Scenariusz zajęć z zastosowaniem metod aktywnych Krąg tematyczny: Przygody czarnego kruka Temat dnia: Oceniamy postępowanie kruka E. pol. Próby oceny postępowania głównego bohatera bajki G.Ortner Czarny kruk czytanej przez nauczyciela.(g.ortner.: Bajki na dobry sen. Warszawa 1996. Rozdz. Kiedy dziecko jest agresywne. s.129 od 2 wersa od dołu do s. 132) E. środ. Odgadywanie, wyróżnianie i zapisywanie nazw ptaków przylatujących na zimę, odlatujących i pozostających z nami przez cały rok. E. plast. Wykonanie w grupach pracy plastycznej Kruk w dużym formacie praca inspirowana treścią przeczytanej bajki. E. mat. Rozwiązywanie zadań tekstowych o ptakach w zakresie czterech działań matematycznych. E. muz. i ruch. Taniec integracyjny Sip Simeon Klanza. Tworzenie muzyki - gra na fletach: odgłosy ptaków. Cele ogólne: - wdrażanie do dłuższych wypowiedzi na określony temat, - doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych, - poszerzanie i uporządkowanie słownictwa na temat ptaków (odloty, przyloty, nazwy ptaków), - rozwijanie wyobraźni twórczej i inwencji dziecka poprzez projektowanie wykonania ptaka i grę na flecie, - zdobywanie umiejętności uzasadniania własnych sądów, - kształcenie umiejętności planowania pracy. Cele operacyjne: Uczeń: - rozwiąże zagadkę (cotozaptak) - zna nazwy ptaków - pokaże ptaka na ilustracji
- potrafi wyróżnić, który ptak przylatuje na wiosnę, nazimę, a który zostaje z nami przez cały rok - rozwiązuje zadania tekstowe - zna pisownię nazw ptaków z ó niewymiennym - potrafi zagrać itworzyć melodię na flecie - słuchauważnie bajki czytanej przez nauczyciela - dostrzegaciąg wydarzeń w bajce - zamyka myśli w obrębie zdania - dostrzega negatywne i pozytywne zachowanie - uzasadnia własne sądy o bohaterze - potrafi zatańczyć taniec integracyjny - współdziała z innymi uczniami podczas realizacji zaplanowanych działań - potrafi zagrać wgrę matematyczną Sprawiedliwka - zaplanuje i wykona w grupie pracę plastyczną - zgodnie współdziała w zespole - potrafi samodzielnie ocenić swoje umiejętnościiwiedzę. Metody: - słowna: rozmowa, wypowiedzi uczniów podczas dyskusji - oglądowa: obserwacja - czynna: praca plastyczna, ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia w czytaniu, wykonywanie obliczeń - poszukująca: problemowa - aktywizujące: Sześć myślących kapeluszy, Kapturek Myśliciela ćwiczenie kinezjologiczne, taniec integracyjny Sip Simeon, gra Sprawiedliwka, Tarcza strzelecka Formy pracy: - praca grupowa jednolita i zróżnicowana - praca zbiorowa - praca indywidualna
Środki dydaktyczne: - dziesięć zagadek o ptakach w kopertach - 14 narysowanych ptaków - kaseta z nagraniami tańców integracyjnych Klanza - kaseta z odgłosami ptaków - radiomagnetofon - flety - 15 gier Sprawiedliwka, 30 pionków, - duże arkusze papieru dla grup - nożyczki - bibuła, papier kolorowy - pastele - 6 zadań tekstowych - 6 kolorowych kapeluszy Przebieg zajęć: 1. Rozpoczęcie zajęć powitanie w kręgu. 2. Słuchanie nagrania- odgłosy ptaków (uczniowie ustalają temat lekcji). 3. Czytanie zagadek przez kolejnych uczniów - inni odgadują jaki to ptak, szukają iwybierają właściwego spośród ptaków leżących na stole i przyklejają go do szafy. Udzielają odpowiedzi na pytanie: kiedy ten ptak jest w naszym kraju?
4. Uczniowie w grupach wpisują nazwy ptaków w tabelkę ( aneks nr 2) 5. Na dywaniku uczniowie tworzą melodię na fletach odgłosy ptaków. Grają melodię Kurki trzy - wcześniej wyuczoną. Wykonują Kapturek Myśliciela - ćw. Kinezjologiczne. 6. Gra matematyczna - w parach Sprawiedliwka (aneks nr 3). Uczniowie rozwiązują zadania tekstowe. Po zakończeniu dokonują samooceny. 7. Słuchanie w kręgu bajki czytanej przez nauczyciela Czarny kruk (w środku kręgu leży na dywaniku namalowany kruk). 8. Wypowiedzi uczniów na temat wysłuchanej bajki. 9. Próby oceny postępowania kruka, nawiązanie do podobnych - własnych przeżyć (uczniów). 10.Uczniowie w grupach ustalają pozytywne i negatywne cechy bohatera - zastosowanie metody Sześciu myślących kapeluszy. Prezentacja przez sprawozdawców (w kapeluszach) ustaleń każdej grupy (w końcowej fazie: obrońca i oskarżyciel dokonują ostatecznego rozstrzygnięcia). 11.Zabawa integracyjna Sip Simeon. 12.Praca plastyczna w grupach Kruk z użyciem bibuły falistej, gładkiej oraz papieru kolorowego.
13. Prezentacja prac plastycznych przez reprezentantów grup. Ocena własnego zaangażowania się ucznia w pracę na lekcji -zastosowanie metody aktywnej Tarcza strzelecka. 14. Praca domowa: Dlaczego podoba mi się (nie podoba) postępowanie kruka? P.S. Lekcję według tego scenariusza przeprowadziłam w klasie III Scenariusz lekcji opracowała: mgr Danuta Wysocka S.P. nr 1 w Tychach
Aneks nr 1 Przyleciała do karmnika - Sroga zima, sroga, śniegiem W rozwidleniu gałązek mocne Łyka... łyka tłuszcz z patyka! drogi ściele, kto ćwierka za gniazdko uwija,żółtym piórem Mamy dla niej siemienia pół worka, oknem? Nasz szary.... zabłyśnie i zagwiżdże: Wszyscy wiedzą, że jest to.... zoo fiijaa! Nie ma lepszej lotniczki Ptaszki z zimnej krainy Złodziej na gałęzi. ogon niczym nożyczki, jedzą korale jarzębiny. Chociaż coś ukradnie, Lepi gniazdo pod strzechą, A ich głodny brzuszek nikt go nie uwięzi. jest dla ludzi pociechą okrywa czerwony puszek. W powietrzu toczy kółka, Ktototaki?... Latem ją wmroźnych krajach spotykamy, bo tam odżywia się komarami. U nas przebywa od października ijarzębinę zjemiołą łyka. /.../ słychać klekot ich żałosny: strach nam srogiej zimy! Do widzenia aż do wiosny, wcześniej nie wrócimy. Na podmokłej łące na krzyż leżą jajka. Co roku o tej porze wybiera się - Kto je zniósł? Wiadomo: za morze i co roku, słowo daję, - Kiwit!... Kiwit? -.... na zimę pozostaje.
Aneks nr 2 Ptaki, które przylatują na wiosnę: Ptaki, które przylatują na zimę: Ptaki,któresą z nami przez cały rok:
Aneks nr 3