Podobne dokumenty
Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Turystyczne marsze na orientację (lub po prostu Marsze na Orientację, MnO, Turystyczna InO) są dyscypliną turystyki kwalifikowanej.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć nr 7

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 8

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz dodatkowych zajęd z zajęd wyrównawczych z geografii przeprowadzonych r. w ramach projektu,,szkoła w działaniu

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

PODSTAWY NAWIGACJI SPISZ TREŚCI: 1. UKŁAD UTM 1.1. SCHEMAT ZAPISU WSPÓŁRZĘDNYCH W UKŁADZIE UTM 2. WYZNACZANIE AZYMUTU/KIERUNKU MARSZU

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA GEOGRAFICZNEGO

Cele ogólne: - przygotowanie uczniów do pracy z mapą; - zapoznanie z terminami: skala mapy, znaki umowne, legenda.

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU Elektryczny silnik liniowy

Temat: Ruch cząstek naładowanych w polu magnetycznym. 1. Cele edukacyjne. a) kształcenia. Scenariusz lekcji

Matematyka klasa VI SP

TERENOZNAWSTWO. 1.Orientowanie się w terenie

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU WSZYSTKO JEST MAGNETYCZNE.

Podstawy Terenoznawstwa

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody projektu

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

Temat: POLE MAGNETYCZNE PROSTOLINIOWEGO PRZEWODNIKA Z PRĄDEM

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

ZADANIE WIELOCZYNNOŚCIOWE (I) Moje miasto Gorzów Wlkp. 2. Co oznacza skrót MZK?... Ilość uczniów... Cena biletu ulgowego. Obliczenia..

Kryteria ocen z geografii w gimnazjum specjalnym dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa treści zadań nawiązują do edukacji polonistycznej.

Obiekty sakralne w mojej okolicy

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

PROGRAM TURYSTYCZNO- KRAJOZNAWCZY NAUCZANIE I WYCHOWANIE PRZEZ PODRÓŻOWANIE

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Orientacja w terenie, kartografia

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

3.10 Rynek ubezpieczeń

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA Z PRZYRODY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO biologiczno-chemicznego w Zespole Szkół nr 2 w Swarzędzu prowadzonego w ramach projektu Uczeń Online

Plan scenariusza zajęć. Różnorodność środowiska przyrodniczego Tatrzańskiego Parku Narodowego

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Praca z mapą. Bardzo ważna jest skala mapy.

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI CZARNYCH STÓP. CZYLI ŁYSOGÓRY I PONIDZIE

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

3. Dostarczanie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o uzdolnieniach, postępach i trudnościach

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Wrześniowa pogoda. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI Z WYKORZYSTANIEM FILMU PĘDZĄCE CZĄSTKI.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Głubczyce dawniej i dziś

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz zajęć nr 4

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

8 W przemysłowym mieście

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

Klasa III, edukacja matematyczna, krąg tematyczny Samorząd Temat: Kto zarządza naszą miejscowością? wycieczka

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Scenariusz zajęć nr 7

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Scenariusz zajęć nr 2

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Unser Ausflug nach Wien

Na polowaniu z Wielkomiludem

Moja droga do szkoły projekt NTUE. opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfg. Scenariusz zajęć. hjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxc. Mirosław Lewicki ZS Baborów

Transkrypt:

Małgorzata Maj OBÓZ NAUKOWY GEOGRAFIA Zielona Góra, maj 2009

Scenariusz I 2 godziny Temat: Orientacja w terenie. Cel ogólny: Głównym celem zajęć jest praktyczne wykorzystanie wiadomości wcześniej zdobytych oraz nabycie umiejętności posługiwania się kompasem. Cele operacyjne zajęć: Wiadomości: Uczeń: - zna główne i pośrednie kierunki świata; - zna budowę kompasu; - wie, jakie informacje zawierają mapa turystyczna, mapa samochodowa i plan miasta; - zna sposoby wyznaczania kierunków w terenie. Umiejętności: Uczeń: - posługuje się kompasem w celu wyznaczenia kierunków; - orientuje mapę za pomocą kompasu; - odczytuje dane z planu miasta; - określa położenie obiektów względem miejsca obserwacji; - rysuje różę kierunków; - wyznacza kierunki na mapie. Postawy: Uczeń: - współpracuje w grupie; - rozwija dociekliwość poznawczą.

Metody: - obserwacja bezpośrednia; - ćwiczenia terenowe; - instrukcja- rozwiązywanie zadań. Formy: - praca indywidualna, grupowa i zbiorowa. Pomoce dydaktyczne: - plan miasta - Łeba lub Duszniki http://leba-mapa.blogspot.com/ http://noclegi.interia.pl/plan-miasta-dusznikizdroj.html - kompasy, - mapa samochodowa i turystyczna regionu, - karta pracy - instrukcje. Przebieg zajęć: Realizacja punktów od 1 do 5 w sali wykładowej, pozostałe w terenie 1. Przywitanie uczestników zajęć i zapoznanie z celami. 5 minut 2. Przedstawienie zasad bezpieczeństwa na zajęciach w terenie. 5 minut 3. Zapoznanie uczniów z celami zajęć. 5 minut 4. Przypomnienie podstawowych informacji o mapach: Jak dzielimy mapy ze względu na temat i przeznaczenie? ( mapy ogólnogeograficzne i tematyczne) Czego dowiadujemy się z legendy mapy? ( legenda zawiera informacje o treści mapy i skali) Na czym polega generalizacja mapy? ( na uproszczeniu jej treści, na przykład przez zmniejszenie liczby szczegółów) Dlaczego plany miast wykonuje się w bardzo dużych skalach?

(Dzięki temu można na nich umieścić wiele obiektów, które oznacza się za pomocą sygnatur) 15 minut 5. Rozdaje uczniom map, kompasów, kart pracy dla grup oraz instrukcji. 10 minut Nauczyciel przypomina budowę i zasadę działania kompasu. Kompas magnetyczny przyrząd nawigacyjny służący do wyznaczania kierunku południka magnetycznego ( północ południe). W kompasie wykorzystywane jest zjawisko ustawiania się swobodnie zawieszonego magnesu wzdłuż linii pola magnetycznego. Kompas składa się z wąskiego, długiego i lekkiego magnesu (tzw. igły magnetycznej) ułożyskowanego na pionowej osi oraz tarczy z podziałką kątową (tzw. róży kompasowej). Współczesne kompasy wypełnione są płynem (zwykle alkoholem), co zapobiega ciągłemu drganiu igły utrudniającemu odczyt. 6. Rozprowadzenie uczniów do wcześniej przygotowanych punktów, gdzie uczniowie pracują z kartami, pozostając w zasięgu wzroku nauczyciela. 40 minut 7. Spotkanie i konfrontacja wyników badań po skończonej pracy. 20 minut 8. Zadanie praktyczne podsumowujące - nauczyciel prosi uczniów o wybranie określonego obiektu na planie miasta ( w odległości nie dalszej niż 500m) i grupa po przeanalizowaniu mapy( kierunki i odległości) wyrusza na spacer. Grupa wraca wybierając inną drogę. 10 minut 9. Podsumowanie zajęć - zabawa na spostrzegawczość. Nauczyciel zadaje pytania odnoszące się do spaceru po mieście, np. o nazwy ulic, rodzaj mijanych obiektów oraz ich lokalizację względem siebie. 5 minut

Uwaga! Liczba kompasów, map i innych materiałów uzależniona od liczby grup. Planowane: jeden kompas, mapa turystyczna i plan miasta na jedną grupę czteroosobową.

Instrukcje do zadań nr 3,4,5. Instrukcja nr 1 - Sposoby orientowania mapy: ( bez użycia kompasu) 1. Zapoznaj się z legendą mapy, aby ją właściwie odczytać. 2. Określ na mapie miejsce, w którym się znajdujesz. 3. Odszukaj na mapie znaki charakterystycznych obiektów, które widzisz w terenie. 4. Obracaj mapę do momentu, aż kierunki do tych obiektów w terenie pokryją się z kierunkami na mapie. Instrukcja nr 2 - Sposoby orientowania mapy: ( z wykorzystaniem kompasu) 1. Ustal kierunek północny na mapie. 2. Do ramki z lewej strony mapy przyłóż kompas. 3. Obracaj mapką do czasu, aż igła magnetyczna wyznaczająca kierunek północny ustawi się równolegle do tej ramki. Instrukcja nr 3 Wyznaczanie azymutu: Azymut to kąt zawarty pomiędzy północą a linią marszu lub linią, na której znajduje się obserwowany cel. W celu wyznaczenia azymutu z mapy należy: 1. Z miejsca aktualnego postoju nakreślić na mapie linię marszu. 2. Zmierzyć kąt zawarty pomiędzy północą a zaznaczoną linią za pomocą kątomierza lub kompasu. 3. Uzyskana wartość to azymut marszu. Ustawić kompas na zmierzoną wartość i utrzymując igłę kompasu w kierunku północnym, podążać w wyznaczonym kierunku.

KARTA PRACY Zadanie 1. Uzupełnij różę kierunków wpisując brakujące kierunki główne i pośrednie( użyj nazwy polskie i skróty międzynarodowe): Zadanie 2. Za pomocą kompasu ustal kierunki główne w terenie. Wymień obiekty znajdujące się na północ, południe, wchód i zachód od Twojego miejsca obserwacji: Północ: Południe: Wschód:.. Zachód:.

Zadanie 3. Korzystając z instrukcji nr 3 Wyznaczanie azymutu - określ azymut obiektu znajdującego się w dowolnym kierunku pośrednim.. Nazwa obiektu : Kierunek:. Azymut: Zadanie 4. Na podstawie poczynionych obserwacji zorientuj mapę turystyczną wykorzystując instrukcję nr 1. Zadanie 5. Zapoznaj się z instrukcją nr 2 i wykorzystując kompas zorientuj mapę samochodową.

Scenariusz II 1,5 godziny Temat: Poznaj swój kraj. Tworzymy własny przewodnik po okolicy. Cel ogólny: Głównym celem zajęć jest praktyczne wykorzystanie wiadomości wcześniej zdobytych oraz nabycie umiejętności wykorzystania źródeł (przewodnik, plan miasta, mapa) do stworzenia własnego przewodnika po okolicy i umiejętności zaplanowania jednodniowego zwiedzania okolicy w oparciu o źródła. Cele operacyjne zajęć: Wiadomości: Uczeń: - zna najważniejsze atrakcje turystyczne miejscowości/ okolicy; - wie, jakie informacje zawierają mapa turystyczna i plan miasta; - zna sposoby wyznaczania kierunków w terenie; Umiejętności: Uczeń: - posługuje się przewodnikiem, mapą turystyczną i planem miasta; - wybiera najciekawsze atrakcje miasta/ okolicy, biorąc pod uwagę własne zainteresowania, pasje, potrzeby; - odczytuje dane z mapy turystycznej i planu miasta; - określa położenie obiektów względem siebie; - planuje jednodniowe zwiedzanie, biorąc pod uwagę czas, lokalizację obiektów i możliwości fizyczne;

- zaznacza trasę zwiedzania na mapie. Postawy: Uczeń: - współpracuje w grupie; - rozwija dociekliwość poznawczą. Metody: - praca z tekstem i mapami. Formy: - praca grupowa Pomoce dydaktyczne: - przewodnik; - mapa turystyczna regionu; - plan miasta; - kserokopie map turystycznych/ planów miast do zaznaczania tras zwiedzania. Przebieg zajęć: 1. Przywitanie uczestników zajęć i zapoznanie z głównym celem zajęć (stworzeniem trasy jednodniowego zwiedzania miasta lub okolicy) 5 minut 2. Podział zespołu na grupy czteroosobowe. Rozdanie pomocy i materiałów dla każdej grupy 5 minut Uwaga: aby uatrakcyjnić zajęcia, można każdej z grup przydzielić pracę nad trasą dla różnych zwiedzających, np. młodzieży szkolnej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku itp. 3. Zapoznanie uczniów z rozdanymi materiałami: krótkie omówienie struktury przewodnika, wskazanie uczniom miejsca w książce, które będą wykorzystywane podczas tworzenia tras zwiedzania. 10 minut

4. Praca grupowa uczniów z pomocami i materiałami opracowanie trasy zwiedzania z uwzględnieniem lokalizacji obiektów względem siebie, czasu potrzebnego na ich zwiedzanie, przejścia między obiektami, odpoczynku oraz czasu przeznaczonego na konsumpcję. 40 minut W czasie pracy grup nauczyciel prowadzący zajęcia kontroluje tempo pracy, wspomaga uczniów w tworzeniu trasu zwiedzania itp. 5. Prezentacja pracy grup przez przedstawicieli. 25 minut (po 5 minut dla każdej) 6. Podsumowanie głosowanie uczniów na najatrakcyjniejszą trasę ( nie można głosować na swoją). Ogłoszenie wyników głosowania nagroda dla zwycięskiej grupy. (paczka słodyczy) 5 minut

Instrukcja do pracy w zespole: 1. Macie do dyspozycji przewodnik, mapę turystyczną i plan miasta oraz mapę do zaznaczania trasy zwiedzania. 2. Podzielcie się zadaniami: wybierzcie osobę do przeglądania przewodnika, mapy, planu i sekretarza notującego uwagi, spostrzeżenia. 3. Opracujcie jednodniową trasę wycieczki, uwzględniając: godzinę rozpoczęcia i zakończenia wycieczki; przerwy na posiłki i odpoczynek; ciekawe miejsca, obiekty itp. warte obejrzenia; długość trasy i odległości między miejscami, obiektami, które zaproponujecie do zwiedzania; możliwości fizyczne zwiedzających, dla których planujecie trasę. 4. Zaznaczcie trasę na mapie. 5. Sporządźcie krótkie notatki, zawierające najważniejsze informacje o wskazanych miejscach, obiektach. 6. Wybierzcie przedstawiciela grupy, który zaprezentuje efekt Waszej pracy.