SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Metody: podające, rozmowa, praca z tekstem, aktywizujące (układanka), praktycznego działania.



Podobne dokumenty
Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie II

Scenariusz hospitacji diagnozującej 17 XI 2006 r.

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

Scenariusz nr 18 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Opracowała Anna Kaszkowiak

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

PRZYRODA RODZAJE MAP

TEMAT : Sprawdź sam siebie powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna)

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

Scenariusz nr 30 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

Temat: Świętomarciński rogal rozwiązywanie zadań tekstowych.

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA GRUDZIEŃ 2015 w grupie 5 latków Smerfy

JĘZYK ANGIELSKI. Przedmiotowy system oceniania w klasach 1-3

WYKAZ RZECZOWY I ILOŚCIOWY MATERIAŁÓW CZĘŚĆ NR 1. Materiały dydaktyczne do zajęć pozalekcyjnych z języka polskiego. Lp. WYSZCZEGÓLNIENIE j.m.

Scenariusz nr 8 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

KLOCKI W OKIENKU

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W kadrze zatrzymane Temat: Na planie filmowym SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

Temat 2. Program komputerowy

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Scenariusz nr 68 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Podstawy przedsiębiorczości Klasa: 3 LO Semestr: I Tygodniowy wymiar godzin: 1

Strategia rozwoju kariery zawodowej - Twój scenariusz (program nagrania).

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.

DZIENNICZEK STAŻU. Nazwisko i imię ucznia... Klasa :... Specjalizacja... Rok szkolny... adres... nr telefonu.., .. Miejsce odbywania praktyki..

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLAS IV VI

Zapytanie ofertowe dotyczy zamówienia publicznego o wartości nieprzekraczającej euro.

POMOCE DYDAKTYCZNE: tablica, kreda, nagranie CD, kopia ksero z tekstem piosenki zawierającym luki lub podręcznik z takim tekstem, zeszyty

,,Nie bój się matematyki - Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla uczniów klas VI Szkoły Podst. nr 5 w Nowym Dworze Maz.

UCHWAŁA NR XV/89/2016 RADY GMINY BORKI. z dnia 11 kwietnia 2016 r.

Regulamin korzystania z darmowych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów i ćwiczeniowych w Zespole Szkół w Karlinie

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Scenariusz lekcji z fizyki dla klasy II 3-letniego Technikum Budowlanego na podbudowie ZSZ

P R O C E D U R Y - ZASADY

Rzecznik Praw Ucznia - mgr inż. Beata Kosmalska

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

Regulamin korzystania z darmowych podręczników i materiałów edukacyjnych.

Wychowanie komunikacyjne

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: W kaszubskiej krainie

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Szkolny regulamin korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum w Niechobrzu.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III

Aschenputtels Schicksal

PROGRAM ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ

Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 października 2015 r.

MUP.PK.III.SG /08 Lublin, dnia r.

PROGRAM AKCJI ZIMA W MIEŚCIE BEŁŻYCE dla ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 IM. JANA PAWŁA II W BEŁŻYCACH

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

Kszałtowanie postawy otwartości na poznawanie ludzi należących do różnych religii i reprezentujących podobne lub inne wartości i style życia.

REGULAMIN korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych w Zespole Szkół im. ks. Prałata S. Sudoła w Dzikowcu

Podręcznik ćwiczeniowy dla pacjenta

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY

I. Rekrutacja uczniów do Gimnazjum nr 35 w Zespołu Szkół nr 12 im. Jana III Sobieskiego odbywa się na podstawie:

U C H W A Ł A NR XIX/81/2008. Rady Gminy Ostrowite z dnia 21 maja 2008 roku. u c h w a l a s ię:

PLAN WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA. W Zespole Przedszkolno - Szkolno - Gimnazjalnym w Ruchocicach

Regulamin korzystania z darmowych podręczników. w Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi. Rozdział I

WYMAGANIA PROGRAMOWE KLASA III EDUKACJA POLONISTYCZNA

Numer obszaru: 13. Jak pracować z uczniem uzdolnionym informatycznie? Od grafiki i multimediów do poważnych algorytmów w środowisku Logomocja-Imagine

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZKOLNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM

Człowiek najlepsza inwestycja

Ćwiczenia usprawniające analizę słuchową* (zadania z zastosowaniem głosek, sylab, wyrazów, zdań, struktur rytmicznych)

Temat lekcji: Z wizytą u Smoka Wawelskiego

Kielce, dnia 8 czerwca 2016 r. Poz UCHWAŁA NR XXVIII/167/16 RADY MIEJSKIEJ W KUNOWIE. z dnia 31 maja 2016 r.

Kolorowe przytulanki

DZISIAJ PRZEDSZKOLAKI JUTRO JUŻ PIERWSZAKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

REGULAMIN KONKURSU TURNIEJ KLAS O TYTUŁ SUPER KLASY ROK SZKOLNY 2014/2015

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Konspekt lekcji otwartej

- 70% wg starych zasad i 30% wg nowych zasad dla osób, które. - 55% wg starych zasad i 45% wg nowych zasad dla osób, które

Edukacja plastyczna Wykonanie plakatu techniką collage promującego zdrowy sposób odżywiania się.

JĘZYK NIEMIECKI: - CELE I ZADANIA PROGRAMU ZAJĘĆ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO - KRYTERIA OCEN DLA KLASY VI

Scenariusz lekcji fizyki

ZAPYTANIE OFERTOWE. Nazwa zamówienia: Wykonanie usług geodezyjnych podziały nieruchomości

I. 1) NAZWA I ADRES: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Skarbowa 1, Stargard Szczeciński,

WYCHOWANIE KOMUNIKACYJNE Klasa IV

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KRĄG TEMATYCZNY: WIELKIE ŚWIĘTA TEMAT DNIA: WIELKANOCNE ZWYCZAJE ZAPIS W DZIENNIKU: Poznanie zwyczajów, tradycji i symboli związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Rozwiązanie świątecznej krzyżówki. Podział zwyczajów i obrzędów na znane i nieznane. Charakterystyka dni Wielkiego Tygodnia. Uzupełnianie tekstu z lukami. Ćwiczenia w mnożeniu przez 9 i 10 - rozwiązywanie zadań z treścią. Wykonanie baranka wielkanocnego. Cel główny: Kultywowanie tradycji Świąt Wielkanocnych. Cela szczegółowe: uczeń zna zwyczaje związane z tradycjami Świąt Wielkanocnych; dostrzega piękno sztuki ludowej; rozumie czytany tekst; umie uzupełnić tekst z lukami, korzystając ze zdobytych wiadomości i doświadczeń; doskonali znajomość tabliczki mnożenia; wzbogaca słownictwo związane z tradycją Wielkiego Tygodnia. Metody: podające, rozmowa, praca z tekstem, aktywizujące (układanka), praktycznego działania. Formy: indywidualna jednolita, zbiorowa i grupowa jednolita. Środki dydaktyczne: krzyżówka dla każdego ucznia, układanka- paski z zapisanymi zwyczajami wielkanocnymi, arkusze szarego papieru. tekst z lukami, płyta CD2, karteczki z nazwami potraw do zabawy, podręcznik i ćwiczenia, szablony baranka i podstawy, klej, zszywacz, brystol, zielona krepina, kartki z informacjami dotyczącymi dni Wielkiego Tygodnia.

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie do tematu rozwiązanie krzyżówki. Każdy uczeń otrzymuje kartkę z krzyżówką, a wybrani uczniowie paski z zapisanymi hasłami. Uczniowie kolejno odczytują hasła, a pozostali samodzielnie wpisują odpowiedzi do krzyżówki (załącznik nr 1). Odczytanie rozwiązania krzyżówki WIELKANOC. Nauczyciel informuje, że tematem lekcji będą zwyczaje i tradycje wielkanocne. 2. Praca w grupach. Każda grupa otrzymuje duże paski papieru, na których zapisane są różne zwyczaje i obrzędy wielkanocne (załącznik nr 2). Zadaniem uczniów jest dokonanie podziału zwyczajów i obrzędów na dwie grupy: zwyczaje znane i nieznane, a następnie przyklejenie pasków na dużym arkuszu papieru. Zawieszenie plakatów na tablicy, analiza i porównanie wyników. 3. Próba określenia jakie dni wchodzą w skład Wielkiego Tygodnia i czym się charakteryzują na podstawie ćwiczenia 1 s.45 i informacji zamieszczonych w podręczniku s.84-85. 4. Uporządkowanie wiadomości na temat świąt - uzupełnienie ćwiczenia 1 s.45. Na podstawie rysunków uzupełnić nazwy ważnych dni i świąt. (Niedziela Palmowa, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota. Wielka Niedziela, lany poniedziałek). 5. Zabawa ruchowa przy piosence Wielkanoc. 6. Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem wykreślenie z rozsypanki wyrazów, które nie są związane z Wielkanocą (ćwiczenie 2 s.46). 7. Uzupełnianie zdań związanych z tradycją wielkanocną (załącznik nr 3). 8. Ćwiczenia w mnożeniu liczb przez 9 i 10 korzystanie z prawa rozdzielności mnożenia względem odejmowania. Obliczanie, ile trzeba zapłacić za palmy góralskie i łowickie, zapisanie poprawnych rozwiązań (zadanie 1 s.82). 9. Obliczanie iloczynów liczb: 6x9, 8x9, 4x9, 7x9, 9x9. Pokazywanie wyników i odczytywanie ich na palcach. Zapisanie wyników zadanie 3 i 4 s.83. 10. Wykonywanie baranka wielkanocnego. Odrysowanie z szablonu, wycinanie, łączenie za pomocą kleju i zszywek. Ozdabianie i ocena prac. 11. Praca domowa ćwiczenie 3 s. 46. Przynieść widokówki lub kartki z życzeniami świątecznymi, kolorowy papier, klej, nożyczki.

Załącznik nr 1 1. Pokarmy święcone w Wielką Sobotę. 2. Jajko ozdobione różnymi wzorami. 3. Dzień w Wielkim Tygodniu, w którym buduje się groby Chrystusowe. 4. Nazwa miasta, którego mieszkańcy powitali palmami wjeżdżającego Chrystusa. 5. Symbol Wielkanocy, którym dzielimy się podczas składania sobie życzeń. 6. Najpopularniejsze ciasto wielkanocne. 7. Nazwa zwyczaju zwanego lanym poniedziałkiem. 8. Dzień w Wielkim Tygodniu, w którym święci się pokarmy, ogień i wodę. 9. Wykluwa się z jaja kury.

ZAŁĄCZNIK NR 2 procesje z palmami święcenie palm palmowy Jezusem wielkanocne misteria pucheroki Judaszki pogrzeb żuru i śledzia malowanie jaj święcenie pokarmów święcone zajączek wielkanocny przywoływki śmigus dyngus turki wielkanocne bziuki wielkanocne siuda- baba chodzenie z kurkiem dyngusowym chodzenie z konopielką chodzenie z maikiem-gaikiem dziady śmigustne Emaus rękawka

Procesje z palmami odbywają się na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to czekający lud witał go z palmami w rękach. Zajączek wielkanocny w Niedzielę Wielkanocną po uroczystej mszy dzieci szukały zajączka, czyli gniazdka z barwnymi jajkami i słodyczami, schowanego w ogrodzie, obejściu lub w domu. Święcenie palm poświęcona w kościele palma chroniła dom od pożarów, piorunów i wszelkiego zła. Przywoływki to zwyczaj kujawski polegający na głośnym oznajmianiu, jakie wady bądź zalety mają panny na wydaniu oraz ile w Poniedziałek Wielkanocny na każdą z nich wyleją wiader wody. Palmowy Jezusek - to drewniana figurka Jezusa siedzącego na osiołku. Turki wielkanocne - to niezwykle atrakcyjne i barwne straże grobowe, znane zwłaszcza w województwie podkarpackim. Wielkanocne misteria - to inscenizacje religijne, przedstawiające ostatnie dni życia Chrystusa. Bziuki wielkanocne ogromne płomienie ognia, które oświetlają drogę procesji rezurekcyjnej. Pucheroki - to przebrani chłopcy, którzy w Niedzielę Palmową śpiewem i żartem wypraszają datki.

Siuda-baba w okolicach Krakowa grasują młodzi mężczyźni przebrani za umorusane sadzą kobiety, zaczepiają przechodniów, ściskają ich i całują, aby w ten sposób wymusić świąteczne datki. Judaszki to wieszanie, palenie i topienie kukły Judasza. Pogrzeb żuru i śledzia polegał na wieszaniu i zakopywaniu tych potraw za to, że w czasie postu głodziły ludzkie żołądki. Chodzenie z kurkiem dyngusowym to zwyczaj obchodzenia wsi, a zwłaszcza gdzie mieszkają młode panny. Młodzi chłopcy ciągnęli za sobą wózek pomalowany na czerwono, udekorowany kolorowymi wstążkami. Do wózka przywiązany był żywy kogut. Emaus polski Emaus to krakowski zwyczaj uroczystego spaceru mieszczan, urządzany w drugim dniu świąt wielkanocnych na pamiątkę objawienia się Chrystusa uczniom będącym w drodze do Emaus. Święcenie pokarmów odbywa się w Wielką Sobotę. Poświęcone potrawy nabierają magicznych właściwości, gwarantujących zdrowie, dostatek i ochronę przed złem. Rękawka pierwotnie nazwa kopca Kraka (założyciela miasta Krakowa), zwyczaj polegający na zrzucaniu jadła z kopca, obecnie festyn ludowy.

Święcone - wielkanocne śniadanie, poprzedzone ceremonią dzielenia się jajkiem a także poświęcone w Wielką Sobotę pokarmy. Chodzenie z konopielką chodzenie mężczyzn od domu do domu, gdzie mieszkają panny na wydaniu i śpiewaniu im oryginalnych zalotnych pieśni, zwanych konopielkami. Dziady śmigustne to słomiane postacie, które pojawiają się w nocy z Niedzieli na Poniedziałek Wielkanocny, oblewają wodą i proszą na migi o datki. Chodzenie z maikiem-gaikiem we wtorek młodzi ludzie ubierali gałąź sosny w różnokolorowe wstążki, na jej wierzchołku przywiązywali kukiełkę królową wiosny i śpiewając, chodzili od domu do domu.

ZAŁĄCZNIK NR 3 Wielkanoc obchodzimy na pamiątkę.... W Niedzielę Palmową święcimy.... Zdobione jaja nazywamy.... W Wielką Sobotę w koszyku święcimy.... W śmigus dyngus oblewamy się....

Pisanka Pisanka Mazurek Sól Pieprz Jajko Jajko Babka drożdżowa Babka drożdżowa Baranek Zając Chleb Barwinek Bazie Święconka Baranek Zając Mazurek Święconka Bazie Pisanka Szynka Barwinek Sól