SCENARIUSZ IMPREZY SZKOLNEJ.

Podobne dokumenty
- zasady bezpiecznego zachowania w pobliżu otwartego ognia.

JESIENNE WYCIECZKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z CYKLU KOLORY POLSKIEJ JESIENI

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla dzieci 5-6 letnich POZNAJEMY WARZYWA. Cele ogólne:

Już po raz kolejny klasy 1-3 brały udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc Uczniowie klasy 2c

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU WIEM CO TO ZDROWIE dla 5 i 6 latków Temat kompleksowy: Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki. Prowadząca: Barbara

Smaczne ziemniaki. A. 20 arów. B. 60 arów. C. 100 arów. D. 140 arów. 3. W czasie przechowywania ziemniaków przez zimę tracą one około 10

Plan Pracy Październik grupa Pszczółki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERNACKICH - CAŁODZIENNY

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Projekt mini szkoła przetrwania.

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 37 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

OBSZAR 6 ZORGANIZOWANIE I PRZEPROWADZENIE KONKURSU

ZASADY ZACHOWANIA SIĘ PODCZAS POSIŁKÓW

Scenariusz widowiska scenicznego Zdrowo żyj Dzieci 5 6 letnie

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

Październik Plan Pracy "Maluchów" Jesienne Owoce Jesienne Warzywa Skarby Jesieni Las Jesienią

Osoby odpowiedzialne. RODZAJ UROCZYSTOŚCI NASZE URODZINKI Organizacja urodzin dzieci w grupie przedszkolnej

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

Scenariusz zajęć nr 8

PROGRAM PÓŁKOLONII LETNIEJ

Ramowy rozkład dnia w Publicznym Przedszkolu w Kobiernicach

W bieżącym roku szkolnym 2018 / 2019 naszym działaniom będzie przyświecać hasło CHCĘ BYĆ ZDROWY, CHCĘ ŻYĆ W ZDROWYM ŚRODOWISKU. Mając na uwadze ten

Scenariusz zajęć nr 1

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNEJ NA MIESIAC LISTOPAD 2016 W GRUPIE DZIECI 3-4- LETNICH,, RÓŻYCZKI

MIESIĄC WRZESIEŃ I PAŹDZIERNIK 2014r. W GRUPIE JAGÓDKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE

OKULSKI GRAND ROZEWIE Zaprasza na Pobyt Świąteczno-Wigilijny

Scenariusz zajęć nr 5

Metoda projektów badawczych jest to metoda polegająca na zdobywaniu przez dzieci wiedzy o otaczającym je świecie poprzez doświadczanie,

PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ INTEGRACYJNYCH BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH W RAMACH IV OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM

2. Warzywa obieramy, myjemy, dodajemy do wywaru z kurczakiem. Lekko doprawiamy.

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Konspekt lekcji matematyki kl. II.

Scenariusz zajęć nr 7

SPRAWOZDANIE Z JESIENNEJ AKCJI AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA PN. Z JANEM BRZECHWĄ O ZDROWIU W PRZEDSZKOLU RADOŚĆ W BYDGOSZCZY

Siekierczyn, r. Kochana Babciu!

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl III. O zajadaniu smutków słodyczami

KONSPEKT. TEMAT: Cudaczek nauka pisania litery C w oparciu o piosenkę.

Projekt : Chcę być zdrowy VI edycja 2013/2014

PIKNIKI RODZINNE Szkoła Podstawowa im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szóstce

Oj, działo się, działo... czyli ważne i ciekawe wydarzenia w roku szkolnym 2012/2013

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU IMPREZY Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA

Karta pracy 5. Wspólne gotowanie. Mini rozmowy

Głos Puchatka, czyli o

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

STUDENCKI KLUB PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI GÓRSKIEJ KOŁO NR 23 PRZY ODDZIALE MIĘDZYUCZELNIANYM PTTK W WARSZAWIE. ABC turystyki

Regulamin biwaku. Festiwalu,,Złota Nutka" i rajdu,,poznaj siebie i okolice" - muzyczna podróż w czasie -

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Scenariusz II szkolnego turnieju sprawności manualnej uczniów gimnazjum SPRAWNE RĘCE

CZĘŚĆ PIERWSZA PRZYPOMNIENIE, CZYM JEST PIRAMIDA ŻYWIENIA CO TO JEST ZDROWA ŻYWNOŚĆ?

BIEDRONKI PAŹDZIERNIK

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu. Scenariusz nr 5

Scenariusz Zajęcia zintegrowanych

1. W dniu 7 grudnia 2011 roku w ramach programu Trzymaj formę uczniowie klasy VI

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Marnowanie żywności w szkołach. Jak edukować najmłodszych?

JAK I CO JEDZĄ ROSJANIE...

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory roku: zima. Temat: Miesiące

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

Scenariusz zajęć przysposobienia do pracy

Jak oceniasz swój stan zdrowia? Czy przed wyjściem do szkoły zjadasz śniadanie?

ROCZNY PLAN PRACY NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR.1 HAPPY KIDS W KAMIEŃCU WROCŁAWSKIM NA ROK 2013/2014

W przedszkolu Nikt w przedszkolu się nie nudzi Oj nie, nie! Oj nie, nie! Nie grymasi, nie marudzi, Bo tu nam fajnie jest.

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

Żyjmy zdrowo kolorowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

Nowinki Szkolnej Rodzinki

USZATKOWE WIEŚCI. PRZEDSZKOLE NR 272 im. MISIA Uszatka. w Warszawie

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Składniki: Przygotowanie:

POWITANIE JESIENI SCENARIUSZ PRZEDSZKOLNYCH ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH

Smażalnia Wicher. Smażalnia Ryb Wicher

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:

SPRAWDZIAN PRÓBNY W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNE

Skarby Grudziądza. - rowerem po mieście

Scenariusz nr 9. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Nasze mamy

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Święto marchewki i ziemniaka

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

R O D Z I N N A T R A D Y C J A W Ł A S N E U P R A W Y B E Z K O N S E R W A N T Ó W N A T U R A L N E P R O B I O T Y K I

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Pobyt Świąteczno-Wigilijny

Scenariusz zajęć nr 6

Nadanie imienia grupie Wiewiórki Przygotowania do tej uroczystości trwały od połowy września. Włączyłam do nich zarówno dzieci jak i rodziców.

PROGRAM PÓŁKOLONII ZIMOWYCH ZORGANIZOWANYCH PRZEZ URZĄD MIEJSKI W OŁAWIE POD HASŁEM BEZPIECZNE ZABAWY ZIMĄ

Ilość dni: 3 lub 5. Obszar geograficzny: Mazury Zachodnie. Pory roku: wiosna, lato, jesień, zima JAK MAZURY TO TYLKO ZACHODNIE!

Transkrypt:

SCENARIUSZ IMPREZY SZKOLNEJ. TEMAT: ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA 1.Data imprezy:4x.2007r. 2.Miejsce:boisko szkolne. 3.Czas trwania: 2 godziny lekcyjne. 4.Cel główny: Pielęgnowanie tradycji ogólnoszkolnych imprez. 5.Cele szczegółowe: Kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy Rozwijanie postaw koleżeńskich i współpracy w grupie Utrwalanie wiedzy o warzywach jesiennych Rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej Zasady bezpiecznego zachowania w pobliżu otwartego ognia. 6.Metody: -słowna -oglądowa -praktycznego działania. 7.Formy: -indywidualna -grupowa -zbiorowa. 8.Środki dydaktyczne: ognisko, ławki, warzywa jesienne(ziemniaki, dynia, marchew, cebula), wykałaczki, obieraczki do warzyw, wiadra, sztućce, chusty i szaliki, tacki i przyprawy, nagrody. Przebieg imprezy: I. Część wstępna: 1. Rozpalenie ogniska. 2. Zgromadzenie i rozlokowanie uczestników spotkania na boisku szkolnym. 3. Przywitanie i przedstawienie tematu imprezy. 4. Przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania w pobliżu ogniska i obchodzenia się z gorącymi potrawami. 1

II. Część właściwa: 1. Prezentacja wybranych warzyw jesiennych, wybranie ziemniaków. 2. Zasypanie ziemniaków w żarze ogniska. 3. Wspólne śpiewanie piosenki Kopanie ziemniaków. 4. Przeprowadzenie konkursów: Obieranie obieraczką ziemniaków na czas - udział biorą najsprawniejsi manualnie uczniowie. Jeżyk ( wykonanie jeżyka z ziemniaka i wykałaczek)- konkurs dla uczniów oddziałów terapeutycznych i klas młodszych.+ piosenka Jeż. Ziemniaczana koszykówka (rzucanie do celu-wiadro- ziemniakami)- konkurs dla klas gimnazjalnych. Smaczne purre ziemniaczane (rozgniatanie ugotowanych ziemniaków konsumpcja purre za pomocą pałeczek)- zabawa dla uczniów klas PP i nauczycieli. Wybieranka- niespodzianka (rozpoznawanie warzyw dotykiem z zasłoniętymi oczami )- konkurs dla młodszych dzieci. 5.Zbiorowa zabawa animacyjna Pyry na wykopkach - naśladowanie ruchów prowadzącej zgonie z treścią opowiadanej historyjki. 6.Degustacja jedzenie upieczonych w żarze ogniska ziemniaków. III. Część końcowa: 1. Podziękowania i pożegnanie. 2. Wspólne sprzątanie boiska, gaszenie ogniska. 3.Powrót do szkoły. Opracowanie scenariusza: Dorota Hippe Prowadzenie imprezy: Dorota Hippe Ognisko- przygotowanie, rozpalenie-dorota Hippe Pieczenia ziemniaków: Dorota Hippe i Andrzej Dorniak Oprawa muzyczna: Andrzej Dorniak. 2

Pomysł i opracowanie: Dorota Hippe Zabawa animacyjna Pyry na wykopkach Za lasami, za pagórkami, za wartko płynącymi rzekami, chociaż wcale nie tak daleko, rozciągało się jak okiem sięgnąć od prawej do lewej strony horyzontu pole. Właścicielem pola był stary Jan Pyra z rodziną. Liczna to była rodzinka, 8 osobowa. A należeli do niej: 1. Stary ojciec -Jan Pyra 2. Gruba matka- Gienia Pyra 3córki : najstarsza, wielka Maryśka średnia, wesoła Ola -wszystkie oczywiście Pyry i najmłodsza, ukochana Kryśka. 3 synowie. najstarszy, bardzo silny Franek średni, leniwy Jędrek -wszyscy oczywiście Pyry i najmłodszy, ukochany Janek. Cały rok rodzina Pyrów ciężko pracowała przy uprawie pola: Orała traktorem Siała Sadziła Kosiła Zbierała plony. Ale najwięcej pracy było jesienią, przy wykopkach ziemniaków. Tego roku obrodziły wspaniale i kartoflisko aż wybrzuszało się od leżących i czekających na zebranie kartofli. Ten dzień nadszedł w mglistą, wrześniową sobotę. Matka, gruba Gienia, poklepywaniem i poszturchiwaniem obudziła resztę rodzinki Pyrów skoro świt. Oj,nie chciało im się wstawać, szczególnie dzieciom, które miały wolny od szkoły dzień. Przeciągały się więc w łóżkach, drapały, mruczały i powoli, ślamazarnie jak ślimaki gramoliły się z ciepłej pościeli. Kiedy już wstali, poszli do łazienki na poranną toaletę- myły oczy, buzię i zęby, czesały włosy. Po porannej toalecie ubieranie : bielizna, spodnie, bluzki i koszule A potem szybko na śniadanie- mniam, mniam, słychać było głośne mlaskanie. 3

Nadeszła chwila wyjścia z domu., jeszcze tylko do włożenia kurtki i kalosze. Z sąsiadującej z domem wielkiej stodoły zabrali kosze, worki i haczki niezbędne do zbierania i podkopywania ziemniaków. Pole do zbiorów przygotował poprzedniego dnia ojciec- stary Jan. Raźno szli przez pole do kartofliska. Chwilę później byli już na miejscu. Zaczęli zbierać ziemniaki, cała rodzina Pyrów: Rodzice: Powoli, dokładnie ojciec-stary Jan Szybko (pomimo nadwagi)- matka Genia Córki: Bardzo szybko-wielka Maryśka Z uśmiechem na twarzy- wesoła Ola Powolutku, po troszeczku- najmłodsza Kryśka. Synowie: Szybko, dużo i dobrze- bardzo silny Franek Mało i nieuważnie- leniwy Jędrek Szybciutko jak wicher-najmłodszy, ukochany Janek. Pracowali tak aż do południa. Wtedy to matka, gruba Gienia, zarządziła przerwę na obiad. Szkoda było tracić czasu na powrót do domu, więc zabrała ogromny kosz jedzenia ze sobą. No i Pyry zaczęły ze smakiem jeść: Grube, tłuste kiełbasy Grube pajdy chleba Bardzo kwaśne, kiszone ogórki Okrągłe, pachnące jabłka Pyszną, gorącą i słodką herbatę z termosów. Po posiłku ruszyli z powrotem do pracy. Pod wieczór wszyscy byli już bardzo zmęczeni, ręce ledwie dawały radę zbierać kartofle i wrzucać je do koszy i worków, a ich czoła ociekały potem. Nadszedł czas powrotu do domu. A więc wracali dźwigając ciężkie zbiory, cała rodzina Pyrów:: Ojciec- stary Jan z 1 wielkim koszem Matka- gruba Gienia z 1 trochę mniejszym koszem Córki: Wielka Maryśka- z 1 wielkim koszem Wesoła Ola- z 2 średnimi koszykami Najmłodsza Kryśka- z 1 malutkim koszyczkiem Synowie: Bardzo silny Franek- z 2 wielkimi worami na plecach Leniwy Jędrek- z 1, małym, ledwie napełnionym workiem Ukochany Janek z 3 małymi workami. 4

Reszta wykopanych ziemniaków została na polu, na kartoflisku- w wielkich worach. Wieczorem przyjadą po nie traktorem: ojciec Jan, bardzo silny Franek i wielka Maryśka. Wrzucą kartofle na przyczepę i przywiozą do gospodarstwa. Następnego dnia sprzedadzą je w skupie. A ze skupu, całkiem możliwe, że kartofle z pola Pyrów trafiły do sklepu, w którym kupiliśmy ziemniaki na naszą szkolną imprezę- Święto Pieczonego Ziemniaka. Opracowanie Dorota Hippe 4.X.2007r. 5