Jak. karmić piersią. bez stresu?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jak. karmić piersią. bez stresu?"

Transkrypt

1 Jak karmić piersią bez stresu?

2 Karmienie piersią jest niezwykle pouczającym doświadczeniem. Zapoznanie się z kilkoma wskazówkami pomoże Ci prawidłowo żywić Twojego maluszka. Gdy już nauczysz się najbardziej odpowiedniej dla siebie techniki karmienia, będziesz mogła się zrelaksować i cieszyć chwilami spędzonymi ze swoim dzieckiem. Umiejętne rozpoczęcie karmienia piersią sprawi, że stanie się ono dla Ciebie proste! Rozpocznij karmienie piersią jak najszybciej po porodzie. W pierwszych minutach po porodzie Twój maluszek jest gotowy do karmienia. Posiada wrodzoną zdolność do znalezienia piersi i uchwycenia brodawki sutkowej. Wczesne i częste karmienie w pierwszych godzinach i dniach po porodzie stymuluje laktację. Pierwsze mleko (zwane siarą) jest żółtawym, przezroczystym płynem, nadzwyczaj bogatym w białka, składniki mineralne i witaminy. Zawiera także ochronne przeciwciała, które są ważne dla rozwoju układu immunologicznego Twojego dziecka. Kontakt skóra do skóry i 24 godziny spędzone z dzieckiem w wspólnym pokoju sprawią, że karmienie piersią stanie się dla Was łatwiejsze! W pierwszych dniach zostań z dzieckiem, aby karmić go na żądanie i nie podawaj mu innych płynów niż Twoje mleko. Ciesz się bliskim kontaktem, który pomaga nawiązać Ci więź z Twoim maluszkiem. Bądź cierpliwa. Mleko zazwyczaj zaczyna być produkowane w większych ilościach pomiędzy 2. a 4. dniem po porodzie, powodując uczucie pełnych piersi. Rozpoczyna się wtedy nawał mleczny.

3 Ciesz się każdą minutą karmienia piersią! Karmienie piersią powinno być dla Was komfortowe i bezpieczne. Karmienie piersią to czas, kiedy możesz odpocząć wspólnie z Twoim maluszkiem. Dlatego ważne jest, abyś zapewniła sobie wygodną pozycję, aby bezpiecznie trzymać dziecko w odpowiedniej pozycji podczas karmienia oraz pomóc maluszkowi uchwycić brodawkę. Karmienie na żądanie jest najlepszą opcją! Dziecko powinno być karmione tak często i tak długo jak chce, zarówno w dzień, jak i w nocy. Karmienie na żądanie stymuluje laktację i zapewnia odpowiedni kontakt między matką a dzieckiem. Pozwól dziecku kontynuować ssanie piersi do momentu, aż samoistnie wypuści brodawkę. Po krótkim odpoczynku możesz zaoferować maluszkowi drugą pierś. Nie martw się, jeśli Twoje dziecko jest małym śpioszkiem. Niektóre dzieci będą opróżniać pierś w ciągu 5 minut, inne potrzebują 20 minut lub nawet więcej. Skąd będziesz wiedziała, że Twoje dziecko jest głodne? Dziecko może komunikować głód drobnymi sygnałami: odruch ssania cmokanie oblizywanie warg i wyciąganie języka szybkie ruchy oczu odgłos ssania wkładanie rączki do ust i ssanie Rozpocznij karmienie piersią, gdy zauważysz pierwsze oznaki głodu, nie czekaj aż Twój maluszek zacznie płakać. Jak sprawdzić czy Twoje mleko wystarcza Twojemu maluszkowi? Najlepszym wskaźnikiem tego, czy Twoje dziecko dostaje wystarczającą ilość pożywienia są przyrosty masy ciała. Odnieś się do siatek centylowych, a jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

4 Jak trzymać dziecko podczas karmienia? Udane karmienie piersią wymaga praktyki i przyjęcia prawidłowej pozycji. Po eksperymentach z różnymi pozycjami karmienia piersią, będziesz mogła wybrać tę najbardziej komfortową dla Was obojga. Poniżej możesz zobaczyć kilka pozycji do wypróbowania: kołyska (pozycja klasyczna) Usiądź prosto i połóż dziecko na boku na swoich kolanach, dziecko powinno być zwrócone do Ciebie całym ciałem. Podpieraj ramieniem głowę, plecy i pośladki maluszka, przyłóż twarz dziecka blisko piersi. Przytrzymaj pierś od spodu i potrzyj usta lub policzek dziecka brodawką. pozycja spod pachy (pozycja futbolowa) Pozycja jest bardzo pomocna jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, masz duży biust lub karmisz bliźniaki. Połóż dziecko pod swoim ramieniem. Otwartą dłonią trzymaj główkę dziecka i jego szyję. Pozwól wyciągać dziecku nóżki tak, by znajdowały się one pod Twoją pachą. Wspieraj swoją rękę poduszką, a wolnej ręki użyj do kierowania ust Twojego dziecka do piersi. pozycja leżąca na boku Wiele szpitali sugeruje tę pozycję kobietom po cesarskim cięciu. Połóż się na boku razem z dzieckiem, maluszek powinien być skierowany brzuszkiem do Ciebie. Głowa dziecka powinna być na wysokości dolnej części piersi. Podczas karmienia możesz oprzeć swoją głowę na przedramieniu.

5 Jak pomóc dziecku trzymać brodawkę? Kluczem do sukcesu w karmieniu piersią jest prawidłowe chwytanie piersi przez Twojego maluszka. Wykorzystaj poniższe wskazówki, żeby pomóc dziecku w prawidłowym chwytaniu brodawki piersiowej i tym samym dostarczaniu mu odpowiedniej porcji mleka Podeprzyj pierś od spodu całą dłonią (prawa dłoń pod lewą pierś, lewa dłoń pod prawą). Od góry obejmij ją delikatnie kciukiem, a następnie lekko pocieraj brodawką dolną wargę malucha. Możliwe, że to wystarczy, by maluch otworzył szeroko buzię i przystawił się do piersi. Kiedy dziecko otworzy szerzej usta, przybliż je do siebie (nie pochylaj się ku niemu). Jeśli chwyciło brodawkę prawidłowo, jego dolna warga jest oparta na piersi. Usta maluszka powinny być skupione wokół brodawki sutkowej i powinny otaczać ją na tyle, na ile to możliwe (usta dziecka powinny być wywinięte na zewnątrz jak u rybki). Jeśli dziecko uchwyciło pierś prawidłowo, powinnaś usłyszeć ssanie, chwilę przerwy, a potem przełknięcie mleka. Prawidłowe trzymanie piersi przez dziecko jest dość silne. Jeśli chcesz uwolnić maluszka od piersi albo przenieść go do drugiej piersi, delikatnie umieść palec między jego dziąsłami tak, aby przerwać akcję ssania (staraj się mieć krótko obcięte paznokcie, żeby uniknąć zadrapania malucha). Odbijanie Po karmieniu oprzyj dziecko na swoim ramieniu, delikatnie przytulając je brzuszkiem do siebie, a następnie potrzyj lub pogłaskaj jego plecy. Odbijanie ułatwia trawienie, uwalnia połknięte powietrze i zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki. Pamiętaj o podłożeniu pieluchy, ponieważ czasem razem z powietrzem ulewa się trochę pokarmu!

6 Najczęściej spotykane problemy kobiet karmiących piersią Oto kilka wskazówek dla mam karmiących, które pozwolą zminimalizować dyskomfort, który może wynikać z karmienia piersią. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem jeśli Twoje piersi są obolałe, gorące i zaczerwienione lub jeśli masz gorączkę. Twarde, opuchnięte piersi Są skutkiem gromadzenia mleka, kiedy Twój biust dopasowuje się do potrzeb dziecka. Obrzęk może również wystąpić, jeśli Twoje dziecko nieprawidłowo chwyta brodawkę, wskutek czego nie opróżnia całkowicie piersi. Karm dziecko co 2-3 godziny, nawet jeśli musisz je w tym celu obudzić. Przed karmieniem weź gorący prysznic lub połóż termofor na piersi. To pomoże rozszerzyć kanaliki mleczne i opróżnić pierś z zalegającego mleka. Jeśli Twoje piersi są zbyt pełne, odciągnij trochę mleka (ręcznie lub laktatorem), żeby dziecko mogło prawidłowo chwycić brodawkę. Wyciekające mleko Samoistne wyciekanie mleka zdarza się u niektórych kobiet i zazwyczaj ustępuje po 1-2 miesiącach, gdy laktacja się unormuje i dostosuje do potrzeb malucha. Aby zapobiec powstawaniu mokrych plam na ubraniu używaj wkładek laktacyjnych dla kobiet karmiących. Zatkanie przewodu mlecznego W piersi może się wytworzyć mały, twardy guzek. Nie panikuj! Prawdopodobnie zniknie samoistnie po kilku dniach. Zacznij karmienie od piersi z guzkiem i staraj się dłużej karmić Twoje dziecko po tej stronie. Prawidłowe przystawianie się do piersi, efektywne ssanie malucha i regularne naprzemienne karmienie raz z jednej, raz z drugiej piersi pomogą uniknąć kłopotów w przyszłości. Przed karmieniem weź gorący prysznic polewając pierś strumieniem wody lub na kilka minut przyłóż ciepły termofor. Po karmieniu przyłóż do obolałej piersi schłodzony w lodówce i rozgnieciony liść kapusty. Możesz go nosić cały czas, zdejmując tylko na czas karmienia i zmieniając go na świeży 2 razy dziennie.

7 Podrażnione brodawki sutkowe Gwałtowne ssanie lub nieprawidłowe chwytanie piersi może doprowadzić do ran i pęknięć brodawek. Aby temu zapobiec: wypróbuj nową pozycję do karmienia Twojego maluszka wietrz brodawki sutkowe po każdym karmieniu natrzyj swoim mlekiem obszar wokół sutków zakładaj tylko bawełniane biustonosze Trudności z chwytaniem piersi Spróbuj różnych pozycji kamienia. Upewnij się, że Twoje dziecko odpowiednio chwyta brodawkę i otoczkę. Odciągnij ręką lub laktatorem trochę mleka i rozmasuj brodawkę z odrobiną mleka, by była elastyczna i łatwa do prawidłowego uchwycenia przez dziecko. Zmniejszenie ilości mleka Niektóre mamy mylnie interpretują dostosowanie się produkcji mleka do potrzeb dziecka i brak obrzmiałych piersi, jako zmniejszenie się ilości pokarmu. Tak naprawdę, po ustabilizowaniu laktacji kobiece piersi produkują tyle mleka, ile wysysa maluch. Jeśli więc po 2-3 miesiącach karmienia masz wrażenie, że Twoje piersi nie są już pełne mleka, wiedz, że to normalna sytuacja. Jeśli Twoje dziecko przybiera na wadze tyle ile potrzeba, to znaczy, że ilość produkowanego przez Ciebie pokarmu jest odpowiednia. Co jakiś czas Twoje dziecko będzie wchodzić w tzw. etapy skoku rozwojowego. Wtedy potrzebuje więcej mleka. Przystawiaj malucha do piersi tak często, jak chce. Dzięki temu maluch będzie pobudzał laktację i przystosowywał produkcję mleka pod swoje zwiększone potrzeby żywieniowe. Aby stymulować odpowiednią produkcję mleka wypijaj 2-3l wody dziennie. Karmienie piersią w najbardziej naturalny sposób daje Twojemu dziecku najlepszy pokarm podczas pierwszych 6 miesięcy życia. Mimo, że czasem nauka karmienia piersią wymaga wiele cierpliwości, to ten wysiłek jest tego warty!

8 Ważne informacje dla matek: Karmienie piersią zapewni Twojemu dziecku najlepszy pokarm oraz ochronę przed chorobami. Mleko matki w zupełności wystarcza większości niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy życia. Wiele matek po upływie 6 miesięcy nadal karmi piersią oraz podaje niemowlętom inne pokarmy. Aby uzyskać informacje na temat karmienia piersią, należy skontaktować się z lekarzem, położną, znajomą lub krewną, która karmiła piersią. Częste karmienie jest najlepszym sposobem na utrzymanie laktacji i dostarczenie odpowiedniej ilości mleka. Dobrze zbilansowana dieta, zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie, również pomaga utrzymać odpowiednią ilość pokarmu. Porada dla matek pracujących: Twoje dziecko może korzystać z dobrodziejstw pokarmu z piersi, nawet gdy musisz pracować. Częściowe karmienie piersią jest lepsze niż karmienie wyłącznie butelką. Kontynuuj karmienie piersią również w okresie wprowadzania pokarmów uzupełniających. Jeżeli śpisz ze swoim dzieckiem, będziesz mogła je karmić nocą bez zakłócania sobie snu. Rano, przed wyjściem z domu, oraz po powrocie z pracy nakarm niemowlę piersią. Przy rozszerzaniu diety przed podaniem innych pokarmów zawsze najpierw podaj dziecku pierś. Pamiętaj: Karmienie piersią jest najlepszym i najbardziej ekonomicznym pożywieniem dla Twojego dziecka. Korzystaj z porad: Podawanie pokarmów, które nie są przeznaczone dla niemowląt, może być szkodliwe. Niepotrzebne wprowadzanie częściowego karmienia butelką lub innych pokarmów i napojów może mieć negatywny wpływ na karmienie piersią. Zanim wprowadzi się pokarmy inne niż pokarm z piersi, należy skontaktować się z lekarzem. Stosowanie substytutów mleka matki: Jeżeli lekarz zaleci pokarmy uzupełniające lub zastępujące karmienie piersią w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka, należy zawsze zastosować mleko dla niemowląt, które odpowiada przyjętym normom jakościowym. Prawidłowo wybrane, zaspokaja potrzeby żywieniowe Twojego dziecka w łatwo przyswajalnej formie. Jeżeli Twoje dziecko jest karmione wyłącznie butelką, potrzebna mu będzie więcej niż jedna puszka (450 g) na tydzień. Przed podjęciem decyzji o wyborze mleka dla niemowląt należy wziąć pod uwagę możliwości finansowe rodziny. Kiedy niemowlę będzie wystarczająco duże, możesz zastąpić butelkę kubeczkiem. Jeżeli z jakichkolwiek powodów zdecydujesz o zaprzestaniu karmienia piersią pamiętaj, że taką decyzję trudno jest zmienić. Chcesz wiedzieć więcej o karmieniu piersią? Spytaj Twojego lekarza lub dołącz do programu na EA.OG.RT

Dlaczego karmienie piersią jest najlepsze?

Dlaczego karmienie piersią jest najlepsze? Dlaczego karmienie piersią jest najlepsze? Mleko kobiece jest doskonałym, naturalnym pożywieniem, zapewniającym Twojemu dziecku najlepszy start w życie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie

Bardziej szczegółowo

Krok po kroku do sukcesu karmienia naturalnego

Krok po kroku do sukcesu karmienia naturalnego Krok po kroku do sukcesu karmienia naturalnego Istotą udanego karmienia piersią jest przede wszystkim wiara w siebie, ponieważ Mama jak nikt inny potrafi najlepiej się zająć swoim dzieckiem. Nie mniej

Bardziej szczegółowo

porady laktacja bez tajemnic Szczęśliwe dziecko, to szczęśliwa mama... Sposoby na udane karmienie piersią. Jak poznać czy dziecko się najada?

porady laktacja bez tajemnic Szczęśliwe dziecko, to szczęśliwa mama... Sposoby na udane karmienie piersią. Jak poznać czy dziecko się najada? porady laktacja bez tajemnic Szczęśliwe dziecko, to szczęśliwa mama... Sposoby na udane karmienie piersią. Jak poznać czy dziecko się najada? porady laktacja bez tajemnic Rzeczywisty niedobór pokarmu występuje

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Bo mama nie zawsze karmi piersią Pierwsza marchewka malucha Jedzenie to przygoda! Ach, śpij, kochanie (2)

Spis treści. Bo mama nie zawsze karmi piersią Pierwsza marchewka malucha Jedzenie to przygoda! Ach, śpij, kochanie (2) Spis treści Jak zacząć karmić piersią? By karmienie było wygodne dla obojga Czy dziecko je efektywnie? Czy mam za mało mleka? Gdy karmienie piersią boli Mam za dużo mleka! Gdy mleko nie wypływa z piersi

Bardziej szczegółowo

Płacz niemowląt. Ponieważ niemowlęta nie umieją mówić, używają płaczu jako środka wyrazu i komunikowania swoich potrzeb.

Płacz niemowląt. Ponieważ niemowlęta nie umieją mówić, używają płaczu jako środka wyrazu i komunikowania swoich potrzeb. Płacz niemowląt Wprowadzenie Wszystkie niemowlęta płaczą, zwłaszcza w ciągu pierwszych paru tygodni po urodzeniu. Płaczą, kiedy czegoś potrzebują, ale nie zawsze oznacza to, że dzieje się coś złego. Czasem

Bardziej szczegółowo

SAMODZIELNE BADANIE PIERSI to najprostszy, bezpłatny sposób zadbania o własne zdrowie.

SAMODZIELNE BADANIE PIERSI to najprostszy, bezpłatny sposób zadbania o własne zdrowie. SAMODZIELNE BADANIE PIERSI to najprostszy, bezpłatny sposób zadbania o własne zdrowie. Samodzielne badanie piersi to comiesięczna praktyka badania własnych piersi w celu wczesnego wykrycia zmian chorobowych.

Bardziej szczegółowo

Przygotuj się do karmienia piersią!

Przygotuj się do karmienia piersią! Przygotuj się do karmienia piersią! Przygotuj się do karmienia piersią! Idealnie byłoby, abyś zaczęła przystosowywać swoje nawyki żywieniowe do Twojego maluszka, tak szybko jak tylko dowiesz się, że jesteś

Bardziej szczegółowo

MAM ważne informacje dotyczące karmienia piersią

MAM ważne informacje dotyczące karmienia piersią MAM ważne informacje dotyczące karmienia piersią Karmienie piersią szczególny związek Karmienie piersią to niezwykły kontakt z dzieckiem. Bliskość. Czułość. Miłość. Gdyby tylko można było pozbyć się niepewności

Bardziej szczegółowo

kłopotów związanych Przezwyciężanie typowych z karmieniem piersią Zwróć się o pomoc, gdy: Bolesne brodawki karmienia piersią?

kłopotów związanych Przezwyciężanie typowych z karmieniem piersią Zwróć się o pomoc, gdy: Bolesne brodawki karmienia piersią? Przezwyciężanie typowych kłopotów związanych z karmieniem piersią Karmienie piersią jest na pewno naturalne, ale czasami powstają przy tym trudności. Karmienia piersią trzeba się nauczyć. Wymaga to ćwiczeń.

Bardziej szczegółowo

Bieganie dla początkujących

Bieganie dla początkujących Bieganie dla początkujących Plan Treningowy PRZYKŁADOWY FRAGMENT Spis treści Wstęp...2 Rola diety...3 Plan Treningowy...5 Zasady treningu:...6 Dni z zalecanym odpoczynkiem lub innym sportem...7 Znaczenie

Bardziej szczegółowo

Odciąganie i przechowywanie pokarmu. Anna Kortas

Odciąganie i przechowywanie pokarmu. Anna Kortas Odciąganie i przechowywanie pokarmu Anna Kortas PROGRAM ZDROWOTNY KARMIENIE NATURALNE DZIECKA JAKO PROFILAKTYKA NIEKORZYSTNYCH WPŁYWÓW ŚRODOWISKA aktualizacja: Gdańsk, październik 2014 PROGRAM ZDROWOTNY

Bardziej szczegółowo

ULEWANIA. Czy Twojemu dziecku dokuczają ulewania?

ULEWANIA. Czy Twojemu dziecku dokuczają ulewania? ULEWANIA Czy Twojemu dziecku dokuczają ulewania? Okiem mamy Ulewania Pierwsze ulewania mogą wywołać Twój niepokój szczególnie jeśli to Twój debiut w roli mamy. Nie ma powodu do obaw ulewanie nie jest chorobą,

Bardziej szczegółowo

Odciąganie i przechowywanie pokarmu. Anna Kortas

Odciąganie i przechowywanie pokarmu. Anna Kortas Odciąganie i przechowywanie pokarmu Anna Kortas Prezentacja zaktualizowana w ramach Programu Zdrowotnego Macierzyństwo krok po kroku finansowanego ze środków Miasta Gdańsk.. Realizator: COPERNICUS PL Sp.

Bardziej szczegółowo

Pierwszy dzień. Narodziny dziecka to chwila bardzo szczególna, ale czasem również męcząca.

Pierwszy dzień. Narodziny dziecka to chwila bardzo szczególna, ale czasem również męcząca. Pierwszy dzień Narodziny dziecka to chwila bardzo szczególna, ale czasem również męcząca. Jeżeli wiesz już coś o karmieniu piersią, pierwszy dzień może być dzięki temu łatwiejszy. Po porodzie Najlepiej

Bardziej szczegółowo

Utrzymać formę w ciąży Skuteczna gimnastyka żył

Utrzymać formę w ciąży Skuteczna gimnastyka żył Utrzymać formę w ciąży Skuteczna gimnastyka żył 801 000 655 22 613 62 56 centrumflebologii.pl Program ćwiczeń dla zdrowia żył! Proponowany zestaw ćwiczeń przyczynia się do poprawy powrotu krwi żylnej z

Bardziej szczegółowo

NIEMOWLĘ- JAK OCENIĆ ŻYWIENIE?

NIEMOWLĘ- JAK OCENIĆ ŻYWIENIE? NIEMOWLĘ- JAK OCENIĆ ŻYWIENIE? Klinika Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawa MGR INŻ. MAŁGORZATA MATUSZCZYK ILE ML MLEKA POWINNO

Bardziej szczegółowo

Powody zaprzestania karmienia... 12

Powody zaprzestania karmienia... 12 RAPORT Z BADANIA Ocena wdrażania praktyk laktacyjnych w ramach obowiązującego standardu opieki okołoporodowej oraz sposobu żywienia dzieci od urodzenia do 12. miesiąca życia Spis treści Założenia ogólne...

Bardziej szczegółowo

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasada nr 1 Noś jasne, luźne, swobodne oraz bawełniane ubrania. Zakładaj tak mało ubrań jak to jest możliwe gdy jesteś w domu. Zasada nr 2 Pij dużo płynów W czasie

Bardziej szczegółowo

UNICEF UK BABY FRIENDLY INITIATIVE Przewodnik karmienia butelką

UNICEF UK BABY FRIENDLY INITIATIVE Przewodnik karmienia butelką UNICEF UK BABY FRIENDLY INITIATIVE Przewodnik karmienia butelką Jeśli zdecydujesz się butelką karmić dziecko, ta ulotka pomoże Ci to zrobić w jak najbezpieczniejszy sposób. Możesz karmić własnym wyciśniętym

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA MATEK KARMIĄCYCH PIERSIĄ

MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA MATEK KARMIĄCYCH PIERSIĄ MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA MATEK KARMIĄCYCH PIERSIĄ Jędrzejów 2009 r. KARMIENIE PIERSIĄ Karmienie piersią, jest jedynym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci zapewniającym im optymalny stan zdrowia

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA PO CESARSKIM CIĘCIU

ĆWICZENIA PO CESARSKIM CIĘCIU Każde ćwiczenie po cc musi być odpowiednio dobrane do kondycji jakiej dysponuje Twój organizm. Warto wspomnieć aby przez okres kilku pierwszych miesięcy nie wykonywać intensywnych ćwiczeń siłowych, nie

Bardziej szczegółowo

www.philips.com/welcome

www.philips.com/welcome Register your product and get support at www.philips.com/welcome SCF330 1 Polski 61 Wprowadzenie Gratulujemy zakupu i witamy wśród użytkowników produktów Philips AVENT! Aby w pełni skorzystać z oferowanej

Bardziej szczegółowo

PROTOKÓŁ OCENY UMIEJĘTNOŚCI SSANIA PIERSI

PROTOKÓŁ OCENY UMIEJĘTNOŚCI SSANIA PIERSI PROTOKÓŁ OCENY UMIEJĘTNOŚCI SSANIA PIERSI Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M, Stobnicka-Stolarska P (Centrum Nauki o Laktacji) Paradowska B (Stowarzyszenie Terapeutów Metody Castillo Moralesa) Artykuł

Bardziej szczegółowo

Informacje wstępne. Czego szukasz, czyli zmiany które możesz stwierdzić dzięki samodzielnemu badaniu :

Informacje wstępne. Czego szukasz, czyli zmiany które możesz stwierdzić dzięki samodzielnemu badaniu : Informacje wstępne Jeśli nie masz jeszcze 20 lat nie musisz badać swoich piersi. Możesz jednak poczytać o samobadaniu i oswoić się z myślą, że będzie to jedna z najregularniej wykonywanych czynności w

Bardziej szczegółowo

ZDROWO JEM. Mamo! Tato! - ZDROWO ROSNE!

ZDROWO JEM. Mamo! Tato! - ZDROWO ROSNE! Mamo! Tato! To od Was zależy, co znajdzie się na moim talerzu, a potem - w brzuszku. Wybierajcie mądrze i nauczcie mnie jeść zdrowe oraz smaczne produkty. Tę naukę musimy zacząć już teraz. Kolorowanka

Bardziej szczegółowo

Plan treningowy, Cel: MODELOWANIE

Plan treningowy, Cel: MODELOWANIE Plan treningowy, Cel: MODELOWANIE Na wykonanie ćwiczeń zaplanuj sobie 3 dni w ciągu tygodnia. Staraj się wykonywać ćwiczenia co drugi dzień. Pierwszy dzień treningowy: siła Drugi dzień treningowy: szybkość

Bardziej szczegółowo

ZASADY ŻYWIENIA NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI

ZASADY ŻYWIENIA NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI ZASADY ŻYWIENIA NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI Optymalnym i fizjologicznym sposobem żywienia niemowląt jest karmienie piersią. Pokarm kobiecy wytwarzany w wystarczających ilościach przez zdrową matkę w pełni

Bardziej szczegółowo

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Poradnie dla kobiet w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w Skåne DOKĄD MAM SIĘ UDAĆ? CZY BĘDĘ MIAŁA BLIŹNIAKI? CZY TO DLA MNIE DOBRE? CZY TO NORMALNE? CZY TO JEST PŁATNE?

Bardziej szczegółowo

Dziecko potrafi leżąc na brzuchu na płaskiej powierzchni oderwać nos od materaca, nisko unosi głowę.

Dziecko potrafi leżąc na brzuchu na płaskiej powierzchni oderwać nos od materaca, nisko unosi głowę. Pierwszą sprawnością jaką ćwiczy prawidłowo rozwijające się dziecko, to ruch głowy. RUCH GŁOWY (w poszczególnych miesiącach życia) 1 miesiąc Dziecko potrafi leżąc na brzuchu na płaskiej powierzchni oderwać

Bardziej szczegółowo

... Imię dziecka. ... Data urodzenia. ... Waga urodzeniowa. ... Miejsce urodzenia

... Imię dziecka. ... Data urodzenia. ... Waga urodzeniowa. ... Miejsce urodzenia ... Imię dziecka... Data urodzenia... Waga urodzeniowa... Miejsce urodzenia 2 Philips AVENT. Najlepszy start w życie. Philips AVENT pomaga mamom dłużej karmić piersią. Od ponad 25 lat współpracujemy z

Bardziej szczegółowo

PROTOKÓŁ OCENY UMIEJĘTNOŚCI SSANIA PIERSI.

PROTOKÓŁ OCENY UMIEJĘTNOŚCI SSANIA PIERSI. PROTOKÓŁ OCENY UMIEJĘTNOŚCI SSANIA PIERSI. Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M, Stobnicka-Stolarska P (Centrum Nauki o Laktacji) Paradowska B (Stowarzyszenie Terapeutów Metody Castillo Moralesa) Postępy

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA MATEK KARMIĄCYCH PIERSIĄ

MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA MATEK KARMIĄCYCH PIERSIĄ MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA MATEK KARMIĄCYCH PIERSIĄ Oddział Położniczo Ginekologiczny Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem Karmienie piersią, jest jedynym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci

Bardziej szczegółowo

Szkoła karmienia piersią Poradnik o karmieniu naturalnym przygotowany we współpracy ze specjalistami w dziedzinie laktacji, pediatrii i neurologopedii

Szkoła karmienia piersią Poradnik o karmieniu naturalnym przygotowany we współpracy ze specjalistami w dziedzinie laktacji, pediatrii i neurologopedii Szkoła karmienia piersią Poradnik o karmieniu naturalnym przygotowany we współpracy ze specjalistami w dziedzinie laktacji, pediatrii i neurologopedii Konsultacja merytoryczna: Dr Agata Serwatowska-Bargieł

Bardziej szczegółowo

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych 1 Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych Algorytm BLS zaleca: 1. Upewnij się czy poszkodowany i wszyscy świadkowie zdarzenia są bezpieczni. 2. Sprawdź reakcję poszkodowanego (rys. 1): delikatnie

Bardziej szczegółowo

WZDĘCIA. Czy Twojemu dziecku dokuczają wzdęcia?

WZDĘCIA. Czy Twojemu dziecku dokuczają wzdęcia? WZDĘCIA Czy Twojemu dziecku dokuczają wzdęcia? Okiem mamy: Wzdęcia Niemowlę przychodzi na świat z niedojrzałym układem pokarmowym. To dlatego działanie przewodu pokarmowego jest jeszcze niedoskonałe w

Bardziej szczegółowo

Chroń naturalny kształt główki dziecka: do zabawy na brzuch, do snu na wznak

Chroń naturalny kształt główki dziecka: do zabawy na brzuch, do snu na wznak B48961 Plagioceph-LFLT fin_po:layout 1 8/7/09 11:33 PM Page 2 Chroń naturalny kształt główki dziecka: do zabawy na brzuch, do snu na wznak Niemowlę powinno zawsze spać na plecach. Na brzuchu należy je

Bardziej szczegółowo

Aktywność fizyczna. Schemat postępowania w cukrzycy

Aktywność fizyczna. Schemat postępowania w cukrzycy Aktywność fizyczna Schemat postępowania w cukrzycy Aktywność fizyczna Ćwiczenia i gimnastyka są korzystne dla każdego, a w szczególności dla chorych na cukrzycę. W przypadku tej choroby wysiłek fizyczny

Bardziej szczegółowo

Badanie opinii na temat karmienia piersią wśród mam i kobiet w ciąży

Badanie opinii na temat karmienia piersią wśród mam i kobiet w ciąży Badanie opinii na temat karmienia piersią wśród mam i kobiet w ciąży Raport z wynikami badania ilościowego realizowanego dla: 22.05.2014, Warszawa Spis treści 2 Metoda badania 3 Podsumowanie i główne wyniki

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA PIŁKARSKA WISŁA KRAKÓW ROCZNIK 2002

AKADEMIA PIŁKARSKA WISŁA KRAKÓW ROCZNIK 2002 AKADEMIA PIŁKARSKA WISŁA KRAKÓW ROCZNIK 2002 Okres przejściowy podzielony na 2 fazy: 18.12-28.12 Odpoczynek 29.12.14-6.01.15 Trening do indywidualnego wykonania zgodny z planem podanym poniżej (możliwe

Bardziej szczegółowo

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka

ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO. Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka ZBILANSOWANA DIETA TALERZ ZDROWIA SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO Anna Oblacińska Instytut Matki i Dziecka TALERZ CZY PIRAMIDA? Przedstawione w modelach zdrowego żywienia zalecenia żywieniowe to sugestie ogólne,

Bardziej szczegółowo

Karmienie piersią. Ważne informacje dla matek. UNICEF UK Baby Friendly Initiative Breastfeeding Your Baby, page 1

Karmienie piersią. Ważne informacje dla matek. UNICEF UK Baby Friendly Initiative Breastfeeding Your Baby, page 1 Karmienie piersią Ważne informacje dla matek UNICEF UK Baby Friendly Initiative Breastfeeding Your Baby, page 1 Wstęp Niniejsza broszura przeznaczona jest dla matek, które rozpoczynają karmienie piersią.

Bardziej szczegółowo

CHOSEN BY MOMS CHOSEN BY MOMS CHOSEN BY MOMS. o d c z as

CHOSEN BY MOMS CHOSEN BY MOMS CHOSEN BY MOMS. o d c z as 20 I 14 I 14 CH BY MM I 14 20 CH BY MM 20 CH BY MM 2006 2005 n a dobry pocza,tek za ap o d c z as ką el pi e a do ut ba dn wy rs ią go ia ln n k a r mie n wy al do id e a ide a k a r m i e ni a Boppy to

Bardziej szczegółowo

Czy mam za mało pokarmu?

Czy mam za mało pokarmu? Czy mam za mało pokarmu? Pierś jest pełnym mleka naczyniem, które nigdy nie jest zupełnie puste, choć nie możemy zmierzyć jego zawartości. Dlatego często powstaje poważna wątpliwość: czy dziecko się najada?

Bardziej szczegółowo

WITAMY PRZY STOLE! Schemat żywienia niemowląt w pierwszym roku życia. Opracowanie: dietetyk Marta Prośniak

WITAMY PRZY STOLE! Schemat żywienia niemowląt w pierwszym roku życia. Opracowanie: dietetyk Marta Prośniak WITAMY PRZY STOLE! Schemat żywienia niemowląt w pierwszym roku życia Pamiętaj: o Nowe produkty wprowadzaj do diety dziecka pojedynczo, obserwując, czy nie wywołują u malucha niepożądanych reakcji o Zachowaj

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY Ćwiczenie 1. - Stajemy w rozkroku na szerokości bioder. Stopy skierowane lekko na zewnątrz, mocno przywierają do podłoża. - Unosimy prawą rękę ciągnąc ją jak najdalej

Bardziej szczegółowo

Kluczem do doskonale dopasowanego garnituru jest dokładność na tym etapie. Zdejmowanie pomiaru jest proste, ale wymaga następujących rzeczy:

Kluczem do doskonale dopasowanego garnituru jest dokładność na tym etapie. Zdejmowanie pomiaru jest proste, ale wymaga następujących rzeczy: Kluczem do doskonale dopasowanego garnituru jest dokładność na tym etapie. Zdejmowanie pomiaru jest proste, ale wymaga następujących rzeczy: Miara. Nie masz? Wydrukuj miarę na www.tailoret.pl. Pomocy innej

Bardziej szczegółowo

Droga Mamo! przy. schematu żywienia. O czym przeczytasz w poradniku?

Droga Mamo! przy. schematu żywienia. O czym przeczytasz w poradniku? w miesiącach (n w (1 Droga Mamo! O czym przeczytasz w poradniku? Ciąża i macierzyństwo to początek nowego, wspaniałego rozdziału w Twoim życiu. To czas wypełniony miłością, bliskością... i mnóstwem pytań,

Bardziej szczegółowo

Materiały informacyjne dla pacjentów

Materiały informacyjne dla pacjentów Materiały informacyjne dla pacjentów Karmienie piersią Rozdziały tego tematu: Wprowadzenie Korzyści Jak to działa Co należy robić Zalecenia Uzyskiwanie pomocy Problemy Piśmiennictwo Wybrane linki Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Dzień zabiegu. Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia.

Dzień zabiegu. Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia. Dzień zabiegu Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia. Pamiętaj aby nic nie jeść ani nie pić na 12 godzin przed zabiegiem. Załóż wygodne

Bardziej szczegółowo

Grupa SuperTaniaApteka.pl Utworzono : 25 czerwiec 2016

Grupa SuperTaniaApteka.pl Utworzono : 25 czerwiec 2016 CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ > Model : 4075211 Producent : MERCK KGAA FEMINATAL N - Podwójne zdrowie dziecka i mamy Zestaw witamin i minerałów dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - najczęściej stosowany

Bardziej szczegółowo

Aktywność fizyczna. Jak postępować w cukrzycy?

Aktywność fizyczna. Jak postępować w cukrzycy? Aktywność fizyczna Jak postępować w cukrzycy? AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA Ćwiczenia i gimnastyka są korzystne dla każdego, a w szczególności dla chorych na cukrzycę. W przypadku tej choroby wysiłek fizyczny jest

Bardziej szczegółowo

KIEDY DZIECKO NIE CHCE SSAĆ PIERSI

KIEDY DZIECKO NIE CHCE SSAĆ PIERSI KIEDY DZIECKO NIE CHCE SSAĆ PIERSI MGR. POŁ. AG NES Z K A MUSZYŃSKA, CDL S zpital K l i niczny i m. ks. Anny Mazowieckiej, W a r s z a w a, u l. K a r o w a 2, Po l skie To w arzystwo Ko nsultantów I Doradcó

Bardziej szczegółowo

POŚLADKI NA PIĄTKĘ ZESTAW 5 ĆWICZEŃ, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE TWOJE POŚLADKI STANĄ SIĘ SILNE, SPRĘŻYSTE I BĘDĄ WYGLĄDAŁY PIĘKNIE

POŚLADKI NA PIĄTKĘ ZESTAW 5 ĆWICZEŃ, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE TWOJE POŚLADKI STANĄ SIĘ SILNE, SPRĘŻYSTE I BĘDĄ WYGLĄDAŁY PIĘKNIE POŚLADKI NA PIĄTKĘ ZESTAW 5 ĆWICZEŃ, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE TWOJE POŚLADKI STANĄ SIĘ SILNE, SPRĘŻYSTE I BĘDĄ WYGLĄDAŁY PIĘKNIE Ćwicz 3 razy w tygodniu, zawsze z jednodniową przerwą. Rob przerwy około 1 min

Bardziej szczegółowo

WAŻNE! ZACHOWAJ NA PRZYSZŁOŚĆ

WAŻNE! ZACHOWAJ NA PRZYSZŁOŚĆ PL WAŻNE! ZACHOWAJ NA PRZYSZŁOŚĆ Zawsze noś bezpiecznie Poświęć proszę czas na przeczytanie wszystkich instrukcji przed użyciem Caboo. Zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące bezpieczeństwa i ostrzeżenia

Bardziej szczegółowo

Interwencje żywieniowe u dzieci otyłych aktualne spojrzenie

Interwencje żywieniowe u dzieci otyłych aktualne spojrzenie Interwencje żywieniowe u dzieci otyłych aktualne spojrzenie H. Dyląg, 1 H. Weker 1, M. Barańska 2 1 Zakład Żywienia 2 Zakład Wczesnej Interwencji Psychologicznej karmienie na żądanie 7-5 posiłków 3 posiłki

Bardziej szczegółowo

1. Dlaczego powinnam karmić piersią?

1. Dlaczego powinnam karmić piersią? 1. Dlaczego powinnam karmić piersią? Karmiąc piersią podajesz noworodkowi i niemowlęciu pokarm, jaki przygotowała sama natura. Idealny skład pokarmu matki zapewnia dziecku nie tylko prawidłowe wzrastanie

Bardziej szczegółowo

Znamy się na dzieciach. i rozumiemy rodziców

Znamy się na dzieciach. i rozumiemy rodziców Znamy się na dzieciach i rozumiemy rodziców Jesteś ekspertem w sprawach dotyczących Twojego dziecka Jesteśmy specjalistami w dziedzinie zdrowia dziecka Zostać rodzicem to ogromne i niesamowite przeżycie.

Bardziej szczegółowo

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY Rzucanie palenia w czasie ciąży PRZEWODNIK DLA KOBIET W CIĄŻY PRAGNĄCYC H RZUCIĆ PALENIE Ciąża i palenie Większość kobiet palących w czasie ciąży wie, że może być to

Bardziej szczegółowo

Karmienie naturalne dobre dla dziecka zdrowe dla matki. Katarzyna Dobosz, Latem.

Karmienie naturalne dobre dla dziecka zdrowe dla matki. Katarzyna Dobosz, Latem. Karmienie naturalne dobre dla dziecka zdrowe dla matki Katarzyna Dobosz, Latem. PROGRAM ZDROWOTNY KARMIENIE NATURALNE DZIECKA JAKO PROFILAKTYKA NIEKORZYSTNYCH WPŁYWÓW ŚRODOWISKA aktualizacja: Gdańsk, październik

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia ogólnorozwojowe- parszywa trzynastka!

Ćwiczenia ogólnorozwojowe- parszywa trzynastka! Ćwiczenia ogólnorozwojowe- parszywa trzynastka! Data publikacji: 12/08/2014 Wiadome jest, że aby przygotować się do pokonywania długich dystansów, trzeba ćwiczyć nie tylko stosując trening stricte biegowy.

Bardziej szczegółowo

WAŻNE! ZACHOWAJ NA PRZYSZŁOŚĆ

WAŻNE! ZACHOWAJ NA PRZYSZŁOŚĆ WAŻNE! ZACHOWAJ NA PRZYSZŁOŚĆ Zawsze noś bezpiecznie Poświęć proszę czas na przeczytanie wszystkich instrukcji przed użyciem Caboo. Zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące bezpieczeństwa i ostrzeżenia

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁY EDUKACYJNE

MATERIAŁY EDUKACYJNE WARTOŚĆ POKARMU KOBIECEGO Rozdział I Strona 1 z 5 1. WARTOŚĆ POKARMU KOBIECEGO Mleko matki jest pokarmem wysoce swoistym i unikalnym. Dotychczas poznano ponad 200 jego części składowych. Wiele składników

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia w chorobie. zwyrodnieniowej. stawów. Rekomendowane przez prof. dr. hab. n. med. Janusza Płomińskiego

Ćwiczenia w chorobie. zwyrodnieniowej. stawów. Rekomendowane przez prof. dr. hab. n. med. Janusza Płomińskiego Ćwiczenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów Rekomendowane przez prof. dr. hab. n. med. Janusza Płomińskiego choroby zwyrodnieniowej kolana Ćwiczenia wspomagają utrzymanie w dobrym stanie stawów i mięśni.

Bardziej szczegółowo

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE SZKOLNYM Opracowała: Iwona Konowalska Prawidłowe żywienie powinno stanowić bardzo istotny element promocji zdrowia. Tworząc szkolne programy prozdrowotne należy koncentrować

Bardziej szczegółowo

Sposób na produkty mleczne dla najmłodszych

Sposób na produkty mleczne dla najmłodszych Warszawa, 21.02.2017 Informacja prasowa Sposób na produkty mleczne dla najmłodszych Produkty mleczne to niezwykle ważna pozycja w diecie niemowląt i małych dzieci. Trzeba jednak dobrze rozważyć ich wybór

Bardziej szczegółowo

Z A D Ł A W I E N I E

Z A D Ł A W I E N I E www.scanwork.glt.pl Z A D Ł A W I E N I E CIAŁO OBCE W DROGACH ODDECHOWYCH Szkolenia z pierwszej pomocy WYTYCZNE RESUSCYTACJI 2010 POSTĘPOWANIE U OSÓB DOROSŁYCH I DZIECI POWYŻEJ 1 ROKU ŻYCIA I. ŁAGODNA

Bardziej szczegółowo

2013-07-03. Co nam daje bank mleka ludzkiego? Historia. Banki mleka na świecie. Maria Wilińska

2013-07-03. Co nam daje bank mleka ludzkiego? Historia. Banki mleka na świecie. Maria Wilińska Co nam daje bank mleka ludzkiego? MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA "NEONATUS 2013" 24-25 maja 2013 r. Maria Wilińska Historia 2013-05-24 2 Banki mleka na świecie 2013-05-24 3 1 Banki mleka

Bardziej szczegółowo

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW Młody organizm, aby mógł prawidłowo się rozwijać potrzebuje wielu różnorodnych składników odżywczych, które powinny być nieodłączną częścią diety każdego dojrzewającego

Bardziej szczegółowo

D Z I E C K O. badania w szpitalu opieka w domu

D Z I E C K O. badania w szpitalu opieka w domu PORADY LEKARZA RODZINNEGO D Z I E C K O badania w szpitalu opieka w domu karmienie przewijanie kąpiel spacery schematy żywieniowe rozwój dziecka kalendarz szczepień dolegliwości choroby SPIS TREŚCI WSTĘP

Bardziej szczegółowo

Tytuł: Początki karmienia piersią. Jak dobrze zacząć?

Tytuł: Początki karmienia piersią. Jak dobrze zacząć? Tytuł: Początki karmienia piersią. Jak dobrze zacząć? Autorka: Zuzanna Kołacz-Kordzińska, Ośrodek Wspierania Rozwoju Bliżej www.osrodek-blizej.pl Projekt okładki, ilustracje i skład: Zuzanna Nowak Donator:

Bardziej szczegółowo

Plan treningowy Zmiana tłuszczu w mięśnie

Plan treningowy Zmiana tłuszczu w mięśnie Plan treningowy Zmiana tłuszczu w mięśnie Dla średnio zaawansowanych PRZYKŁADOWY FRAGMENT SuperTrening.net Spis treści Wstęp...3 Spalanie tkanki tłuszczowej poprzez trening siłowy...4 Co sprawia, że chudniemy?...4

Bardziej szczegółowo

Intensywne spalanie tkanki tłuszczowej w treningu biegowym

Intensywne spalanie tkanki tłuszczowej w treningu biegowym Intensywne spalanie tkanki tłuszczowej w treningu biegowym Plan Treningowy PRZYKŁADOWY FRAGMENT SuperTrening.net Spis treści Wstęp...3 Co sprawia, że chudniemy?...4 Rola diety...4 Plan Treningowy...7 DZIEŃ

Bardziej szczegółowo

Szkoła karmienia piersią. Karmienia miłością

Szkoła karmienia piersią. Karmienia miłością Karmienia miłością Szkoła karmienia piersią Poradnik o karmieniu naturalnym, przygotowany we współpracy ze specjalistami w dziedzinie laktacji, pediatrii i neurologopedii. LOVI chroni to, co najcenniejsze

Bardziej szczegółowo

2011-03-17. Woda. Rola wody. Jestem tym co piję-dlaczego woda jest niezbędna dla zdrowia?

2011-03-17. Woda. Rola wody. Jestem tym co piję-dlaczego woda jest niezbędna dla zdrowia? Jestem tym co piję-dlaczego woda jest niezbędna dla zdrowia? A. Jarosz Woda głównym składnikiem ciała i podstawowym składnikiem pożywienia stanowi 50 80 %masy ciała zasoby wodne organizmu muszą być stale

Bardziej szczegółowo

Karmienie naturalne dobre dla dziecka zdrowe dla matki. Katarzyna Dobosz, Latem.

Karmienie naturalne dobre dla dziecka zdrowe dla matki. Katarzyna Dobosz, Latem. Karmienie naturalne dobre dla dziecka zdrowe dla matki Katarzyna Dobosz, Latem. Prezentacja zaktualizowana w ramach Programu Zdrowotnego Macierzyństwo krok po kroku finansowanego ze środków Miasta Gdańsk..

Bardziej szczegółowo

WYWIAD ŻYWIENIOWY. Poradnia Dietetyczna Mission Nutrition Ewa Janowicz, tel , Imię i nazwisko.

WYWIAD ŻYWIENIOWY. Poradnia Dietetyczna Mission Nutrition Ewa Janowicz, tel , Imię i nazwisko. Imię i nazwisko Telefon i adres email Adres zamieszkania (dane do faktury) Data urodzenia Skąd dowiedziałeś się o Mission Nutrition? WYWIAD ŻYWIENIOWY Godziny wygodne do kontaktu telefonicznego: Czy byłaś/łeś

Bardziej szczegółowo

Do czego służy specjalna zewnętrzna obręcz na poduszeczce ComfortFit?

Do czego służy specjalna zewnętrzna obręcz na poduszeczce ComfortFit? FAQ - Affinity Do czego służy specjalna zewnętrzna obręcz na poduszeczce ComfortFit? W celu maksymalnego zwiększenia komfortu, dodaliśmy specjalne gumowe zewnętrzne obręcze do poduszeczki laktatora, zwanej

Bardziej szczegółowo

Najlepsza Pozycja Seksualna. oswieconykochanek.pl pozycjeseksualne.pl autor: Brunet

Najlepsza Pozycja Seksualna. oswieconykochanek.pl pozycjeseksualne.pl autor: Brunet Najlepsza Pozycja Seksualna oswieconykochanek.pl pozycjeseksualne.pl autor: Brunet Najlepsza pozycja seksualna. Daje zarówno tobie jak i partnerce maksymalne przeżycia. - do stosowania jeśli chcesz mieć

Bardziej szczegółowo

Przygotuj się do użytkowania protezy zębowej

Przygotuj się do użytkowania protezy zębowej Przygotuj się do użytkowania Jak rozpocząć życie z protezą zębową? Rozpoczynam życie z protezą zębową Czy zdecydować się na protezę zębową? Dla wielu osób proteza zębowa to integralna część ich funkcjonowania

Bardziej szczegółowo

Karmienie naturalne techniki karmienia piersią

Karmienie naturalne techniki karmienia piersią Karmienie naturalne techniki karmienia piersią Jak powstaje pokarm? Gruczołpiersiowy jest symetrycznym gruczołem skórnym. Ilośćwytwarzanego przezeńmleka nie zależy od jego wielkości. Gruczołskłada sięze

Bardziej szczegółowo

Młoda Mama: 9 miesięcy. Ciąża i Ty

Młoda Mama: 9 miesięcy. Ciąża i Ty Młoda Mama: 9 miesięcy. Ciąża i Ty 1 Młoda Mama: 9 miesięcy. Ciąża i Ty 2 Młoda Mama 9 MIESIĘCY Ciąża i ty Copyright by e bookowo 2008 ISBN 978 83 61184 02 7 www.e bookowo.pl Kontakt: wydawnictwo@e bookowo.pl

Bardziej szczegółowo

Hipoglikemia Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o.

Hipoglikemia Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. Hipoglikemia Hipoglikemia Hipoglikemia, zwana inaczej niedocukrzeniem, oznacza obniżanie stężenia glukozy we krwi do wartości poniżej 55 mg/dl (3,1 mmol/l) Niekiedy objawy hipoglikemii mogą wystąpić przy

Bardziej szczegółowo

KOLKI. Czy Twojemu dziecku dokuczają kolki?

KOLKI. Czy Twojemu dziecku dokuczają kolki? KOLKI Czy Twojemu dziecku dokuczają kolki? Okiem mamy Kolki Po urodzeniu dziecka doświadczasz zarówno wielu cudownych, jak i tych trudniejszych chwil. Pierwsze kolki zdecydowanie zaliczają się do tych

Bardziej szczegółowo

1a. Osobą sprawującą opiekę był/była:?

1a. Osobą sprawującą opiekę był/była:? 1. Czy miała Pani wyznaczoną osobę sprawującą opiekę? osoba sprawująca opiekę lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie położnictwa i ginekologii,

Bardziej szczegółowo

Ręczny odciągacz pokarmu NUK Soft & Easy Instrukcja uŝytkowania. Rys. a: Części składowe: Silikonowa wkładka Tłok Silikonowa uszczelka Cylinder

Ręczny odciągacz pokarmu NUK Soft & Easy Instrukcja uŝytkowania. Rys. a: Części składowe: Silikonowa wkładka Tłok Silikonowa uszczelka Cylinder 1 Ręczny odciągacz pokarmu NUK Soft & Easy Instrukcja uŝytkowania Rys. a: Części składowe: Silikonowa wkładka Tłok Silikonowa uszczelka Cylinder 2 Droga Mamo, Dla niemowląt mleko matki jest najwaŝniejszym

Bardziej szczegółowo

FRESUBIN ENERGY DRINK Dieta standardowa, hiperkaloryczna, bezresztkowa (opakowania 200 ml)

FRESUBIN ENERGY DRINK Dieta standardowa, hiperkaloryczna, bezresztkowa (opakowania 200 ml) CO TO JEST ŻYWIENIE DOUSTNE? Żywienie doustne dietą przemysłową (doustna suplementacja pokarmowa) jest najprostszym i najmniej inwazyjnym sposobem dostarczenia choremu właściwej ilości pożywienia. Odżywki

Bardziej szczegółowo

ALGORYTM P-BLS. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY. P-BLS Paediatric Basic Life Support

ALGORYTM P-BLS. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY. P-BLS Paediatric Basic Life Support KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY Wytyczne 2005 wg Europejskiej Rady ds. Resuscytacji Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dzieci OPRACOWANIE: mgr Dorota Ladowska mgr Sławomir Nawrot Gorzów Wlkp. 2010r.

Bardziej szczegółowo

Wodoodporna poduszka masująca

Wodoodporna poduszka masująca Wodoodporna poduszka masująca Szanowny Kliencie, dziękujemy za zakup wodoodpornej poduszki masującej. Prosimy o przeczytanie instrukcji i przestrzeganie podanych wskazówek i porad, aby mogli Państwo optymalnie

Bardziej szczegółowo

NASZE SPOSOBY NA ZDROWIE Aby zachować zdrowie i dobrą formę, wystarczy postępować zgodnie z następującymi zasadami:

NASZE SPOSOBY NA ZDROWIE Aby zachować zdrowie i dobrą formę, wystarczy postępować zgodnie z następującymi zasadami: NASZE SPOSOBY NA ZDROWIE Aby zachować zdrowie i dobrą formę, wystarczy postępować zgodnie z następującymi zasadami: 1. ZBILANSOWANA DIETA ŁATWIEJSZE NIŻ MYŚLISZ! 1.Zbilansowana dieta, to taka, która dostarcza

Bardziej szczegółowo

Porozumiewanie się z użytkownikami aparatów słuchowych. Rady dotyczące udanego porozumiewania się

Porozumiewanie się z użytkownikami aparatów słuchowych. Rady dotyczące udanego porozumiewania się Porozumiewanie się z użytkownikami aparatów słuchowych 5 Rady dotyczące udanego porozumiewania się Jest to piąta w serii broszur firmy Widex dotyczących słuchu i problemów z nim związanych. Porozumiewanie

Bardziej szczegółowo

Trening siłowy dla pływaka

Trening siłowy dla pływaka Trening siłowy dla pływaka [Piątek, 24.08.12] Trening specyficzny jest najlepszym sposobem by stać się lepszy w swojej dyscyplinie; jeśli chcesz być lepszym pływakiem, pływaj! Ale jak przejść na wyższy

Bardziej szczegółowo

Thera Band ćwiczenie podstawowe 1.

Thera Band ćwiczenie podstawowe 1. Thera Band ćwiczenie podstawowe 1. Zakładanie taśmy thera band Załóż thera-band na prawą rękę w taki sposób, aby czubki palców i okolice stawów śródręczno paliczkowych zostały zakryte. Wokół grzbietu lewej

Bardziej szczegółowo

Karmienie piersią dzieci. szczególnej troski. Konkretne korzyści dla dzieci szczególnej troski

Karmienie piersią dzieci. szczególnej troski. Konkretne korzyści dla dzieci szczególnej troski Karmienie piersią dzieci szczególnej troski Narodziny dziecka szczególnej troski budzą wiele różnych emocji radość i podniecenie, ale też obawę przed nieznanym. Wiadomo jednak, że karmienie mlekiem z piersi

Bardziej szczegółowo

Domowy ser podpuszczkowy dojrzewający z dodatkami

Domowy ser podpuszczkowy dojrzewający z dodatkami Domowy ser podpuszczkowy dojrzewający z dodatkami Autor: KreatywnaKasia Przepisów: 124 Ocena: 1640 3-4 os. > 60 min średnie tanie Składniki: 10 litrów niepasteryzowanego mleka 200 ml kefiru z żywymi kulturami

Bardziej szczegółowo

Algorytm BLS sekwencja postępowania

Algorytm BLS sekwencja postępowania Algorytm BLS (basic live support) zaleca : 1. Upewnij się, czy poszkodowany i wszyscy świadkowie zdarzenia są bezpieczni. 2. Sprawdź reakcję poszkodowanego, delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj:

Bardziej szczegółowo

MOJE SZCZENIĘ MA BIEGUNKĘ! CO ROBIĆ?

MOJE SZCZENIĘ MA BIEGUNKĘ! CO ROBIĆ? MOJE SZCZENIĘ MA BIEGUNKĘ! CO ROBIĆ? Biegunka to nic innego jak oddawanie przez szczenię, z większą niż zazwyczaj częstotliwością, rzadkiego, nieuformowanego kału. Jeżeli dodatkowo podczas biegunki występują

Bardziej szczegółowo

WAŻNE INFORMACJE RODZINKA... BOBASEK. Mama... Pesel... Grupa krwi... Inne... Tata... Pesel... Grupa krwi... Inne... Ważne telefony : ...

WAŻNE INFORMACJE RODZINKA... BOBASEK. Mama... Pesel... Grupa krwi... Inne... Tata... Pesel... Grupa krwi... Inne... Ważne telefony : ... OKŁADKA RODZINKA... WAŻNE INFORMACJE Mama...... Pesel... Grupa krwi... Inne... MAMA TATA Tata...... Pesel... Grupa krwi... Inne... Ważne telefony : BOBASEK Pozostali członkowie rodzinki:..............................

Bardziej szczegółowo

PODSTAWOWE ZABIEGI RESUSCYTACYJNE U OSÓB DOROSŁYCH ZAWSZE PAMIĘTAJ O SWOIM BEZPIECZEŃSTWIE KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY. Basic Life Support

PODSTAWOWE ZABIEGI RESUSCYTACYJNE U OSÓB DOROSŁYCH ZAWSZE PAMIĘTAJ O SWOIM BEZPIECZEŃSTWIE KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY. Basic Life Support KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY Wytyczne 2005 wg Europejskiej Rady ds. Resuscytacji OPRACOWANIE: mgr Dorota Ladowska mgr Sławomir Nawrot Gorzów Wlkp. 2010r. PODSTAWOWE ZABIEGI RESUSCYTACYJNE U OSÓB

Bardziej szczegółowo

Zdecydowałeś się. Chcesz to zrobić. Twój #pierwszyraz. Tutaj możesz dowiedzieć się jak

Zdecydowałeś się. Chcesz to zrobić. Twój #pierwszyraz. Tutaj możesz dowiedzieć się jak PROCEDURA ODDAWANIA KRWI Zdecydowałeś się. Chcesz to zrobić. Twój #pierwszyraz. Tutaj możesz dowiedzieć się jak wygląda procedura oddawania krwi. WAŻNE: Zanim zdecydujesz się oddać krew upewnij się, że

Bardziej szczegółowo