Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach mechaniki technicznej

Podobne dokumenty
Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Rozkład materiału z informatyki w klasie III gimnazjum

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Uczeń otrzymuje ocenę z przedmiotu uzależnioną od opanowania przez niego wymagań edukacyjnych na określonym poziomie.

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

Temat: Co to jest modelowanie? Modelowanie przebiegu procesu zapominania za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum klasa III Rok szkolny 2015/16

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

TEMAT: Ilustracja graficzna układu równań.

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Grażyna Koba, Poradnik metodyczny. Informatyka dla gimnazjum Program nauczania wymagania na oceny PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA KLASA II

MS Excel. Podstawowe wiadomości

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

1. Zagadnienie (blok, moduł programowy): Obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych.

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Kryteria oceniania uczniów z informatyki w klasie II gimnazjum

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

INFORMATYKA

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 6 szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Tematy lekcji informatyki klasa 4a wrzesień 2011

Kolumna Zeszyt Komórka Wiersz Tabela arkusza Zakładki arkuszy

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z INFORMATYKI II. Uczeń umie: Świadomie stosować się do zasad regulaminów (P).

Ćwiczenia nr 4. Arkusz kalkulacyjny i programy do obliczeń statystycznych

Plan wynikowy do realizacji informatyki w gimnazjum (cykl dwuletni, II rok nauczania) opracowany na podstawie podręcznika

4.Arkusz kalkulacyjny Calc

3.1. Na dobry początek

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

ROZKŁAD MATERIAŁU ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL.V

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

Tematy lekcji informatyki klasa 4a październik 2012

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Szczegółowe cele edukacyjne i treści nauczania. KLASA 5

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

Excel zadania sprawdzające 263

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Informatyka klasa III Gimnazjum wymagania na poszczególne oceny

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

KRYTERIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE INFORMATYKA KLASA III GIMNAZJUM

Kryteria końcoworoczne oceniania uczniów z informatyki w klasie II gimnazjum rok szkolny 2014/2015

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

tworzy prostą animację poklatkową w sposób niedokładny z dużymi odległościami między poszczególnymi etapami animacji,

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

Plan pracy do realizacji zajęć komputerowych w szkole podstawowej

Przedmiotowy sposób oceniania i wymagania na poszczególne oceny z informatyki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym

Konspekt do lekcji informatyki dla klasy II gimnazjum. TEMAT(1): Baza danych w programie Microsoft Access.

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

z poradni pedagogicznej

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9

Diagnoza międzysemestralna postępów nauczania uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 54 realizujących innowacyjny

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Z nowym bitem. Informatyka dla gimnazjum. Część II

Kryteria ocen do zajęć komputerowych kl. III

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie VIII

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

INFORMATYKA Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum. KLASA 3

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

INFORMATYKA Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z informatyki w gimnazjum. KLASA 3

Ćwiczenia Skopiować do swojego folderu plik cwiczenia-kl.ii.xls, a następnie zmienić jego nazwę na imię i nazwisko ucznia

Plan nauczania informatyki Opracował: mgr Daniel Starego

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2012/2013

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS

Arkusz kalkulacyjny MS Excel 2010 PL.

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Kryteria końcoworoczne oceniania uczniów z informatyki w klasie II gimnazjum w roku szkolnym 2015/2016

Przedmiotowy System Oceniania Zajęcia komputerowe klasa 6

Wymagania - informatyka

PRZEDMIOTOWY SYSTEM. OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla klas IV-VI

Arkusz kalkulacyjny EXCEL

PROGRAM SZKOLENIA. Excel Średniozaawansowany z wprowadzeniem do tabel przestawnych i makr.

Liczba godzin. Poziom wymagań ponadpodstawowy

Transkrypt:

Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach mechaniki technicznej Wstęp Współczesne metody kształcenia na poziomie zawodowej szkoły średniej wymagają od nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych wprowadzenia swoich lekcji do pracowni komputerowej oraz nawiązania ścisłej współpracy z nauczycielami informatyki. Działania takie podyktowane są wieloma uwarunkowaniami, do których należy zaliczyć: a) uatrakcyjnienie procesu przekazywania wiedzy, b) aktywizowanie uczniów w zdobywaniu wiedzy, c) potrzebą wprowadzania nauczania problemowego (projektowego), d) korelacją pomiędzy przedmiotami ścisłymi, humanistycznymi i zawodowymi, e) potrzebą współpracy nauczycieli różnych specjalności, f) potrzeby rynku pracy, Aby sprostać powyższym zagadnieniom należy uczniowi stworzyć takie warunki, które zachęcą go do świadomego przyjęcia roli odkrywcy w procesie kształcenia. Nauczyciel powinien delikatnie nadzorować wszelkie działania twórcze ucznia i służyć ewentualną pomocą lub współpracą. Jak wykorzystać arkusz kalkulacyjny na lekcji mechaniki technicznej? Mechanika techniczna dzięki całej różnorodności prostych algorytmów w procesach obliczeniowych jest dyscypliną wiedzy doskonale nadającą się do organizowania lekcji w pracowni komputerowej. Za przykład posłużą trzy jednostki lekcyjne przeprowadzone

z komputerem bezpośrednio po lekcji podsumowującej zagadnienie, nazywane w mechanice technicznej rozwiązywaniem belek zginanych. Polega ono na: a) określeniu schematu graficznego belki obciążonej siłami czynnymi i reakcjami, b) obliczeniu reakcji w punktach podparcia belki, c) obliczeniu momentów zginających w przekrojach charakterystycznych belki, d) wykonaniu wykresu momentów zginających, e) określeniu położenia przekroju niebezpiecznego f) obliczeniu wartości wskaźnika wytrzymałości na zginanie przekroju belki, g) dobraniu na podstawie obliczeń kształtu przekroju poprzecznego belki. Przykładowe konspekty lekcji przygotowujących ucznia do projektowania arkusza kalkulacyjnego z zakresu zginania belek 1. Temat: Tworzenie rysunku w arkuszu kalkulacyjnym. 2. Czas trwania: 45 minut. 3. Cele lekcji: a) ogólne: uczeń zna praktyczne podstawy tworzenia rysunku, b) operacyjne: uczeń uaktywnia funkcję Rysowanie, konstruuje schemat graficzny przedstawiający belkę zginaną, formatuje zastosowane elementy graficzne. 4. Metody nauczania: ćwiczenia, pogadanka. 5. Środki dydaktyczne: tablica, komputer z oprogramowaniem. 6. Przebieg lekcji: a) podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celów lekcji, b) sprawdzenie wiadomości (np. z takich zagadnień, których znajomość jest niezbędna na obecnej lekcji zmiana wymiarów komórki, wpisywanie danych do komórki), c) podanie nowego materiału (uaktywnienie paska rysowania, omówienie możliwości przybornika), d) wykonanie ćwiczenia (tworzenie rysunku schematu belki zginanej), e) kontrola i utrwalenie wiadomości iumiejętności: sformułowanie pytań dotyczących celów lekcji, f) podsumowanie: Aby: Należy: Narzędzie: 2

Stworzyć schemat rysunku belki zginanej. Uaktywnić funkcję Rysowanie. Z polecenia Rysuj zaznaczyć Ustaw, Według siatki. Wybrać przycisk Prostokąt i narysować belkę. Wybrać przycisk Linia i narysować pomocnicze linie wymiarowe i podpory belki. Wybrać przycisk Strzałka inarysować linie wymiarowe. Przyciski: Rysowanie, Prostokąt, Linia, Strzałka. Sformatować Otworzyć prawym klawiszem myszy okno formatowania schemat belki iwybrać Formatuj, Autokształt. W oknie dialogowym wybrać interesujące zakładki a w nich odpowiednie parametry formatowania. g) zakończenie: zadanie pracy domowej: powtórz wiadomości dotyczące operacji na komórkach i ich adresowaniu. W otwartym oknie programu Excel wykorzystywany jest pasek narzędziowy Rysowanie. W pracy nad rysunkiem schematu belki uczeń będzie wykorzystywał wszelkie techniki posługiwania się myszą (zaznaczanie, przesuwanie i upuszczanie). W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów pracy, pomocne będzie korzystanie z okna formatowania rysunku. Efekt działań ucznia na tej lekcji przedstawia rysunek 1. Temat: Tworzenie formuł obliczeniowych. 2. Czas trwania: 45 minut. 3. Cele lekcji: 3

a) ogólne: uczeń zna praktyczne podstawy zasad tworzenia formuł obliczeniowych w zagadnieniach belek zginanych, b) operacyjne: uczeń umie zapisywać formuły obliczeniowe na podstawie adresów komórek, wykorzystuje zasady adresowania względnego i bezwzględnego. 4. Metody nauczania: ćwiczenia, pogadanka. 5. Środki dydaktyczne: tablica, komputer z oprogramowaniem. 6. Przebieg lekcji: a) podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celów lekcji, b) sprawdzenie wiadomości (np. z takich zagadnień, których znajomość jest niezbędna na obecnej lekcji autosumowanie, sumowanie wierszy i kolumn, wykonywanie obliczeń na liczbach, wykonywanie obliczeń na podstawie adresów komórek zawierających zmienne), c) podanie nowego materiału (adresowanie względne, adresowanie bezwzględne, adresowanie mieszane), d) wykonanie ćwiczenia (wyznaczenie komórek do wprowadzania danych liczbowych, wyznaczenie komórek obliczających reakcje i momenty zginające, określenie formuł liczących reakcje, momenty zginające i wskaźnik wytrzymałości przekroju na zginanie), e) kontrola i utrwalenie wiadomości iumiejętności: sformułowanie pytań dotyczących celów lekcji, f) podsumowanie: Aby: Należy: Narzędzie: Zaznaczyć komórkę. Za pomocą myszy wybrać adresy komórek, które będą Przycisk: zawierać dane liczbowe i działania matematyczne na Funkcje. adresach innych komórek. Wprowadzić wartość liczbową. Wprowadzić działania matematyczne na adresach komórek Kliknąć na komórce i wpisać wartość liczbową. Kliknąć na komórce i wpisać formułę wyrażenia matematycznego opartą na adresach odpowiednich komórek. g) zakończenie: zadanie pracy domowej: powtórz wiadomości dotyczące zasad kreowania wykresów w arkuszu kalkulacyjnym. Dla zaprojektowanego schematu belki z poprzedniej lekcji uczeń tworzy i wpisuje formuły obliczające: a) wartości reakcji, b) wartości momentów zginających w przekrojach charakterystycznych, c) wyszukujące wartość największą momentu zginającego. 4

d) wartość wskaźnika wytrzymałości przekroju belki na zginanie. Efekt działań ucznia na tej lekcji możebyć taki jak na rysunku. 1. Temat: Tworzenie rysunku w arkuszu kalkulacyjnym. 2. Czas trwania: 45 minut. 3. Cele lekcji: a) ogólne: uczeń zna praktyczne podstawy tworzenia wykresów, b) operacyjne: uczeń zna zasady definiowania danych potrzebnych do budowania wykresu, tworzy wykres momentów zginających wykorzystując kreator wykresów, potrafi formatować elementy wykresu. 4. Metody nauczania: ćwiczenia, pogadanka. 5. Środki dydaktyczne: tablica, komputer z oprogramowaniem. 6. Przebieg lekcji: a) podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celów lekcji, b) sprawdzenie wiadomości (np. z takich zagadnień, których znajomość jest niezbędna na obecnej lekcji generowanie wykresów i ich formatowanie), c) podanie nowego materiału (pojęcie graficznej interpretacji danych, generowanie wykresu, formatowanie wykresu), d) wykonanie ćwiczenia (tworzenie wykresu i jego formatowanie), e) kontrola i utrwalenie wiadomości iumiejętności: sformułowanie pytań dotyczących celów lekcji, 5

f) podsumowanie: Aby: Należy: Narzędzie: Utworzyć wykres. Zaznaczyć w arkuszu komórki z kolumny z wartościami momentów zginających w przekrojach charakterystycznych. Przycisnąć przycisk Kreator wykresów iwykonać działania sygnalizowane w kolejnych oknach kreatora. Sformatować wykres Obok przycisku Obiekty wykresu rozwinąć listę i wybrać odpowiedni element rysunku. Przyciskiem Formatowanie uruchomić kreator formatowania. Przyciski: Kreator wykresów. Przyciski: Obiekty wykresu i Formatowanie. g) zakończenie: zadanie pracy domowej: wykonaj testowanie zaprojektowanego arkusza zmieniając dane. Dla zaprojektowanej belki uczeń korzystając z kreatora wykresów tworzy wykres momentów zginających nadając mu indywidualny charakter za pomocą funkcji formatowania wykresu. Efekt działań przedstawia rysunek. 6

W takiej formie zaprojektowany arkusz kalkulacyjny będzie funkcjonował poprawnie jeśli komórki, w których zostały wpisane formuły obliczeniowe będą przez twórcę programu chronione. Excel taką możliwość posiada i dla bezpieczeństwa programu należy ochronę zastosować. Aby arkusz był przydatny dla innych użytkowników należy wyposażyć go w jeszcze jedną bardzo praktyczną funkcję komentarze. Zaprojektowane arkusze kalkulacyjne są doskonałą pomocą dydaktyczną wykorzystywaną na lekcjach mechaniki technicznej co z kolei uatrakcyjnia proces nauczania. Wnioski Projektowanie arkusza kalkulacyjnego, nawet w najprostszej formie, daje pełną satysfakcję z poniesionych nakładów pracy zarówno przez ucznia jak i nauczyciela. Działania obu stron w procesie twórczym pozwalają z obopólną korzyścią zbierać bezcenne doświadczenie, uczniowi w dalszym kształceniu a nauczycielowi w doskonaleniu swojego warsztatu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że każdy stworzony projekt może być udoskonalany. Realizacja lekcji w skrótowo przedstawionej wersji jest zgodna z Programem Interkl@sa. Aleksander Woźnica woalek@wp.pl 7