, 02:03 Badam, doświadczam, eksperymentuję

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć dla klubowiczów Klubu Młodych Odkrywców z przedszkoli nr 5, 12 i 15 Chełmie

Przykładowy materiał do pracy z uczniami na wczesnych etapach edukacji

- Czy możemy schwytać wodę?

TEMAT: ANDRZEJKI KLUBU MŁODEGO ODKRYWCY CELE OGÓLNE. CELE OPERACYJNE (dziecko) Centrum LSCDN. Andrzejki dla przedszkolaków

Tajemnice powietrza : projekt doświadczeń

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Mali odkrywcy. Powiedz mi, a zapomnę, pokaż a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem! Konfucjusz

Scenariusz zajęć nr 7

Pakiet doświadczeń i obserwacji

Eksperymenty przyrodnicze w edukacji wczesnoszkolnej. Tajemniczy magnes. 7 lat

Pakiet doświadczeń i obserwacji

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Klasa II, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Tydzień badacza Temat: Odkrywamy tajemnice magnesu SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

3 STANY SKUPIENIA. Opracowanie: Joanna Rim Katarzyna Mrowiec

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 6

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Karta pracy do doświadczeń

, 00:57

II FESTIWAL PRZEDSZKOLNYCH TALENTÓW CHEŁM 2014

Scenariusz zajęć nr 1

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Zajęcia prowadzone metodą projektu w grupie dzieci 6 letnich Motylki

Scenariusz zajęć nr 6

Zastanów się, co jesz.

IGŁA Metoda Projektów Badawczych Grupa III

Dobra współpraca Nauczyciel - Rodzic. Woda życia zabawa z dziećmi i rodzicami. (Pedagogika zabawy zabawa wątkowa)

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU URODZINY ZIEMI DLA KLAS TRZECICH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY

Łódź, ul. Rokicińska 56 ROCZNY PLAN PRACY. Powiedz mi,a zapomnę Pokaz mi, a zapamiętam Pozwól mi zrobić, a zrozumiem. /Konfujusz/

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 6

Temat lekcji: Baloniku nasz malutki

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU FIZYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć nr 1

PIERWSZE DOŚWIADCZENIA W MAGNETYZMIE

Stan powietrza wokół szkoły. Scenariusz lekcji dla klas IV VI SP

Pojazdy :) logopedyczne: Kolorujemy narysowany na dużym arkuszu papieru samochód osobowy

Scenariusz zajęć nr 2

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

Mali odkrywcy to zdrowi odkrywcy

Młodzi eksperymentatorzy zajęcia dodatkowe rozwijające uzdolnienia matematyczno-przyrodnicze- grupa VIII (klasy III-V) Scenariusz zajęć.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

Scenariusz zajęć dla uczniów klasy I (I etap edukacyjny) A to ci dopiero! Dzień Małego Naukowca woda.

Wykrywanie witaminy C i mierzenie jej zawartości w różnych produktach

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Odkrywcy i wynalazki. Scenariusz nr 5

Domowe laboratorium, czyli jak zafascynować dzieci chemią i fizyką?

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Scenariusz zajęć nr 8

Projekt WODA. Grupa II 4-latki mgr Magdalena Grzywnowicz

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć nr 5

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Scenariusz lekcji otwartej z biologii - zakres rozszerzony w klasie I LO

Scenariusz zajęć nr 8

w w w. d z i u b d z i a k. p l

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Scenariusz zajęć Lekcji fizyki

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

SKRZYNKA EKSPERYMENTÓW 1.0

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Temat: Witaj przedszkole, witaj szkoło - scenariusz zajęć. z elementami kodowania

Scenariusz zajęć nr 3

KONSPEKT ZAJĘĆ O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ. TEMAT: NIEŚĆ POMOC PTAKOM ZIMĄ TO NIE TAKIE TRUDNE!

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

Eksperymenty i doświadczenia do Konkursu Zimowego

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Temat lekcji: Tajemnicze zmysły.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Scenariusz zajęć nr 6

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Transkrypt:

Centrum LSCDN https://lscdn.pl/pl/publikacje/cww/wpiw/6914,badam-doswiadczam-eksperymentuje.html 2019-01-24, 02:03 Badam, doświadczam, eksperymentuję Scenariusz spotkania klubowiczów KMO z PM nr 5 i PM nr 8 w Chełmie. Temat: Badam, doświadczam, eksperymentuję. Cele ogólne: Integrowanie klubowiczów KMO z innych przedszkoli. Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz wnioskowania w oparciu o przeprowadzone eksperymenty, doświadczenia i zabawy badawcze. Nabywanie umiejętności obserwowania, wywoływania zaciekawienia różnymi zjawiskami. Cele operacyjne: dziecko 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. aktywnie uczestniczy w różnorodnych eksperymentach i doświadczeniach, wyciągnie wnioski z przeprowadzonych zabaw badawczych i przedstawi je kolegom, odczuje radość i zadowolenie z przeprowadzonych samodzielnie, i w grupie obserwacji i eksperymentów, rozumie potrzebę cierpliwego oczekiwania na rezultaty działań, podejmuje próby samodzielnego wykonania doświadczeń, przestrzega wcześniej ustalonych zasad postępowania. Metody: słowna: rozmowa, wyjaśnienie poszukująca: samodzielne doświadczenia, zadania otwarte oglądowa: pokaz doświadczenia praktycznego działania Formy:

praca z całą grupą praca w zespołach praca indywidualna Środki dydaktyczne: monety, woda, słomki, pipety, pieluchy, nożyczki, witamina C, woda utleniona, jodyna, pielucha tetrowa, magnesy, kubeczki plastikowe, szpilki, waciki kosmetyczne, patyczki kosmetyczne, kartki, sznurek, spinacz, chusteczka, miska. Przebieg spotkania 1. 2. 3. 4. 5. Powitanie Klubowiczów z Klubu Pchełki okrzykiem: Mali Odkrywcy witają Was,naszą zabawę rozpocząć czas.dzisiaj doświadczać, poznawać będziemy,bo prawa nauki odkryć chcemy. Prowadząca przedstawia dzieci z klubu Mali Odkrywcy i prosi gości z klubu Pchełki o przedstawienie się. Następnie wyjaśnia cel spotkania i przypomina zasady bezpieczeństwa niezbędne podczas przeprowadzania eksperymentów. Zaproszenie gości do udziału w prezentacjach poszczególnych doświadczeń prowadzonych przez klubowiczów z KMO Mali Odkrywcy. Następnie zachęcanie do samodzielnych prób przeprowadzenia tych doświadczeń przez zaproszonych gości. Zaproszenie gości na słodki poczęstunek, który będzie okazją do podzielenia się wrażeniami ze wspólnego eksperymentowania. Podziękowanie za zabawę oraz postawę godną prawdziwego badacza i pożegnanie zaproszonych gości. Proponowane doświadczenia Magiczna galaretka Pomoce: kilka pieluch, kartka papieru, kubeczki plastikowe, woda, chusteczka, pielucha tetrowa, miska

PRZEBIEG: Prowadzący eksperyment pokazuje różnicę między chłonnością pieluch tetrowych i jednorazowych. Następnie rozcina pieluchę jednorazową nad kolorową kartką. Oddziela proszek ze środka pieluchy od pozostałych części (papierowej, materiałowej i waty). Proszek przesypuje do kubka i dodaje do niego porcjami określone ilości wody (np. po 5 lub 10 ml). Po dodaniu każdej porcji należy odczekać chwilę i sprawdź kawałkiem chusteczki lub ręcznika papierowego, czy proszek jest mokry. Z drobnego proszku, który pochłoną całą wprowadzoną wodę powstaje magiczna galaretka. Wodne monety Pomoce: monety o różnej średnicy, zakraplacz (np. słomka), woda PRZEBIEG: Monety układamy od najmniejszej do największej. Następnie należy ostrożne umieścić na monecie kroplę wody. Jeśli woda nie spływa, jeszcze jedną kroplę. Czynność powtarzamy aż do momentu, kiedy więcej wody nie zmieści się na monecie. Liczymy krople! Ile wody zmieści się na poszczególnych monetach? Poszczególne krople trzymają się siebie i nie spływają z monet. Kohezja to siły przyciągania między cząsteczkami. (w naszym przypadku wody). Cząsteczki wody oddziałują na siebie, przyciągając się, dlatego woda nie wylewa się lecz tworzy wybrzuszenie nad krawędzią monet. Magiczne pismo Pomoce: kartka papieru, patyczki kosmetyczne, waciki kosmetyczne, jodyna, witamina C (najlepiej w tabletkach musujących), woda utleniona, woda PRZEBIEG: Należy przygotować roztwór witaminy C, rozpuszczając w połowie szklanki wody jedną tabletkę witaminy C. Do innego naczynia wprowadzamy kilkanaście kropel jodyny. Dodajemy do niej tyle kropel roztworu witaminy C, aż nastąpi odbarwienia jodyny. Powstałą mieszaninę używamy do sporządzenia niewidzialnego napisu zanurzamy w niej delikatnie patyczek kosmetyczny, a następnie piszemy lub rysujemy coś na zwykłej kartce papieru. Suszymy kartkę. W celu uwidocznienia napisu, zwilżamy wodą utlenioną wacik kosmetyczny i przecieramy nim kartkę. Powstaje magiczny

obrazek. Kubkofon Pomoce: Plastikowe kubki, duży spinacz, sznurek PRZEBIEG: Na środku den dwóch kubków robimy dziurki spinaczem. Przez dziurki przewlekamy sznurek i wiążemy go w środku kubków. Prosimy, aby chętna osoba trzymała jeden z kubków przy uchu. Napinamy sznurek i mówimy coś do drugiego kubka. Powtarzamy doświadczenie z nienaprężonym sznurkiem. Nasze fale głosowe są przenoszone za pomocą drgań naprężonego sznurka od jednego do drugiego kubeczka. Dzięki temu słyszymy się rozmawiając prze kubkofon. Zgubiony przedmiot Pomoce: kubek plastikowy, woda, szpilka, magnes PRZEBIEG: Jak wyjąć szpilkę ze szklanki z wodą bez dotykania igły i wody? Przykładamy magnes do ścianki kubka i wyciągamy zgubiony przedmiot bez dotykania go dzięki przyciąganiu magnesu. Wniosek: Magnes przyciąga metalowe przedmioty, które razem z nim się poruszają wychodząc nawet ponad powierzchnię wody. Siła przyciągania magnesu działa także przez plastik i wodę. Poniżej fotogaleria z przebiegu spotkania

Opracowała Ewa Borowicz Powrót do poprzedniej strony Poprzedni Następny