Scenariusz zajęć Przedmiot: język polski Liczba godzin: 45 min

Podobne dokumenty
2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

EWALUACJA WEWNĘTRZNA 2018/ 2019 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 12 W BYDGOSZCZY RAPORT KOŃCOWY

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Raport z ewaluacji wewnętrznej za rok 2017/2018

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

REFORMA OŚWIATY część ogólna

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Grant Wielkopolskiego Kuratora Oświaty

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Wymagania edukacyjne JĘZYK ANGIELSKI klasy I-III

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz nr 8. I. Tytuł scenariusza: W zimowej szacie. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz nr 5. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

Scenariusz zajęć nr 1

JĘZYK POLSKI WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY ORAZ SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA KLASA V

Temat dnia: W klasie"

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Wymaganie 2: Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz zajęć nr 7

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 1

Konspekt lekcji w klasie IV

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz zajęć nr 4

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć w klasie III

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Podręcznik: Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Temat dnia: W klasie"

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 8

Temat lekcji: W kąciku zabawek.

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Innowacyjność w szkole

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Transkrypt:

Scenariusz zajęć Przedmiot: język polski Liczba godzin: 45 min Temat: (W przypadku prezentowanej lekcji temat ustalamy wspólnie z uczniami i zapisujemy pod koniec lekcji). Autor: Krystyna Mordasiewicz Umiejętności ogólne: * Praca w zespole i społeczna aktywność. * Sprawne komunikowanie się w języku polskim oraz w językach obcych nowożytnych. * Aktywny udział w życiu kulturalnym szkoły, środowiska lokalnego oraz kraju. * Kreatywne rozwiązywanie problemów z różnych dziedzin ze świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki, w tym programowanie. Cele lekcji, wymagania szczegółowe: Uczeń: - doskonali ciche i głośne czytanie (IV.1), - omawia funkcje elementów konstrukcyjnych utworu, w tym tytułu (I.1.5), - rozpoznaje elementy rytmizujące wypowiedź (I.1.6), - określa tematykę utworu (I.1.12), - nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst (I.1.14), - przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia (I.1.17), - opowiada o przeczytanym tekście (III.2.5), - wskazuje wartości w utworze (I.1.20). Metody i techniki nauczania: Pogadanka, ćwiczenia rozwijające percepcje i myślenie dywergencyjne i konwegencyjne, technika pociętego tekstu, mapa myśli. Formy pracy: - indywidualna, w małych grupach, zespołowa Środki dydaktyczne: - tekst wiersza Edwarda Szymańskiego "Książka", - karta pracy nr 1, - koperty z podzielonym na wersy tekstem wiersza,

- gra edukacyjna, - tablica interaktywna. PRZEBIEG LEKCJI I WPROWADZENIE (określenie celu lekcji) 1. Ćwiczenie na dobry początek. Uczniowie siedzą. Nauczyciel podaje określone kryterium, a uczeń, którego to dotyczy, wstaje. Np. Witam tych, którzy... - lubią kolor czerwony, - lubią pływać, - mają długie włosy, - noszą okulary, - lubią czytać książki. Nauczyciel liczy, ilu uczniów lubi czytać książki. W formie krótkiej pogadanki informuje uczniów, że na dzisiejszej lekcji będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu czytania i tworzenia tekstu poetyckiego. II CZĘŚĆ ZASADNICZA 1. Uczniowie podzieleni na grupy otrzymują tekst wiersza z lukami (karta pracy nr 1) i cztery koperty z pociętymi i pomieszanymi wersami. Zadaniem każdego zespołu jest ułożenie własnego wiersza, a także zaprezentowanie go koleżankom i kolegom z klasy. (W trakcie układania wiersza z pociętych elementów uczniowie zwracają uwagę na budowę wiersza, rymy, porządkując wersy w logiczną całość, podejmują próbę zrozumienia tekstu). 2. Uczniowie w grupach nadają tytuł ułożonemu przez siebie wierszowi. Koperta nr 1 Wersy: Tytułem na pierwszej stronie witam! Bo po to przecież jestem, żebyś mnie ujął w dłonie i czytał. Koperta nr 2 Wersy: kiedyś samotny, chory, bez przyjaciela - ja z tobą pójdę wszędzie poprzez zimowe wieczory w kraje wesela. Koperta nr 3 Wersy:

baśnie i cuda, i dziwy na końcu świata. Po niebie, po morzach i lądach, jako te ptaki szczęśliwe, będziemy latać. Koperta nr 4 Wersy: tego, co przydać się może, choćby po latach paru. Ja tobie słowem, jak kluczem, w cudowny sposób otworzę pałace czarów. 3. Uczniowie wzorowo odczytują ułożony przez siebie wiersz. 4. Uczniowie porównują swoją wersję z oryginalnym tekstem (zamieszczonym na tablicy interaktywnej). Należy poinformować uczniów, że każdy tekst logiczny i sensowny ma swoją wartość. 5. Uczniowie podają swoje propozycje tytułów wiersza, wspólnie wybieramy jeden tytuł i zapisujemy go jako temat lekcji. III PODSUMOWANIE LEKCJI 1. Dlaczego warto czytać książki? Uczniowie formułują odpowiedź w oparciu o cytaty z wiersza. 2. Jakie cechy powinna mieć dobra książka? (Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło "dobra książka" a uczniowie dołączają na promieniach swoje propozycje). 3. Uczniowie przepisują notatkę z tablicy do zeszytu. Praca domowa Na następną lekcję przynieś swoją ulubioną książkę i zaprezentuj ją koleżankom i kolegom.

1. Witam cię kartek szelestem. Karta pracy nr 1 2. Kiedy ci smutno będzie. 3. Będziesz wraz ze mną oglądać. 4. Ja cię bez trudu nauczę.

Edward Szymański Książka 1. Witam cię kartek szelestem. Tytułem na pierwszej stronie witam! Bo po to jestem, żebyś mnie ujął w dłonie i czytał. 2. Kiedy ci smutno będzie, kiedyś samotny, chory, bez przyjaciela - ja z tobą pójdę wszędzie poprzez zimowe wieczory w kraje wesela. 3. Będziesz wraz ze mną oglądać baśnie i cuda, i dziwy na końcu świata. Po niebie, po morzach i lądach, jako te ptaki szczęśliwe, będziemy latać. 4. Ja cię bez trudu nauczę tego, co przydać się może, choćby po latach paru. Ja tobie słowem, jak kluczem, w cudowny sposób otworzę Karta pracy nr 2

pałace czarów.