Cel główny - Rozbudzanie wrażliwości estetycznej poprzez działania tkackie

Podobne dokumenty
PROGRAM W ŚWIECIE GLINY

CELE SZCZEGÓŁOWE - poznanie właściwości i rodzajów gliny - poznanie technik ceramicznych - usprawnianie koordynacji wzrokowo ruchowej

EDUKACJA FOLKLORYSTYCZNA

Opracowała: mgr Anna Adrian- Dzierżyńska

PLAN NAUCZANIA NA ZAJĘCIA TECHNICZNE CERAMIKA ROK SZKOLNY 2017/168 GIMNAZJUM N1 IM. JANA PAWŁA II W POLKOWICACH. autor -MAŁGORZATA WACIŃSKA

TEMAT, CEL I SCENARIUSZ NAUCZYCIELE PROWADZĄCY METODY PROWADZONYCH ZAJĘĆ.

PAŹDZIERNIK ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH SOBOTY TEMAT, CEL I SCENARIUSZ ZAJĘĆ NAUCZYCIELE PROWADZĄCY

Warsztaty plastyczne

kółko ceramiczne w szkole/przedszkolu/bibliotece

Założenia dla grupy: dzieci od 5-7 lat oraz dodatkowo 2 opiekunów

21 lipca 2018 r. (sobota)

Liczba. Opis zajęć według planu

Trzydniówka garncarska

PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA TECHNICZNE

Mały Artysta. Program zajęć dla dzieci 5 i 6 - letnich

Klasa IV Wymagania edukacyjne

2. Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych (jeśli obowiązują):

PLAN DZIAŁAŃ KÓŁKA HAFCIARSKIEGO

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 4. Wymagania. Uczeń:

UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY W POZNANIU

- wyjaśnia, czym jest walor, - podaje sposoby zmieniania waloru, - stosuje w swojej pracy barwy zróżnicowane walorowo.

Magia Świąt Bożego Narodzenia Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rzechcie rok szkolny 2017/2018

III. GRUPY PRZEDMIOTÓW I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE

ZAJĘCIA KRAWIECKIE. Wymagania edukacyjne. Liczba godzin. Temat lekcji Treści nauczania. Uwagi. Podstawowe [P] Ponadpodstawowe [PP] wrzesień

WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLAS I LICEUM PLASTYCZNEGO SPECJALIZACJA: TECHNIKI RZEŹBIARSKIE

Wymagania Odniesienia do podstawy programowej Uczeń: 1. i 2. ABC sztuki. dziedzinami sztuki, sztuki, określony temat.

Przykłady wybranych fragmentów prac egzaminacyjnych z komentarzami Technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych 311[4

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z PLASTYKI W KLASIE IV

SCENARIUSZ WARSZTATÓW / MURSK / ŁADNE W KOLORZE

Zestaw wymagań z przedmiotu plastyka w klasie VI

Umiejętności na ocenę dopuszczającą. Umiejętności na. ocenę dostateczną

Wymagania na poszczególną ocenę wymienia zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zajęć krawieckich

Program zajęć plastyczno teatralnych Mały artysta WSTĘP

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA-PLASTYKA KLASA IV

Krawiectwo wymagania edukacyjne

Roczny plan pracy z plastyki do programu nauczania Do dzieła! Klasa IV

Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych plastycznie

ZAŁĄCZNIK NR 1 WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI - KLASA V SP

Wymagania na ocenę bardzo dobrą.

PROGRAM NAUCZANIA DLA ZAWODU RĘKODZIELNIK WYROBÓW WŁÓKIENNICZYCH w DSOSW nr 13

Nasz region w obiektywie uczniów klasy IV

Wymagania edukacyjne-plastyka klasa V. Wymagania. Odniesienie do podstawy. Numer i temat lekcji

Wymagania edukacyjne z plastyki do programu nauczania Do dzieła! Klasa IV

Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe. do uczeń:

wymagania na ocenę dopuszczającą dostateczną dobrą bardzo dobrą 1 -

Przedmiotowe zasady oceniania plastyka klasa V

I właśnie na takie kartki wykonane przez uczniów naszej szkoły i ich rodziny - czekamy!!!

Regulamin konkursu Artystą Być 2013 w Zespole Szkolno- Przedszkolnym Nr 3 w Kętach- etap szkolny

Wymagania na ocenę bardzo dobrą.

Kryteria ocen z plastyki wymagania edukacyjne. klasa IV

WYMAGANIA EUKACYJNE NA POSCZEGÓLNE STOPNIE Z PLASTYKI W KLASIE VI

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 5. Wymagania. Uczeń:

ZAJĘCIA TECHNICZNE KLASA I GRUPA 1. dostateczny (2+3)

GIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, TERESIN

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka w zakresie klas 6 szkoły podstawowej

Przebieg zajęć: ŚWIĄTECZNIE...

Zamierzenia dydaktyczno wychowawcze na miesiąc grudzień.

EDUKACJA FOLKLORYSTYCZNA

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE SZÓSTEJ I PÓŁROCZE PRZEDMIOT: PLASTYKA

Scenariusz zajęć nr 3

Program nauczania dla dzieci 3 - letnich. w roku szkolnym 2013/2014. w Przedszkolu w Nowych Iganiach

Strona 1. Wymagania dopełniające (ocena bardzo dobra) Uczeń: - bierze udział w konkursach plastycznych przeprowadzanych na terenie szkoły lub poza nią

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI DLA KLASY V DOSTOSOWANY DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB PSYCHOFIZYCZNYCH I EDUKACYJNYCH DZIECKA

Przepisy ogólne. Termin sprawdzianu kwalifikacyjnego ustala JM Rektor UAP.

Wymagania edukacyjne. Klasa VI. Wymagania

Rozkład materiału z plastyki do programu nauczania Do dzieła! Klasa IV

PLASTYKA KLASA 4 SP Dostosowanie wymagań edukacyjnych na podstawie opinii Poradni Pedagogiczno Psychologicznej Orzeczenie nr

II.6. artystycznych odbywających się w kraju lub. wyrazu stwarzane przez różnorodne linie,

Projekt edukacyjny o charakterze ekologicznym Warto oszczędzać

KRYTERIA OCEN Z ZAJĘĆ TECHNICZNYCH GIMNAZJUM DRUGI ROK NAUKI

Program obchodów roku Oscara Kolberga pod hasłem: Tradycja bliżej nas

RĘKODZIELNIK WYROBÓW WŁÓKIENNICZYCH

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie 1 gimnazjum

PROGRAM KOŁA FOTOGRAFICZNEGO. prowadząca: mgr Aleksandra Sieja

FOTOGRAF PROJEKT EDUKACYJNY

Oferta całorocznych zajęć

Program wewnątrzszkolny - Rękodzieło w mojej małej Ojczyżnie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI II ETAP EDUKACYJNY: KLASA V

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

TEMAT, CEL I SCENARIUSZ ZAJĘĆ,

Malowanie gipsowych gurek

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE PLASTYKA IV VI

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE PLASTYKA KLASA IV

Przedmiotowy system ocenienia z przedmiotu plastyka dla klas IV - VI

Program Zabawy z gliną.

PLASTYKA KLASA 4 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA

Grupa Pszczółki r. Temat: Mikołajkowe Tradycje

Plastyka. Zeszyt ćwiczeń

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

Wymagania edukacyjne dla klasy V z TECHNIKI

b) za przedstawioną do oceny pracę lekcyjną ocena nie niższa niż 3 (wykluczona ocena niedostateczna i dopuszczająca)

- wyjaśnia, czym jest walor, - podaje sposoby zmieniania waloru, - stosuje w swojej pracy barwy zróżnicowane walorowo.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PROGRAM PRACY ZAJĘĆ DODATKOWYCH

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2016 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Transkrypt:

Scenariusz programu zajęć tkackich dla klas I-III Prowadząca: Leokadia Adamowicz data: 08.10.2012-30.11.2012 1.Cele programu Cel główny - Rozbudzanie wrażliwości estetycznej poprzez działania tkackie Przedstawienie dzieciom technik tkackich wykonywanych na prostych ramach tkackich. Nauka podstawowego splotu gobelinowego. Umiejętność łączenia kolorów bez używania węzłów. Zdejmowanie prac z ram i wykończanie poprzez wiązanie nitek osnowy. Cele szczegółowe -Omówienie różnych rodzajów przędzy i materiałów nadających się do tkania. Rozróżnianie gatunków przędzy tkackiej, takich tak: bawełna, wełna, anilana, moher. -Omówienie historii tkactwa w regionie. -Ćwiczenia splotu gobelinowego, dobór kolorów, podział kolorów na barwy zimne i ciepłe, i wykorzystanie tej wiedzy w komponowaniu prac prezentujących 4 pory roku. -Zaprezentowanie dzieciom prac gobelinowych wykonanych przez instruktora. -Omówienie różnych technik tkackich-splot gobelinowy, splot sumaka, splot dywanowy. -Zabezpieczenie prac poprzez związanie nitek osnowy. -Stworzenie kompozycji kolorystycznej w zależności od pory roku. -Zszycie prac na płótnie. 2. Formy pracy -Praca grupowa, uczestnicy tkają wspólnie pracę zbiorową, która w ostatecznym etapie osiągnie wymiar 2m x 2 m. -Prelekcja. Omówienie różnych technik tkackich. Nauka - wykorzystanie prac instruktora jako przykład do pracy uczestników. 3. Materiały nauczania i 2 -ramy tkackie. -fotografie krosien tkackich. -przędza tkacka: bawełna, wełna, anilana, moher. -prace instruktażowe jako przykład docelowy pracy grupowej

Scenariusz programu zajęć tkackich dla klas IV-VI. Prowadząca: Leokadia Adamowicz data: 08.10.2012-30.11.2012 1. Cel główny - Rozbudzanie wrażliwości estetycznej poprzez działania tkackie Przedstawienie dzieciom technik tkackich wykonanych na ramach tkackich. Nauka splotów tkackich: gobelinowego, sumaka, dywanowego.nauka pierwszych skosów, linii poziomych i pionowych. Nauka łączenia kolorów w celu uzyskania charakteru danej pory roku. Podział kolorów na barwy ciepłe i zimne. Splatanie tkaniny. Cele szczegółowe: Etap1 -Omówienie różnych rodzajów przędzy i materiałów nadających się do tkania tj.: bawełna, wełna, anilana, moher. -Omówienie historii tkactwa w regionie. Przykłady różnych tkanin tkanych na krosnach przemysłowych. -Umiejętność naciągania osnowy i dobieranie do tego odpowiedniej przędzy. Ćwiczenia podstawowego splotu gobelinowego, dobór kolorów, podział kolorów na barwy zimne i ciepłe, i wykorzystanie tej wiedzy w komponowaniu prac prezentujących 4 pory roku. -Zaprezentowanie dzieciom prac gobelinowych wykonanych przez instruktora. -Omówienie różnych technik tkackich. -Umiejętność zdejmowania prac tkackich z ram poprzez odcięcie nitek osnowy. -Nauka węzłów dziewiarskich zabezpieczających prace przed spróciem. -Układanie na płótnie wielkości 2m x 2m prac w taki sposób, by stanowiły spójną pracę dającą wrażenie całościowej tkaniny. -Zszywanie prac szwem fastrygowym. 2. Formy pracy -Praca zbiorowa dająca uczestnikom poczucie wspólnej i zintegrowanej grupy pracującej w jednym celu-stworzenie dużej pracy 2m x 2m. -Prelekcja. Omówienie różnych technik tkackich. 3. Materiały nauczania. i 2 -ramy tkackie -osnowa, przędza tkacka -fotografie -prace instruktażowe jako przykład docelowy pracy grupowej

Scenariusz programu zajęć tkackich dla klas gimnazjalnych. Prowadząca: Leokadia Adamowicz data: 08.10.2012-30.11.2012 1.Cel programu. Cel główny - Rozbudzanie wrażliwości estetycznej poprzez działania tkackie Przedstawienie technik tkackich wykonanych na ramach tkackich. Nauka splotów tkackich:gobelinowego, sumaka, dywanowego. Nauka skosów, trójkątów, linii pionowych i poziomych. Nauka łączenia kolorów w celu uzyskania charakteru danej pory roku. Podział kolorów na barwy zimne i ciepłe. Cele szczegółowe: -Omówienie ró nych rodzajów przędzy i materiałów nadających się do tkania. -Omówienie historii tkactwa w regionie. Przykłady różnych tkanin tkanych na krosnach przemysłowych. -Ćwiczenia podstawowego splotu gobelinowego, dobór kolorów, podział kolorów na barwy zimne i ciepłe, i wykorzystanie tej wiedzy w komponowaniu prac prezentujących 4 pory roku. -Zaprezentowanie dzieciom prac gobelinowych wykonanych przez instruktora. -Omówienie różnych technik tkackich. -Umiejętność zdejmowania prac tkackich z ram poprzez odcięcie nitek osnowy. -Nauka węzłów dziewiarskich zabezpieczających prace przed spróciem. -Układanie na płótnie wielkości 2m x 2m prac w taki sposób, by stanowiły spójną pracę dającą wrażenie całościowej tkaniny. -Zszywanie prac szwem fastrygowym. 2. Formy pracy -Praca zbiorowa dająca uczestnikom poczucie wspólnej i zintegrowanej grupy pracującej w jednym celu-stworzenie dużej pracy 2m x 2m. - Prelekcja. Omówienie różnych technik tkackich. 3. Materiały nauczania i 2 -ramy tkackie -osnowa, przędza tkacka -fotografie -prace instruktażowe jako przykład docelowy pracy grupowej

Scenariusz programu zajęć tkackich popołudniowych. Prowadząca: Leokadia Adamowicz data: 08.10.2012-30.11.2012 1.Cel programu. Cel główny - Rozbudzanie wrażliwości estetycznej poprzez działania tkackie Etap pierwszy obejmuje trzy spotkania. 1 spotkanie-omówienie różnych maszyn i krosien tkackich. Porównywanie tkanin wykonanych z różnego rodzaju przędzy. 2 spotkanie- omówienie regionalnego dorobku historyczno-kulturowego; tkactwo-jako sztuka użytkowa. Stosowanie różnego rodzaju tkanin w ubiorach. Tkactwo- jako sztuka dekoracyjna: gobeliny, kilimy, makaty. 3 spotkanie-zapoznanie z ramkami tkackimi i krosnem. Tkanie splotów gobelinowych i pierwszych prostych wzorów. 4 spotkanie- kontynuacja tkania gobelinowego. Wprowadzanie różnych kolorów i różnej faktury przędzy. 5 spotkanie-wykończanie prac poprzez dekorację przędzą i węzłami. 6 spotkanie- omawianie zastosowania utkanych prac w życiu codziennym, jako rzeczy użytkowe I dekoracyjne. 2. Formy pracy 1 spotkanie-praca grupowa-ćwiczenia - rozpoznawanie róznych rodzajów przędzy tkackiej. 2 spotkanie- praca grupowa-prelekcja. Prezentowanie prac utkanych przez instruktora. 3 spotkanie-prelekcja - oglądanie fotografii maszyn tkackich i krosien. 4 spotkanie- praca grupowa-ćwiczenia - przygotowanie odpowiednich kolorów przędzy do danego projektu. 5 spotkanie- praca grupowa- wyplatanie dekoracyjnych splotów. 6 spotkanie-sposoby wieszania utkanych prac i ich wykończanie. 3. Materiały nauczania i 2 -ramy tkackie -osnowa, przędza tkacka, -zdjęcia -prace instruktażowe jako przykład docelowy pracy grupowej

SCENARIUSZ PROGRAMU ZAJĘĆ CERAMICZNYCH DLA KLAS I-III prowadzący: Waldemar Wnęk-Siewierski data: 08.10.2012-30.11.21. 1. CELE PROGRAMU Cel główny - Rozbudzanie wrażliwości estetycznej poprzez działania ceramiczne Pokazanie dzieciom prostej drogi stworzenia z bezkształtnej bryły gliny naczynia ceramicznego. Zdobienie szkliwem. Cele szczegółowe. - prelekcja - skąd bierzemy glinę, jakie są jej rodzaje i czym się różnią - wykład - omówienie historii ceramiki w regionie, od najstarszych naczyń użytkowych do funkcjonujących do dzisiaj zakładów ceramicznych, m.in. w Bolesławcu - zajęcia praktyczne - ćwiczenia w technice lepienia, szukanie przemyślanych ruchów, wgnieceń, zlepień, powodujących zmianę kształtu - rozbudzanie u dzieci kreatywności - uświadamianie własnej wartości przez sztukę - prezentacja prac zeszkliwionych, wypalonych dla rozbudzenia kreacji twórczej - omówienie składu szkliwa - wybór kolorów i sposobu pomalowania wypalonych prac - wspólne przenoszenie i układanie prac w piecu ceramicznym 2. FORMY PRACY - praca grupowa - pogadanka/wykład - wykorzystanie ilustracji i innych niewypalonych prac ceramicznych

- praca grupowa - przygotowanie szkliw o różnych kolorach - wykorzystanie ilustracji i innych wypalonych prac ceramicznych 3. MATERIAŁY NAUCZANIA - narzędzia rzeźbiarskie, typu gładziki - glina - woda - szkliwa - pędzle

SCENARIUSZ PROGRAMU ZAJĘĆ CERAMICZNYCH DLA KLAS IV-VI prowadzący: Waldemar Wnęk-Siewierski data: 08.10.2012-30.11.21. 1. CELE PROGRAMU Cel główny - Rozbudzanie wrażliwości estetycznej poprzez działania ceramiczne Ukazanie dzieciom prostej drogi stworzenia z bezkształtnej bryły gliny, naczynia ceramicznego lub innej rzeźby Zdobienie szkliwem. Cele szczegółowe. - omówienie, skąd bierzemy glinę, oraz jakie są jej rodzaje i czym się różnią - wykorzystywanie różnych glin do ceramiki użytkowej - omówienie regionalnego dorobku historyczno-kulturowego dawnych pokoleń i wykonywanej przez nich ceramiki użytkowej - ćwiczenia w technice lepienia, szukanie przemyślanych ruchów, wgnieceń, zlepień, powodujących zmianę kształtu - uświadamianie własnej wartości przez sztukę - dostrzeganie różnic między konsystencjami glinianej masy, jej wielkości i przestrzenności - prezentacja prac zeszkliwionych, wypalonych dla rozbudzenia kreacji twórczej - omówienie składu szkliwa - wybór kolorów i sposobu pomalowania wypalonych prac - rozwijanie umiejętności upiększania własnej pracy - zdobienie kredkami do ceramiki 2. FORMA PRACY - praca grupowa

- rozmowa na zasadzie "burzy mózgów" - prelekcja z wykorzystaniem ilustracji i niewypalonych prac ceramicznych - praca grupowa - przygotowanie szkliw o różnych kolorach - prelekcja z wykorzystaniem ilustracji i wypalonych prac ceramicznych 3. MATERIAŁY NAUCZANIA - narzędzia rzeźbiarskie, typu gładziki - glina - woda - szkliwa - pędzle

SCENARIUSZ PROGRAMU ZAJĘĆ CERAMICZNYCH DLA KLAS GIMNAZJALNYCH prowadzący: Waldemar Wnęk-Siewierski data: 08.10.2012-30.11.21. 1. CELE PROGRAMU Cel główny - Rozbudzanie wrażliwości estetycznej poprzez działania ceramiczne Ukazanie dzieciom prostej drogi stworzenia z bezkształtnej bryły gliny, naczynia ceramicznego lub innej rzeźby Zdobienie szkliwem. Cele szczegółowe. - omówienie, skąd bierzemy glinę, jakie są jej rodzaje i czym się różnią - wykorzystywanie różnych glin do ceramiki użytkowej - omówienie regionalnego dorobku historyczno-kulturowego dawnych pokoleń i wykonywanej przez nich ceramiki użytkowej - ćwiczenia w technice lepienia, szukanie przemyślanych ruchów, wgnieceń, zlepień, powodujących zmianę kształtu - zapoznanie młodzieży z kołem garncarskim, tworzenie toczków, prostych przedmiotów użytkowych, m.in. wazony, kubki, świeczniki - nauka umiejętności pracy na kole - rozwijanie zdolności manualnych - uświadamianie własnej wartości przez sztukę - dostrzeganie różnic między konsystencjami glinianej masy, jej wielkości i przestrzenności - prezentacja prac zeszkliwionych, wypalonych, dla rozbudzenia kreacji twórczej - omówienie składu szkliwa - wykorzystanie różnych faktur, m.in. liście, siatka, bambus, linoleum - wybór kolorów i sposobu pomalowania wypalonych prac - rozwijanie umiejętności upiększania własnej pracy - umiejętność doboru technik zdobniczych

- sposoby wypału ceramiki, historyczne i współczesne 2. FORMA PRACY - praca grupowa - rozmowa na zasadzie "burzy mózgów" - prelekcja - z wykorzystaniem ilustracji i niewypalonych prac ceramicznych - przygotowanie prac do wypału i załadunek do pieca ceramicznego - rozróżnianie materiałów stosowane w kompozycji przestrzennej - praca grupowa - przygotowanie szkliw o różnych kolorach - prelekcja z wykorzystaniem ilustracji i innych wypalonych prac ceramicznych - praca indywidualna - samodzielne projektowanie dekoracji i przeniesienie jej na wypaloną pracę - prelekcja - zapoznanie z nazwami barw i faktur - wypalanie ceramiki w formie szkliwienia 3. MATERIAŁY NAUCZANIA - narzędzia rzeźbiarskie, typu gładziki - glina - woda - piec ceramiczny - szkliwa - pędzle - piec ceramiczny

SCENARIUSZ PROGRAMU ZAJĘĆ POPOŁUDNIOWYCH prowadzący: Waldemar Wnęk-Siewierski data: 08.10.2012-30.11.21. 1. CELE PROGRAMU Cel główny - Rozbudzanie wrażliwości estetycznej poprzez działania ceramiczne Ukazanie dzieciom prostej drogi stworzenia z bezkształtnej bryły gliny, naczynia ceramicznego lub innej rzeźby Zdobienie szkliwem własnych prac Cele szczegółowe. - etap pierwszy obejmuje trzy spotkania 1 spotkanie - omówienie, skąd bierzemy glinę, jakie są jej rodzaje i czym się różni - wykorzystywanie różnych glin do ceramiki użytkowej - ćwiczenia w technice lepienia, szukanie przemyślanych ruchów, wgnieceń, zlepień, powodujących zmianę kształtu - lepienie najprostszych naczyń użytkowych - miseczka, kubek, talerz 2 spotkanie - omówienie regionalnego dorobku historyczno-kulturowego dawnych pokoleń i wykonywanej przez nich ceramiki użytkowej - ćwiczenia w technice lepienia, szukanie przemyślanych ruchów, wgnieceń, zlepień, powodujących zmianę kształtu - lepienie prostych rzeźb użytkowych, z wykorzystaniem tradycji świąt i innego czasu społecznokulturowego, np. podświetlane świeczką duszki z okazji Zaduszek, choinka i św. Mikołaj z okazji świąt Bożego Narodzenia 3 spotkanie - zapoznanie z kołem garncarskim, tworzenie toczków i prostych przedmiotów użytkowych, m.in. wazony, kubki, świeczniki - nauka umiejętności pracy na kole - rozwijanie zdolności manualnych - dostrzeganie różnic między konsystencjami glinianej masy, jej wielkości i przestrzenności

4 spotkanie- prezentacja prac zeszkliwionych, wypalonych, dla rozbudzenia kreacji twórczej - omówienie składu szkliwa - wspólne przygotowanie szkliw i wybór kolorów - szkliwienie prac z pierwszych spotkań 5 spotkanie- omówienie wykorzystania różnorodnych faktur - liście, siatka, bambus, linoleum - zdobienie angobami i kredkami do ceramiki - dobór odpowiedniej techniki zdobniczej do rzeźby ceramicznej 6 spotkanie- rozwijanie umiejętności upiększania własnej pracy - umiejętność doboru technik zdobniczych - sposoby wypału ceramiki, historyczne i współczesne - przygotowanie prac do wypału i wspólny załadunek do pieca 2. FORMA PRACY 1 spotkanie- praca grupowa - rozmowa na zasadzie "burzy mózgów" - rozróżnianie materiałów stosowanych w kompozycji przestrzennej 2 spotkanie- praca grupowa - prezentacja ilustracji, prac innych ceramików 3 spotkane - praca grupowa - projekcja krótkich filmów internetowych, prezentujących prace profesjonalistów - przygotowanie prac do wypału i załadunek do pieca ceramicznego 4 spotkanie- praca grupowa - przygotowanie szkliw o różnych kolorach 5 spotkanie- praca grupowa - samodzielne projektowanie dekoracji i przeniesienie jej na wypaloną pracę - zapoznanie się z barwami i fakturami

6 spotkanie- praca grupowa - wypalanie szkliwa - przygotowanie prac do wypału i wspólny załadunek do pieca 3. MATERIAŁY NAUCZANIA - narzędzia rzeźbiarskie, m.in. gładziki - glina - woda - piec ceramiczny - szkliwa - kredki ceramiczne i angoby - pędzle - piec ceramiczny