KONSPEKT MATEMATYKA Przedmiot: matematyka Klasa: 5 Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych. Cel lekcji wynikający z podstawy programowej: 5. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. 2) dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki dziesiętne w pamięci (w najprostszych przykładach), pisemnie i za pomocą kalkulatora (w trudniejszych przykładach); 4) porównuje różnicowo ułamki; 14. Zadania tekstowe. 1) czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe; 5) do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznaną wiedzę z zakresu arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własne poprawne metody. Cele operacyjne lekcji: dodaje i odejmuje ułamki dziesiętne w pamięci, dodaje i odejmuje ułamki dziesiętne sposobem pisemnym, porównuje różnicowo ułamki dziesiętne, rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych. 1
Metody i formy pracy: - praca w dużej grupie ( z całą klasą) sprawdzenie pracy domowej, przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji, przypomnienie zasad rozwiązywania zadań tekstowych, rozwiązywanie zadań tekstowych, - praca w parach - ćwiczenia w zakresie dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym, rozwiązywanie zadań tekstowych, - praca indywidualna- ćwiczenia w zakresie dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych, rozwiązywanie zadań tekstowych. Środki dydaktyczne: Podręcznik Matematyka z kluczek klasa 5 (multibook, tablica multimedialna) karty pracy (do rozwiązania przy użyciu tablicy multimedialnej) Zbiór zadań Matematyka z kluczem. Przebieg lekcji: 1) powitanie, przygotowanie się uczniów do zajęć, sprawdzenie listy obecności; 2) sprawdzenie pracy domowej; 3) przedstawienie i zapisanie tematu lekcji; 4) przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji: Uczniowie odpowiadają na pytania: Jak dodajemy ułamki dziesiętne? Jak odejmujemy ułamki dziesiętne? Uczniowie rozwiązują samodzielnie zadanie wyświetlone na tablicy, chętny uczeń rozwiązuje zadanie przy tablicy multimedialnej uczniowie ćwiczą sprawność rachunkową w zakresie dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych; głośno odczytują odpowiedzi (ZAŁ. NR 1) 5) przypomnienie zasad rozwiązywania zadań tekstowych- wyświetlenie kolejnych punktów na tablicy multimedialnej, (ZAŁ. NR 2) 6) praca w parach rozwiązywanie prostych zadań tekstowych- uczniowie czytają ze zrozumieniem, przetwarzają tekst zadania na działania arytmetyczne, prawidłowo zapisują wynik i formułują odpowiedź (ZAŁ. NR 2) 7) praca w dużej grupie (klasie)- rozwiązywanie trudniejszych zadań tekstowychuczniowie ustalają kolejność czynności prowadzących do rozwiązywania problemu, 2
przetwarzają tekst zadania na działania arytmetyczne, poprawnie wykonują obliczenia i formułują odpowiedź, 8) podsumowanie lekcji- rozwiązanie quizu dotyczącego ułamków dziesiętnych https://learningapps.org/1387007 Przewidywane problemy: - konieczność zachęcania uczniów do samodzielnej pracy- niektórzy uczniowie szybko zniechęcają się podczas rozwiązywania zadań tekstowych i czekają na gotowe rozwiązanie na tablicy; - konieczność zachęcania części uczniów do aktywności podczas lekcji - niektórzy uczniowie są nieśmiali. 3
ZAŁ. NR 1 ZADANIE NA POCZĄTEK Zad. 1 Oblicz w pamięci. a) 0,8 + 3,1 = b) 2,75 0, 32 = c) 1 0,15 = Zad. 2 Oblicz sposobem pisemnym. a) 21,36 + 2,834 = b) 5,28 1,74 = 4
ZAŁ. NR 2 Etapy rozwiązywania zadania tekstowego: 1.Czytam uważnie treść zadania. 2.Ustalam dane - co wiem z zadania. 3.Ustalam, co mam obliczyć - dokładnie czytam pytanie. 4.Wybieram dane, które pozwolą na rozwiązanie zadania. 5.Określam typ działania, które muszę wykonać. 6.Zapisuję działanie i je rozwiązuję. 7.Sprawdzam, czy rozwiązanie odpowiada treści zadania- czy ma sens. 8.Czytam jeszcze raz pytanie i zapisuję do niego odpowiedź. Zad.1. Dorota kupiła 0,3 kg wędliny, 0,25 kg żółtego sera i 1,5 kg pieczarek. Ile ważyły jej zakupy? Zad. 2. Encyklopedia waży 1,6 kg, a słownik ortograficzny 0,85 kg. O ile encyklopedia jest cięższa od słownika? Zad. 3. Czterej bracia chcą kupić grę planszową za 44,99zł. Pierwszy z nich ma 9,25zł, drugi 13,60zł, trzeci 7,84zł, a czwarty 12,10zł. Czy wystarczy im pieniędzy? Ile im zostanie pieniędzy lub ile będą musieli jeszcze uzbierać? 5