Wczasie lekcji wykorzystuje si



Podobne dokumenty
Woda i roztwory wodne. kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

Scenariusz lekcji fizyki

PRZYRODA RODZAJE MAP

Właściwości materii - powtórzenie

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

Scenariusz lekcji w technikum z działu Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów ( 1 godz.) Temat: Estry pachnąca chemia.

REGULAMIN RADY RODZICÓW Liceum Ogólnokształcącego Nr XVII im. A. Osieckiej we Wrocławiu

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego w edukacji wczesnoszkolnej

Metrologia cieplna i przepływowa

INSTRUKCJA MONTAŻU I OBSŁUGI BATERIE SERII SENSO

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO

Sprawiedliwi w filmie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII W GIMNAZJUM w ZESPOLE SZKÓ W SZTUTOWIE

Doœwiadczalne wyznaczenie wielkoœci (objêtoœci) kropli ró nych substancji, przy u yciu ró - nych zakraplaczy.

Program Otwarte Drzwi

Konspekt. Klasa I Czas trwania: 45 min. Opracowała: Alicja Rożniata. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Woda, roztwory wodne.

PRACOWNIA ZARZĄDZANIA, DIAGNOZY EDUKACYJNEJ I SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO ODN W ZIELONEJ GÓRZE

Regulamin studenckich praktyk zawodowych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu

Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa. K o r n e l M a k u s z y ń s k i

Kraków, dnia 19 kwietnia 2016 r. Poz UCHWAŁA NR XVIII/249/16 RADY MIEJSKIEJ W NIEPOŁOMICACH. z dnia 30 marca 2016 roku

I. POSTANOWIENIE OGÓLNE

ZASADY WYPEŁNIANIA ANKIETY 2. ZATRUDNIENIE NA CZĘŚĆ ETATU LUB PRZEZ CZĘŚĆ OKRESU OCENY

WYPRAWKA SZKOLNA 2013 KRYTERIA PRZYZNAWANIA POMOCY UCZNIOM

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

VI. SCENARIUSZE ZAJĘĆ W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

Zespó Szkó Samochodowych

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opady atmosferyczne. O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny I pluszcze jednaki, miarowy, niezmienny,

PORADNIK: Jak przyznaćstypendiumwprogramie Stypendia św. Mikołaja

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI. Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH w klasie I gimnazjum. TEMAT: Działania łączne na liczbach wymiernych

UCHWAŁA NR RADY MIEJSKIEJ W ŁODZI z dnia

Techniczne nauki М.М.Zheplinska, A.S.Bessarab Narodowy uniwersytet spożywczych technologii, Кijow STOSOWANIE PARY WODNEJ SKRAPLANIA KAWITACJI

Rozdział 1 Postanowienia ogólne

ZARZĄDZENIE NR 5/2013 WÓJTA GMINY LIPUSZ z dnia r.

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

Regulamin korzystania z darmowych podręczników. w Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi. Rozdział I

6. Metody i techniki pracy: podające pogadanka, programowa ( przy użyciu komputera i multimediów), praktyczna.

REGULAMIN STYPENDIALNY FUNDACJI NA RZECZ NAUKI I EDUKACJI TALENTY

Skały wapienne i ich właściwości

PRZYKŁAD REALIZACJI ŚCIEŻKI PROZDROWOTNEJ NA LEKCJACH TECHNIKI BEZPIECZNIE NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

PROGRAM PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ dla studentów II roku studiów pierwszego stopnia niestacjonarnych specjalność: LOGOPEDIA

GDZIE DZIEDZICZYMY, CO DZIEDZICZYMY, JAK DZIEDZICZYMY

ZARZĄDZENIE nr 11/2016 Dyrektora Przedszkola Publicznego nr 13 w Radomiu z dnia 17 II 2016 r.

Ważne informacje dla rodziców i uczniów o sprawdzianie w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej i egzaminie w ostatnim roku nauki w gimnazjum

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

Dziennik Ustaw Nr Poz. 923 ROZPORZÑDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW. z dnia 29 wrzeênia 2000 r.

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU CHEMIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Program praktyki pedagogicznej specjalizacyjnej z gimnastyki korekcyjnej i kompensacyjnej 60 godzin

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZKOLNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM

woli rodziców w 2010 roku. 1. W roku szkolnym 2016/2017 obowiązek szkolny spełniają dzieci urodzone w 2009 roku oraz z

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku. Raport z ewaluacji wewnętrznej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z przedmiotu matematyka

CEL ĆWICZENIA Zapoznanie studentów z chemią 14 grupy pierwiastków układu okresowego

Temat: Reakcje zobojętniania sposobem na otrzymywanie soli

Po co w szkole procedury reagowania na przemoc i agresję?

OZNACZANIE WAPNIA I MAGNEZU W PRÓBCE WINA METODĄ ATOMOWEJ SPEKTROMETRII ABSORPCYJNEJ Z ATOMIZACJA W PŁOMIENIU

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

- odróżnia wyższe kwasy karboksylowe od niższych, - zauważa wyższe kwasy karboksylowe w swoim otoczeniu i docenia ich znaczenie,

Aneks nr 3 do Statutu Zespołu Szkół Nr 3 wprowadzony uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 8 grudnia 2010r. Szkoła dzienna

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Monitor Polski Nr Poz. 119

RZECZPOSPOLITA POLSKA. Prezydent Miasta na Prawach Powiatu Zarząd Powiatu. wszystkie

Bank PeKaO S.A. Oddział w Bielsku Białej Nr konta: O F E R T A USŁUG BADAWCZYCH

ZARZĄDZENIE NR 1283/13 BURMISTRZA GŁUBCZYC z dnia 13 września 2013 r.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników w roku szkolnym 2014/2015

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

WYPRAWKA SZKOLNA 2015

WYPRAWKA SZKOLNA W GMINIE BORNE SULINOWO

Białystok, dnia 4 października 2012 r. Poz UCHWAŁA NR XXVIII/170/12 RADY MIASTA GRAJEWO. z dnia 26 września 2012 r.

Proces wprowadzania nowo zatrudnionych pracowników

Opole, dnia 30 marca 2015 r. Poz. 746 UCHWAŁA NR VIII/36/15 RADY GMINY STRZELECZKI. z dnia 26 marca 2015 r.

Technologie kodowania i oznaczania opakowań leków w gotowych. Koło o ISPE AMG 2007

Przedstawiamy raport z badań, jakie były przeprowadzane podczas spotkań w szkołach, w związku z realizacją projektu Szkoła na TAK.

Instrukcja obsługi platformy zakupowej e-osaa (klient podstawowy)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

J4320 WYDANIE: WRZESIEŃ 04 ZASTĘPUJE WSZYSTKIE POPRZEDNIE EDYCJE

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

DZISIAJ PRZEDSZKOLAKI JUTRO JUŻ PIERWSZAKI

Rekrutacją do klas I w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2015/2016 objęte są dzieci, które w roku 2015 ukończą:

REGULAMIN KONKURSU JAK SEGREGOWAĆ?

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa:

1. Postanawia się przyjąć i przekazać pod obrady Rady Miasta Krakowa projekt uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie zamiaru rozwiązania Zespołu Szkół

Wyprawka szkolna 2015

REGULAMIN OCENY ZACHOWANIA W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYMW SWARZĘDZU

zarządzam, co następuje:

POWIATOWY URZĄD PRACY

SCENARIUSZE ZAJĘĆ W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

Elementy typografii. Technologia Informacyjna Lekcja 22

Dyrektor Szkoły w. Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników w roku szkolnym 2014/2015 w ramach programu Wyprawka szkolna

Dokumentacja nauczyciela mianowanego ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego

KONSPEKT LEKCJI. METODY DYDAKTYCZNE: - słowna pogadanka naprowadzająca; - praktyczna ćwiczenia uczniowskie, praca w grupach;

REGULAMIN PRACY SZKOLNEJ KOMISJI DO SPRAW UDZIELANIA POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM

REGULAMIN PRZEPROWADZANIA OCEN OKRESOWYCH PRACOWNIKÓW NIEBĘDĄCYCH NAUCZYCIELAMI AKADEMICKIMI SZKOŁY GŁÓWNEJ HANDLOWEJ W WARSZAWIE

Regulamin rekrutacji do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 na rok szkolny 2016/2017

PROGRAM PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ ZAWODOWEJ dla studentów III roku studiów pierwszego stopnia niestacjonarnych specjalność: LOGOPEDIA

Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XV/90/2015 Rady Gminy Lipusz z dn. 28 grudnia 2015 r. Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2016

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJ å Z CHEMII PRACA KONKURSOWA Czy myd o jest potrzebne? Praca uzyska a I nagrod w konkursie Eksperymentalna lekcja chemii z zastosowaniem substancji u ywanych w yciu codziennym. Scenariusz mo e byç stosowany zarówno w gimnazjum, jak i w szko ach ponadgimnazjalnych. MARZENA KUÂ Wczasie lekcji wykorzystuje si wiadomoêci wczeêniej poznane z zakresu budowy i w aêciwoêci kwasów karboksylowych. Uczniowie rozwiàzujà problemy metodami badawczymi, czyli z wykorzystaniem doêwiadczeƒ chemicznych. Eksperymenty zosta y tak dobrane, e nauczyciel mo e nawet zadaç je jako prac domowà (stàd zapis: szk o laboratoryjne, szk o i odczynniki domowe ). Cel ogólny Zapoznanie z w aêciwoêciami myd a oraz mechanizmem mycia i prania. Cele szczegó owe Uczeƒ: zna budow i w aêciwoêci myd a; umie doêwiadczalnie wykazaç w aêciwo- Êci myd a zwiàzane z usuwaniem brudu; umie okreêliç rol myd a w usuwaniu brudu; zna i rozumie poj cie napi cia powierzchniowego; umie zbadaç napi cie powierzchniowe ró nych cieczy; umie wykazaç zale noêç mi dzy napi ciem powierzchniowym a problemem z usuwaniem brudu; umie zdefiniowaç poj cia: woda twarda i mi kka; zna sposoby zmi kczania wody i potrafi je wykorzystaç; umie zapisaç równanie reakcji otrzymywania myde nierozpuszczalnych w wodzie; rozumie poj cie emulgowania t uszczy. Cele dydaktyczno-wychowawcze: kszta towanie umiej tnoêci zapisywania obserwacji, formu owania wniosków z przeprowadzonych doêwiadczeƒ; wyrabianie postawy badawczej; rozwijanie umiej tnoêci pracy w grupie. Metody pracy: problemowo-praktyczna (z wykorzystaniem doêwiadczeƒ uczniowskich). Formy pracy: praca w grupach. Ârodki dydaktyczne: szk o laboratoryjne, szk o i odczynniki domowe, karty pracy, foliogram, tablice fizyczne. 5/2005 285 29

Przebieg lekcji I. CZ Âå WPROWADZAJÑCA 1. Sprawdzenie zadania domowego. 2. Powtórzenie i utrwalenie poznanych wiadomoêci o wy szych kwasach karboksylowych, przypomnienie poznanych wiadomoêci o myd ach (wzory myde, reakcje otrzymywania myde z kwasu karboksylowego i z t uszczu). 3. Ustalenie sposobu pracy na lekcji: nauczyciel przedstawia problem uczniowie starajà si go rozwiàzaç przez wykonanie doêwiadczenia zgodnie z instrukcjà, uczniowie pracujà w grupach 3-4 osobowych w trakcie wykonywania doêwiadczeƒ wype niajà karty pracy (do ka dego doêwiadczenia) po zakoƒczeniu ka dego z doêwiadczeƒ jedna z grup przedstawia obserwacje i wnioski, uzupe nienia dokonane przez pozosta e grupy premiowane sà dodatkowymi punktami. II. CZ Âå W AÂCIWA TEMAT: Czy myd o jest potrzebne? PROBLEM 1. N: Czy czystà wodà zmyjemy brud? Czy do usuni cia brudu musimy u yç myd a? U: Wykonujà doêwiadczenie 1. Wype niajà kart pracy. DoÊwiadczenie 1. Zmywanie zat uszczonych powierzchni Sprz t i odczynniki: p ytka szklana, olej, woda destylowana, wodny roztwór P ytk szklanà natrzeç lekko olejem: a) p ytk polewamy wodà. b) p ytk polewamy wodnym roztworem a) woda zbiera si na powierzchni w kropelkach, sp ywa, a p ytka jest niemal sucha. b) woda z myd em nie sp ywa ca kowicie, p ytka wydaje si mokra. woda nie zwil a zat uszczonych powierzchni, woda z dodatkiem myd a zwil a zat uszczone powierzchnie. N: Czy czystà wodà zmyjemy brud? U: Nie, bo brud sk ada si mi dzy innymi z substancji t uszczowych, a czysta woda nawet nie zwil a t uszczów. Do usuni cia brudu musimy u yç 30 286 Chemia w Szkole

PROBLEM 2. N: Dlaczego woda z dodatkiem myd a zwil a zat uszczone powierzchnie? U: Wykonujà doêwiadczenie 2. Wype niajà kart pracy. DoÊwiadczenie 2. Badanie napi cia powierzchniowego cieczy Sprz t i odczynniki: talerz lub inne p askie naczynie, ig a do szycia, alkohol, woda destylowana, wodny roztwór myd a, tablice fizyczne. Do talerza nalewamy odpowiednià ciecz: a) na powierzchni wody k adziemy ig. b) na powierzchni alkoholu k adziemy ig. c) na powierzchni wody k adziemy ig i bardzo powoli wkraplamy alkohol. d) na powierzchni roztworu myd a k adziemy ig. e) na powierzchni wody k adziemy ig i bardzo powoli wkraplamy roztwór a) ig a p ywa po powierzchni, patrzàc z boku mo na zauwa yç, e spoczywa jakby w zag bieniu. b) ig a nie chce p ywaç po powierzchni alkoholu. c) na wodzie ig a p ywa, po dodaniu alkoholu tonie. d) ig a nie chce p ywaç po powierzchni roztworu e) na wodzie ig a p ywa, po dodaniu roztworu myd a tonie. N: Co to jest napi cie powierzchniowe wody? Napi cie powierzchniowe to praca potrzebna do powi kszenia powierzchni cieczy. Jego istnienie przejawia si w naturalnej sk onnoêci powierzchni cieczy do kurczenia si, wynikajàcej z si wciàgajàcych czàsteczki na powierzchni do wn trza cieczy. U: w tablicach fizycznych sprawdzajà napi cie powierzchniowe dla wody i alkoholu: woda = 7,28 10 2 J m 2 alkohol = 2,23 10 2 J m 2 Woda ma du e napi cie powierzchniowe, dlatego ig a p ywa. Alkohol ma du o ni sze napi cie powierzchniowe, dlatego ig a tonie. Podobnie jest z roztworem Alkohol i myd o powodujà obni enie napi cia powierzchniowego wody. N: Co nam daje obni enie napi cia powierzchniowego? U: Obni enie napi cia powierzchniowego pozwala na zwil enie zat uszczonych powierzchni. PROBLEM 3. N: Czy t uszcze rozpuszczajà si w wodzie z dodatkiem myd a? U: Wykonujà doêwiadczenie 3. Wype niajà kart pracy. DoÊwiadczenie 3. Badanie oddzia ywania oleju z wodnym roztworem myd a Sprz t i odczynniki: dwie probówki, olej, woda destylowana, wodny roztwór 5/2005 287 31

Do dwu probówek wlewamy wod : a) do pierwszej dodajemy olej, wylot zatykamy palcem i wstrzàsamy probówk jak najsilniej. b) do drugiej dodajemy olej i kilka kropli roztworu myd a, wylot zatykamy palcem i energicznie a) powstaje m tna, mleczna zawiesina, po chwili rozdziela si na wod i olej. b) powstaje jednolita zawiesina, która nawet po d u szym czasie nie ulega rozdzieleniu. obecnoêç myd a pozwala na wytworzenie trwa ej zawiesiny z t uszczami. N: Wytwarzanie trwa ej zawiesiny z t uszczami nazywa si emulgowaniem t uszczy. Co w takim razie dzieje si z rozpuszczalnoêcià t uszczy w roztworze myd a? U: Myd o nie nadaje t uszczom rozpuszczalnoêci w wodzie, pozwala tylko na zwil enie i emulgowanie t uszczy, które w tym stanie sà atwe do wyp ukania i usuni cia. N: Jak zbudowane sà myd a? Nauczyciel przedstawia na foliogramie budow czàsteczki myd a, wyró niajàc dwie cz Êci hydrofilowà i hydrofobowà. PROBLEM 4. N: Bardzo wa ne jest powstawanie piany podczas np. prania zabrudzonych tkanin, poniewa zapobiega ona ponownemu osadzaniu si brudu na wypranym materiale. Piana unosi czàstki i kropelki brudu z cieczy, wskutek czego nie ma mo liwoêci ponownego wytràcania si na w óknach czystej tkaniny. Dlaczego czasem myd o si nie pieni? U: Wykonujà doêwiadczenie 4. Wype niajà kart pracy. DoÊwiadczenie 4. Badanie oddzia ywania wodnego roztworu myd a z ró nymi roztworami Sprz t i odczynniki: trzy buteleczki lub kolby z korkami, woda destylowana, woda wodociàgowa, musujàce calcium, wodny roztwór a) Pierwszà buteleczk nape niamy wodà destylowanà, dodajemy roztwór myd a i energicznie b) Drugà buteleczk nape niamy wodà wodociàgowà, dodajemy roztwór myd a i energicznie c) Trzecià buteleczk nape niamy wodà destylowanà, dodajemy musujàce calcium, a potem roztwór myd a i energicznie a) Pojawia si obfita piana, roztwór na poczàtku jest m tny, ale po chwili staje si klarowny. b) Pojawia si piana, ale nie tak obfita jak w pierwszej buteleczce, roztwór jest m tny, pojawia si te osad, który p ywa po powierzchni roztworu. c) Nie ma piany, pojawia si za to bardzo du o osadu, który na powierzchni tworzy coê w rodzaju ko ucha. 32 288 Chemia w Szkole

w pierwszej buteleczce znajduje si woda mi kka, w pozosta ych twarda. TwardoÊç spowodowana jest obecnoêcià jonów wapnia. W twardej wodzie pojawia si osad nierozpuszczalne myd o wapniowe: Ca 2+ +2C 17 H 35 COO Ca(C 17 H 35 COO) 2 N: W jaki sposób mo na uniknàç powstawania nierozpuszczalnego myd a, które podczas prania b dzie przeszkadzaç (mo e osadzaç si na pranej tkaninie)? U: Sà dwa sposoby: zmi kczyç wod lub nie u ywaç do prania myd a, tylko innych detergentów. PROBLEM 5. N: W jaki sposób mo na zmi kczyç wod? U: Wykonujà doêwiadczenie 5. Wype niajà kart pracy. DoÊwiadczenie 5. Usuwanie twardoêci wody Sprz t i odczynniki: dwie buteleczki, przegotowana woda wodociàgowa, woda destylowana, musujàce calcium, soda oczyszczona, wodny roztwór a) Do pierwszej buteleczki wlewamy wod przegotowanà, nast pnie dodajemy roztwór myd a i energicznie b) Do drugiej buteleczki wlewamy wod destylowanà, dodajemy musujàce calcium, wsypujemy y eczk sody, ca oêç mieszamy, a nast pnie dodajemy roztwór myd a i energicznie a) Pojawia si obfita piana, nie ma osadu, roztwór jest troch m tny. b) Pojawia si obfita piana, a na dnie osad, którego atwo si pozbyç, roztwór jest klarowny. w przegotowanej wodzie zmniejszy a si iloêç jonów wapnia, w drugiej butelce jony wapnia wytràci y si tworzàc nierozpuszczalny osad (na dnie, czyli nie b dzie tak przeszkadzaç podczas prania): Ca 2+ +CO 2 3 CaCO 3 PROBLEM 6. N: Czego u ywaç do prania zamiast myd a? U: Wykonujà doêwiadczenie 6. Wype niajà kart pracy. DoÊwiadczenie 6. Badanie oddzia ywania detergentów z twardà wodà Sprz t i odczynniki: trzy buteleczki lub kolby z korkami, woda destylowana, woda wodociàgowa, musujàce calcium, p yn do prania (np. Kokosal, Perwoll). 5/2005 289 33

a) Pierwszà buteleczk nape niamy wodà destylowanà, dodajemy p yn do prania i energicznie b) Drugà buteleczk nape niamy wodà wodociàgowà, dodajemy p yn do prania i energicznie c) Trzecià buteleczk nape niamy wodà destylowanà, dodajemy musujàce calcium, a potem p yn do prania i energicznie a) Pojawia si obfita piana, nie ma osadu, roztwór jest klarowny. b) Pojawia si obfita piana, nie ma osadu, roztwór jest klarowny. c) Pojawia si obfita piana, nie ma osadu, roztwór jest klarowny. p ynu do prania mo na u ywaç zarówno w wodzie mi kkiej, jak i w bardzo twardej. III. CZ Âå PODSUMOWUJÑCA: 1. Ocena pracy poszczególnych grup. 2. Praca domowa: znajdê inne sposoby badania napi cia powierzchniowego cieczy, zmi kczania wody; na podstawie poznanych wiadomoêci opisz, na czym polega mechanizm mycia i prania. 3. Podsumowanie lekcji. KARTA PRACY UCZNIA DoÊwiadczenie nr... Nr grupy... : Karty pracy ucznia oraz instrukcj wykonania doêwiadczeƒ mo na przygotowaç w tylu egzemplarzach, ile przewiduje si doêwiadczeƒ. LITERATURA [1] S kowski S.: Efektowna chemia, WNT, Warszawa, 1973 Mgr MARZENA KUÂ uczy chemii w Zespole Szkó w Bielsku Bia ej. 34 290 Chemia w Szkole