World Cafe - jak zorganizować dyskusję w szkole?

Podobne dokumenty
Poradnik dla działaczy społecznych. Jak angażować mieszkańców we wspólną sprawę, czyli jak skutecznie rozmawiać

Jak rozmawiać z mieszkańcami? Organizujemy World Cafe

PROJEKT I: PUBLICZNA DEBATA

Profesjonalista konkurs. Etap II

JWYWIAD SWOBODNY. Narzędzie do badań w działaniu

Wzór na rozwój. Karty pracy. Kurs internetowy. Nauki ścisłe odpowiadają na wyzwania współczesności. Moduł 3. Data rozpoczęcia kursu

Kto to zrobi? Co jest do tego potrzebne?

Jak rozmawiać z mieszkańcami? Organizujemy World Cafe

Możesz zacząć od zaraz. Praca w Tupperware czeka na Ciebie!

Internet. łączy pokolenia

Święcice

TYDZIEŃ MODLITW MŁODZIEŻY MARCA 2013 WSKAZÓWKI DLA LIDERÓW MŁODZIEŻY

Królestwo Boże. oznaki wieczności. Wskazówki dla liderów młodzieży

Rozmowa z pracownikiem na trudne tematy (Poszukiwanie rozwiązań) Cel narzędzia Przygotowanie się do rozmowy

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM

GIEŁDA ROZWIĄZAŃ, LABORATORIUM POMYSŁÓW PRACA METODĄ OPEN SPACE

Opracował: Rafał Górniak Gra symulacyjna Budujemy wiatraki

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

Projekt edukacyjny Matematyka w banku. Opis projektu

Komunikacja i media. Komunikacja jest częścią każdego działania, w zależności od ich rodzaju, można mówić o różnych jej poziomach.

Jak pracować metodą projektu w gimnazjum? Instrukcja dla nauczyciela

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z UCZNIAMI WOLSKICH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NA TEMAT PROBLEMÓW MŁODZIEŻY I KOMUNIKACJI

MODUŁ 5 - PODSUMOWANIE PROJEKTU

Perspektywiczny Plan Rozwoju: Pracownika. Efektywności Kompetencji i Zaangażowania. --- wskazówki do rozmowy ---

Kto mo ż e bra ć w niej udzia ł?

Scenariusz dyskusji fokusowej z rodzicami

Sieć to statek, na którym nie ma pasażerów, wszyscy jesteśmy jego załogą Marshall McLuhan

Autorka: Ewa Borgosz SCENARIUSZ WARSZTATU/RADY PEDAGOGICZNEJ NA TEMAT JAK RADZIĆ SOBIE Z TRUDNYMI RODZICAMI?

Aranżacja przestrzeni klasy

SCENARIUSZ GRY NR 4. DLA OSÓB W WIEKU 16 +

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Poziom 1. Poziom 2. Spotkania powinny służyć:

Przewodnik fundraisingowy

SCHEMAT, ZASADY I BŁĘDY TWORZENIA BUDŻETU WESELNEGO

Prowadzenie spotkań w organizacji

Warsztat z kampanii społecznej dla uczniów i uczennic - uczestników kursu internetowego Nienawiść. Jestem Przeciw!

RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA MODEL KONTRAKTOWANIA USŁUG SPOŁECZNYCH DLA PRZEDSTAWICIELI/PRZEDSTAWICIELEK ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

CYBERPRZEMOC PORADNIK DLA RODZICÓW

Szkoła Podstawowa w Górkach Szczukowskich Rok szkolny 2016/2017 Ankieta dla uczniów kl. IV- VI Bezpieczny Internet w szkole i w domu

MODEROWANIE SPOTKANIA Z RADĄ PEDAGOGICZNĄ. Opracowały: Izabela Kazimierska, Indira Lachowicz, Laura Piotrowska

Debata jest organizowana w ramach projektu Nasz samorząd uczniowski będącego częścią przygotowań do XVI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Edukacja Dialog - Partycypacja

Materiał pomocniczy 2b. Komunikacja i media

Młody obywatel. 18 sierpnia 2010 r. Opis

Janusz Korczak i nasz świat. Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie.

AKADEMIE PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ JAK I DLACZEGO WARTO NAWIĄZYWAĆ PARTNERSTWA?

Cel: prawidłowe wyjaśnienie wyrazu migracja, wyjaśnienie dlaczego ludzie migrują, zaangażowanie w dyskusję uczestników

PRZESTAŃCIE SIĘ KŁÓCIĆ O CZAS!

DIAGNOZA LOKALNA. Masz Głos, Masz Wybór Nasza gmina, nasza sprawa szkolenie wprowadzające, r.

DZIEŃ DOBRY! Bierzecie ślub! Wspaniale, gratuluję! I bardzo się cieszę, że zainteresowały Was moje zdjęcia.

Twój Salon Kosmetyczny na. Twój doradca w internecie

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń mailem: em na adres joanna.kucharczyk@pah.org.pl w tytule maila prosimy wpisać AKTYWIŚCI/AKTYWISTKI

Słów parę o SAMORZĄDZIE UCZNIOWSKIM

Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów - szkolenia i doradztwo dla JST w województwie pomorskim. prowadząca Ewa Halska

The Polish Saturday School in Manchester Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. św. Stanisława Kostki w Manchesterze

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Edukacja kulturalna Warsztat ewaluacyjny zespołu

JAK WYKORZYSTAĆ STORYTELLING DO SPRZEDAŻY W SOCIAL MEDIACH? STRESZCZENIE VIDEO SZKOLENIA

Google Science Fair wskazówki dla uczestników

Sąsiedzkie festyny szkolne przykłady realizacji festynów przez szkoły uczestniczące w projekcie Warszawa Lokalnie w 2017 roku

Otwarta szkoła Szkoła zapewnia uczniom i uczennicom możliwość wyznawania różnorodnych wartości poglądów oraz obrony łamanych praw.

Scenariusz lekcji 2 1/4

Dorośli, chcemy wam powiedzieć, że

Badania ewaluacyjne WYWIAD 6 ZAJĘCIA

ANKIETY (ZESTAWIENIE): Z MŁODZIEŻĄ O KOMUNIKACJI I WIELOZADANIOWOŚCI NA CO TO MA WPŁYW?

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI

Przemiana nauczycieli: W jaki sposób wspierać nauczycieli w pracy nad zmianą praktyki? dr John M. Fischer Uniwersytet Stanowy Bowling Green Ohio, USA

Kto puka do naszych drzwi?

WYZWANIA SZKOŁY DEMOKRACJI DO PODJĘCIA W TYM OBSZARZE:

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Grupa docelowa - rodzice

Internet. łączy pokolenia

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

PŁOCKA POLITYKA PARKINGOWA I STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA. Konsultacje społeczne

Ćwiczenie: Ćwiczenie przed-szkoleniowe

Kreatywni na co dzień-kształtowanie pozytywnych postaw wobec kreatywności.

Twitter opis serwisu

Wprowadzenie do prywatności

4. Rozpoznawanie zasobów społeczności lokalnej w materiałach prasowych.

Jak zrealizować projekt medialny - kampanię społeczną?

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Wykonała Katarzyna Kuran Klasa I ThB

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Szanowni Państwo. Zasady przyjmowania delegacji. DZIAŁ PROMOCJI

Scenariusz i formularz zogniskowanego wywiadu grupowego z przedstawicielami Urzędu

Radosne obchody Święta Niepodległości projekt do realizacji przez Samorząd Szkolny w gimnazum lub szkole ponadgimnazjalnej

Centrum Rozwoju Talentów i Dobre Lekcje. zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na FERIE Z TALENTAMI

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Radzenie sobie ze stresem. moduł 4 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

Zmieniaj świat słowami karta pracy grupa 1/A

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

PALIĆ CZY NIE PALIĆ OTO JEST PYTANIE. SZKOLNY KONKURS ANTYNIKOTYNOWY.

Materiał trenerski: Instrukcja do Dzienniczka

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy.

O KAWIARNI. Idealna lokalizacja przy ul. Św. Antoniego 8 (niedaleko ul. Kazimierza Wielkiego) zapewni szybki i wygodny dojazd na miejsce wydarzenia.

Narzędzie 5: Spacer badawczy

Metody zdobywania informacji wywiad

Transkrypt:

World Cafe - jak zorganizować dyskusję w szkole?

World Cafe World cafe jest metodą facylitacji spotkań większej grupy osób. Pozwala ona na poruszenie kilku tematów podczas jednego spotkania. Dzięki pracy w mniejszych grupach, każda osoba uczestnicząca ma szansę wyrazić swoją opinię. Jest to świetna metoda do eksplorowania ważnych dla osób uczestniczących kwestii.

Założenia metody World Cafe Metoda ta oparta jest na założeniu, że ludzie noszą w sobie wystarczająco dużo mądrości i kreatywności, żeby stawić czoła nawet najtrudniejszym wyzwaniom. Wystarczy tylko stworzyć odpowiednią atmosferę, która sprawi, że osoby biorące udział w dyskusji poczują się bezpiecznie i zrelaksowani, jak w kawiarni. Pamiętaj! World Café powinna odbywać się w miejscu, gdzie stworzona zostanie kawiarniana atmosfera (dostęp do napojów, krzesła ustawione dookoła stolików, luźna atmosfera dyskusji). Głos każdej osoby jest równie ważny!

Jak przygotować się do przeprowadzenia World Cafe? temat goście miejsce czas osoba prowadząca - facylitacja

Temat Najważniejszą rzeczą, jaką musimy ustalić przed planowanym wydarzeniem, jest ustalenie tematu, problemu jaki chcemy poruszyć i omówić podczas spotkania. Pamiętajmy, im bardziej temat będzie bliższy osobom biorącym udział w dyskusji, tym więcej obszarów związanych z naszym wyzwaniem będziemy mogli poruszyć. Pozwoli to także osobom uczestniczącym odwołać się do własnej wiedzy czy doświadczenia. Starajmy się dobierać temat dyskusji w taki sposób, aby każda osoba uczestnicząca mogła brać aktywny udział w dyskusji.

Temat Przykładowe tematy World Cafe, wypracowane przez uczniów i uczennice oraz nauczycieli i nauczycielki uczestniczące w szkoleniu zorganizowanym w ramach programu Szkoła Humanitarna 2017/2018.

Goście i Gościnie Do World Cafe możecie zaprosić również gości i gościnie, ekspertów/tki w temacie, który będziecie poruszać podczas dyskusji. Pamiętajcie! Ekspertami i ekspertkami możecie być także WY! Podzielcie się swoim doświadczeniem, wiedzą i spojrzeniem na świat z innymi! Zachęcamy was byście na swoje wydarzenia zapraszali również lokalnych działaczy i działaczki, liderów i liderki. Zobaczcie, czy w waszej miejscowości bądź okolicy nie ma osób, które mogłyby podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą w temacie, który chcecie poruszać podczas debaty. Jak wiecie, kto pyta, nie błądzi:) Być może ktoś z waszych rodziców, krewnych lub znajomych może was wesprzeć! Wykorzystajcie social media, Facebook, Twitter, Instagram, często nie zdajemy sobie sprawy kogo mamy w znajomych, lub kto jest znajomym lub znajomą naszej znajomej!

Goście i Gościnie Warto pamiętać! Zastanówcie się, czy chcecie by w rozmowach brała udział tylko młodzież, czy również dorośli? Zadbajcie o dobrostan osób zaproszonych. Przy 5 zmianach będą musieli opowiadać 5 razy o tym, czym się zajmują. Dlatego ważne jest by robić również przerwy. Dobrym rozwiązaniem jest również by przy każdym stoliku oprócz gościa bądź gościni była również osoba moderująca, która będzie moderowała dyskusję, a także streszczała o czym była rozmowa wcześniej. Zachęcamy was do tego, abyście to wy zostali moderatorami i moderatorkami rozmów. Pozwoli wam to eksplorować ciekawe dla was tematy, poznać opinie waszych kolegów i koleżanek, bądź innych zaproszonych osób! Dzięki temu będziecie mogli porozmawiać z innymi na ważne dla was tematy i poznać różne perspektywy!

Goście i Gościnie Goście i gościnie zaproponowani przez uczniów i uczennice oraz nauczycieli i nauczycielki uczestniczące w szkoleniu zorganizowanym w ramach programu Szkoła Humanitarna 2017/2018.

Miejsce W metodzie World Cafe miejsce odgrywa kluczową rolę. Jak twierdzi autorka tej metody Juanita Brown, nie ma lepszego miejsca na filozoficzne przemyślenia, rozmowy oraz wymianę doświadczeń niż kawiarnia. Dla autorki to właśnie kawiarnia jest miejscem, gdzie ludzie spotykają się by porozmawiać na ważne dla nich tematy, podjąć decyzję, czy wymienić się poglądami. Dlatego, ważne jest byś i ty zadbał/a o miejsce, w którym będzie odbywała się dyskusja. Staraj się zadbać o atmosferę i wystrój, który będzie jak najbardziej przypominał przytulną kawiarnię. Stoliki możesz nakryć obrusem, lub białym papierem na którym osoby uczestniczące będą mogły pisać. Przy każdym stoliku ustaw odpowiednią liczbę krzeseł (nie więcej niż 10). Możesz również położyć kwiaty. Jeśli masz możliwość zapewnij osobom uczestniczącym dostęp do napojów i przekąsek.

Miejsce Potencjalne miejsca, gdzie można zorganizować World Cafe, zaproponowane przez uczniów i uczennice oraz nauczycieli i nauczycielki biorące udział w szkoleniu Szkoły Humanitarnej 2017/2018.

Czas Planując World Cafe musisz pamiętać o tym, by dobrze zaplanować przebieg wydarzenia w czasie. Metoda ta wymaga wprowadzenia i wyjaśnienia, a także podsumowania. Prawidłowe zaplanowanie pozwoli uniknąć Ci stresu i niepotrzebnego chaosu, a osobom uczestniczącym da możliwość dyskutowania w atmosferze spokoju. Etapy World Cafe, o których musisz pamiętać! 1) Przywitanie osób uczestniczących, wyjaśnienie zasad i zaprezentowanie tematów jakie będą poruszane przy każdym ze stolików. Na tą część musisz przeznaczyć od 15 do 30 minut. Pamiętaj o tym, by wyjaśnić zasady pracy i przedstawić tematy poruszane przy każdym stoliku! Wyjaśnij zasady przemieszania się i dynamikę spotkania. Jeżeli w Twoim World Cafe biorą udział Goście i Gościnie nie znani osobom uczestniczącym, możesz przygotować tabliczki z krótkimi opisami, tak aby w trakcie zmian stolików, osoby uczestniczące szybciej trafiały do interesujących ich stolików. W głównym holu, możesz powiesić również schemat przedstawiający rozmieszczenie stolików.

Czas cz.ii Etapy World Cafe, o których musisz pamiętać! Praca w grupach - minimalny czas jaki osoby powinny spędzić przy jednym stoliku to 10 minut, maksymalnie 20. Długość tej części zależy od ilości stolików (jeśli masz 5 stolików, to czas trwania będzie 100 minut 5 x 20 minut). Jeśli jest 8 stolików, to ważne by było przynajmniej 5 zmian, wtedy osoba uczestnicząca będzie miała okazję brać udział w 5 dyskusjach. Pamiętaj o dodatkowym czasie na przemieszczanie się pomiędzy stolikami (2 3 minuty). Podsumowanie - długość tej sesji zależy również od ilości stolików. W tej części gospodarze i gospodyni poszczególnych stolików będą prezentowali wyniki dyskusji. Najważniejsze punkty, jakie zostały poruszone w dyskusji. Staraj się by na jedną osobę nie przypadało więcej niż 3 minuty. Na zakończenie jako osoba prowadząca spotkanie, podziękuj wszystkim za udział w dyskusji i zaangażowanie. Powiedz również gdzie zostanie umieszczone podsumowanie dyskusji i zdjęcia (strona szkoły, Facebook).

Osoba prowadząca Do przeprowadzenia World Cafe potrzebna będzie nam również osoba prowadząca, czyli osoba, która rozpocznie dyskusję, przedstawi temat i zasady pracy, a także będzie koordynowała przebieg rozmów przy stolikach (mierzenie czasu, sygnalizowanie zmian, podsumowanie dyskusji w poszczególnych grupach). Osoba ta powinna być dynamiczna i nie bać się wystąpień przed większą grupą osób. Jej zadaniem będzie również zadbanie o atmosferę i prawidłowy przebieg wydarzenia. Oczywiście zawsze powinna mieć wsparcie zespołu!

Facylitacja spotkania Do przeprowadzenia dyskusji metodą World Cafe będziesz potrzebował/a zespołu osób. Osoba prowadząca - osoba, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie całego spotkania. Gospodarze i Gospodynie stolików - osoby, które będą odpowiedzialne za facylitowanie dyskusji przy poszczególnych stolikach. Osoby te na zakończenie spotkania będą opowiadały o tym, o czym dyskutowali przy stoliku. Ich zadaniem będzie krótkie podsumowanie dyskusji. W przypadku, gdy zaprosicie gości i gościnie, to oni mogą być gospodarzami i gospodyniami stolików, choć zachęcamy by towarzyszyły im osoby ze szkoły, które będą ich wspierały! Wsparcie techniczne - osoby, które będą odpowiedzialne za wsparcie techniczne (dokładanie papieru, pisaków, obsługa sprzętu, cateringu etc).

Przebieg Ponieważ World Cafe zazwyczaj dotyczy dużej grupy osób bardzo ważna jest facylitacja i koordynacja działań. Pamiętaj, by rozpocząć od wprowadzenia, przywitania gości, omówienia zasad współpracy i przebiegu spotkania. Przedstaw tematy i osoby, które będą gospodarzami i gospodyniami poszczególnych stolików. Następnie przedstaw zespół, który będzie cię wspierał (wsparcie techniczne, osoba odpowiedzialna za mierzenie czasu, inne osoby wspierające). Jeśli World Cafe odbywa się w różnych salach, warto przygotować mapę, która ułatwi przemieszczanie się osobom uczestniczącym. Wsparciem mogą być również inne osoby, które będą informowały o tym, gdzie znajdują się poszczególne stoliki. Kluczowa jest tutaj współpraca w zespole, który realizuje World Cafe. Po za osobą prowadzącą, potrzebne będą osoby, które mierzą czas, dbają o porządek na sali, dostarczają materiały, koordynują przechodzenie osób pomiędzy stolikami, dbają o atmosferę podczas spotkania. Pamiętaj, by zachować 2-3 minuty przerwy pomiędzy zmianą stolików, tak by osoby mogły swobodnie przejść pomiędzy stolikami.

Zakończenie Gdy już minie czas rozmów przy stolikach, zaproś wszystkie osoby uczestniczące do wspólnej sali na podsumowanie dyskusji. Na wstępie podziękuj wszystkim za zaangażowanie i udział. Poproś następnie by gospodarze i gospodynie poszczególnych stolików przedstawili główne wnioski z dyskusji. Na zakończenie możesz zapytać czy osoby biorące udział w World Cafe nie chciałyby czegoś dodać. Podziękuj zespołowi i wszystkim, którzy wspierali Was w realizacji tego działania! Poinformuj także, gdzie będzie znajdowało się podsumowanie tej dyskusji i zdjęcia. Nie zapomnij również podziękować całemu zespołowi, który był zaangażowany w realizację tego działania!

O czym należy pamiętać? Checklista - sprawdź czego potrzebujesz i zapisz na jednej liście (materiały: flipczarty, mazaki; nagłośnienie, osoby wspierające, rezerwacja sali, pozwolenia, zaproszone osoby i ich potrzeby). Zapytaj osoby uczestniczące o zgodę na fotografowanie i nagrywanie. Pamiętaj, że sala w której będzie odbywać się World Cafe musi mieć dobrą akustykę. Dyskusje przy stolikach mogą być bardzo głośne i zakłócać rozmowy innych. Zachowaj odstęp pomiędzy poszczególnymi stolikami. Zapytaj gości, gospodarzy i gospodynie stolików czy będą używać sprzętu audiowizualnego (pokazy filmów, piosenki, zdjęcia). Pamiętaj, że to może także zakłócić pracę innych grup. Jeśli, ktoś będzie chciał pokazać film, postaraj się aby miał stolik na uboczu sali lub w odrębnym pomieszczeniu.

O czym należy pamiętać? Jeśli dyskusje przy stolikach odbywają się w różnych salach, warto na początku spotkania pokazać plan, gdzie znajdują się poszczególne stoliki z tematami. Postaraj się, by każda osoba uczestnicząca mogła wziąć udział w większości rozmów przy poszczególnych stolikach (jeśli jest 8 stolików to zrób przynajmniej 5 zmian i powiedz o tym na samym początku). Czas, który będzie przeznaczony na dyskusję będzie za krótki, ale musicie go pilnować! Inaczej, wszystko może się rozpaść. Poinformuj osoby uczestniczące, że również na zakończenie będą mogły zadać pytania. Dobrym rozwiązaniem jest również po zakończonej sesji World Cafe dać możliwość osobom uczestniczącym szansę na nieformalną rozmowę. Może to być np. przerwa z poczęstunkiem podczas której, osoby uczestniczące będą mogły jeszcze ze sobą porozmawiać.

World Cafe - bibliografia i inne przydatne informacje uzupełniające Rozmowy w kawiarence Metody konsultacji i współdecydowania - Centrum Edukacji Obywatelskiej World Cafe - Neuropedagogika Techniki prowadzenia konsultacji społecznych - Urząd Miasta Warszawa

World cafe Jeśli macie pytania, zapraszamy do kontaktu! edukacja@pah.org.pl