Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla grupy dzieci 6 letnich prowadzony metodą Storyline



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz zajęć nr 7

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Przyjazne przejście z przedszkola do szkoły. Zespół Szkolno Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie ul. Szkolna Ryczów

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Zbieraj z nami zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie!

Zespół Szkół nr 7 Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku ul. Gniazdowskiego Włocławek Tel

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Letnie warsztaty językowe

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz nr 8. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Zadania dla Rodziców na czas wakacji

Cele operacyjne: dziecko...

BEZPIECZEŃSTWA I PIERWSZEJ POMOCY

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

ZADANIA NA MAJ 2019r.

Scenariusz zajęć nr 7

Niech wiedzą dzieci, jak się traktuje elektrośmieci!

Plan pracy Przedszkola nr 5 w Sokółce na rok szkolny 2016 / 2017

Scenariusz zajęć nr 2

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników"

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

Przedszkole Samorządowe nr 1 w Ptaszkowej. Plan pracy przedszkola

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Bo jakie początki, takie będzie wszystko (Jan Amos Komeński)

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Szkolna społeczność

Lutownica bezprzewodowa Star Tec

Scenariusz zajęć nr 3

Moje dziecko idzie do szkoły IDĘ DO SZKOŁY

PROGAM PROFILAKTYCZNY PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W RUDNIE

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK8

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

Mała Szkoła Wielka Sprawa

CO MAŁE DZIECI ROBIĄ W BIBLIOTECE? IV KONGRES BIBLIOTEK PUBLICZNYCH WARSZAWA PAŹDZIERNIKA 2013 ROKU

Scenariusz zajęć nr 8

Drodzy Rodzice Grupy I,,URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

Tajemnice powietrza : projekt doświadczeń

PROGRAM PROFILAKTYKI Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 4 w Krakowie Samorządowe Przedszkole Nr 55

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Autorski wiersz grupy IV MISIE

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Grupa dzieci 3-letnich Motylki IV 2016 rok. Nauczyciel realizujący: Iwona Piaskowska

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY GR. B ROK SZKOLNY 2014/2015. Projekt edukacyjny Mieszkamy w Polsce!

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

UBRANIE projekt badawczy. Dzieci czteroletnie Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć dla 5-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Majsterkowo to program warsztatów manualnych dla dzieci w wieku 6-12 lat, realizowanych przez sieć sklepów Castorama od 2012 roku.

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS. Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 8

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI MAJ TYDZIEŃ I. W wiejskiej zagrodzie.

HARMONOGRAM WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM W GRUPIE VIII w roku szkolnym 2017/2018

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 1. niedziela po Epifanii

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 7

PLAN PRACY ODDZIAŁÓW PZEDSZKOLNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 356 W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Termometr pływający FIAP 2784

ANNA KOWALSKA KOSMICZNA PRZYGODA

Projekt edukacyjny ZDROWIE. Grupa IV Przyjaciele Wróbelka Elemelka. Rok szkolny 2014/2015

HARMONOGRAM WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM W GRUPIE XI NA ROK 2016/2017

Koncepcja Pracy Przedszkola Samorządowego nr 48 Bajkowa Kraina w Białymstoku na lata Białystok 2017

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 3

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

LIDER LOKALNEJ EKOLOGII. Przedszkole Nr 29 w Gdyni ul.adm.j.unruga 53

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘC DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM Z CYKLU : BEZPIECZNE WAKACJE

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny. Scenariusz nr 1

ROCZNY PROGRAM PRACY NA ROK SZKOLNY 2013/2014 PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W CZUDCU

KONCEPCJA PRACY GMINNEGO PRZEDSZKOLA W WĄSEWIE MISJA:

Lekcja 1. Poznaj naszą ekorodzinę

DIAGNOZA DZIECI 5 LETNICH- JESIEŃ GRUPA,,MISIE

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć nr 4

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Skrzynce PRZEDSZKOLE

Scenariusz zajęć nr 6

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Transkrypt:

Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla grupy dzieci 6 letnich prowadzony metodą Storyline Wykorzystanie aktywnych metod pracy w poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań ekologicznych. Temat zajęć: Elmo i lokomotywa Autorka: Magda Babiuch Miejsce zajęć: sala przedszkolna Cele główne: - Poznanie sposobów na ograniczenie zużycia baterii. - Kształtowanie postawy ekologicznej. - Wdrażanie do dzielenia się zdobytą wiedzą poprzez własne działanie. Cele szczegółowe, dziecko: - uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczycielkę odpowiada na pytania, - wie, jak można wprawić w ruch zabawkę bez użycia baterii, - rozumie pojęcie słów: zużyte, recykling, - uczestniczy w doświadczeniu przestrzega ustalonych zasad bezpieczeństwa, - poznaje rodzaje baterii, akumulatorki wie do czego służą, - wyciąga wnioski z obserwacji rozumie, że akumulatorki zmniejszają zużycie baterii, - wie, że baterie są szkodliwe dla środowiska, zna konsekwencje bezmyślnego pozbycia się ich, - poznaje znaki recykling, nie wyrzucać do kosza potrafi wytłumaczyć ich znaczenie, - wie, gdzie można bezpiecznie wyrzucić zużyte baterie, - wykonuje pracę plastyczną rozumie cel, jej przeznaczenia, - potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu codziennym, - rozumie treść hasła przewodniego zajęć BATERIA KOCHA RECYKLING

Metody pracy: Aktywizujące; opowieści ruchowej Storyline, burza mózgów, giełda pomysłów, samodzielnych doświadczeń, Słowne: pogadanka, opowiadanie, opis, instrukcja, Czynne; zadań stawianych dziecku, samodzielnych działań, Formy pracy: - indywidualna, - grupowa, Środki dydaktyczne: Fartuszki i rękawiczki jednorazowe dla każdego dziecka. Różne rodzaje baterii, akumulatorki i ładowarka do nich. Zabawka na 4 baterie paluszki, akumulatorki i 4 sprawne baterie AA. Pudło z bateriami z przedszkolnej zbiórki baterii. Plakaty z symbolami RECYKLING, NIE WYRZUCAĆ DO KOSZA, BATERIA KOCHA RECYKLING, Materiały do zajęć plastycznych: czyste pudełka do wyboru (po mleku, wodzie, sokach) oraz dostęp do różnego rodzaju materiałów i narzędzi plastycznych (klej, nożyczki, dziurkacze, literki, papier, bibuła itp.)

I EPIZOD ELMO I LOKOMOTYWA Mały Elmo bardzo cieszył się z nowej kolejki, która mknęła po szynach i z zawrotną szybkością pokonywała przeszkody na torach. - To prezent od babci i dziadka na dzień dziecka. Cieszył się Elmo i radośnie wołał, gdy mama wróciła z pracy. Minęło kilka dni. Był piękny letni poranek Elmo, jak zawsze zjadł pyszne i zdrowe śniadanie, umył zęby i pomaszerował do pokoju, gdzie rozłożone były tory kolejki górskiej. Elmo podbiegł do dużej i ciężkiej lokomotywy wziął ją do rąk i nacisnął przycisk włącz ale tym razem lokomotywa nie ruszyła. Elmo wystraszył się potrząsnął nią i jeszcze raz nacisnął przycisk, niestety zabawka nadal nie działała. Elmo zabrał lokomotywę i ze smutną miną poszedł po radę do swoich przyjaciół. Pytania kluczowe: 1. Jaki prezent i z jakiej okazji otrzymał Elmo? 2. Jak myślicie dlaczego zabawka Elmo przestała działać? 3. Jak można wprawić w ruch zabawkę, czy konieczne jest używanie baterii aby dobrze się bawić? Proponowana aktywność: 1. Giełda pomysłów Jak możemy pomóc Elmo? (Dzieci wspólnie myślą, dyskutują i podają pomysły, co można zrobić aby pomóc Elmo. Na koniec zabawy dzieci wybierają kilka najtrafniejszych pomysłów). 2. Zabawa dydaktyczna Zabawka dla Elmo jednym z pomysłów na poprawę humoru była nowa zabawka dla Elmo, przedszkolaki wcielają się w zabawki zasilane bateriami, pacynki poruszane sznurkami, lalki i samochody nakręcane na kluczyk, itp. II EPIZOD Elmo miał wielu życzliwych przyjaciół, gdy pokazał im lokomotywę od razu wiedzieli co może być przyczyną jej niesprawności. Otworzyli małe drzwiczki w nadwoziu lokomotywy i odkryli, że jest ona zasilana 4 bateriami. Frapuś, najstarszy z przyjaciół krzyknął: - Te baterie są zużyte! Dzieci dokładnie obejrzały baterie i postanowiły zabrać jedną zużytą i pójść do sklepu aby kupić nowe baterie do zabawki.

Pytania kluczowe: 1. Co sprawiało, że lokomotywa samodzielnie poruszała się? 2. Ile baterii miała lokomotywa? 3. Na jaki pomysł wpadli przyjaciele Elmo? Proponowana aktywność; 1. Burza mózgów co oznacza słowo zużyte? - czy słowo zużyte musi oznaczać, że coś kompletnie nie nadaję się już do użytku? 2. Działania dzieci Mali badacze dzieci podchodzą do przygotowanego stanowiska badania. Przygotowane mają fartuszki i rękawiczki ochronne aby uświadomić im, jak szkodliwe są baterie dla człowieka i środowiska. - Na stanowiskach znajdują się najpopularniejsze rodzaje baterii, baterie z telefonów komórkowych, z zegarków, baterie alkaiczne, akumulatorki z ładowarkami itp. - Dzieci swobodnie podchodzą do stanowisk zastanawiają się, jakie baterie mogły zasilać lokomotywę Elmo, oglądają i obserwują baterie, nauczycielka tłumaczy jak działają akumulatory, które można doładować w ładowarce. Prezentuje ładowarkę oraz jej działanie. - Doświadczenie Dzieci obserwują i biorą udział pod opieką nauczyciela Potrzebne materiały to: - zabawka na 4 baterie AA - paluszki, - zwykłe baterie AA (sprawne) - akumulatorki pasujące do zabawki (sprawne) - pudło na baterie z przedszkolnej zbiórki, Nauczycielka wkłada zwykłe baterie uruchamia zabawkę dzieci obserwują jej działanie. Nauczycielka wymienia baterie na akumulatorki, które ładowały się w ładowarce uruchamia zabawkę dzieci obserwują jej działanie. Pytania nauczycielki: - Czym różni się działanie zabawki przy zwykłych jednorazowych bateriach, a czym przy akumulatorkach? - Ile będzie zużytych zwykłych baterii po roku zabawy (Nauczycielka pokazuje pełne pudło baterii), a ile będzie zużytych akumulatorków (nauczycielka pokazuje 2 akumulatorki na dłoni). Wyciąganie wniosków; Które działania są ekologiczne? Dlaczego? - Nauczycielka zwraca uwagę na szkodliwość baterii dla środowiska opowiada o składzie każdej z nich wymieniając ołów, cynk, nikiel i rtęć nazywając substancjami szkodliwymi. Tłumaczy, iż

każda mała bateria ma krótkie zastosowanie i szybko trafia do kosza naszym zadaniem jest dopilnowanie aby był to odpowiedni kosz, tak aby złe substancje nie trafiły na zwykłe śmietniska. Na koniec doświadczenia dzieci ściągają fartuchy i rękawiczki, dokładnie myją ręce. III EPIZOD Elmo i przyjaciele zdążyli wrócić już ze sklepu, kupili 4 nowe baterie i wspólnymi siłami umieścili je w lokomotywie. Elmo był tak szczęśliwy, że pobiegł do domu, do zabawy zapominając o swoich zużytych bateriach. (O nie ładnie Elmo!!!) Frapuś długo zastanawiał się, jak to możliwe, że takie małe paluszki wprawiają w ruch tak dużą zabawkę. Oglądał baterie z każdej strony, aż nagle zauważył dziwny znak; - Hmm ciekawe co oznacza ten znak na baterii? Pójdę zapytać taty on na pewno mi pomoże. Tato wytłumaczył Frapusiowi tak, jak tylko mógł aby jego syn zrozumiał, jak szkodliwe są baterie dla środowiska. - Frapusiu, baterie mają w sobie bardzo szkodliwe substancje, które są niebezpieczne dla środowiska i dla człowieka. Ten znak informuje nas, że nie należy wyrzucać baterii do ogólnego kosza tylko do specjalnych pojemników na baterie, które później odbierane są przez firmy związane z recyklingiem i utylizacją baterii. Frapuś podrapał się po głowie i krzyknął eureka!! - Mamo, tato!!! Od dziś organizuję w naszej rodzinie zbiórkę zużytych baterii. Pytania kluczowe: 1. Co zrobili przyjaciele Elmo, aby zabawka zaczęła działać? 2. Nad czym zastanawiał się Frapuś, jak myślicie jaki znak zauważył Frapuś i czy ktoś z Was również zauważył ten znak na baterii? 3. Co tata powiedział Frapusiowi? 4. Co postanowił zrobić Frapuś? Proponowana aktywność: 1. Zabawa dydaktyczna Czytamy symbole i znaki (załącznik 1) dzieci oglądają znaki publicznego użytku: recykling oraz nie wyrzucać do kosza. Dzieci odczytują rebus obrazkowy BATERIA KOCHA RECYKLING, który jest hasłem przewodnim zajęć. 2. Zajęcia plastyczne Mój własny pojemnik na zużyte baterie dzieci otrzymują czyste pudełka do wyboru (po mleku, wodzie, sokach) oraz dostęp do różnego rodzaju materiałów i narzędzi plastycznych (klej, nożyczki, dziurkacze, literki, papier, bibuła itp.) Zadanie do

wykonania to ozdobienie pudełka na zużyte baterie oraz naklejenie gotowej informacji od nauczycielki. (załącznik 2) EWALUACJA ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWACZYCH ELMO I LOKOMOTYWA Pytania podsumowujące zajęcia: - Do czego służą baterie? Jak można zmniejszyć ich zużycie? - Co oznacza słowo recykling? - Jak wykorzystamy wiedzę zdobytą na dzisiejszych zajęciach? Zadanie domowe: KONKURS WEWNĄTRZ GRUPOWY JESTEM MAŁYM EKOLOGIEM Zabierz pudełko, które dziś wykonałeś/aś do domu opowiedz swojej rodzinie do czego ono służy i zorganizuj zbiórkę zużytych baterii we własnym domu, opowiedz o swojej akcji rodzinie i znajomym. Pudełko ze zużytymi bateriami przynieś do przedszkola przed wakacjami, wspólnie przeliczymy wszystkie baterie ogłosimy zwycięzców i rozdamy dyplomy.

Załącznik nr 1 Załącznik 2 Drodzy rodzice Wasze dziecko bierze udział w akcji Materia Baterii, której celem jest m.in. podniesienie zdrowotnej i ekologicznej świadomości niekorzystnego działania zużytych baterii i akumulatorów. Jednym z działań jest zorganizowanie przez Państwa dziecko zbiórki zużytych baterii, zarazem wzięcie udziału w konkursie grupowym JESTEM MAŁYM EKOLOGIEM. Zachęcamy do włączenia się do akcji i już dziś wysłuchania kilku mądrych rad, które Wasze dziecko ma Wam do przekazania. Zapraszamy do ekologicznego działania poprzez wspólną zabawę.