KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Podobne dokumenty
Wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa VI - matematyka

7. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

16. CO TU PASUJE CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. II

Temat Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na liczbach dziesiętnych

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA VI

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ UWAGI TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA 23

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych.

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

MATEMATYKA Z PLUSEM DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

KARTA ODPOWIEDZI UZUPEŁNIA UCZEŃ

STYCZEŃ 2017 Analiza wyników sprawdzianu na zakończenie nauki. w I semestrze czwartej klasy szkoły podstawowej MATEMATYKA

MATEMATYKA DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Matematyka na przełomie

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA KLASY IV WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY od roku szkolnego 2018/2019

Wymagania na poszczególne oceny szkolne w klasie V

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie piątej

9. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. III

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

podstawowe (ocena dostateczna) 3 Dział 1. Liczby naturalne i dziesiętne. Działania na liczbach naturalnych i dziesiętnych Uczeń:

Rozkład materiału nauczania z odniesieniami do wymagań z podstawy programowej. Matematyka wokół nas

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE IV

Wymagania na poszczególne oceny szkolne KLASA V

1. Zapisywanie i porównywanie liczb. 2. Rachunki pamięciowe Kolejność działań Sprytne rachunki. 1 1.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY od roku szkolnego 2018/2019

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ Z XII 2008 R. TEMAT 1.LICZBY I DZIAŁANIA

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie szóstej

MATEMATYKA KLASA IV. Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE V. Temat lekcji Punkty z podstawy programowej z dnia 14 lutego 2017r.

Analiza wyników sprawdzianu próbnego w kl.6a / r.szk. 2015/2016

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie 5

układzie pozycyjnym. Uczeń: 1) odczytuje i zapisuje liczby naturalne wielocyfrowe układzie pozycyjnym. Uczeń: 1) odczytuje i zapisuje liczby

SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNYCH W KLASIE CZWARTEJ PO I SEMESTRZE NAUKI

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA VI KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ

I. WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE 4 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

WYMAGANIA EDUKACYJNE niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z matematyki w kl. IV:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne. Matematyka

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Przedmiotowe zasady oceniania Matematyka. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

MATEMATYKA KLASA VI. Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA

II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KL. IV- VI ROK SZKOLNY 2015/2016

Wymagania edukacyjne z matematyki- klasa 4

Program edukacyjny wspierający nauczanie matematyki w klasach III - VII

1. Zapisywanie i porównywanie liczb. 2. Rachunki pamięciowe. 3. Kolejność działań. 1.LICZBY I DZIAŁANIA

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLASY PIĄTEJ

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA VI KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Wymagania programowe z matematyki w klasie V.

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

1. Zapisywanie i porównywanie liczb. 2. Rachunki pamięciowe Kolejność działań Sprytne rachunki. 1 1.

MATEMATYKA DLA KLASY V W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Matematyka Matematyka z pomysłem Klasa 5 Szkoła podstawowa 4 6

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

OGÓLNE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI

MATEMATYKA DLA KLASY VI W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Rozkład materiału nauczania Zrozumiec matematykę Klasa V

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

ANALIZA SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY KWIECIEŃ 2015 W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY od roku szkolnego 2018/2019

Dodawanie ułamków dziesiętnych

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

CZ. II WYKORZYSTANIE PAKIETU GRAMY W PIKTOGRAMY W PRAKTYCE EDUKACYJNEJ Anna Dereń, Anna Pregler

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

SZCZEGÓŁÓWE KRYTERIA OCENIANIA MATEMATYKA KL 4 Temat Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe konieczne (ocena dopuszczająca)

SPRAWDZIAN W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Zadania w których wskaźnik łatwości był niż 0.5. Zadanie 15. (0 1) wskaźnik łatwości 0.37 dla szkoły

MATEMATYKA Z PLUSEM DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ TEMAT 1.LICZBY I DZIAŁANIA

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE DLA KLASY V

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Transkrypt:

KONSPEKT MATEMATYKA Przedmiot: matematyka Klasa: 5 Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych. Cel lekcji wynikający z podstawy programowej: 5. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. 2) dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki dziesiętne w pamięci (w najprostszych przykładach), pisemnie i za pomocą kalkulatora (w trudniejszych przykładach); 4) porównuje różnicowo ułamki; 14. Zadania tekstowe. 1) czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe; 5) do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznaną wiedzę z zakresu arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własne poprawne metody. Cele operacyjne lekcji: dodaje i odejmuje ułamki dziesiętne w pamięci, dodaje i odejmuje ułamki dziesiętne sposobem pisemnym, porównuje różnicowo ułamki dziesiętne, rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych. 1

Metody i formy pracy: - praca w dużej grupie ( z całą klasą) sprawdzenie pracy domowej, przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji, przypomnienie zasad rozwiązywania zadań tekstowych, rozwiązywanie zadań tekstowych, - praca w parach - ćwiczenia w zakresie dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym, rozwiązywanie zadań tekstowych, - praca indywidualna- ćwiczenia w zakresie dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych, rozwiązywanie zadań tekstowych. Środki dydaktyczne: Podręcznik Matematyka z kluczek klasa 5 (multibook, tablica multimedialna) karty pracy (do rozwiązania przy użyciu tablicy multimedialnej) Zbiór zadań Matematyka z kluczem. Przebieg lekcji: 1) powitanie, przygotowanie się uczniów do zajęć, sprawdzenie listy obecności; 2) sprawdzenie pracy domowej; 3) przedstawienie i zapisanie tematu lekcji; 4) przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji: Uczniowie odpowiadają na pytania: Jak dodajemy ułamki dziesiętne? Jak odejmujemy ułamki dziesiętne? Uczniowie rozwiązują samodzielnie zadanie wyświetlone na tablicy, chętny uczeń rozwiązuje zadanie przy tablicy multimedialnej uczniowie ćwiczą sprawność rachunkową w zakresie dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych; głośno odczytują odpowiedzi (ZAŁ. NR 1) 5) przypomnienie zasad rozwiązywania zadań tekstowych- wyświetlenie kolejnych punktów na tablicy multimedialnej, (ZAŁ. NR 2) 6) praca w parach rozwiązywanie prostych zadań tekstowych- uczniowie czytają ze zrozumieniem, przetwarzają tekst zadania na działania arytmetyczne, prawidłowo zapisują wynik i formułują odpowiedź (ZAŁ. NR 2) 7) praca w dużej grupie (klasie)- rozwiązywanie trudniejszych zadań tekstowychuczniowie ustalają kolejność czynności prowadzących do rozwiązywania problemu, 2

przetwarzają tekst zadania na działania arytmetyczne, poprawnie wykonują obliczenia i formułują odpowiedź, 8) podsumowanie lekcji- rozwiązanie quizu dotyczącego ułamków dziesiętnych https://learningapps.org/1387007 Przewidywane problemy: - konieczność zachęcania uczniów do samodzielnej pracy- niektórzy uczniowie szybko zniechęcają się podczas rozwiązywania zadań tekstowych i czekają na gotowe rozwiązanie na tablicy; - konieczność zachęcania części uczniów do aktywności podczas lekcji - niektórzy uczniowie są nieśmiali. 3

ZAŁ. NR 1 ZADANIE NA POCZĄTEK Zad. 1 Oblicz w pamięci. a) 0,8 + 3,1 = b) 2,75 0, 32 = c) 1 0,15 = Zad. 2 Oblicz sposobem pisemnym. a) 21,36 + 2,834 = b) 5,28 1,74 = 4

ZAŁ. NR 2 Etapy rozwiązywania zadania tekstowego: 1.Czytam uważnie treść zadania. 2.Ustalam dane - co wiem z zadania. 3.Ustalam, co mam obliczyć - dokładnie czytam pytanie. 4.Wybieram dane, które pozwolą na rozwiązanie zadania. 5.Określam typ działania, które muszę wykonać. 6.Zapisuję działanie i je rozwiązuję. 7.Sprawdzam, czy rozwiązanie odpowiada treści zadania- czy ma sens. 8.Czytam jeszcze raz pytanie i zapisuję do niego odpowiedź. Zad.1. Dorota kupiła 0,3 kg wędliny, 0,25 kg żółtego sera i 1,5 kg pieczarek. Ile ważyły jej zakupy? Zad. 2. Encyklopedia waży 1,6 kg, a słownik ortograficzny 0,85 kg. O ile encyklopedia jest cięższa od słownika? Zad. 3. Czterej bracia chcą kupić grę planszową za 44,99zł. Pierwszy z nich ma 9,25zł, drugi 13,60zł, trzeci 7,84zł, a czwarty 12,10zł. Czy wystarczy im pieniędzy? Ile im zostanie pieniędzy lub ile będą musieli jeszcze uzbierać? 5