Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Podobne dokumenty
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

1. Każdy ma swojego dusiołka

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Temat: Odejmowanie w pamięci

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Plan metodyczny lekcji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Temat: W pustyni i w puszczy H. Sienkiewicza oglądamy dzieło pisarza z różnych punktów widzenia. Podsumowanie pracy z lekturą.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY V

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Jaki utwór nazywamy bajką?

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

1. Roland rycerz średniowieczny

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

*12 Polska między wojnami

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

PROJEKT: Wędrówki po Afryce

6 W średniowiecznym mieście

Jestem obywatelem Europy moje prawa i obowiązki

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum Autor: Wioletta Rafałowicz. Temat: Największa jest miłość - Hymn o miłości Św. Pawła.

Zaznajomienie z podstawowym środkiem wyrazu artystycznego, jakim jest barwa.

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE 8 Z WYKORZYSTANIEM TIK

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VII

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Moje działanie, mój sukces!

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

KRYTERIA OCENY ROCZNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Matematyka klasa VI SP

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Michalowie Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Transkrypt:

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V Czas realizacji - 45minut Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń: zna treść lektury, wie jakie są podstawowe zasady tworzenia charakterystyki, uczeń potrafi wyrazić własną opinię na temat Stasia, potrafi odnaleźć w tekście informacje dotyczące głównego bohatera, nazywa cechy charakteru, potrafi ocenić postępowanie bohaterów i uzasadnia swoją ocenę, samodzielnie buduje zdania przestrzegając norm stylistycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych, właściwie wskazuje pozytywne cechy charakteru bohatera literackiego godne naśladowania, Pomoce dydaktyczne: lektura Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy, tablica interaktywna, karteczki z cytatami, cechy Stasia, najważniejsze cechy charakterystyki tablica interaktywna, Metoda: praca z tekstem, pogadanka, burza mózgów, mapa mentalna, Forma pracy: indywidualna, zbiorowa, Tok lekcji: Nauczyciel zapisuje temat na tablicy, który uczniowie przepisują do swoich zeszytów, Następnie nauczyciel prosi uczniów aby zastanowili się w których momentach wędrówki przez pustynię Staś Tarkowski musiał podejmować trudne decyzje? (Załącznik 1)

Następuje zapisanie odpowiedzi wokół pytania problemowego zamieszczonego na tablicy i omówienie najważniejszych sytuacji, Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Każda grupa otrzymuje kartkę z początkiem zdania: (Załącznik2) Gr. 1 Czy mam ich zabić, czy lepiej... Gr. 2 Dżungla jest straszna nocą, ale Gr. 3 Boję się, lecz nie mogę zaprzeć się Gr. 4 Nie ma już wody, ale Uczniowie dopisują zakończenie i starają się nazwać uczucia i przeżycia głównego bohatera. Nauczyciel na tablicy interaktywnej wyświetla cytat: (Załącznik 3) Dawno, dawno temu, w średnich wiekach, byli tacy rycerze, którzy jeździli po świecie i szukali przygód. Walczyli z olbrzymami i smokami i wiesz? Każdy miał swoją damę, którą opiekował się i której bronił. Staś Tarkowski Cechy charakteru Przykłady rycerskiego zachowania Uczniowie wymieniają cechy charakteru Stasia i przykłady jego rycerskiego zachowania, a następnie zapisują je w tabeli narysowanej na tablicy.

Nauczyciel korzystając tablicy interaktywnej prezentuje uczniom krótkie zestawienie wiadomości dotyczące poprawnego tworzenia charakterystyki postaci. Następuje odczytanie i omówienie najważniejszych cech. (Załącznik 4) Uczniowie w dalszym ciągu pracują w grupach. Mają za zadanie wymienić najważniejsze cechy Stasia, które będą potrzebne do napisania charakterystyki. Grupa 1: Wygląd zewnętrzny i cechy Stasia Grupa 2: Cechy usposobienia Grupa 3: Staś jako Polak Grupa 4: Staś jako uczeń Grupa 5: Staś jako syn Grupa 6: Opiekun i towarzysz Nel Grupa 7: Zachowanie w stosunku do Kalego i Mei Po określonym czasie uczniowie odczytują efekty swojej pracy. Następuje podsumowanie i zebranie informacji o Stasiu. Każda grupa sporządza krótki opis dotyczący głównego bohatera i wyraża własne zdanie. Ocena pracy i zaangażowania uczniów. Podsumowanie lekcji. Zadanie pracy domowej: Czy według Ciebie Staś Tarkowski jest rycerzem bez skazy? Uzasadnij swoje zdanie w formie pisemnej. Opracowała : Monika Warzyńska

Załącznik 1 W których momentach wędrówki przez pustynię Staś Tarkowski musiał podejmować trudne decyzje? Załącznik 2 Gr. 1 Czy mam ich zabić, czy lepiej... Gr. 2 Dżungla jest straszna nocą, ale Gr. 3 Boję się, lecz nie mogę zaprzeć się Gr. 4 Nie ma już wody, ale Załącznik 3 Dawno, dawno temu, w średnich wiekach, byli tacy rycerze, którzy jeździli po świecie i szukali przygód. Walczyli z olbrzymami i smokami i wiesz? Każdy miał swoją damę, którą opiekował się i której bronił.

Załącznik 4 Najważniejsze cechy charakterystyki Wstęp przedstawienie postaci, a jeśli jest to bohater literacki to uzupełniamy nazwiskiem autora i tytułem książki oraz informacją o roli postaci w utworze; Rozwinięcie prezentacja cech zewnętrznych i wewnętrznych bohatera poparta właściwymi przykładami i opinie innych o postaci; Zakończenie własna ocena bohatera; Należy zachować też spójność kompozycyjną i stosować akapity. Można używać cytatów.