Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)

Podobne dokumenty
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Romualda Sobczak. Zaangażowany uczeń i zaangażowany nauczyciel

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA. Temat lekcji: Liczby firankowe

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Temat 20. Techniki algorytmiczne

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Myślę, że... o wyrażaniu swojej opinii Zadanie 2

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

ANALIZA SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY KWIECIEŃ 2015 W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Sposoby przedstawiania algorytmów

Programowanie i techniki algorytmiczne

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Wiem, umiem, potrafię

KOŁO MATEMATYCZNE LUB INFORMATYCZNE - klasa III gimnazjum, I LO

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

ARKUSZ OBSERWACYJNY LEKCJI. Uwagi nauczyciela hospitującego lekcję koleżeńską na temat zajęć:

DOSTOSOWANIE WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Z PRZYRODY DLA KL. IV i VI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 W LUBINIE. Opracowała: Joanna Mróz

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Koło matematyczne 2abc

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Przebieg i organizacja kursu

W. Guzicki Zadanie 41 z Informatora Maturalnego poziom podstawowy 1

Problemy matematyczne ułatwiające tworzenie zaawansowanych algorytmów w klasach IV VIII szkoły podstawowej

Szkolenie w zakresie wspomaganie szkół w rozwijaniu kompetencji porozumiewania się w językach obcych

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

INNOWACJA PEDAGOGICZNA organizacyjno-metodyczna

Temat: Pole równoległoboku.

Ocenianie kształtujące dla rodziców

Temat: ANALIZA PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZYJNEGO DIAGRAM PUDEŁKOWY

Jak pracować metodą projektu w gimnazjum? Instrukcja dla nauczyciela

Słów kilka o ocenianiu kształtującym.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

PROGRAMOWANIE Szkolenia 2016

Scenariusz zajęć nr 3

Program zajęć wyrównawczych dla uczniów klasy 5 szkoły podstawowej, mających trudności z nauką matematyki.

Scenariusz lekcji matematyki w gimnazjum: NIE TAKI EGZAMIN STRASZNY UDOWODNIJ, Z E.

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

W przyjaźni z matematyką

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)

OCENIAMY TO, CZEGO NAUCZYLIŚMY. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI Klasy IV - VIII

Na polowaniu z Wielkomiludem

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI. Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

ROCZNY PLAN DZIAŁAŃ (RPD)

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

4. Postęp arytmetyczny i geometryczny. Wartość bezwzględna, potęgowanie i pierwiastkowanie liczb rzeczywistych.

W badaniach 2008 trzecioklasiści mieli kilkakrotnie za zadanie wyjaśnić wymyśloną przez siebie strategię postępowania.

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKA W KLASIE IV i VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Ocenianie kształtujące

Plan rozwoju zawodowego. Katarzyna Drewniak-Szyda

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA VI

RAPORT EDUKACYJNA WARTOŚĆ DODANA

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Wyszkowie

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

2. Graficzna prezentacja algorytmów

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Sprawozdanie z projektu edukacyjnego zrealizowanego w Szkole Podstawowej w Raszówce w roku szkolnym 2005/2006 pod hasłem "ŻYJMY ZDROWO!

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Analiza wyników sprawdzianu próbnego w kl.6a / r.szk. 2015/2016

Wymaganie 2: Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

dr Beata Zofia Bułka

Priorytet III Wysoka jakość oświaty Działanie 3.5 Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół Okres realizacji projektu:

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA FIZYKA. Zgodny z wewnątrzszkolnym systemem oceniania

Transkrypt:

Tekst: Dyplomowany nauczyciel matematyki, egzaminator gimnazjalny z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, trener Centrum Edukacji Obywatelskiej w programie Szkoła Ucząca Się. Konsultacja merytoryczna: Anna Płusa Redakcja i korekta: Anna Wawryszuk Projekt okładki: Barbara Jechalska Redakcja techniczna i skład: Anna Wawryszuk Warszawa 2018 Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC) Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa tel. 22 345 37 00 www.ore.edu.pl

Spis treści Wstęp... 4 O matematyce w sieci współpracy... 4 Narzędzia do myślenia... 5 Scenariusz... 6 Rekomendacje... 9

Wstęp Praca w sieci nauczycieli pierwszego i drugiego etapu edukacyjnego umożliwiła nam wymianę informacji i doświadczeń w zakresie nauczania matematyki, skutecznych metod i form pracy z uczniami, ciekawych rozwiązań metodycznych niezależnie od poziomu nauczania. Organizacja takiej przestrzeni dla nauczycieli, jaką jest sieć, była okazją do porozmawiania o matematyce, a tym samym wpisała się we współczesne rozważania na temat znaczenia refleksyjności w pracy pedagogów, jak również umiejętności jej wykorzystania w praktyce szkolnej. Wyzwaniem dla pedagogów z mojej placówki była próba tworzenia nowych rozwiązań na potrzeby szkoły, czyli motywowania uczniów do podejmowania wyzwań, a jednocześnie doceniania ich wysiłku. Postanowiłyśmy podzielić się naszymi osiągnięciami w tym zakresie i innowacyjnym rozwiązaniem, jakim było prowadzenie dodatkowych zajęć dla uczniów klas drugich szkoły podstawowej przez nauczyciela matematyki. Praca w sieci umożliwiła nam pozyskanie informacji zwrotnej od ekspertów zewnętrznych oraz koleżanek i kolegów z innych placówek na temat podejmowanych przez nas inicjatyw. O matematyce w sieci współpracy to przykład zajęć realizowanych w ramach współpracy nauczycieli uczestniczących w sieci, której celem było kształtowanie kompetencji matematycznych u uczniów. Uczestnikami przedsięwzięcia byli uczniowie klasy III i VI szkoły podstawowej, którzy pracowali w grupach wiekowych i mieszanych. Było to innowacyjne rozwiązanie ze względu na dobór takiej grupy odbiorców. Skoro jednak nauczyciele doświadczyli pozytywnych efektów współpracy, to postanowiliśmy również pokazać uczniom, że mogą rozwiązywać wspólnie problemy matematyczne, niezależnie od wieku. Cel zajęć brzmiał: Dowiem się, co to jest ciąg arytmetyczny; a kryteria sukcesu były następujące: 1) Wyjaśniam, jak powstaje ciąg arytmetyczny. 2) Podaję przykład ciągu arytmetycznego. 3) Obliczam czwarty wyraz ciągu (liczbę w czwartym wagoniku). 4) Obliczam trzy pierwsze wyrazy ciągu, mając daną sumę i różnicę. Zatem były to zagadnienia wykraczające poza podstawę programową trzecioklasisty oraz szóstoklasisty, ale rozwijające myślenie matematyczne uczniów i w prosty sposób przybliżające im trudne zagadnienie. Jednocześnie uczniowie mogli odnieść się do wiedzy, którą posiadają. Innowacyjne było to, że dzieci z różnych etapów edukacyjnych odkrywały zagadnienia z podstawy programowej szkoły średniej. Dobór odpowiednich sytuacji zadaniowych umożliwiających uczniom zrozumienie nowych pojęć może wpływać na budowanie zaufania do swoich możliwości umysłowych. Dzieci podejmują wówczas chętniej wysiłek umysłowy, a to z kolei wpływa na budowanie motywacji do nauki matematyki. 4

W materiale opiszę przykładową sytuację, podczas której uczniowie rozwiązywali wspólnie problemy, wyciągali i formułowali wnioski, odkrywali reguły matematyczne. Narzędzia do myślenia Uważam, że pomocne przy powyższych założeniach są narzędzia TOC: schemat przykład wniosek, gałąź wielu reguł i łamacz, które umożliwiają kształcenie umiejętności myślenia przyczynowo- skutkowego, argumentowania i tworzenia strategii. Mimo że zawsze zwracałam uwagę na myślenie, to zastosowanie powyższych technik pozwoliło mi przyjrzeć się lepiej tym procesom u moich uczniów. Zauważyłam, że w schemacie łatwiej dopisać im przykład niż sformułować wniosek. Nie jest to moim zdaniem tylko kwestia języka matematycznego. Pamiętam lekcję, podczas której uczniowie mieli napisać wniosek do dzielenia ułamków zwykłych. Na pytanie, która z grup chciałaby podzielić się swoją refleksją, zapadła cisza, natomiast po przeformułowaniu pytania na: Od czego należy zacząć?, uczniowie świetnie sobie poradzili. Praca z narzędziami to proces, ale widzę progres u swoich uczniów, kiedy notują z zastosowaniem gałęzi wielu reguł. Bardzo lubię prowadzić tak lekcje, aby bazować na wiedzy uczniów, motywować ich do samodzielnego wyciągania wniosków, aby doznawali olśnienia i efektu wow. Te narzędzia to umożliwiają. Traktuję je jako pomysł na samodzielne wyciąganie wniosków przez uczniów. Na podstawie powyższych doświadczeniach i po uczestnictwie w programie Kampania na rzecz matematyki wraz z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej postanowiliśmy wdrożyć je na zajęciach matematyki na pierwszym etapie edukacyjnym i przyjrzeć się ich skuteczności. Opracowałam scenariusz, który następnie skonsultowałam z nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej. To, na czym nam zależało, to praca na materiale obrazkowym dla uczniów klasy III i liczbowym dla klasy VI, a następnie porównanie jej efektów i wspólne formułowanie wniosków. Ostatnie zadanie podsumowujące to wykorzystanie zdobytej wiedzy do zrozumienia i rozwiązywania problemów z życia codziennego. Zajęcia były prowadzone przez dwóch nauczycieli: edukacji wczesnoszkolnej i matematyki, co wymuszało współpracę przy każdym zadaniu, każdej aktywności uczniów. Na podkreślenie zasługuje fakt, że korzyści są obustronne. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej zyskuje wsparcie merytoryczne podczas omawiania zagadnień matematycznych, co podkreśliła moja współprowadząca zajęcia, ja natomiast mogłam zwrócić większą uwagę na formułowanie poleceń w sposób zrozumiały dla młodszych dzieci. Dla obydwu nauczycieli interesująca okazała się kwestia jakości zadawanych pytań w rozwijaniu logicznego myślenia i formułowania prawidłowych wniosków przez uczniów. 5

Scenariusz Cel: Dowiem się, co to jest ciąg arytmetyczny. Kryteria: 1) Wyjaśniam, jak powstaje ciąg arytmetyczny. 2) Podaję przykład ciągu arytmetycznego. 3) Obliczam czwarty wyraz ciągu (liczbę w czwartym wagoniku). 4) Obliczam trzy pierwsze wyrazy ciągu, mając daną sumę i różnicę. Pomoce: rebus, encyklopedia, internet, wagoniki rysunki, chmurki, system dziesiętny klocki podstawowe, światła, patyczki. Liczba uczestników: 8 uczniów klasy III, 8 uczniów klasy VI. Przebieg zajęć 1. Powitanie uczniów. 2. Zapraszamy do wykonania zadania na dobry początek (2 grupy czteroosobowe uczniów z klasy III, 2 grupy czteroosobowe uczniów z klasy VI): Polecenie dla klasy III: Rozwiąż rebus. PO Polecenie dla klasy VI: Wyjaśnij pojęcie arytmetyka na podstawie dostępnych ci źródeł (internet, literatura). 3. Zatem jak brzmi całe hasło? (ciąg arytmetyczny). Czy spotkaliście się z tym określeniem? Prawdopodobnie większość dzieci na tym etapie odpowie, że nie. Gdyby jednak była odpowiedź twierdząca, można poprosić dziecko o wyjaśnienie. 4. Zatem, jak możemy sformułować cel? Dzieci formułują cel: Dowiem się, co to jest ciąg arytmetyczny. 5. Jeden z nauczycieli podaje kryterium sukcesu i sprawdza, np. za pomocą świateł, jego zrozumienie (czerwone nie rozumiem, żółte rozumiem częściowo, zielone rozumiem). 6. a) Zadanie, którego celem jest utworzenie ciągu. Uczniowie z tych samych klas pracują w parach. 6

Polecenie dla klasy III: Ułóż w wagonikach (4 wagoniki) odpowiednią liczbę klocków według instrukcji: w pierwszym wagoniku są trzy klocki, a w każdym następnym o dwa więcej. Polecenie dla klasy VI: Wpisz w wagoniki (4 wagoniki) liczby według instrukcji: w pierwszym wagoniku jest liczba trzy, a w każdym następnym o dwa większa od poprzedniej. b) Po ułożeniu para uczniów klasy III tłumaczy parze z klasy VI, jak wykonali zadanie, po czym następuje zmiana para starszych uczniów tłumaczy swój sposób parze uczniów klasy III (uczniowie porównują materiał liczbowy z obrazowym). c) Zaprezentowanie poprawnego rozwiązania (3, 5, 7, 9). d) Co musimy mieć (jakie dane), aby podać wartości kolejnych wagoników (wyrazów)? Rozmowa w grupach czteroosobowych dwie osoby z klasy III, dwie z klasy VI. Uczniowie udzielają odpowiedzi: pierwszy wyraz i różnicę najczęściej były to określenia opisujące, np. o ile się różni. 7. Zadanie: Jak obliczyć czwarty wyraz ciągu? Jest to propozycja zadania z zastosowaniem narzędzia TOC chmurki w wersji obrazkowej i liczbowej. Uczniowie zapoznają się z materiałem, dyskutują, a następnie zapisują wniosek i swój przykład. Podsumowanie na forum. Przykłady, na podstawie których uczniowie formułują wnioski: Pierwszy wyraz to 6, a każdy następny jest o 1 większy (6, 7, 8, 9). Pierwszy wyraz to 5, a każdy następny jest o 2 większy. (5, 7, 9, 11). Pierwszy wyraz to 4, a każdy następny jest o 2 większy (4, 6, 8, 10). Uwaga: Klasa III: pierwszy wagonik jeden kolor, drugi za pomocą dwóch kolorów, przykładowy rysunek: 1) 2) 3) 4) 8. Opcjonalnie można zadać pytanie: Czy macie pomysł, jak obliczyć dziesiąty lub setny wyraz ciągu? Uczniowie dyskutują w czwórkach mieszanych, po czym na forum. 7

9. Czy znamy ciągi arytmetyczne? Czy do tej pory posługiwaliśmy się ciągami? Rozmowa w czwórkach mieszanych i na forum. Najczęściej pierwsza odpowiedź jest negatywna, natomiast później uczniowie jako pierwszy podają ciąg liczb naturalnych parzystych, nieparzystych, a jako ostatni ciąg liczb naturalnych. 10. A. Zadanie: Zapisz ciąg, gdzie pierwszy wyraz jest równy 10, a każdy następny jest o 2 większy od poprzedniego. Oblicz sumę trzech wyrazów ciągu. Uczniowie pracują w grupach po dwie osoby klasy III i VI. Wykorzystują liczby dziesiętne (system dziesiętny klocki podstawowe). Rozwiązania: Liczby to : 10, 12, 14, a suma: 10 + 12 + 14 = 36. B. Pytanie na podsumowanie: A gdybyśmy wiedzieli, że różnica między kolejnymi wyrazami wynosi 4, a suma jest równa 36, to jak byśmy obliczyli wartości w poszczególnych wagonikach? Dzieci podają różne rozwiązania. 11. Spróbujmy wykorzystać to, co poznaliśmy dzisiaj, rozwiązując zadanie. Uczniowie pracują w tych samych czwórkach: Zadanie: Tomek, Arek i Kasia mają razem 21 lat. Tomek jest najmłodszy, a każde następne dziecko jest o 4 lata starsze od poprzedniego. Ile lat ma każde z nich? Rozwiązanie: 4 * 3 = 12; 21 12 = 9; 9 : 3 = 3; wyrazy: 3, 7, 11 Grupy po rozwiązaniu weryfikują jego poprawność. 12. Powrót do celu i kryterium sprawdzenie realizacji za pomocą uniesionych kciuków lub świateł. 13. Prosimy uczniów o podsumowanie zajęć przez dokończenie wybranych przez nich zdań: Zaskoczyło mnie Podobało mi się Wnioski po przeprowadzonych zajęciach były następujące (wypowiedzi uczniów): Podobała mi się praca w grupach, prace z wykorzystaniem klocków oraz atmosfera. Zaskoczyło mnie, że nie wiedziałam, że istnieje taka nazwa jak ciąg arytmetyczny, a używamy go często, np. na lekcjach matematyki. Podobała mi się praca w grupie, myślenie i pomoc koleżeńska. Podobały mi się zadania z treścią. Zaskoczyło mnie to, że używaliśmy ciągu arytmetycznego wcześniej, tylko nie pod tą nazwą. 8

Rekomendacje 1) Nauczyciel matematyki jako osoba wpierająca powinien zadbać o poczucie bezpieczeństwa nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej (przede wszystkim pod kątem merytorycznym). 2) Uczniowie kilkukrotnie mieli różne propozycje zapisu. Ważne jest, aby mogli je porównać i zweryfikować ich poprawność, jak również porozmawiać o tym. 3) Nie należy unikać przedstawienia treści zadań w formie obrazkowej. Pod koniec lekcji nawet uczniowie klasy VI korzystali częściej z ilustracji, co tym bardziej jest korzystne, że na tym etapie trudno jest ich przekonać do samodzielnego wykonywania rysunków pomocniczych. 4) Korzystniejsze dla rozwijania myślenia jest stawianie uczniom pytań niż udzielanie wskazówek. 9