. Naucz dzieci na pamięć rymowankę: U. Powtarzają słowa rymowanki. N. Przypomnij z dziećmi piosenkę Przyszła do nas wiosna. U. Śpiewają piosenkę. N. Podaje treść zadania: Dzieci miały 15 Marzann. Oddały na szkolną wystawę 7. Ile zostało? U. Rozwiązują zadanie przy pomocy patyczków. Zapisują rozwiązanie w zeszytach. N. Utwórz pochód z Marzanną na czele i przemaszeruj nad rzekę. Nad wodą zrób duże Pogadanka Pokaz ćwiczeniowa Działalności praktycznej Słowna Słuchanie muzyki śpiew Ćwiczeniowoproblemowa Indywidualna Praca w grupach Jednolita jednolita Indywidualna N. może podać uczniom informacje Informacja dla N. podana w załączniku nr 1. Na załączniku 2 podany jest tekst z lukami Na załączniku nr 3, 4 podany jest tekst rymowanki i piosenki

koło, unieś Marzannę do góry i podpalającją wrzuć do wody najdalej od brzegu, by uniósł ją prąd. U. Powtarzają słowa : Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, w wodę cię rzucamy, bo wiosnę witamy. N. Przeprowadź przy ognisku gry, konkursy, zabawy. Kto ciekawiej naśladuje głosy ptasie? Kto szybciej nawinie sznurek na kłębek? Kto znajdzie ukrytą w krzakach zabawkę? Kto celniej rzuca patyczkiem? Komu najszybciej uda się pokonać tor przeszkód? U. Bawią się zgodnie. N. Wróć do szkoły ze znalezionymi znakami wiosny. Słowna Zabawowa jednolita jednolita

Załącznik nr 1 21 marca to dzień rozpoczynający kalendarzową wiosnę. Dzień trwa tak długo jak noc. Od tego czasu noc będzie coraz krótsza, a dzień coraz dłuższy. Ten, kto jest znakomitym obserwatorem, ujrzy wiosnę, usłyszyją i poczuje. Wiosna to przecież powiew ciepłego wiatru, śpiew ptaków, pierwsze kwiaty, rozwijające się zielone pąki na drzewach. Żeby tak naprawdę przepędzić zimę należy według ludowego zwyczaju wrzucić Marzannę, słomianą pannę do wody, aby odeszła daleko. Marzanna to symbol zimy. Całą przyrodę, ziemię, rzeki i drzewa skuwa srogim lodem. Ludzie tęskniąc do ciepła, pragnęli przyspieszyć przyjście wiosny. Miało im w tym pomóc wrzucenie Marzanny do wody i wołanie: A masz, zimo, zmykaj za góry, za lasy! Prosimy wiosno, przyjdź do nas.

Załącznik nr 2 Uzupełnij zdania wyrazami wyciętymi z różowej ramki, a następnie pokoloruj Marzannę zgodnie z opisem. Marzanna to Na głowie ma kukła. chustkę w kwiatki. Ubrana jest w sukienkę. słomiana czerwoną fioletowe granatową

Załącznik nr 3 Ruszamy gromadą, Wesołym pochodem, Niesiemy Marzannę Nad zieloną wodę. Wrzucamy do wody Niedobrą boginię, Niech prędko do morza Zła zima popłynie. Radują się drzewa, Weselą się domy, Niesiemy Marzannę- Chochoła ze słomy. Płyń sobie, Marzanno, Szumiącym potokiem, Na morze szerokie, Na morze głębokie. A teraz, gdy zima Poszła już daleko- Zatańcz z nami, wiosno, Nad zieloną rzeką! Zgiń, przepadnij, zimo, I nie wracaj do nas- Na przyjęcie wiosny Otwórzmy ramiona.

Załącznik nr 4 Piosenka Przyszła do nas wiosna Muzykaisłowa:MariaSzreder I Już nie musisz brać szalika, Śnieg topnieje na chodnikach, Dłuższe dni i krótsze noce, Czasem motyl zatrzepoce... Ref.: Wiosna, wiosna, wiosna przyszła do nas, Cała kolorowa ukwiecona, Będą śpiewać ptaki, kwitnąć róże, Zostań wiosno, zostań śliczna, Zostań z nami jak najdłużej tu! II Nawet chochoł już się zbudził, Chce podobnym być do ludzi, Ciepły deszczyk leje z nieba, Słońce grzeje, kiedy trzeba... Ref.: Wiosna, wiosna...