2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym



Podobne dokumenty
2. Tabele w bazach danych

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Metody prezentacji informacji

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

PLAN METODYCZNY NR 1

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Temat: Arkusze kalkulacyjne. Program Microsoft Office Excel. Podstawy

1. Zarządzanie informacją w programie Access

1. Marketing i reklama

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

ARKUSZ KALKULACYJNY MICROSOFT EXCEL cz.1 Formuły, funkcje, typy adresowania komórek, proste obliczenia.

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Program Szkolenia. Excel Podstawowy. COGNITY praktyczne, skuteczne szkolenia i konsultacje

Wzbogacenie formy dokumentu praca z tabelami i rysunkami MS Word

SCENARIUSZ LEKCJI. Dział programowy: Arkusz kalkulacyjny MS Excel. Temat: Formatowanie warunkowe i funkcja Jeżeli w arkuszu kalkulacyjnym.

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Informatyka KONSPEKT LEKCJI W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ

Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym

Program szkolenia EXCEL OD PODSTAW POPOŁUDNIOWY (WIECZOROWY)

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Laboratorium nr 3. Arkusze kalkulacyjne.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: WSTAWIANIE TABELI DO DOKUMENTU TEKSTOWEGO

Sposoby przedstawiania algorytmów

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

2. Projektowanie stron WWW podstawowe informacje

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Programowanie i techniki algorytmiczne

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

Z nowym bitem. Informatyka dla gimnazjum. Część II

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Ćwiczenia Skopiować do swojego folderu plik cwiczenia-kl.ii.xls, a następnie zmienić jego nazwę na imię i nazwisko ucznia

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY V

Ćwiczenie 3. Wprowadź do odpowiednich komórek następujące dane: Ćwiczenie 4. Wprowadź do odpowiednich komórek następujące dane: - 1 -

Informatyka klasa III Gimnazjum wymagania na poszczególne oceny

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Grażyna Koba, Poradnik metodyczny. Informatyka dla gimnazjum Program nauczania wymagania na oceny PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA KLASA II

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Plan wynikowy do realizacji informatyki w gimnazjum (cykl dwuletni, II rok nauczania) opracowany na podstawie podręcznika

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Temat 2. Program komputerowy

4.Arkusz kalkulacyjny Calc

Arkusz kalkulacyjny. Technologia Informacyjna Lekcja 38-39

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Excel zadania sprawdzające 263

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Matematyka grupa Uruchom arkusz kalkulacyjny. 2. Wprowadź do arkusza kalkulacyjnego wartości znajdujące się w kolumnach A i B.

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

1. Zagadnienie (blok, moduł programowy): Obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych.

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Przedmiotowy system oceniania - informatyka w gimnazjum

Microsoft Excel. Podstawowe informacje

1. Każdy ma swojego dusiołka

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Scenariusz lekcji. Metody pracy: Pogadanka, dyskusja, ćwiczenia praktyczne przy komputerze

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Tematy lekcji informatyki klasa 4a wrzesień 2011

Tematy lekcji informatyki klasa 4a listopad 2012

2. Prawne aspekty korzystania z różnych źródeł informacji

AKADEMIA MORSKA W SZCZECINIE WI-ET / IIT / ZTT. Instrukcja do zajęc laboratoryjnych nr 7 TECHNOLOGIE INFORMACYJNE

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

Kryteria oceniania - informatyka

Wymagania na poszczególne oceny w klasach 3 gimnazjum

1.Zasady oceniania wynikają z przyjętego "Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania i dotyczą uczniów, którzy odbywają zajęcia z przedmiotu "Informatyka"

SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

Transkrypt:

1. Uczeń: Uczeń: 2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Zna zastosowanie arkusza kalkulacyjnego, zna sposoby adresowania w arkuszu kalkulacyjnym, zna podstawowe metody wykonywania obliczeń w programie Microsoft Excel. ii. b) Umiejętności potrafi utworzyć tabelę w arkuszu kalkulacyjnym i wprowadzić do niego podstawowe dane, potrafi dokonać formatowania czcionki i tła w komórkach dopasowując je do tabeli, umie wykonać podstawowe obliczenia stosowane w arkuszu kalkulacyjnym, potrafi opisać podstawowe sposoby adresowania w arkuszu kalkulacyjnym, potrafi wykonać określone zadanie stosując znane mu sposoby adresowania w Microsoft Excel. b. 2. Metoda i forma pracy Dyskusja, ćwiczenie, praca indywidualna. Komputer c. 3. Środki dydaktyczne Arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel Karta pracy d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Prosi o włącznie komputerów. Przed zajęciami nauczyciel wycina kartki z zadaniami zawartymi w karcie pracy (załącznik 1). ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel rozdaje uczniom Karty Pracy (załącznik 1). Prosi uczniów o włączenie komputerów i uruchomienie arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel.

2. Nauczyciel przypomina budowę interfejsu arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel. 3. Następnie objaśnia uczniom budowę tabeli arkusza kalkulacyjnego. 4. Podczas objaśniania budowy obszaru roboczego arkusza nauczyciel objaśnia uczniom w jaki sposób wstawia się dane do komórek arkusza. Uczniowie wykonują w arkuszu kolejne kroki wstawiania danych objaśniane przez nauczyciela. 5. Następnie nauczyciel opisuje zasadę formatowania czcionki, dopasowania szerokości kolumn i wierszy oraz zasadę wypełniania komórek kolorem. 6. Po omówieniu zasad wstawiania danych nauczyciel objaśnia metodę adresowania względnego. 7. Uczniowie wykonują Zadanie 1 z Karty Pracy (załącznik 1). 8. Następnie nauczyciel przedstawia zasadę adresowania bezwzględnego. 9. Po omówieniu zasady adresowania bezwzględnego uczniowie wykonują Zadanie 2 z Karty Pracy (załącznik 1). 10. Kolejnym krokiem jest omówienie przez nauczyciela zasady stosowania adresowania pośredniego. 11. Następnie uczniowie wykonują Zadanie 3 z Karty Pracy (załącznik 1). 12. Nauczyciel sprawdza wykonane zadania i prosi uczniów o wykonanie Zadania 4 z Karty Pracy (załącznik 1). 13. Po zakończonej pracy uczniowie prezentują nauczycielowi wykonane zadania. 14. Na zakończenie lekcji nauczyciel podsumowuje tematykę związaną ze sposobami adresowania w arkuszu kalkulacyjnym. Wyjaśnia również zasadność stosowania różnego rodzaju adresowania. iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie nabierają umiejętności związanych z pracą w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel. 2. Uczniowie poprawnie wypełniają komórki arkusza stosując jednocześnie poprawne formatowanie komórek dostosowane do osiągnięcia określonego zadania. 3. Uczniowie potrafią poprawnie wykonywać obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym stosując każdy z omawianych sposobów adresowania. 4. Uwagi dla nauczyciela: W trakcie omawiania przez nauczyciela kolejnych elementów programu oraz sposobów wykonywania obliczeń uczniowie powinni wykonywać omawiane czynności na swoich komputerach. Jeżeli istnieje możliwość to można wydrukować prace uczniów. e. 5. Bibliografia 1. Koba G., Technologia informacyjna, Migra, Wrocław 2002. 2. Biblioteczka Komputer Świat, Office 2003 w praktce, nr 3/2004, Warszawa 2004. 3. Langer M., Po prostu Excel 2002/XP PL, Helion, Gliwice 2002.

4. Masłowski K., Excel 2003 PL. Ilustrowany przewodnik, Helion, 2005. f. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia załącznik 1. Zadanie 1 Korzystając z wprowadzonych wcześniej do arkusza danych oblicz w Zeszycie 1 sumę dwóch dowolnych liczb stosując formatowanie względne. Zadanie 2 Korzystając w wprowadzonych danych wykonaj obliczenia stosując formatowanie bezwzględne. Zadanie 3 Dokonaj obliczeń w Arkuszu 1 stosując formatowanie pośrednie korzystając z danych wprowadzonych w Arkuszu 1 i wyników otrzymanych w Arkuszu 2.Wszystkie obliczenia muszą znajdować się w jednym Arkuszu. Zadanie 4 Utwórz przykładową listę płac dla 5. pracowników na okres 6 miesięcy. Kolumna, w której znajdzie się wynik obliczeń nazwij Płaca brutto. W kolumnie C w wierszu 10 wpisz podatek przyjmując jego wysokość na 22% a w kolumnie D w wierszach 10,11,12,13 i 14 wprowadź formatowanie bezwzględne obliczające wysokość podatku od płacy brutto. Kolejność wysokości podatku musi być taka sama jak w przypadku kolejności pracowników w kolumnach A i B Następnie kolumnę J nazwij Płaca netto wykonując obliczenia przy wykorzystaniu formatowania pośredniego. Wszystkie obliczenia muszą znajdować się w jednym Arkuszu. Przykładowy pusty schemat tabeli wygląda następująco:

ii. b) Notatki dla nauczyciela Przykładowa praca ucznia Zadanie 4 Definicje Adresowanie względne: adresowanie to jest stosowane przez program jako domyślne. Adresowanie to wykorzystuje relatywne położenie komórek względem siebie a nie ich konkretne adresy. Przykład W dwóch kolumnach np. A i B są dwie serie danych, w kolumnie C chcemy otrzymać iloczyny poszczególnych par obu serii. Aby tego dokonać do komórki C1 należy wpisać =A1+B1, tak wpisaną

formułę można skopiować na pozostałe komórki w kolumnie C. Jest to możliwe właśnie dzięki temu ze program przy takim adresowaniu sprawdza tylko relatywne położenie komórek z formuły względem siebie, dlatego po skopiowaniu formuły w dół w kolejnej komórce zastosuje zmodyfikowaną wersje formuły w postaci =A2+B2 itd. Adresowanie bezwzględne: W adresowaniu tym istotny jest konkretny adres komórki a nie jej położenie względem innych danych. Aby komórkę oznaczyć adresem bezwzględnym należy do adresu komórki wprowadzić dodatkowe oznaczenia w postaci symbolu $ np. $A$1. Takie adresowanie ma zastosowanie np. wtedy gdy wartość jednej komórki odnosi się do kilku danych. Przykład W dwóch np. A i B są dwie serie danych (np. ceny netto) chcemy otrzymać ich wartości brutto mnożąc przez wartość podatku znajdującego się komórce B8. Aby wszystkie wartości z kolumn A i B pomnożyć przez tę jedną konkretną komórkę należy zaadresować ją w postaci adresu bezwzględnego: formuła przyjmie postać: =A1*$B$8. Taką postać bez żadnych zmian można kopiować zarówno w dół aby policzyć pozostałe wartości dla kolumny A jak i w prawo dla policzenia wartości dla kolumny B. Adresowanie pośrednie: jest połączeniem wcześniej opisanych rodzajów adresowania. Stosuje się ją, gdy wartości mają się odnosić do konkretnej kolumny lub wiersza. Jeżeli chodzi nam o wskazanie konkretnej kolumny przykładowy adres będzie miał następującą postać $A1, a w przypadku konkretnego wiersza przyjmie on postać A$1. Przykład

W kolumnie A są dane przez które należy pomnożyć wartości z pozostałych trzech kolumn. Aby dokonać takiej operacji raz wpisując formułę a następnie skopiować ją bez modyfikacji na pozostałe komórki należy zastosować adresowanie pośrednie w postaci: = $A1*B1. g. 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut brak h. 8. Uwagi do scenariusza