Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Co jada wydra? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Co jada wydra? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:"

Transkrypt

1 Scenariusz 2 Przedszkole autor: Monika Czerkas temat: Co jada wydra? Cele ogólne: poznanie menu wydry, rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, rozwijanie spostrzegawczości, doskonalenie logicznego myślenia, utrwalenie pisowni wyrazów związanych z tematem zajęć, poznanie pojęcia łańcucha pokarmowego, kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania, doskonalenie koncentracji uwagi, usprawnianie manualne dłoni, usprawnienie koordynacji ręka oko, utrwalenie poznanych wiadomości o wydrze. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: rozpoznać pokarm wydry, rozpoznać na rysunku cienie zwierząt, znaleźć właściwą drogę przez labirynt, ułożyć w odpowiedniej kolejności ogniwa łańcucha pokarmowego, rysować po śladzie linii falistych, połączyć sylaby w wyraz, połączyć litery w wyraz. Miejsce: sala. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa. Metody pracy: opowiadanie, opis, pogadanka (rozmowa). Wiek uczestników: 4 6 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: Jest to temat opracowany na cały dzień pracy, w zależności od rozkładu zajęć w przedszkolu. Nauczyciel może również rozłożyć zadania na kilka dni, jeżeli uzna to za konieczne. W takim wypadku zajęcia należy rozpocząć od przypomnienia bajki, porozmawiać z dziećmi o treści, wykorzystując pytania naprowadzające ze scenariusza. Optymalna liczba uczestników: 5 15 uczniów, przy pracy grupowej: 2 4 uczniów w jednej grupie.

2 Przedszkole Materiały i środki dydaktyczne: karty pracy dla każdego ucznia, kredki, flamastry. Czynności przygotowawcze nauczyciela: Przed zajęciami należy przygotować karty pracy dla uczniów, przybory do rysowania. Pytania do treści bajki: Jakie ciekawe rzeczy sfotografowała Małgosia? O czym marzyła dziewczynka? Ślady jakiego zwierzęcia Małgosia odkryła nad stawem? W jakiej porze dnia najczęściej poluje wydra? Co lubi jeść wydra? Przebieg zajęć: A. Wprowadzenie Nauczyciel czyta przedszkolakom bajkę. Następnie dzieci próbują odpowiedzieć na pytania związane z treścią bajki. Przedstawienie tekstu bajki Śniadanie z wydrą. Małgosia była już dużą dziewczynką. Umiała jeździć na rowerze na dwóch kółkach, skakać na skakance i całkiem nieźle radziła sobie w zabawie w berka. Ale najbardziej była dumna z tego, że potrafiła robić takie zdjęcia, które wszystkim się podobały. Małgosia pożyczała od mamy aparat cyfrowy i całymi dniami robiła zdjęcia. Było na nich wszystko, co wydawało jej się ciekawe wąsy wujka Stefana, niebieskie kwiatki w wazonie, zielony wzorek na dywanie, mama myjąca zęby lub tata zmywający talerze. Dziewczynka marzyła, że kiedyś zostanie słynnym fotografem i kupi sobie wspaniały aparat z dużym obiektywem. Taki właśnie miała jej mama, ale Małgosia była jeszcze za mała, żeby robić nim zdjęcia. Zresztą był zbyt ciężki. Dlatego mama pożyczała jej mały, zwykły aparat, który mogła ze sobą wszędzie zabierać. Od niedawna Małgosia pragnęła zrobić zdjęcie wydrze. W zeszłym tygodniu z tatusiem pojechali do pana Jurka i nad stawem Małgosia odkryła ślady wydry. Od tej pory nie mogła się doczekać powrotu nad staw i spotkania z tym zwierzątkiem. Tatusiu zaczęła Małgosia w sobotę przy śniadaniu pojedziemy dziś do pana Jurka? Do Jurka?- zdziwił się tata A po co? Chciałabym zobaczyć wydrę! Hm, to nie takie proste. Wydra najczęściej poluje nocą. Nie wiem, czy uda nam się zobaczyć ją w dzień. Proszę tatusiu, może będziemy mieli szczęście? No dobrze wesoło odparł tata. Zaraz zadzwonię do pana Jurka i powiem, że przyjedziemy. Hura! zawołała głośno Małgosia i pobiegła do swojego pokoju spakować potrzebne rzeczy. Zapowiadał się ciepły, słoneczny dzień. Wiosna przypomniała sobie, że powinna przegonić już zimę i teraz słoneczko mocno ogrzewało zmarzniętą ziemię. Ostatnie resztki brudnego śniegu na ulicach topniały szybko i zostawała z nich kupka piasku. Małgosia czekała przed domem, aż tata wyprowadzi samochód z garażu i ciekawie rozglądała się wokół z aparatem fotograficznym w dłoniach. Prawie wszyscy sąsiedzi wyszli przed domy i sprzątali, grabili, myli, zamiatali. Małgosia ze śmiechem pomyślała, że wszystkich ogarnął szał wiosennych porządków. Powietrze było czyste i rześkie. Przyjemnie było tak stać na słoneczku i robić wszystkim znajomym zdjęcia. Jazda samochodem do pana Jurka zajęła im dziesięć minut. Małgosia niecierpliwie wierciła się na siedzeniu i wciąż myślała o śladach wydry, które widziała ostatnim razem. Może jest ich tam więcej? A może właśnie teraz wydra pływa sobie w stawie i poluje na swoje śniadanie? No tak, ale co właściwie je wydra? Tatusiu zaczęła Małgosia, ale właśnie dojechali na miejsce. Chodź Małgoś, pan Jurek już czeka na grobli tata wskazał ręką w stronę stawów, gdzie Małgosia zauważyła pana Jurka, który coś obserwował przez lornetkę. Pomyślała, że na pewno zobaczył wydrę i biegiem ruszyła w jego stronę, z aparatem przewieszonym przez szyję. Nie mogła przecież zmarnować takiej okazji na spotkanie z wydrą. I miała rację! Pan Jurek faktycznie dostrzegł nad swoim sta Co jada wydra?

3 Przedszkole wem wydrę, która polowała na jego ryby. Ojej powiedziała Małgosia jaka ona ładna! Ale czy jest pan na nią zły? Zjada pana rybki. Wiesz Małgosiu spokojnie odpowiedział pan Jurek i uśmiechnął się ja bardzo lubię wydry. Chyba mogę się z nią podzielić moim rybami. To wspaniale! Jest ich tu tyle, że na pewno nie będzie głodna. Chcesz ją zobaczyć przez lornetkę? Oczywiście! Małgosia była szczęśliwa, że spotkała wydrę. Czy moglibyśmy podejść trochę bliżej, żebym mogła zrobić jej zdjęcie? Musimy być ostrożni, żeby jej nie spłoszyć powiedział tata. Nie martwcie się zaśmiał się pan Jurek, który był w wyśmienitym humorze jest tu częstym gościem i już się przyzwyczaiła do mojej obecności. Wcale nie ucieka, kiedy podchodzę bliżej, żeby ją obserwować. Prawie się zaprzyjaźniliśmy. Jejku, ale fajnie Małgosia była zachwycona. Czy myśli pan, że ze mną też się zaprzyjaźni? Zobaczymy. Chodźmy. I całą trójką ruszyli nad staw, w którym pływała wydra i łowiła ryby. Początkowo wydra przyglądała im się uważnie i bardzo ostrożnie. W pewnej chwili Małgosia myślała nawet, że zwierzątko ucieknie do lasu. Ale wkrótce wydra zrozumiała, że ludzie jej nie zagrażają, tylko spokojnie siedzą i patrzą w jej kierunku. A może rozpoznała pana Jurka? Małgosia starała się zachowywać cicho i nie wykonywać gwałtownych ruchów, tak jak kazał jej pan Jurek. Nawet oddychała powoli, żeby przypadkiem nie spłoszyć wydry. W końcu zaczęła robić zdjęcia. Jej aparat nie robił tak dobrych zdjęć, jak ten, który miała mamusia, ale Małgosia i tak była dumna, że sama zrobiła zdjęcie wydrze. A tymczasem wydra pływała szybko i zwinnie. Złowiła ogromną rybę i usiadła na brzegu, żeby ją zjeść. Wyglądało to bardzo zabawnie. Po jej uczcie na grobli zostały resztki, które były świadectwem obecności wydry. Widzisz, takie same resztki znalazłem tu dwa dni temu. Od razu wiedziałem, że mam na stawach gościa cicho powiedział pan Jurek. Czy wydry jedzą tylko ryby? spytała Małgosia. Najbardziej lubią ryby, ale jedzą również raki, żaby czy wodne owady. Mogą nawet upolować małego ptaszka, ale zdarza się to rzadko. Jeszcze długo Małgosia z tatusiem i panem Jurkiem siedzieli nad stawem i patrzyli na bawiącą się w wodzie wydrę. Aż w końcu pan Jurek zarządził powrót do domu na gorącą herbatę z cytryną. B. Ćwiczenia 1. Co jada wydra? Zadaniem dzieci jest odnaleźć i pokolorować na karcie pracy nr 1 rysunki, przedstawiające pożywienie wydry. 2. Czytamy z wydrą. Karta pracy nr 2 Poskładaj literki z koła w wyraz i dopasuj do odpowiedniego obrazka. Karta pracy nr 3 to odmiana rozsypanki sylabowej i literowej. Dzieci łączą ze sobą linią sylaby lub literki w słowa, które wiążą się z tematem dzisiejszych zajęć. 3. Czyj to cień? Na karcie pracy nr 4 uczniowie łączą cienie z odpowiednimi zwierzętami. 4. Znajdź drogę przez labirynt. Rozwiązując zadanie z karty pracy nr 5 dzieci szukają drogi przez labirynt, aby pomóc wydrze dotrzeć nad staw. 5. Łańcuch pokarmowy. Przed wykonaniem zadania nauczyciel tłumaczy dzieciom, co to jest łańcuch pokarmowy (patrz słowniczek trudnych pojęć). W karcie pracy nr 6 uczniowie łączą poszczególne obrazki, tak, aby powstał łańcuch pokarmowy, w którym ostatnim ogniwem jest wydra. 6. Idź po śladach wydry. Zadaniem dzieci jest doprowadzenie wydry do wody po wyznaczonej linii karta pracy nr Co jada wydra? 3

4 Przedszkole Zakończenie Na zakończenie dzieci kończą zdania. Na dzisiejszych zajęciach Ulubionym pokarmem wydry jest Zdziwiłem się, że Podobało mi się Słowniczek trudniejszych pojęć Łańcuch pokarmowy - szereg organizmów ustawionych w takiej kolejności, że każda poprzedzająca grupa (ogniwo) jest podstawą pożywienia następnej. Grobla - wał ziemny utrzymujący wodę w stawie. Menu - zestaw pokarmów składających się na posiłek, inaczej jadłospis. Ciekawostki 1. Wydra małe ryby zjada w wodzie, od razu po upolowaniu. Większe zdobycze i te, które są trudniejsze do zjedzenia, np. raki, wyciąga na brzeg. 2. Wydry lubią urozmaicać swoją dietę, żywią się różnymi gatunkami ryb, żabami, rakami, małżami, owadami itp Co jada wydra?

5 Co jada wydra? - karta pracy nr 1 Co jada wydra? Zakreśl kółkiem obrazki, które przedstawiają pożywienie wydry.

6 Co jada wydra? - karta pracy nr 2 Poskładaj literki z koła w wyraz i dopasuj do odpowiedniego obrazka. A R K A Ż B A R A B Y

7 Co jada wydra? - karta pracy nr 3 Połącz ze sobą sylaby linią, tak aby powstały wyrazy, związane z poznaną bajką o Małgosi. wy dra ba ba ża ry Połącz ze sobą literki linią, tak aby powstały wyrazy, związane z poznaną bajką o Małgosi. r a t k w s a

8 Co jada wydra? - karta pracy nr 4 Pomóż zwierzętom odnaleźć swój cień. Połącz linią cień z jego właścicielem.

9 Co jada wydra? - karta pracy nr 5 Pomóż wydrze znaleźć drogę nad staw. Znajdź w labiryncie drogę, która zaprowadzi wydrę do wody.

10 Co jada wydra? - karta pracy nr 6 Połącz ze sobą obrazki, tak aby powstał łańcuch pokarmowy.

11 Co jada wydra? - karta pracy nr 7 Wydra idąc nad staw wybierała różne drogi. Doprowadź wydrę do wody po wyznaczonej linii.

Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Czy drapieżniki drapią? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Czy drapieżniki drapią? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Scenariusz 2 autor: Monika Czerkas temat: Czy drapieżniki drapią? Cele ogólne: rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, rozwijanie spostrzegawczości, kształtowanie umiejętności

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy: Scenariusz 3 Przedszkole autor: Monika Czerkas temat: Gdzie mieszka wilk? Cele ogólne: rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, poznanie miejsc występowania wilków, usprawnianie manualne dłoni, rozwijanie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Zabawy z wydrą. autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Zabawy z wydrą. autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy: Scenariusz 3 Przedszkole autor: Monika Czerkas temat: Zabawy z wydrą Cele ogólne: poznanie zachowań wydry, rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, rozwijanie spostrzegawczości,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Poznajcie wydrę. autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Poznajcie wydrę. autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy: Scenariusz 1 Przedszkole autor: Monika Czerkas temat: Poznajcie wydrę. Cele ogólne: zapoznanie z wyglądem wydry, rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, rozwijanie

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH Autor: Marika Naskręt SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH Temat: Rozpoznawanie i rozumienie emocji. Czas realizacji: 60 minut. Uczestnik zajęć: Uczeń

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II Ortografia na wesoło Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż Cele główne: utrwalenie i sprawdzenie opanowania poprawnej pisowni

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Jak bóbr buduje dom. autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Jak bóbr buduje dom. autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy: Scenariusz 3 autor: Monika Czerkas Przedszkole temat: Jak bóbr buduje dom. Cele ogólne: zapoznanie ze sposobem budowania żeremi, kształtowanie wyobraźni, usprawnienie manualne dłoni, utrwalenie umiejętności

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji klasa IV Na podstawie programu Matematyka z plusem

Scenariusz lekcji klasa IV Na podstawie programu Matematyka z plusem Opracowała: Elżbieta Flis Szkoła Podstawowa Nr 1 w Nowogardzie ul. Wojska Polskiego 6 72-200 Nowogard Scenariusz lekcji klasa IV Na podstawie programu Matematyka z plusem Temat: Prosta, półprosta i odcinek

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Danuta Szymczak Klasa I Edukacja: polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza,plastyczna Temat zajęć: Idzie rak nieborak. Cel/cele

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Jak wygląda bóbr? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Jak wygląda bóbr? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy: Scenariusz 1 autor: Monika Czerkas Przedszkole temat: Jak wygląda bóbr? Cele ogólne: zapoznanie z wyglądem bobra, kształtowanie wyobraźni, usprawnienie manualne dłoni, rozbudzanie ciekawości przyrodniczej,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej Opracowała: Beata Cejmańska Data zajęcia : 28.02. 2013r. Grupa wiekowa: 5-6 latki Temat zajęcia: Jeszcze kilka słów o wilkach Cele ogólne:

Bardziej szczegółowo

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK Temat zajęć: Terapia koordynacji wzrokowo-ruchowej Data: 25.04.2018 r. Czas trwania: 60 min. Klasa: 2a Nauczyciel prowadzący: Małgorzata Dudzińska

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia! SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI Czas start! Powodzenia! 02 Temat: UCZESTNICY ZAJĘĆ: klasa II Wspólny posiłek dlaczego jest tak ważny? CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 3 godziny lekcyjne SCENARIUSZE Cele ogólne Kształtowanie

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT. Data: 15.12.2005r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne

KONSPEKT. Data: 15.12.2005r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne Opracowała i przeprowadziła Małgorzata Matysiak Murat KONSPEKT Data: 15.12.2005r. Grupa wiekowa: 4-5 latki Temat: Komu potrzebne jest Boże Narodzenie? - zabawy dydaktyczne Cele zajęć: 1. Wdrażanie dzieci

Bardziej szczegółowo

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak...

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak... Wielka przygoda Rozdział 1 To dopiero początek Moja historia zaczęła się bardzo dawno temu, gdy wszystko było inne. Domy były inne zwierzęta i ludzie też. Ja osobiście byłem inny niż wszyscy. Ciągle bujałem

Bardziej szczegółowo

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK Konspekt zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem narzędzi TIK Temat zajęć: Terapia koordynacji wzrokowo-ruchowej Czas trwania: 60 min. Klasa: 2 Cel główny: Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Doskonalenie

Bardziej szczegółowo

Przepraszam, w czym mogę pomóc?

Przepraszam, w czym mogę pomóc? Ed polonistyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 68, s. Przepraszam, w czym mogę pomóc? Wysłuchaj uważnie opowiadania. Pomocna dłoń Bardzo lubię chodzić z mamą

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Pobrano ze strony http://www.przedszkole15.com.pl/ INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Jest to bajka, która pomoże dzieciom zrozumieć, jak należy dbać o przyrodę i zachować się w lesie.

Bardziej szczegółowo

1.2. Karta pracy. 1. Wklej nazwy emocji pod odpowiednimi obrazkami. złość zdziwienie smutek wściekłość. radość zaciekawienie strach spokój

1.2. Karta pracy. 1. Wklej nazwy emocji pod odpowiednimi obrazkami. złość zdziwienie smutek wściekłość. radość zaciekawienie strach spokój Radzenie sobie ze stresem Karty pracy A 1.2 Co tu widzę (patrz A1.1, s. 3) 1. Wklej nazwy emocji pod odpowiednimi obrazkami. złość zdziwienie smutek wściekłość radość zaciekawienie strach spokój znudzenie

Bardziej szczegółowo

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita. Scenariusz lekcji: Plan dnia Czas zajęć: 45 60 minut Cele ogólne: rozwijanie umiejętności określania swoich obowiązków domowych i szkolnych rozwijanie umiejętności odróżniania czynności rekreacyjnych od

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas Z praktyki Agnieszka Kogut Olga Kogut Janusz Łata Monika Michalewska Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas I. Temat bloku: Jesień wokół nas II. Temat dnia: warzywnym III. Cele:

Bardziej szczegółowo

Bajkę zilustrowały dzieci z Przedszkola Samorządowego POD DĘBEM w Karolewie. z grupy Leśne Ludki. wychowawca: mgr Katarzyna Leopold

Bajkę zilustrowały dzieci z Przedszkola Samorządowego POD DĘBEM w Karolewie. z grupy Leśne Ludki. wychowawca: mgr Katarzyna Leopold KOSMITA W PRZEDSZKOLU B.B Jadach Bajkę zilustrowały dzieci z Przedszkola Samorządowego POD DĘBEM w Karolewie z grupy Leśne Ludki wychowawca: mgr Katarzyna Leopold Pawełek wpadł zdyszany do sali prosto

Bardziej szczegółowo

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie Temat : Oto ja - Scenariusz zajęć z elementami kodowania Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 30-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek). SCENARIUSZ LEKCJI 1. Informacje wstępne Data 07.01.2013 r. Klasa IV c PSP 20 w Opolu Czas trwania zajęć 2 45 minut Nauczany przedmiot matematyka Nauczyciel przedmiotu Małgorzata Jackowska 2. Program nauczania

Bardziej szczegółowo

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas Elementarna w Teorii i Praktyce : kwartalnik dla nauczycieli nr 1, 89-97 2012

Bardziej szczegółowo

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki Autor: Małgorzata Urbańska Klasa I Edukacja: techniczna, społeczna, matematyczna, plastyczna, Cel zajęć: - zapoznanie z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, - kształtowanie umiejętności dbania

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej 1. Metryczka zajęć edukacyjnych Miejsce realizacji zajęć: sala szkolna Temat zajęć: J jak Jaś. Bajka o Jasiu i Małgosi Grupa dydaktyczna: uczniowie klasy

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE CELE: 1. Uświadomienie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, prawidłowy rozwój i samopoczucie. 2. Ćwiczenie umiejętności dodawania i odejmowania w przedziale

Bardziej szczegółowo

Moje dziecko idzie do szkoły IDĘ DO SZKOŁY

Moje dziecko idzie do szkoły IDĘ DO SZKOŁY Moje dziecko idzie do szkoły IDĘ DO SZKOŁY We wrześniu wielu naszych wychowanków rozpocznie naukę w szkole. Pójście do szkoły jest okresem przełomowym w życiu dziecka. Rodzice zastanawiają się - czy moje

Bardziej szczegółowo

Opracowanie: Małgorzata Małyska nauczyciel konsultant Polonijnego Centrum Nauczycielskiego

Opracowanie: Małgorzata Małyska nauczyciel konsultant Polonijnego Centrum Nauczycielskiego Przykładowy scenariusz zajęć opracowany na podstawie Programu nauczania języka polskiego poza granicami Polski Początkowy etap nauczania języka dzieci w wieku 7-9 lat Opracowanie: Małgorzata Małyska nauczyciel

Bardziej szczegółowo

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Bo to było tak

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Bo to było tak Bo to było tak Zaprosiłem Hoana do domu. Bardzo się ucieszyłem na wspólną zabawę. Umówiliśmy się na trzecią. Hoan jeszcze nigdy u mnie nie był. Zobaczyłem z okna, że przyszedł pół godziny wcześniej. Ucieszyłem

Bardziej szczegółowo

Poznajemy rodzaje podmiotu

Poznajemy rodzaje podmiotu Poznajemy rodzaje podmiotu 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: wie, jaką funkcję w zdaniu pełni podmiot, zna definicję podmiotu, zna rodzaje podmiotów, wymienia przypadki, w których występują różne typy

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Danuta Szymczak Klasa I Edukacja: polonistyczna, matematyczna, plastyczna Temat zajęć: Jestem z mamą. Cel/cele zajęć: - utrwalenie

Bardziej szczegółowo

Podchody o bioróżnorodności

Podchody o bioróżnorodności Podchody o bioróżnorodności Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Zakres materiału z płyty: Przekrojowo przez całość Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: wymienia i charakteryzuje czynniki warunkujące

Bardziej szczegółowo

Tak prezentują się laurki i duży obrazek z życzeniami. Juz jesteśmy bardzo blisko.

Tak prezentują się laurki i duży obrazek z życzeniami. Juz jesteśmy bardzo blisko. Przygotowujemy laurki dla dzielnych strażaków. Starałyśmy się, by prace były ładne. Tak prezentują się laurki i duży obrazek z życzeniami. Juz jesteśmy bardzo blisko. 182 Jeszcze kilka kroków i będziemy

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie I przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką Edukacja: polonistyczno-środowiskowa, matematyczna Czas zajęć: 9.40 10.15 Blok tematyczny: Każdy człowiek

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 7 Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: Wędrówki z biegiem Wisły Scenariusz zajęć nr 7 Temat dnia: Płynie Wisła, płynie. I. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. II. Realizowany cel podstawy

Bardziej szczegółowo

Beata Katarzyna Jędryka. Lubię szkołę

Beata Katarzyna Jędryka. Lubię szkołę Beata Katarzyna Jędryka Lubię szkołę Copyright by Instytut Polonistyki Stosowanej Wydział Polonistyki UW Warszawa 2015 ISBN 978 83 64111 42 6 Autor Beata Katarzyna Jędryka Konsultacje metodyczne Krystyna

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy Cele operacyjne: Uczeń: wyszukuje w tekście potrzebne informacje, rozróżnia na ilustracji krajobraz nadmorski, nizinny i górski,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 6 Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: Na długie zimowe wieczory Scenariusz zajęć nr 6 I. Tytuł scenariusza zajęć: Mój ulubiony sposób spędzania wolnego. II. Czas realizacji: 2 jednostki

Bardziej szczegółowo

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 19, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 19, s. 1 KARTA:... Z KLASY:... Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 9, s. Domowe obowiązki Pomóż w czytaniu opowieści o obowiązkach Ady i Jasia. Wymawiaj w odpowiednich momentach nazwy obiektów pokazanych na

Bardziej szczegółowo

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Kosz Pani Jesieni. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Kosz Pani Jesieni. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku 3-6 lat edukacja przedszkolna www.edu-sense.pl Temat : Kosz Pani Jesieni Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: 30 45 min (zależny od wieku i możliwości rozwojowych) Jesień obfituje

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Imię i nazwisko Klasa III Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Zestaw humanistyczny Kurs fotografii Instrukcja dla ucznia 1. Wpisz swoje imię i nazwisko oraz klasę. 2. Bardzo uważnie czytaj tekst

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE CELE: 1. Uczenie dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie. 2. Uświadomienie dzieciom roli właściwego stylu życia w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie.

Bardziej szczegółowo

Siekierczyn, 12.11.2012r. Kochana Babciu!

Siekierczyn, 12.11.2012r. Kochana Babciu! Siekierczyn, 12.11.2012r. Kochana Babciu! Na wstępie mojego listu serdecznie Cię pozdrawiam. Chcę Ci opowiedzieć, jak dbam o siebie. Zdrowo się odżywiam. Piję soki owocowe. Chodzę z mamą na spacery. Dużo

Bardziej szczegółowo

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna. Scenariusz zajęć Temat: Za co kocham lato? Cele operacyjne: Uczeń: formułuje wypowiedzi poprawne stylistycznie, opowiada, co znajduje się na ilustracji, ilustruje ruchem treść krótkiego opowiadania, dodaje

Bardziej szczegółowo

W tym tygodniu na Wyspie

W tym tygodniu na Wyspie W tym tygodniu na Wyspie BON CZY TON, SAVOIR - VIVRE Drugi wakacyjny tydzień poświęciliśmy rozmowom o savoir vivre, bo kaŝdy człowiek dobrze wychowany powinien wiedzieć jak naleŝy zachowywać się w róŝnych

Bardziej szczegółowo

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna. Scenariusz zajęć Temat: Wakacyjne podróże. Cele operacyjne: Uczeń: wskazuje elementy krajobrazu nadmorskiego, górskiego i nizinnego, tworzy zbiory elementów o takich samych cechach, porównuje wielkości

Bardziej szczegółowo

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów. Scenariusz lekcji: Odrabiamy zadania domowe Czas zajęć: 45 minut Cele ogólne: kształtowanie cechy obowiązkowości rozwijanie motywacji do odrabiania zadań domowych wpajanie zasad ważnych przy odrabianiu

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć nr 1 Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska Blok tematyczny: W świecie filmu i teatru Scenariusz zajęć nr 1 Temat dnia: F jak foka. I. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. II. Cele podstawy programowej:

Bardziej szczegółowo

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory roku: zima. Temat: Miesiące

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory roku: zima. Temat: Miesiące 1 Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie, PAKIET 78, SCENARIUSZE LEKCJI, nazwa zasobu: nauczyciel_1_78, do zastosowania z: uczeń_1_78 (materiały dla ucznia) Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Czy wilk jest zły? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Czy wilk jest zły? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy: Scenariusz 1 Przedszkole autor: Monika Czerkas temat: Czy wilk jest zły? Cele ogólne: zapoznanie z wyglądem wilka, rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, rozwijanie

Bardziej szczegółowo

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Temat tygodniowy Temat dnia Zagadnienia z podstawy programowej Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Nasze zmysły Jakie to wszystko ciekawe

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Małgorzata Urbańska Klasa I Edukacja: społeczna, polonistyczna, plastyczna, matematyczna, techniczna, Cel zajęć: -zapoznanie

Bardziej szczegółowo

Dodatkowe zdania dyżurnego oraz prawej ręki.

Dodatkowe zdania dyżurnego oraz prawej ręki. Obecność Wizualizację obecności rozpoczęliśmy od przygotowania tablicy poprzez naklejenie zdjęć dzieci oraz kolorowych kwiatków oznaczające poszczególne dni tygodnia. Następnie wytłumaczyłyśmy dzieciom,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta Blok tematyczny: : Europa bez granic. Temat dnia Jestem małym Europejczykiem. Cele ogólne: Zdobycie podstawowych wiadomości na

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Powtórzenie wiadomości o czasowniku Powtórzenie wiadomości o czasowniku 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna definicję czasownika, wymienia kategorie osoby, liczby, rodzaju, czasu i trybu, zna różnice między czasownikami dokonanymi i

Bardziej szczegółowo

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna. Scenariusz lekcji: Projektujemy miejsce do nauki w domu Czas zajęć: 45 minut Cele ogólne: kształtowanie umiejętności organizowania przestrzeni w miejscu nauki domowej rozwijanie odpowiedzialności za porządek

Bardziej szczegółowo

OŁNIERZY ARMII KRAJOW

OŁNIERZY ARMII KRAJOW Nasza szkoła SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 W ŚWIDNIKU IM. ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ Wyniki szkoły Opis dydaktyczny wyniku 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 Najwyższy Bardzo wysoki 31,8 30,8 Wysoki 31,98

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu Autor scenariusza: Olga Lech Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu Scenariusz nr 2 I. Tytuł scenariusza zajęć: Zimowy pan. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące): polonistyczna,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Oprac. A. Maj Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Ośrodek tematyczny: W świecie muzyki. Temat dnia: Magia muzyki. Zapis w dzienniku: Głośne czytanie czytanki pt. Opowieść o zbójcach. Wyodrębnianie

Bardziej szczegółowo

ż gra Mamusie dobieranka Wiek: 2-4 lata Gruba tektura!

ż gra Mamusie dobieranka Wiek: 2-4 lata Gruba tektura! ju m ż gra dobieranka Wiek: 2-4 lata Gruba tektura! są naprawdę wspaniałe karmią nas, pielęgnują i chronią. Znajdują czas na wspólną zabawę i naukę, codziennie pokazują nam też, jak fascynujący jest świat.

Bardziej szczegółowo

Pan Toti i urodzinowa wycieczka

Pan Toti i urodzinowa wycieczka Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 P ewnego dnia, gdy Pan Toti wszedł do swojego domku, wydarzyła

Bardziej szczegółowo

FORMY: CZAS TRWANIA: MIEJSCE ZAJĘĆ

FORMY: CZAS TRWANIA: MIEJSCE ZAJĘĆ TEMAT : Badania biologiczne wody w zbiornikach wodnych - określanie klasy czystości wody na na podstawie bezkręgowców wodnych. CELE: 1). Zapoznanie uczniów z bioróżnorodnością organizmów bezkręgowych w

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Multimedialnych tablicach demonstracyjnych do cyklu

Przewodnik po Multimedialnych tablicach demonstracyjnych do cyklu Przewodnik po Multimedialnych tablicach demonstracyjnych do cyklu PAŹDZIERNIK Spis treści Tablice multimedialne do poradnika metodycznego październik BLOK 1. Ja i moje emocje Dzień 1. Co to jest radość

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą. Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą. Cele operacyjne: Uczeń: pisze poprawnie wyrazy wielką literą (imiona, nazwiska, nazwy państw, miast) mnoży

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5 Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5 I. Tytuł scenariusza zajęć: Prostuj się! II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur. SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Opowiedz mi bajkę Bajki i legendy. tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 2. Źródło: H. Gutowska, B. Rybnik; Bezpieczna droga do szkoły, cz. 2. Wyd. Grupa Image, sp. z.o.o., Wydanie IV, Warszawa 2002r.

Scenariusz 2. Źródło: H. Gutowska, B. Rybnik; Bezpieczna droga do szkoły, cz. 2. Wyd. Grupa Image, sp. z.o.o., Wydanie IV, Warszawa 2002r. Scenariusz 2 Temat: Jestem uczestnikiem ruchu drogowego, wiem po jakich drogach się poruszam. Cel zajęć: Kształtowanie pojęć uczestnik ruchu drogowego jako pieszy, pasażer, kierujący pojazdem Zapoznanie

Bardziej szczegółowo

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe DOMI dwusylabowe Ilość klocków 28; Ilość zadań 56

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe DOMI dwusylabowe Ilość klocków 28; Ilość zadań 56 DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe DOMI dwusylabowe Ilość klocków 28; Ilość zadań 56 DOMI wyrazy dwusylabowe, to materiał edukacyjny służący poszerzeniu

Bardziej szczegółowo

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 109, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 109, s. 1 KARTA:... Z KLASY:... polonistyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 09, s. To nie moja wina! Przeczytaj uważnie opowiadanie. Edyta Krawiec To nie moja wina Latać, poczuć się jak ptak.

Bardziej szczegółowo

Był dom a są domy. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

Był dom a są domy. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności Był dom a są domy 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna rodzaje zabudowań w najbliższej okolicy, wie, jak pisać literę y, wie, że w języku polskim żaden wyraz nie rozpoczyna się głoską y, zna słowa piosenki.

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat Autor: Małgorzata Urbańska Klasa I Edukacja: społeczna, polonistyczna, matematyczna, ruchowa Cel zajęć: - zapoznanie z różnymi zawodami

Bardziej szczegółowo

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe DOMI ukryte wyrazy Ilość klocków 28 Ilość zadań 56

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe DOMI ukryte wyrazy Ilość klocków 28 Ilość zadań 56 DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe DOMI ukryte wyrazy Ilość klocków 28 Ilość zadań 56 DOMI ukryte wyrazy, to materiał edukacyjny służący poszerzeniu

Bardziej szczegółowo

JAK ZAZNACZAĆ ODPOWIEDZI? DLACZEGO ROBIĘ RÓŻNE RZECZY? Dlaczego sprzątam w moim pokoju?

JAK ZAZNACZAĆ ODPOWIEDZI? DLACZEGO ROBIĘ RÓŻNE RZECZY? Dlaczego sprzątam w moim pokoju? KOD UCZNIA: WIEK: PŁEĆ: K srq-a (wersja polska) Robimy różne rzeczy z rozmaitych powodów. Czasem coś nas interesuje, innym razem chcemy dostać nagrodę albo sprawić przyjemność rodzicom czy kolegom. Poniżej

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej Metryczka zajęć edukacyjnych Miejsce realizacji zajęć: klasa szkolna Ośrodek tematyczny realizowanych zajęć: Ludzie wokół nas. Temat zajęć: Rozmawiamy o

Bardziej szczegółowo

Pierwszym elementem wprowadzonym w naszej grupie była obecność. Wszystkie dzieci bardzo chętnie zaznaczały swoje przybycie do przedszkola, ale

Pierwszym elementem wprowadzonym w naszej grupie była obecność. Wszystkie dzieci bardzo chętnie zaznaczały swoje przybycie do przedszkola, ale Pierwszym elementem wprowadzonym w naszej grupie była obecność. Wszystkie dzieci bardzo chętnie zaznaczały swoje przybycie do przedszkola, ale również pamiętają o tym, aby przełożyć swoje zdjęcie w momencie,

Bardziej szczegółowo

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy.

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy. 1. tétel 1/1. oldal Zestaw abiturienta ZESTAW 1 Za chwilę przystąpisz do egzaminu ustnego. Zestaw pytań składa się z trzech części (zadań). W części II i III masz 30 sekund na zastanowienie się i przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Symetria w klasie i na podwórku

Symetria w klasie i na podwórku Symetria w klasie i na podwórku TEMATYKA ZAGADNIENIA Układy symetryczne. OBSZAR EDUKACJI I KLASA uczymy się współpracujemy ruszamy się robimy własnymi rękami CELE CELE W JĘZYKU UCZNIA ćwiczenie z uczniami

Bardziej szczegółowo

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ 6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ 27 Małgorzata Sieńczewska 6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ Cele ogólne w szkole podstawowej: zdobycie

Bardziej szczegółowo

Mamo, tato poćwicz ze mną!

Mamo, tato poćwicz ze mną! Mamo, tato poćwicz ze mną! Uczymy się dzielić zdanie na wyrazy oraz porównywać długość zdań. Przykłady: Kotek śpi. Mama ma owoce. Gruszki są bardzo smaczne. W tym zdaniu są 2 wyrazy W tym zdaniu są 3 wyrazy

Bardziej szczegółowo

Rozumiem, że prezentem dla pani miał być wspólny wyjazd, tak? Na to wychodzi. A zdarzały się takie wyjazdy?

Rozumiem, że prezentem dla pani miał być wspólny wyjazd, tak? Na to wychodzi. A zdarzały się takie wyjazdy? Praga Cieszyłam się jak dziecko. Po tylu latach Doczekałam się. Mój mąż spytał mnie: Jaki chcesz prezent na rocznicę?. Czy chce pani powiedzieć, że nigdy wcześniej? Jakby pan wiedział, przez pięćdziesiąt

Bardziej szczegółowo

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt Czas zajęć: 45-60 minut Cele ogólne: rozwijanie słownictwa i stosowanie go w sytuacjach praktycznych

Bardziej szczegółowo

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa. SCENARIUSZ ZAJĘĆ 10 Temat: Wszechwiedzący jak Tygrys. Cele ogólne: sprawdzenie wiedzy z zakresu znajomości ruchu drogowego, utrwalenie wiedzy dotyczącej bezpiecznych zachowań, doskonalenie prawidłowych

Bardziej szczegółowo

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci!

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! W samo południe 14 Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! przed czytaniem 1. W internecie można znaleźć wiele rzeczy. W internecie, czyli właściwie gdzie? Opracujcie hasło INTERNET na podstawie własnych skojarzeń

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ WARSZTATÓW DO KSIĄŻKI ZOFII STANECKIEJ BASIA I WOLNOŚĆ

SCENARIUSZ WARSZTATÓW DO KSIĄŻKI ZOFII STANECKIEJ BASIA I WOLNOŚĆ SCENARIUSZ WARSZTATÓW DO KSIĄŻKI ZOFII STANECKIEJ BASIA I WOLNOŚĆ Do czego są nam potrzebne zasady i wolność? CZAS TRWANIA: 45 minut CELE: Po zajęciach dziecko: potrafi wyjaśnić znaczenie słów: zasada

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Nasze zmysły Jakie to wszystko ciekawe tygodniowy Temat dnia Zabawy pięciu zmysłów Matematyka jest

Bardziej szczegółowo

Zuźka D. Zołzik idzie do zerówki

Zuźka D. Zołzik idzie do zerówki BARBARA PARK Zuźka D. Zołzik idzie do zerówki Przełożyła Magdalena Koziej Ilustrowała Denise Brunkus Nasza Księgarnia Cody emu, który spóźnił się na autobus i zainspirował mnie do napisania tej książki

Bardziej szczegółowo

Lokomotywa 2. Czytam i piszę. Część 5

Lokomotywa 2. Czytam i piszę. Część 5 Słońce najbliższą gwiazdą Bogacenie słownictwa Kometus i astronauta (fragment) Piaskowy Wilk zwrócił się do Kometusa i zapytał, jak się sprawy mają w wielkim kosmosie. Kometus odpowiedział, że jak zwykle

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10 Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska Blok tematyczny: Wracamy do szkoły Scenariusz nr 10 I. Tytuł scenariusza: Dzień profilaktyki - Żyję zdrowo. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć nr 1 Autor scenariusza: Barbara Lentowczyk Blok tematyczny: Jesień w polu w sadzie i ogrodzie Scenariusz zajęć nr 1 I. Tytuł scenariusza: Jesienne prace w polu kopanie ziemniaków. II. Czas realizacji: 2 jednostki

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II Elżbieta Pietrzak Szkoła Podstawowa im. A. Fiedlera w Przeźmierowie SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH Dzień aktywności klasa II Temat bloku: Zbliża się wiosna. Temat dnia: Szukamy zwiastunów wiosny. Cele ogólne:

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Ja i moja rodzina. Scenariusz nr 2

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Ja i moja rodzina. Scenariusz nr 2 Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Ja i moja rodzina Scenariusz nr 2 I. Tytuł scenariusza zajęć : Pełnimy role w rodzinie". II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje

Bardziej szczegółowo

Beata Bąk nauczyciel terapii pedagogicznej. A oto niektóre, najciekawsze fragmenty naszych zajęć:

Beata Bąk nauczyciel terapii pedagogicznej. A oto niektóre, najciekawsze fragmenty naszych zajęć: Optymalny rozwój dziecka jest wspólnym celem wszystkich osób uczestniczących w procesie jego edukacji. Szczególne znaczenie ma on w odniesieniu do dzieci o nieharmonijnym rozwoju i specjalnych potrzebach

Bardziej szczegółowo

Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej

Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej - 1 - opracowała: mgr Anna Rezik Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej Blok tematyczny: Moja mama. Temat dnia: Zawody naszych mam. Kilkuzdaniowe wypowiedzi dzieci na temat obchodów Dnia Matki

Bardziej szczegółowo

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska Przedszkole Samorządowe w Słupach Książka Kucharska Kierunek działań pracy przedszkola to: Wdrożenie i upowszechnienie idei zdrowego stylu życia. Opracowanie i wdrożenie programu edukacji zdrowotnej, którego

Bardziej szczegółowo

W ramach projektu realizowane będą następujących zadania:

W ramach projektu realizowane będą następujących zadania: Akwarium Gdyńskie MIR-PIB zaprasza uczniów sopockich szkół i przedszkoli na bezpłatne zajęcia edukacyjne w ramach projektu Spotkanie z Morzem Bałtyckim 2014 dofinansowanego przez Urząd Miasta Sopotu. Spotkanie

Bardziej szczegółowo

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania MODUŁ II SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Ośrodek tematyczny Spotkanie ze szkołą : Dzień aktywnoś ci: Kultura bezpieczeństwa Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" Cele ogólne: wdrażanie do swobodnego

Bardziej szczegółowo