SCENARIUSZ LEKCJI Przedmiot: Szkoła: Profil: Klasa: Czas: Podstawy technik wytwarzania szkoła ponadgimnazjalna - technikum technik mechanik II 1 x 45 min TEMAT: Budowa tokarki uniwersalnej. CEL OGÓLNY: poznanie budowy tokarki uniwersalnej i poznanie zadań poszczególnych elementóww języku polskim i angielskim. CELE SZCZEGÓŁOWE: po zajęciach uczniowie: znają budowę i zasadę działania tokarki uniwersalnej; potrafią wymienić elementy tokarki w języku polskim i wskazać ich umiejscowienie w maszynie potrafią wymienić elementy tokarki w języku angielskim i wskazać ich umiejscowienie w maszynie potrafią podać funkcję spełnianą przez dany element w języku polskim potrafią podać funkcję spełnianą przez dany element w języku angielskim potrafią opisać działanie tokarki w języku polskim, potrafią opisać działanie tokarki w języku angielskim, umieją pracować w grupie i są przygotowani do rozwiązywania problemów związanych z komunikacją w języku angielskim, FORMY / METODY PRACY: praca indywidualna odpowiedzi na pytania nauczyciela, praca zbiorowa (całą klasą) dyskusja na temat możliwości wykorzystania wiedzy w praktyce Projekt Europejskie doświadczenia dziś to nowe perspektywy zawodowe jutro jest 1
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prezentacja: Budowa tokarki załącznik 1 - schemat budowy tokarki w języku polskim załącznik 2 schemat budowy tokarki w języku angielskim ŚRODKI I MATERIAŁY POMOCNICZE: komputer z dostępem do Internetu ksero schematów tokarki PRZEBIEG LEKCJI: Lekcja prowadzona jest w dwóch językach - polskim i angielskim. Po każdej kwestii w języku polskim następuje jej odpowiednik w języku angielskim. 1. Nauczyciel -przedstawia uczniom temat zajęć, nawiązując do poprzednich lekcji wprowadzających do toczenia: Witam, na ostatnich lekcjach mówiliśmy na czym polega proces toczenia - jest to obróbka skrawaniem polegająca na tym, że materiał obrabiany wykonuje ruch obrotowy, a narzędzie ruch posuwowo - zwrotny. o Hi, recently we talked about the process of turning. It is a machining based on the fact that the workpiece is rotating, and the tool performs transfer and turning movement. dzisiaj omówimy budowę tokarki i funkcje poszczególnych elementów o Today we will discuss the construction of lathes and functions of the individual elements 2. Nauczyciel rozdaje uczniom ksero z dwujęzycznym oznaczeniem elementów tokarki. Projekt Europejskie doświadczenia dziś to nowe perspektywy zawodowe jutro jest 2
3. Nauczyciel wymienia po kolei elementy tokarki w dwóch językach, a uczniowie powtarzają za nim. 4. Nauczyciel przedstawia prezentację pt. Budowa tokarki Projekt Europejskie doświadczenia dziś to nowe perspektywy zawodowe jutro jest 3
Projekt Europejskie doświadczenia dziś to nowe perspektywy zawodowe jutro jest 4
Projekt Europejskie doświadczenia dziś to nowe perspektywy zawodowe jutro jest 5
Projekt Europejskie doświadczenia dziś to nowe perspektywy zawodowe jutro jest 6
Projekt Europejskie doświadczenia dziś to nowe perspektywy zawodowe jutro jest 7
5. Nauczyciel w ramach podsumowania lekcji powtarza z uczniami wszystkie nowo poznane słowa. Projekt Europejskie doświadczenia dziś to nowe perspektywy zawodowe jutro jest 8