kwiecień TYDZIEŃ 1.: w krainie twórczych podróży malarstwo nikogo nie znuży

Podobne dokumenty
kwiecień Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Karolina Kwiatkowska, Edukator Froebel.pl)

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

kwiecień TYDZIEŃ 4.: same radości w krainie kreatywności

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

Temat lekcji: W pracowni artysty malarza.

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Scenariusz 4. Realizacja

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

Październik. TYDZIEŃ 4.: na jesienne chłody froeblowska

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 2.: Owoce w nich zdrowe są moce

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

luty TYDZIEŃ 3.: prawda zawsze wygrywa, prawdy się nie ukrywa

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

listopad TYDZIEŃ 1.: za górami, za lasami była kraina usłana zamkami

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Temat bloku: Polacy, którzy rozsławili Polskę: Jan Matejko, laureaci Nagrody Nobla. Temat dnia: Malarstwo Jana Matejki.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Program nauczania dla dzieci 4 - letnich. w roku szkolnym 2013/2014. w Przedszkolu w Nowych Iganiach

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Magia kina. Temat ośrodka dziennego: Nasza klasa w kinie.

Marzec 2009 W świecie sztuki. Cele ogólne:

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Pory roku: lato. Temat: Kończy się rok szkolny

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

` Plan zajęć feryjnych organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach w terminie od r.

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

PLTYCZNEJ PLAN PRACY LISTOPAD GRUPA: MANDARYNKI 82 PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ LISTOPAD

Klasa 3 marzec blok 3 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Wielcy Polacy i ich osiągnięcia. Temat dnia: Matejko malarz dziejów Polski.

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III

WAKACJE NA LOTNISKU RAMOWY PLAN ZAJEĆ

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

kwiecień TYDZIEŃ 2.: w krainie twórczych podróży muzyka nam posłuży

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

malarstwo pejzażem Przygotuj: kredki ołówkowe lub pastele olejne, blok rysunkowy.

Muzyka jest wszędzie. Termin realizacji :30 kwietnia do 11 maja Zadania dydaktyczne:

Scenariusz zajęć nr 1

Projekt Mały muzyk. Opracowała: Ewa Karcz

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

MUZEUM DLA PRZEDSZKOLAKA

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Scenariusz zajęć dla 3-latków

Murckowskie ferie zimowe 2017 PLAN PRACY. Turnus I : FORMY REALIZACJI ZAJĘĆ

Temat lekcji: Moja fantazja

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęć Prowadząca zajęcia Skład zespołu Data Temat Cele: - poznawcze: - kształcąco rewalidacyjne: - wychowawcze:

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

MARZEC. Tematy kompleksowe: I. W świecie sztuki. II. Przyroda budzi się ze snu. III. Nadeszła wiosna. Zadania edukacyjne w ramach tematów dnia:

czerwiec TYDZIEŃ 3.: gotowi do podróży to nikogo nie znuży!

PIOSENKI I WIERSZE, KTÓRYCH SIĘ UCZYMY

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU Z ROZLICZENIEM ZAGOSPODAROWANIA CZASU DZIECKA W CZASIE REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ WEDŁUG ZALECEŃ MEN

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Święto marchewki i ziemniaka

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

Broszura informacyjna dla przedszkola i domu. Art nr puzzle edukacyjne Mój dzień

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Ewa Sprawka

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 4

"Obrazy, które mnie hipnotyzują" - rozmowa z Anną Wypych

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki CZERWIEC 2018

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

listopad TYDZIEŃ 2.: wędrujemy, wędrujemy, naszą polskę

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

PROJEKT EDUKACYJNY. Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN

ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ PROJEKTU 3-LATKI ZAJĄCZKI TERMIN REALIZACJI: r.

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Świetlica Wiejska w Borchowie

Transkrypt:

kwiecień TYDZIEŃ 1.: w krainie twórczych podróży malarstwo nikogo nie znuży Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Karolina Kwiatkowska, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: W piękne kolory dziś malarz artysta nas przystroi Przebieg spotkania w Porannym kole: 1. Nauczyciel wita się z dziećmi i przedstawia kukiełkę malarza wykonaną z darów, która nazywa się: Vincent van Gogh. Dzieci witają się z gościem, wymawiają swoje imię, jednocześnie podrzucając wełniane piłeczki z daru 1 tyle razy, ile sylab jest w danym imieniu, np. Ka-sia (podrzucamy piłkę dwa razy). 2. Nauczyciel wprowadza dzieci w świat artysty, wykorzystując do tego krótką historyjkę: Witajcie dzieci, nazywam się Vincent. Urodziłem się w Holandii, która słynie z pięknych widoków, a które zawsze chciałem pokazać całemu światu. Jestem malarzem i już jako mały chłopiec wiedziałem, że malowanie jest moją pasją. Chciałbym Wam dziś opowiedzieć o mojej pracy. Moim miejscem pracy jest pracownia malarska, i to właśnie tam powstają moje wszystkie prace. W pracowni stoi sztaluga, na niej zawieszone jest płótno, na którym maluję moje obrazy. Do tworzenia obrazów potrzebuję kilku przyborów m.in. wielu pędzli (małych i dużych), fartucha i paletek do mieszania farb. W mojej pracowni jest bardzo kolorowo, ponieważ jest tam bardzo dużo farb, których używam do malowania. Teraz moje obrazy można zobaczyć na całym świecie w wielu muzeach. Dziś chciałbym Wam pokazać dzieło, z którego jestem bardzo dumny. Jest to obraz, który nazwałem Słoneczniki. Wzbogacenie słownictwa, doskonalenie prawidłowego wymawiania nazw przedmiotów oraz ich przeznaczenia. 3. Co to za obraz? wytłumaczenie dzieciom terminów: portret, pejzaż, martwa natura. Nauczyciel rozkłada na dywanie reprodukcje (obrazy V. van Gogha) i dzieli je według trzech kategorii: 1) portret Autoportret, Głowa wieśniaczki w białym czepcu ; 2) martwa natura Słoneczniki, Martwa natura z żółtym słomkowym kapeluszem, Martwa natura z koszem kartofli ; 3) pejzaż Łodzie rybackie na plaży w Saintes-Maries-de-la-Mer, Zielone pole pszenicy z cyprysem, Pole pszenicy ze żniwiarzem i słońcem. /FROEBELpl 1

4. Malarskie pozy zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna. Gdy nauczyciel przestaje grać, dzieci przybierają pozę, w jakiej chciałyby być namalowane przez malarza. 5. Słoneczniki układanie obrazu V. van Gogha na grafice z wazonem z darów: 7, 8, 9 i 10. 6. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 2

WTOREK: Pracownia malarza to jest wielka sprawa Przebieg spotkania w Porannym kole: 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy z darem 1: piłeczka z pudełka wyjrzała i do dzieci pomachała. Rozejrzała się wokoło, z kim przywita się wesoło? /Piłka wokoło podróżuje (S. Kustosz, Rymuję i buduję, s. 12). 2. Magiczny worek losowanie z worka obrazków z cieniami przyborów malarza, nazywanie ich. 3. Zagubione rzeczy kukiełka poznanego malarza Vincenta mówi dzieciom, że czasami zdarza się jej być strasznym bałaganiarzem i właśnie dziś zapodziała gdzieś swój piękny pędzel, paletę, płótno, farby, fartuszek oraz sztalugę. Następnie prosi dzieci o pomoc w znalezieniu tych rzeczy. Dzieci szukają przedmiotów, które zostały ukryte w sali. Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły 2-3-osobowe ich zadaniem jest odnalezienie przedmiotu zgodnie z cieniem, który wylosowały z magicznego worka. 4. Porządek w pracowni na dużym arkuszu brystolu nauczyciel rozkłada pętle zrobione ze sznurówek z daru 1.2. Zadaniem dzieci jest posegregowanie figur z daru 7 według poleceń nauczyciela, np. ze względu na kolor lub kształt. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). 6. Zaprezentowanie swoich prac przez każdą z grup. /FROEBELpl 3

ŚRODA: Każdemu to powiem malarzem zostać mogę! Przebieg spotkania w Porannym kole: 1. Malarz swobodne wypowiedzi dzieci na temat tego, czy one mogą zostać artystami. 2. Rozsypane obrazy zabawa dydaktyczna doskonaląca percepcję wzrokową. Zadaniem dzieci jest złożenie poznanych obrazów malarza z rozciętych elementów. 3. Malowanie muzyki zabawa muzyczna: ćwiczenia na pokazywanie zmienności rytmu. Malowanie muzyki wstążkami wykonanymi z bibuły do utworu Jana Sebastiana Bacha pt. Orchestral Suite Nr 2 Badinerie. Dzieci ustawione są w rozsypce, każde dziecko musi mieć miejsce do swobodnego malowania sznurówkami z darów 1.1 i 1.2. 4. Nauczyciel rozdaje dzieciom dary: 1, 7, 9, 10, 1.1 i 1.2 (wszyscy powinni mieć przed sobą przedmioty w kolorach podstawowych i pochodnych). Następnie prosi dzieci, aby ułożyły przed sobą swój obraz martwą naturę. 5. Moje dzieło układanie z darów na dużej kartce z ramką. 6. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). 7. Zaprezentowanie swoich prac przez każdą z grup. /Froebelpl 4

Przebieg spotkania w Porannym kole: czwartek: Przedszkolne graffiti 1. Powtórz rytm nauczyciel wystukuje rytm, używając daru 6. Zadaniem dzieci jest odtworzenie usłyszanego rytmu. Następnie rytm mogą wystukiwać kolejne dzieci, a grupa go powtarza. 2. Śmieszny portret wysłuchanie piosenki (słowa: E. Karaszewski, muzyka: S. Witkowska) Oto karton całkiem biały, zaraz będzie w farbie cały. Wezmę pędzel, nie żartuję, śmieszny portret namaluję. Ref. Ha, ha, ha, to naprawdę jestem ja! Oczy wielkie, zezowate i policzki piegowate. Uszy wielkie jak u słonia, zęby takie jak u konia! Ref. Ha, ha, ha Ręce suche jak badyle, palce prawie na dwie mile. Głowa krągła niczym bania, co wyrasta wprost z ubrania. Ref. Ha, ha, ha 3. Rozmowa o treści piosenki. nauczyciel zadaje dzieciom pytania: O czym była piosenka? Co namalowano w piosence? Ocenienie charakteru piosenki jest wesoła czy smutna, poważna czy śmieszna? 4. Śmieszny portret rysowanie za pomocą darów śmiesznego portretu z treści piosenki. 5. Przedszkolne graffiti co to jest graffiti, zaprezentowanie dzieciom fotografii z dziełami wykonanymi tą techniką. Swobodne zagospodarowanie kolorowymi kredami przestrzeni przed przedszkolem lub innym miejscu, w którym można malować kredą na dużej przestrzeni. 6. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). 7. Zaprezentowanie swoich prac przez każdą z grup. /FROEBELpl 5

PIĄTEK: W galerii sztuki Przebieg dnia: 1. Gdzie to leżało? dzieci zapamiętują wszystkie przybory malarza oraz kolejność, w jakiej są one ułożone. Nauczyciel zakrywa materiałem te przedmioty i zadaniem dzieci jest przypomnieć sobie, w jaki sposób były one ułożone. 2. Galeria wyjaśnienie dzieciom co to za miejsce, wytłumaczenie pojęcia. 3. Wycieczka do galerii (można wybrać dowolną wystawę odpowiednią dla dzieci bądź wystawę obrazów wybranego artysty). Kształtowanie umiejętności właściwego zachowania się w miejscach publicznych. 4. Co mi się podobało? wyrażanie swoich uczuć i spostrzeżeń dotyczących oglądanych obrazów podczas wycieczki. 5. Kolorowe piłeczki ćwiczenia na utrwalenie wskazywania kierunków w przestrzeni: w przód, w tył, w prawo, w lewo kierując wełnianą piłeczkę z daru 1 w podanym kierunku. 6. Swobodne tworzenie obrazów przy użyciu dowolnych darów. /Froebelpl 6