Opowieści nocy reż. Michel Ocelot



Podobne dokumenty
Patyk się żeni reż. Martin Lund

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Zestaw animacji o tolerancji

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen


Ogólna tematyka zajęć w klasie II

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Lotta w krainie wynalazków reż. Heiki Ernits i Janno Põldma

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Wielki wyścig reż. André F. Nebe

Scenariusz nr 60. Temat: Jak powstaje film? - Współpracujemy przy jego tworzeniu. Cele operacyjne: Uczeo:

Wielki niedźwiedź reż. Esben Toft Jacobsen

Niesforny Bram reż. Anna van der Heide

Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

WARSZTATY Z MONTAŻU OBRAZU I DŹWIĘKU. Temat: OPOWIADANIE FILMOWE CZYLI JAK MONTUJE SIĘ FILMY

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Program. Warsztatu/kursu doskonalącego PROGRAM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W ZAKRESIE EDUKACJI KULTURALNEJ I ARTYSTYCZNEJ. Tytuł ...

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Scenariusz zajęć nr 4

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Magia kina. Temat ośrodka dziennego: Nasza klasa w kinie.

Projekt Na ratunek propozycja dla II etapu edukacyjnego

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

T JAK POWSTAJE DZIEŁO FILMOWE?: na przykładzie filmu "Pan Tadeusz". Lekcja z edukacji medialnej dla uczniów gimnazjum



Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Brzdąc reż. Charlie Chaplin

Szkolny Klub Dyskusyjny

Scenariusz lekcji 11 1/3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz lekcji 2 1/4

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

AUTORSKI PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-II GIMNAZJUM W STRONĘ NOWOCZESNEJ PRACY DYDAKTYCZNEJ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum

Promujemy życzliwość i kulturę osobistą Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Autorka: Ewa Wrzesińska- Skrypko Scenariusz lekcji do filmu Wielka wyprawa Oskara (reż. Torfinn Iversen, Norwegia, 2017)

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Along the Yellow Brick Road, czyli tworzymy mapę i łączymy sceny w dłuższe sekwencje

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Polskie kino w opinii Internautów. wyniki badań bezpośrednich

Dziennikarze przyszłości

Autor: Anna Dziadkiewicz. Klasa II. Temat lekcji: Teatr Malutki przedstawia cz. II

Scenariusz zajęć nr 8

EWALUACJA BIEŻĄCA (W SEMESTRZE I) PROGRAMU WŁASNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRY I ZABAWY JĘZYKOWE koło zainteresowań.

Nocturna reż. Adrià Garcia, Victor Maldonado

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji W świecie wyobraźni bawimy się w teatr. Data i miejsce realizacji Kwiecień 2015 Szkoła Podstawowa w Cieksynie

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Szkoła Podstawowa im. JP II w Samsonowie

AKADEMIA DOBREGO RODZICA

Z bezpiecznego domu do serca puszczy. Amazonia oczami małpki Sai.

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 9

Edukacja filmowa. w pracy z TRUDNYM TEMATEM.

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

DZIAŁANIA CZYTELNICZE

Gimnazjum - klasa 3. Scenariusz Poznaję siebie moje zdolności i zainteresowania. Temat zajęć: Poznaję siebie moje zdolności i zainteresowania

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć nr 3

Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach Centrum Aktywizacji Zawodowej Klub Pracy. Umiejętności interpersonalne

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Dobrym rodzicem nikt się nie rodzi, być dobrym rodzicem - - uczymy się przez całe życie

wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Transkrypt:

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot 1. Scenariusz lekcji. (str. 2) Temat: Jak powstaje film? 2. Karta pracy. (str. 5) MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI

SCENARIUSZ LEKCJI Opracowała: Paulina Krześniak Temat: Jak powstaje film? CELE LEKCJI rozwijanie zdolności uważnego słuchania; kształcenie umiejętności tworzenia krótkich wypowiedzi ustnych i pisemnych; zachęcenie uczniów do uczestnictwa w rozmowie: zadawania pytań, udzielania odpowiedzi, przedstawiania swoich poglądów i pomysłów; wzbogacanie wyobraźni; zapoznanie dzieci ze słownictwem związanym z kinem (reżyser, scenarzysta, operator kamery, aktor, kompozytor, montażysta). METODY I FORMY PRACY rozmowa, element wykładu, dyskusja, gra dydaktyczna, ćwiczenie pisemne, praca w parach. ŚRODKI DYDAKTYCZNE CZAS film: Opowieści nocy, reż. M. Ocelot, Francja 2011, 84 ; karta pracy dla każdego ucznia. 1 godzina lekcyjna

PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie. Nauczyciel prosi dzieci, by podzieliły się swoimi wrażeniami po obejrzeniu filmu Opowieści nocy. O czym opowiada film? Czy podobał się dzieciom? Co wzbudziło ich zainteresowanie. 2. Pogadanka. Przedstawione w filmie nocne spotkanie uczniów i ich nauczyciela staje się punktem wyjścia do dyskusji. Prowadzący pyta dzieci, w jaki sposób możemy poznawać różne opowieści (historie)? Warto naprowadzić dzieci na odpowiedzi: historię ktoś może nam opowiedzieć, możemy ją usłyszeć w radiu, możemy przeczytać książkę lub komiks, możemy obejrzeć film, możemy obejrzeć spektakl teatralny. Następnie nauczyciel pyta dzieci, który z tych sposobów poznawania opowieści lubią najbardziej i dlaczego. Wybrane osoby prezentują swoje zdanie i uzasadniają je. 3. Element wykładu. Prowadzący zwraca uwagę dzieci na fakt, że w filmie Opowieści nocy wykorzystano animację nawiązującą do teatru cieni. Następnie nauczyciel przybliża uczniom, czym jest teatr cieni (można tu odwołać się do zajęć plastycznych po filmie). Informacje do przekazania uczniom: Teatr cieni odmiana teatru lalek polegająca na animowaniu lalki umieszczonej za oświetlonym ekranem, na którym widzowie oglądają jej postać. Ta forma teatru szczególnie popularna jest w krajach azjatyckich: Chinach (stąd jej inne nazwy: chińskie cienie, chiński teatr cieni), Indiach, Indonezji. 4. Karta pracy. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i prosi o wykonanie polecenia 1. Chętne osoby przedstawiają swoje propozycje dialogu na forum klasy. 5. Dyskusja. Nauczyciel pyta dzieci, jakie filmy lubią oglądać najbardziej i dlaczego. Następnie wszyscy zastanawiają się wspólnie, dlaczego kino jest wciąż popularne, a ludzie tak bardzo lubią oglądać filmy. Warto zwrócić uwagę na następujące powody: oglądanie filmów jest świetną rozrywką, w filmach możemy zobaczyć miejsca, których nie możemy odwiedzić w rzeczywistości, dzięki filmom możemy się wiele nauczyć. 6. Pogadanka. Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na to, że aby powstał film, niezbędne jest zaangażowanie wielu osób oraz podjęcie różnorodnych działań. Najpierw całą historię trzeba opisać i podzielić na role. Następnie obsadzić aktorów, wybrać miejsca realizacji zdjęć, stworzyć kostiumy i scenografię. Po wielu próbach operator rejestruje poszczególne sceny. Za połączenie ich w całość odpowiada montażysta. Dopiero po zmontowaniu film trafia na ekrany kin lub telewizorów. Warto przybliżyć dzieciom, czym zajmuje się reżyser, scenarzysta, scenograf, operator kamery, aktor, kompozytor czy montażysta. 7. Gra dydaktyczna. W klasach starszych przekazaną dzieciom wiedzę można utrwalić poprzez zabawę. Należy przygotować karteczki z nazwami różnych osób zaangażowanych w pracę nad

filmem. Chętny uczeń wychodzi na środek sali i losuje jedną spośród karteczek, a następnie naprowadza kolegów i koleżanki na wylosowane słowo. Osoba, która je odgadnie, losuje kolejne słowo. Zabawa trwa do wyczerpania karteczek. Wzór karteczek REŻYSER AKTOR SCENARZYSTA SCENOGRAF OPERATOR MONTAŻYSTA 8. Praca w parach. Zadaniem uczniów jest wyobrażenie sobie, że mają stać się członkami ekipy filmowej. Każdy wybiera spośród omówionych wcześniej zajęć to, które wydaje mu się najbliższe. Następnie uczniowie, zadając sobie pytania w parach, starają się odgadnąć, jaką funkcję wybrał kolega. 9. Karta pracy. Uczniowie proszeni są o wykonanie polecenia drugiego z kart pracy. Chętni uczniowie opowiadają o swoich pomysłach. PRACA DOMOWA Spróbuj rozwinąć swój pomysł na film. Przedstaw poszczególne wydarzenia na osobnych rysunkach (podobnie, jak w komiksie).

Karta pracy Polecenie 1. Wyobraź sobie, że poniższy rysunek przedstawia scenę z teatru cieni. Zaproponuj wypowiedzi poszczególnych bohaterów i wpisz je w dymkach. Polecenie 2. Zaproponuj tytuł dla swojego wymarzonego filmu. Zastanów się, o czym by on opowiadał i kim byliby jego bohaterowie.