SCENARIUSZ. Interesy z. pogranicza. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (www.ekorob.

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ. Między. wodą a lądem. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

SCENARIUSZ. Dlaczego. WODA kwitnie? Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

Fotoreportaż: stan i zagrożenia badanego środowiska

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

UKRYTE KOSZTY HAMBURGERA. scenariusze zajęć

AZOT niezbędny czy szkodliwy?

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

SCENARIUSZ. W świecie FOSFORU. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W EKOCENTRUM WROCŁAW

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

3 POMAGAMY NASZYM SKRZYDLATYM PRZYJACIOŁOM CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE: ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Podchody o bioróżnorodności

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Sowy. Przygotowała Zuzia Górska

Scenariusz zajęć terenowych

Opracował: Rafał Górniak Gra symulacyjna Budujemy wiatraki

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Scenariusz zajęć nr 7

Przyroda Lasu Bielańskiego

ZWIERZĘTA. z różnych stron ŚWIATA

SCENARIUSZ ZAJĘC DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM Z CYKLU : BEZPIECZNE WAKACJE

Pomóż ptakom w potrzebie. Podaruj im dom. Wystarczy budka.

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Temat: Bezpieczny wypoczynek nad wodą - dlaczego kąpielisko strzeżone?"

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Sprawozdanie z realizacji innowacji metodycznej Las w czterech odsłonach w I semestrze w roku szkolnym 2016/2017

NORMY I WYMOGI WZAJEMNEJ ZGODNOŚCI OBOWIĄZUJĄCE ROLNIKÓW NA OBSZARACH NATURA 2000 LUBAŃ 16 GRUDNIA 2016 R.

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

PROFIL WODY W KĄPIELISKU PRZY PRZYSTANI WODNEJ W ŚLESINIE

Projekt Poznajemy Jezioro Bukowskie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Ten gatunek przybył do nas całkiem niedawno i rozrabia

Scenariusz zajęć nr 7

Edukacja przyrodnicza

Gdańsk, dnia 22 grudnia 2014 r. Poz ZARZĄDZENIE REGIONALNEGO DYREKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA W GDAŃSKU. z dnia 19 grudnia 2014 r.

Jestem częścią przyrody PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNO PRZYRODNICZEJ DZIECI 5 LETNIE

Copyright by Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2014 Copyright for the illustrations by Wydawnictwo SBM, Warszawa 2014

Kto puka do naszych drzwi?

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Jak zintegrować grupę? Łamacze lodów

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

Na czym polega bioróżnorodność?

Scenariusz zajęć nr 2

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Scenariusz lekcji 11 1/3

NIGDY NIE SKACZ DO WODY W MIEJSCACH NIEROZPOZNANYCH!!!

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

OPIS GRANIC i MAPA OBSZARU NATURA 2000 Zalew Wiślany PLB280010

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

Historia pewnego domu

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

Pytanie - Umiejscowienie jednostek należących do gospodarstwa objętych ograniczeniami ze względu na zazielenianie

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2

Zadania do planszy PRACE W LESIE JESIEŃ

PROGRAM ROLNOŚRODOWISKOWY RODOWISKOWY. Czym jest program rolnośrodowiskowy? Cel działania. Beneficjent

Program rolnośrodowiskowy ogólne zasady realizacji

Legenda: Badany obiekt staw w Mysiadle Granica powiatu Granice gmin Gmina Lesznowola

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

Ankieta badania rynku

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

DEBATA. Jestem za, czy przeciw integracji Polski z Unią Europejską.

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

ABC Rolnictwa - warsztaty edukacyjne

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

ECHO Piątki Czerwiec

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

Partnerstwo we wdrażaniu innowacyjnych metod zarządzania środowiskiem

Instrukcja. Jesteś przedstawicielem lokalnych władz. dla mieszkańca władz miasta prorodzinnego. Rozegraj miasto

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

Profil wody w kąpielisku Krzyżowniki

KONKURSY. KONKURS 2 Zdobywamy odznakę Super Kucharzyka za najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

Scenariusz zajęć nr 1

Szczegółowe wymagania edukacyjne z poszczególnych obszarów oceniania dla szkoły podstawowej klas IV wychowanie fizyczne

CZY W PRZYRODZIE JEST MIEJSCE DLA KOMARÓW I MYSZY?

PROGRAM ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW WYBITNIE UZDOLNIONYCH PRZYRODNICZO I MATEMATYCZNIE W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOL.

Program rolnośrodowiskowy jako instrument wspierania pro-środowiskowej działalności gospodarczej Marek Jobda Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Moduł III - Substancje psychoaktywne Alkohol Autor scenariusza: Agnieszka Czerkawska

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Instrukcja dla nauczyciela: Przedmiot: Wiedza o społeczeństwie Realizowany zapis podstawy programowej: Cele ćwiczenia: S 52

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Copyright 2015 Monika Górska

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy?

Transkrypt:

SCENARIUSZ 2 Interesy z pogranicza Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum

2 SCENARIUSZ 2 P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (www.ekorob.pl) Pakiet edukacyjny powstał w ramach projektu EKOROB LIFE8 ENV/PL/519 Ekotony dla redukcji zanieczyszczeń obszarowych 1 6 2 Finansowanie: Wspólnota Europejska w ramach instrumentu finansowego LIFE+, komponent "Polityka i Zarządzanie w Zakresie Środowiska" oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Beneficjenci: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk p/a UNESCO SCENARIUSZE W SERII: SCENARIUSZ 1: Między wodą a lądem SCENARIUSZ 2: Interesy z pogranicza SCENARIUSZ 3: Azot niezbędny czy szkodliwy? SCENARIUSZ 4: W świecie fosforu SCENARIUSZ 5: Dlaczego woda kwitnie? Autor scenariuszy: dr Marta Jermaczek-Sitak Projekt graficzny: dr Małgorzata Łapińska Konsultacja naukowa: EKOROB oraz nauczyciele przyrody i biologii podczas Warsztatów Specjalistycznych Strefy buforowe dla ograniczenia zanieczyszczeń obszarowych w edukacji 1. szkolnej, Kw 2. Kw 21-22.1.214, 3. Kw 4. Kw Smardzewice

3 SCENARIUSZ 2 Interesy z pogranicza 1 6 2 Cel zajęć: zapoznanie uczniów z problemami zagospodarowania strefy brzegowej zbiorników wodnych, z uwzględnieniem różnych aspektów gospodarki człowieka oraz problemów ochrony przyrody, ćwiczenie prowadzenia dyskusji i rozwiązywania konfliktów Cele operacyjne: uczeń/uczennica: opisuje wybrany zbiornik wodny zna jego nazwę, typ, wielkość, charakter wymienia różne aktywności człowieka związane z brzegami wód wskazuje potencjalne źródła konfliktów między działalnością człowieka a potrzebami gatunków związanych ze zbiornikami wodnymi i ich brzegami wskazuje problemy i konflikty między różnymi dziedzinami gospodarki człowieka nad wodą omawia możliwe rozwiązania konfliktów, szuka kompromisów, współpracuje z innymi dla wypracowania najlepszych rozwiązań gra w grę symulacyjną Środki: wydrukowane i porozcinane karty ról rzutnik multimedialny i prezentacja 2 Załącznik: 2.1 karty ról Czas trwania: 2 godziny lekcyjne Miejsce zajęć: sala lekcyjna

4 SCENARIUSZ 2 Przebieg zajęć: 1. Czy byłeś kiedyś nad wodą? 1 6 2 Zapytaj uczniów, czy byli kiedyś nad wodą? Oczywiście, wszyscy byli! Nad jakimi zbiornikami byli? Pozwól kilku chętnym osobom opowiedzieć coś o zbiorniku, nad którym bywają często. Możesz też w ramach pracy domowej na poprzednich zajęciach zadać uczniom przygotowanie krótkiej informacji na temat znajomego zbiornika wodnego nad którym bywają z rodzicami, spędzają wakacje itp. Czy to było jezioro, staw, rzeka, strumień, morze? Jak nazywał się zbiornik? Czy to był zbiornik ze słoną czy słodką wodą, woda stojąca czy płynąca? Był duży czy mały? Następnie zapytaj uczniów, co robili nad wodą? Czy pływali, kąpali się, czy tylko spacerowali brzegiem? Może pływali łódką albo wędkowali? Co zwykle robią ludzie nad wodą? Pokaż uczniom prezentację 2, w której przedstawione są różne interesy związane z zagospodarowaniem brzegów wód i problemy z tym związane. Pokazuj uczniom fotografie, poproś o opisanie, co na nich widzą, jakie dostrzegają problemy? Możecie od razu skorzystać z zamieszczonych podpowiedzi lub pokazać je dopiero po krótkiej dyskusji na temat zdjęcia. Zestaw ilustracji umieszczony na końcu prezentacji może pozostać wyświetlony przez cały czas trwania gry symulacyjnej i posłużyć jako inspiracja w dyskusji na temat zagospodarowania brzegu wodnego.

5 SCENARIUSZ 2 2. Ekotonowe interesy gra symulacyjna 1 6 2 Poproś uczniów o dobranie się w pary. Każda para losuje dla siebie rolę (załącznik 2.1), rola przyrodników może być przydzielona na więcej osób. Kartki z rolami powinny być wcześniej wydrukowane i rozcięte. Poproś uczniów o uważne przeczytanie roli. Następnie każda para niech się przedstawi kim jestem? Jaki mam interes nad wodą? Jakie są moje potrzeby? Co lubię, a czego nie? Po przedstawieniu się uczniowie grają w grę symulacyjną dyskutują, jak urządzony powinien być brzeg jeziora. Poproś wszystkich o przedstawienie swoich ról i upewnij się, czy każdy dobrze rozumie swoją rolę (konieczne może się okazać np. objaśnienie roli melioranta kogoś, kto reguluje stosunki wodne, zajmuje się odwadnianiem i osuszaniem terenów rolniczych). Początkowo pozwól uczniom dyskutować swobodnie. Każdy ma swoją wizję, każdy ma inny pomysł co zrobić z zaroślami, szuwarami, lasem? Czy nad jeziorem powinny być pola uprawne, czy mogą tam się paść krowy? Przyrodnicy wypytują zwierzęta o ich potrzeby i problemy. Zorganizujcie zebranie, gdzie przedstawione zostaną najważniejsze konflikty i pomysły na ich rozwiązanie. W zależności od wieku i zaawansowania grupy, nauczyciel/nauczycielka może moderować spotkanie lub powierzyć tę rolę komuś z uczniów. Spróbujcie znaleźć kompromisy. Może to być zebranie wszystkich interesów związanych z rekreacją w jednym miejscu, pozostawienie jak największej części brzegu porośniętej przez szuwary, ziołorośla, zarośla czy las, szczególnie w miejscach, gdzie w pobliżu jeziora są pola uprawne itp. Na koniec zapytaj wszystkich, czy są zadowoleni, czy ich interes został uwzględniony?

6 SCENARIUSZ 2 ZAŁĄCZNIK 2.1 1 6 2 Rolnik 1 Uprawiasz kukurydzę na skalę przemysłową. Poszukujesz nowych gruntów pod uprawę. Chcesz dogadać się z meliorantem, żeby osuszył łąki nad zbiornikiem, tak, aby można było je przeorać, intensywnie nawozić, obsiewać kukurydzą, pryskać pestycydami i zbierać jak największe plony. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Rolnik 2 Jesteś hodowcą krów mięsnych. Krowy pasą się cały sezon na pastwisku. Potrzebujesz łąk, z których zbierzesz siano na zimę oraz pastwisk z dostępem do wody, żeby krowy w czasie upałów mogły się napić i schłodzić. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Bobry Wasza rodzina mieszka od wielu lat w zaroślach nad zbiornikiem w domku z gałęzi - żeremiu. Regularnie odnawiacie tamę na rowie odwadniającym, zalewając pobliskie łąki, dzięki czemu wejścia do nor znajdują się bezpiecznie pod wodą. Potrzebujecie drzew i zarośli wzdłuż brzegu, a także ciszy i spokoju. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Łabędzie Nad zbiornikiem szukacie z małżonką miejsca na założenie gniazda i wychowanie potomstwa. Najlepsze lokalizacje to szuwary, gdzie można się bezpiecznie ukryć przed drapieżnikami i ludźmi. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Motyle Waszym domem są ziołorośla wysokie, wieloletnie rośliny, często barwnie kwitnące, rozwijające się na granicy łąki, wody i zarośli. Tu składacie jaja, tu rozwijają się larwy i żerują formy dorosłe. Motyle chętnie też latają nad łąkami. Boją się środków owadobójczych, również tych stosowanych w uprawie roli. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

7 SCENARIUSZ 2 1 6 2 Meliorant Zajmujesz się melioracją, czyli regulacją stosunków wodnych na gruntach rolniczych. Kopiesz i na bieżąco oczyszczasz rowy odwadniające. Wciąż masz problemy z bobrami, które zatykają rowy i z rolnikami, którzy narzekają na zalane pola i łąki. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Plażowicze Lubicie spędzać czas nad wodą, opalać się i kąpać. Do tego potrzebna jest czysta woda, plaża, infrastruktura pomost, toalety, parking, miejsce gdzie można coś zjeść, boisko do siatkówki... Nie chcecie szuwarów, krzaków, ani plączącego się w wodzie zielska, a przede wszystkim komarów. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Biwakowicze Przyjeżdżacie nad wodę, żeby posiedzieć przy ognisku albo rozpalić grilla, przespać się pod namiotem, spędzić czas na łonie natury. Poszukujecie polany nad wodą, miejsca, gdzie można się wykąpać, rozbić namiot, bezpiecznie rozpalić ogień, popatrzeć na jezioro. Robicie trochę hałasu, ale przecież właśnie po to człowiek przyjeżdża na biwak! Nie lubicie zbyt gęstych chaszczy i szuwarów, a także komarów! - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Wędkarz Zbiornik to dobre miejsce, żeby wybrać się na ryby woda wciąż jest tu dość czysta, a zakwity sinic i masowe śnięcia ryb nie zdarzają się często. Najbardziej lubisz wędkować na pomoście. Niestety, miejscami brzegi są gęsto porośnięte przez szuwary i chaszcze, przez co dostęp do wody jest utrudniony. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Żeglarz Bardzo lubisz pływać jachtem po jeziorze. Potrzebujesz przystani z odpowiednim zapleczem pomostem z możliwością przycumowania, najlepiej też plażą, barem, gdzie można coś zjeść... Na wodzie cenisz sobie spokój i piękne widoki, lubisz obserwować ptaki i inne zwierzęta, a także łowić ryby. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1 6 2 8 SCENARIUSZ 2 Gągoły Gągoły to kaczki, które gnieżdżą się w dziuplach. Pisklęta po wykluciu wyskakują z dziupli i wędrują do wody. Potrzebujecie więc starego lasu z dziuplastymi drzewami, czystej wody i szuwarów, w których młode mogą schronić się przed drapieżnikami. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Trzciniaki Trzciniak to niewielki ptak zakładający gniazdo w trzcinach. Dlatego potrzebujesz przede wszystkim gęstych szuwarów nad brzegiem zbiornika wodnego, gdzie znajdziesz schronienie, pokarm i miejsce na gniazdo. Pisklęta karmisz owadami, podobnie jak wiele innych ptaków, dlatego źle znosisz środki owadobójcze. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Komary Jesteście miłymi stworzonkami, których larwy rozwijają się w wodzie najlepiej płytkiej i nagrzanej, blisko brzegu. Dorosła samica komara musi napić się krwi, żeby złożyć w wodzie jajeczka. Nikt was nie lubi, a przecież też jesteście w przyrodzie potrzebne! - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Przyrodnicy Jesteście grupą przyrodników, którzy obserwują przyrodę wokół jeziora i starają się ją ochronić. Zwykle łatwo jest usłyszeć głos wędkarzy, meliorantów, rolników czy ludzi poszukujących nad wodą rekreacji, jednak bobry, ryby czy motyle raczej nie przyjdą na zebranie, nie zgłoszą uwag do planów zagospodarowania brzegu, nie ustanowią zakazów i reguł. Przyrodnicy, ekolodzy badają sposób funkcjonowania przyrody, znają zwyczaje i potrzeby zwierząt i roślin, a więc mogą przemówić w ich imieniu. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -