Temat lekcji: Bakterie a wirusy.



Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

PRZYRODA RODZAJE MAP

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

II. III. Środki dydaktyczne formularz testu. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji. Metoda pracy rozwiązywanie testu. Przebieg lekcji

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Lp. Tematyka Liczba godzin I. Wymagania edukacyjne

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

Temat: Poznajemy grupy organizmów żyjących w lesie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Scenariusz lekcji. podać definicję pojęcia cywilizacja informacyjna ; scharakteryzować społeczeństwo informacyjne;

Scenariusz lekcji fizyki

SCENARIUSZ LEKCJI Liceum

6. Metody i techniki pracy: podające pogadanka, programowa ( przy użyciu komputera i multimediów), praktyczna.

Podręcznik: Z. Makieła, T. Rachwał, Podstawy Przedsiębiorczości. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym, Nowa Era, Warszawa 2005.

Ogólnopolski Konkurs ROLNIK-FARMER ROKU. XXIII edycja. Ankieta dla Grup Producentów Rolnych

Egzamin gimnazjalny. Biologia. Także w wersji online TRENING PRZED EGZAMINEM. Sprawdź, czy zdasz!

Kwestionariusz dotyczący działań podejmowanych w szkołach w obszarze wyboru i zaopatrzenia uczniów w podręczniki szkolne

Świat fizyki powtórzenie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z TECHNIKI DLA KLAS 5-6

UCHWAŁA NR... RADY MIEJSKIEJ W SZCZUCINIE

Warsztaty muzealne. Skrzynia pełna tajemnic. Prahistoria. Epoka kamienia.

Rekrutacją do klas I w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2015/2016 objęte są dzieci, które w roku 2015 ukończą:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Dokumentacja obejmuje następujące części:

Temat: Odpowiedzialny i zdrowy styl życia.

Zakres wiedzy i umiejętności oraz wykaz literatury

II edycja akcji Przedszkolak pełen zdrowia

JAK OCENIAĆ, BY WSPIERAĆ ROZWÓJ UCZNIA

Procedura nadawania uprawnień do potwierdzania, przedłuŝania waŝności i uniewaŝniania profili zaufanych epuap. Załącznik nr 1

WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY

LEKCJA Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII KOMPUTEROWEJ I INFORMATYCZNEJ. Polski

"JAKIE ZWIERZĘTA NAZYWAMY KRĘGOWCAMI?" i "NASZE DOMOWE HODOWLE"- scenariusze lekcji z przyrody w klasie IV. Autor: Jolanta Spyra

REGULAMIN PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO LICEUM PLASTYCZNEGO W KOLE

Zasady podziału środków na działalność Kół Naukowych i Organizacji Studenckich w 2016 roku. Ogólnie

Zarządzanie projektami. wykład 1 dr inż. Agata Klaus-Rosińska

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

Program ekologicznego w Gimnazjum w Zamieniu opracowała Beata Walas nauczyciel biologii i chemii

Strategia rozwoju kariery zawodowej - Twój scenariusz (program nagrania).

ZASADY OCENIANIA PRZEDMIOTOWEGO Z MATEMATYKI

Promocja i identyfikacja wizualna projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

REGULAMIN PRZYZNAWANIA TYTUŁU NAJLEPSZY ABSOLWENT. SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 18 im. Arkadego Fiedlera w Zielonej Górze

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy I gimnazjum oparte na Programie nauczania biologii Puls życia

2. Microsoft PowerPoint zagadnienia wstępne

SCENARIUSZ 2 - GODZINNYCH ZAJĘĆ TEMATY ZAJĘĆ: 1.PRZYCZYNY ZŁEGO STANU ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO. 2.ZASOBY PRZYRODY ODNAWIALNE I NIEODNAWIALNE.

Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2012/2013. Forma studiów: Stacjonarne Kod kierunku: 12.

REGULAMIN BIURA KARIER EUROPEJSKIEJ WYŻSZEJ SZKOŁY PRAWA I ADMINISTRACJI

Woda i roztwory wodne. kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

Konspekt lekcji otwartej

Uczeń ma świadomość, jak wielkie znaczenie dla obywateli i całej gospodarki mają decyzje dotyczące wydatków i dochodów państwa.

REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM W ZABOROWIE UL. STOŁECZNA 182

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV (2 godziny lekcyjne) Temat: Las najwspanialszy dar natury lekcja powtórzeniowa

Program Aktywności Lokalnej dla Gminy Michałowice wskazuje na problemy związane

Scenariusz lekcji z fizyki dla klasy II 3-letniego Technikum Budowlanego na podbudowie ZSZ

Zakres wiadomości i umiejętności oraz wykaz literatury. Wymagania w zakresie treści nauczania na poszczególnych etapach:

KONSPEKT LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń ( blok 2 godzinny)

BIZNES PLAN PRZEDSIĘWZIĘCIA (obowiązuje od dnia r.)

2 Harmonogram naboru do gimnazjów, w tym do Gimnazjum nr zgodnie z postanowieniem Kuratora Oświaty w Katowicach zawiera załącznik nr 2.

Klasyfikacja i oznakowanie substancji chemicznych i ich mieszanin. Dominika Sowa

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Rudniki, dnia r. Zamawiający: PPHU Drewnostyl Zenon Błaszak Rudniki Opalenica NIP ZAPYTANIE OFERTOWE

rozpoznaje rośliny zwierzęta Ŝyjące takich środowiskach przyrod-niczych, jak park, las, pole upraw ne, sad i ogród (dzia i ł a ka) a,

Harmonogramowanie projektów Zarządzanie czasem

Podstawy przedsiębiorczości Klasa: 3 LO Semestr: I Tygodniowy wymiar godzin: 1

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Specyfikacja warunków zamówienia

1. Techniki malarskie

Postrzeganie zdrowia i znajomość czynników na nie wpływających przez dzieci w wieku przedszkolnym.

Temat lekcji:rynek pracy w Polsce

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA w Zespole Szkół Specjalnych nr 91

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

Projektowanie procesu kształcenia wykład VI. Struktura zajęć akademickich,

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2014/2015

Numer obszaru: 13. Jak pracować z uczniem uzdolnionym informatycznie? Od grafiki i multimediów do poważnych algorytmów w środowisku Logomocja-Imagine

Opracowała Anna Kaszkowiak

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY KLASA CZWARTA, PIĄTA I SZÓSTA

Ile zapłacimy za prąd elektryczny jak zaoszczędzić energię. elektryczną w domu.

UCHWAŁA Nr VI/17/2015 Rady Gminy w Jedlińsku z dnia 27 marca 2015 roku

Zasady rekrutacji do Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Brzegu zasady, tryb, postępowanie, dokumentacja rok szkolny 2016/2017

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

Załącznik do uchwały Nr XXXVI/298/10 Rady Gminy Dywity z dn r. NA 2010 ROK

Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 października 2015 r.

Scenariusz lekcji. Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Temat: W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym?

Rządowy program pomocy uczniom w 2014 r. Wyprawka szkolna

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

2 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Surowiec Zużycie surowca Zapas A B C D S 1 0,5 0,4 0,4 0, S 2 0,4 0,2 0 0, Ceny x

UCHWAŁA NR./06 RADY DZIELNICY PRAGA PÓŁNOC M. ST. WARSZAWY

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Klasa I szkoły ponadgimnazjalnej język polski

Obowiązki przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu Art. 21. Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu powinien zapewniać bezpieczne dla

Procedura nadawania uprawnień do potwierdzania Profili Zaufanych w Urzędzie Gminy w Ryjewie

INFORMATYKA dla gimnazjum Opis założonych osiągnięć ucznia klasy trzeciej

REGULAMIN RADY RODZICÓW. przy Publicznym Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim

Instrukcja. korzystania z ograniczeń obrotu w taryfie celnej TARIC

Podstawa programowa kształcenia ogólnego informatyki w gimnazjum

Transkrypt:

Anna Tomicka Scenariusz lekcji biologii Dział: Różnorodność organizmów. Klasa: I b Temat lekcji: Bakterie a wirusy. 1.Cele lekcji: Cel ogólny: Uczeń: omawia budowę komórki bakterii oraz wirusów, wyjaśnia ich znaczenie w przyrodzie. Cele szczegółowe: Uczeń: omawia pojęcie Procaryota (organizmy bezjądrowe), wymienia składniki komórki bakteryjnej, umie je wskazać na schematycznym rysunku, potrafi rozpoznawać i narysować kształty komórek bakteryjnych, wymienia najważniejsze procesy życiowe bakterii, podaje przykłady znaczenia bakterii w przyrodzie, uzasadnia rolę bakterii w przyrodzie (wskazuje produkty działania bakterii), opisuje budowę wirusa, wymienia choroby wirusowe. Treści z podstawy programowej: porównuje budowę komórki bakterii, roślin i zwierząt, wskazując cechy umożliwiające ich rozróżnienie; przedstawia miejsca występowania bakterii ( ) oraz ich znaczenie w przyrodzie i dla człowieka; wymienia cechy, którymi wirusy różnią się od organizmów zbudowanych z komórek; Formy pracy: indywidualna, grupowa Metody pracy: pogadanka, lekcja multimedialna z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, burza mózgów Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, plansze i prezentacja multimedialna (kształty i zdjęcia komórek bakterii, schemat budowy komórki bakterii, budowa wirusa, zdjęcia kapsydów, namnażanie wirusów), filmy i animacje dydaktyczne (podział komórki bakterii, wirusy, bakterie symbiotyczne, podział komórek E. coli i S. aureus), podręcznik Puls życia 1 wydawnictwa Nowa Era, opakowanie po jogurcie, żółty ser, kiszone ogórki, ulotka o szczepionkach. Przebieg lekcji Faza wprowadzająca 1. Czynności organizacyjne. 2. Nauczyciel zadaje pytanie: Na jakie królestwa podzielono świat organizmów żywych? 3. Podanie tematu i celów lekcji (slajd nr 1).

Faza realizacyjna: 1. Co wiemy o bakteriach? ( burza mózgów) slajd nr 2. Uczniowie mówią co wiedzą o bakteriach, jeśli określenie znajdzie się na schemacie nauczyciel je odsłania. Nauczyciel może zadawać pytania pomocnicze naprowadzające. www.nfos.org.pl/inne/prezentacje/bakteria_2.ppt 2. Przypomnienie budowy komórek bakterii (slajd nr 3). Uczniowie przypominają nazwy wskazanych elementów budowy komórki bakteryjnej. Po omówieniu wszystkich uzupełniają karty pracy. Jeden uczeń po uzupełnieniu kart odsłania nazwy elementów komórki. pl.wikipedia.org

3. Omówienie kształtów komórek bakterii oraz występowanie ich w koloniach (slajd nr 4). http://www.sciaga.pl/slowniki-tematyczne/1374/budowabakterii/ Podanie przykładów poszczególnych kształtów komórek bakterii (zdjęcia slajdy nr 5, 6, 7, 8, 9). Podanie jako pracy domowej narysowanie w zeszycie kształtów komórek bakterii (zapisane w kartach pracy dla ucznia). 4. Omówienie sposobów odżywiania się bakterii na podstawie slajdu nr 10. http://www.kurkiewicz-family.com/biologia.htm 5. Omówienie sposobów oddychania bakterii na podstawie slajdu nr 11.

http://www.kurkiewicz-family.com/biologia.htm 6. Uzupełnianie karty pracy slajd nr 12. Ze względu na proces odżywiania bakterie dzielą się na samożywne i. Bakterie czerpią pokarm z rozkładu szczątków martwych organizmów ( ) lub żyją kosztem żywych organizmów ( ).. Natomiast bakterie, które przeprowadzają proces lub są samożywne. Proces oddychania dostarcza bakteriom niezbędnej do życia. Jako jedne z nielicznych organizmów mogą one oddychać zarówno tlenowo jak i Fermentacja polega na rozkładzie substancji organicznych bez udziału Bakterie oddychające w ten sposób są wykorzystywane przez człowieka do produkcji, i. 7. Omówienie sposobu rozmnażania bakterii (slajd nr 13 animacja dot. rozmnażania bakterii). Przedstawienie krótkich filmików rozmnażanie E. coli i S. ureus (slajdy nr 14 i 15). 8. Omówienie pozytywnego znaczenia bakterii (slajd nr 16): Pozytywne znaczenie bakterii: > Są organizmami pionierskimi, czyli zasiedlającymi środowiska pozbawione życia. Jako pierwsze pojawiają się w miejscach, gdzie życie odbudowywane jest na nowo np. po pożarach lasu. > W przemyśle spożywczym wykorzystywane są do sporządzania serów, kefirów, jogurtów oraz kiszonych warzyw. > Pełnią ważną funkcję w oczyszczaniu środowiska - rozkładają szczątki organizmów na substancje proste. Sole mineralne, które powstają w czasie tego procesu użyźniają gleby. Wyświetlenie krótkiego filmu dot. bakterii symbiotycznych (slajd nr 17). przy braku czasu można go pominąć.

9. Omówienie negatywnego znaczenia bakterii (slajd nr 18): Negatywne skutki działalności bakterii: > Niektóre bakterie wytwarzają toksyny, powodujące zatrucia np. laseczka jadu kiełbasianego. > Bakterie wywołują procesy gnilne pogarszające znacznie jakość żywności (zwłaszcza owoców i warzyw). > Bakterie wywołują choroby. Atakują one nie tylko ludzi i zwierzęta, ale także rośliny. Do najczęściej występujących u ludzi chorób wywoływanych przez bakterie to: GRUŹLICA, ZAPALENIE PŁUC, ANGINA, CZERWONKA BAKTERYJNA, KIŁA I CHOROBA WRZODOWA ŻOŁĄDKA. Bakterie chorobotwórcze zwalcza się za pomocą antybiotyków. 10. Przedstawienie budowy wirusa animacja slajd nr 19. 11. Przykłady budowy wirusów na przykładzie wirusów kulistych i wirusa helikalnego.(slajdy nr 20 i 21). http://technolog.moodlehub.com/mod/book/print.php?id=85 WWW.bryk.pl/teksty Uzupełnienie kart pracy (przy barku czasu można zadać uczniom jako pracę domową) slajd nr 22. 4. Uzupełnij zdania (podręcznik str. 51): Wirusy to formy, które składają się z. zamkniętego w otoczce białkowej, zwanej. Poza organizmem żywiciela ni wykazują żadnych oznak dlatego wirusów nie zaliczamy do.. uaktywniają się dopiero po znalezieniu 12. Namnażanie się wirusów animacja slajd nr 23. Uzupełnienie kart pracy (przy barku czasu można zadać uczniom jako pracę domową) slajd nr 24.

5. Ponumeruj etapy infekcji komórki przez wirusy: Materiał genetyczny i białkowe otoczki wirusa są powielane w setkach kopii. Wirus wprowadza do wnętrza komórki swój materiał genetyczny Wirus przyczepia się do komórki żywiciela Wydostając się z komórki wirusy powodują jej śmierć i infekują następne 13. Omówienie namnażania się wirusów na podstawie schematu. slajd nr 25, 26. http://www.kurkiewicz-family.com/biologia.htm Faza podsumowująca: Omówienie ciekawostek dotyczących bakterii slajdy 27,28,29. W zależności od ilości czasu pozostałego na lekcji (lekcja bardzo obszerna): > powtórzenie kształtów komórek bakterii (slajd nr 30), > przypomnienie pozytywnej i negatywnej działalności bakterii, > powtórzenie dlaczego wirusy nie są zaliczane do organizmów żywych. Przypomnienie uczniom pracy domowej. Ocena najaktywniejszych uczniów.