Małymi krokami wiele osiągnąć. Fundusze inwestycyjne - inwestowanie i oszczędzanie

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Małymi krokami wiele osiągnąć. Fundusze inwestycyjne - inwestowanie i oszczędzanie"

Transkrypt

1 Małymi krokami wiele osiągnąć. Fundusze inwestycyjne - inwestowanie i oszczędzanie

2 E&S Investments Poland sp. z o.o. Państwa specjalista ds. inwestycji w trwałe wartości. Każdy z nas ma marzenia i cele wiele z nich można zrealizować jedynie przy pomocy pieniędzy: Jedni marzą o własnym domu lub o mieszkaniu własnościowym, dalekich podróżach bądź basenie, inni o możliwie beztroskiej emeryturze, a jeszcze inni nie pragną z całej duszy nic innego, niż ułatwić swoim dzieciom lub wnukom start w przyszłość zawodową. I wreszcie są tacy, dla których ważne jest spełnienie większości z tych życzeń. Z reguły każdy może spełnić te marzenia. Aby nie była to tylko sucha teoria, rozsądnie jest po pierwsze możliwie wcześnie rozpocząć oszczędzanie, po drugie zasięgnąć obiektywnej porady celem orientacji i oceny możliwości na rynku. W celu zapewnienia Państwu kompetentnego doradztwa założono firmę E&S dysponującą wieloletnim doświadczeniem na rynku. Wiemy, dzięki jakim produktom można osiągnąć zyski. Wiemy także, jak uwzględnić potrzebę bezpieczeństwa każdego klienta. Kolejnym etapem jest stworzenie indywidualnego planu, w którym nasi doradcy dążą do urzeczywistnienia Państwa marzeń, łącząc zysk i bezpieczeństwo w jedno.

3 Biografia człowieka Wiek: 0 20 lat Wiek: lat Wiek: lat Wiek: od 60 lat Każda faza Państwa życia jest jedyna w swoim rodzaju. Tak też każda inwestycja winna być elastycznie dopasowana do Państwa celów. Oszczędzać w młodym wieku, aby móc czerpać korzyści w wieku starszym. Wyjaśnienia dotyczące poniższych tekstów odnoszą się do wartości przeciętnej. Poniższe wyliczenia opierają się na wynikach MSCI World Index począwszy od 1970 roku. Indeks ten wykorzystywany jest jedynie do celów porównawczych i ma za zadanie przedstawienie środowiska inwestycyjnego światowego rynku funduszy inwestycyjnych w okresie objętym obserwacją. Indeks nie jest aktywnie zarządzany. Nie jest także możliwe inwestowanie bezpośrednio w indeks. Wynik finansowy indeksu nie zawiera wartości nakładów, nie reprezentuje też wyników finansowych jakiegokolwiek funduszu inwestycyjnego. Poniższe wyliczenia opierają się na hipotetycznej inwestycji w MSCI World Index. Podane wyniki finansowe nie dopuszczają wysnuwania wniosków dotyczących jego przyszłego rozwoju.

4 Faza: od narodzin do okresu studiów W dniu narodzin Pawła dziadkowie chłopca otworzyli plan oszczędnościowy: 400 złotych miesięcznie na studia. W wieku 20 lat Paweł chciałby rozpocząć studia i potrzebne mu są pieniądze z planu oszczędnościowego. Wartość inwestycji w 20. urodziny Pawła: W najlepszym razie Średnio W najgorszym razie zł zł zł Paweł potrzebuje na swoje studia około zł (4.000 zł miesięcznie, 5 lat). Reszta zł pozostaje nadal zainwestowana. Miesięczny plan oszczędnościowy (400 zł) dziadków Pawła trwa nadal. Zmieniający się w ciągu 20-letniego okresu czasu MSCI World Index od Pozycja obliczeniowa: miesięcznie. Wynik finansowy wg metody BVI w Euro. Pozycja obliczeniowa: wartość inwentarza netto, z pominięciem opłaty emisyjnej lub innych związanych z kupnem/sprzedażą kosztów transakcyjnych względnie podatków, które miałyby mieć negatywny wpływ na wynik finansowy. Ponowna lokata dywidendy. Indeks jest wykorzystywany wyłącznie do celów porównawczych i ma za zadanie przedstawienie środowiska inwestycyjnego w okresie objętym obserwacją. Indeks nie jest aktywnie zarządzany. Nie można też bezpośrednio inwestować w indeks. Wynik finansowy indeksu nie zawiera wartości nakładów. Wynik finansowy osiągnięty w przeszłości stanowi pewien wskaźnik dla aktualnego i przyszłego wyniku finansowego. Nie jest on jednak gwarantem na przyszłość.

5 Faza: okres studiów do chwili nabyciawłasności nieruchomości Paweł ukończył studia i w wieku 35 lat chciałby mieć ładny dom. Wartość inwestycji w 35. urodziny: W najlepszym razie Średnio W najgorszym razie zł zł zł Paweł potrzebuje zł na dom swoich marzeń: zł finansuje dzięki E&S zł wypłaca ze swpjego depozytu inwestycyjnego. Reszta w wysokości zł pozostaje nadal zainwestowana. Zmieniający się w ciągu 15-letniego okresu czasu MSCI World Index od Pozycja obliczeniowa: miesięcznie. Wynik finansowy wg metody BVI w Euro. Pozycja obliczeniowa: wartość inwentarza netto, z pominięciem opłaty emisyjnej lub innych związanych z kupnem/sprzedażą kosztów transakcyjnych względnie podatków, które miałyby mieć negatywny wpływ na wynik finansowy. Ponowna lokata dywidendy. Indeks jest wykorzystywany wyłącznie do celów porównawczych i ma za zadanie przedstawienie środowiska inwestycyjnego w okresie objętym obserwacją. Indeks nie jest aktywnie zarządzany. Nie można też bezpośrednio inwestować w indeks. Wynik finansowy indeksu nie zawiera wartości nakładów. Wynik finansowy osiągnięty w przeszłości stanowi pewny wskaźnik dla aktualnego i przyszłego wyniku finansowego. Nie jest on jednak jeszcze gwarantem na przyszłość.

6 Faza: od nabycia własności nieruchomości do okresu karencji Paweł spełnił marzenie swoje i swojej rodziny o własnym domu. Żona Pawła rodzi dziecko i idzie na urlop macierzyński i wychowawczy. Paweł planuje otworzyć plan oszczędnościowy z regularnymi wypłatami w wysokości zł miesięcznie, gdyż przez 2 lata jego żona nie będzie otrzymywała pensji. Tymczasowo zostaje także wstrzymany jego plan oszczędnościowy. Wartość inwestycji po 2 latach: W najlepszym razie Średnio W najgorszym razie (01/ /1975) zł zł 0 zł Paweł wie, że musi teraz oszczędzać na emeryturę i za 23 lata chciałby spłacić kredyt. Przejmuje miesięczny plan oszczędnościowy swoich dziadków i podwyższa go o 800 zł. Zmieniający się w ciągu 2-letniego okresu czasu MSCI World Index od Pozycja obliczeniowa: miesięcznie. Wynik finansowy wg metody BVI w Euro. Pozycja obliczeniowa: wartość inwentarza netto, z pominięciem opłaty emisyjnej lub innych związanych z kupnem/sprzedażą kosztów transakcyjnych względnie podatków, które miałyby mieć negatywny wpływ na wynik finansowy. Ponowna lokata dywidendy. Indeks jest wykorzystywany wyłącznie do celów porównawczych i ma za zadanie przedstawienie środowiska inwestycyjnego w okresie objętym obserwacją. Indeks nie jest aktywnie zarządzany. Nie można też bezpośrednio inwestować w indeks. Wynik finansowy indeksu nie zawiera wartości nakładów. Wynik finansowy osiągnięty w przeszłości stanowi pewny wskaźnik dla aktualnego i przyszłego wyniku finansowego. Nie jest on jednak jeszcze gwarantem na przyszłość.

7 Faza: od okresu karencji do czasu przejścia na emeryturę Paweł chciałby cieszyć się emeryturą już w wieku 60 lat. Wartość inwestycji w Pawła 60. urodziny: W najlepszym razie Średnio W najgorszym razie (03/ /2009) zł zł zł Wypłata zł w celu pokrycia końcowych należności związanych z kredytem. Po spłaceniu kredytu pozostanie jeszcze zł. Dzięki tej kwocie Paweł może się cieszyć emeryturą otwierając plan oszczędnościowy z regularnymi wypłatami w wysokości ponad zł miesięcznie. Po 20 latach zostanie mu średnio jeszcze ponad zł, które zainwestuje dla swoich wnuków. Zmieniający się w ciągu 23-letniego okresu czasu MSCI World Index od Pozycja obliczeniowa: miesięcznie. Wynik finansowy wg metody BVI w Euro. Pozycja obliczeniowa: wartość inwentarza netto, z pominięciem opłaty emisyjnej lub innych związanych z kupnem/sprzedażą kosztów transakcyjnych względnie podatków, które miałyby mieć negatywny wpływ na wynik finansowy. Ponowna lokata dywidendy. Indeks jest wykorzystywany wyłącznie do celów porównawczych i ma za zadanie przedstawienie środowiska inwestycyjnego w okresie objętym obserwacją. Indeks nie jest aktywnie zarządzany. Nie można też bezpośrednio inwestować w indeks. Wynik finansowy indeksu nie zawiera wartości nakładów. Wynik finansowy osiągnięty w przeszłości stanowi pewny wskaźnik dla aktualnego i przyszłego wyniku finansowego. Nie jest on jednak jeszcze gwarantem na przyszłość.

8 Chcielibyście Państwo korzystać z szans, jakie stwarzają światowe fundusze inwestycyjne, aby spełniać swoje marzenia lub oszczędzać na emeryturę?

9 Fundusze inwestycyjne tak elastyczne jak Państwo! Szanse: Przy długoterminowych inwestycjach zalecane są fundusze inwestycyjne jako alternatywa. Redukcja rozpiętości marż poprzez aktywne zarządzanie portfelem oraz szerokie rozproszenie. Korzyści płynące z rynkowych analiz fundamentalnych przeprowadzanych przez najlepszych niezależnych ekspertów. Fundusze inwestycyjne stwarzają długoterminowo szanse na wyższy zysk. Zależy to jednak od ryzyka, jakie są Państwo w stanie ponieść. Wykorzystajcie Państwo rozmaite możliwości, jakie stwarzają fundusze inwestycyjne: - Plan oszczędnościowy (od 200 zł miesięcznie) - Inwestycja jednorazowa (od zł) - Plan oszczędnościowy z regularnymi wypłatami (od zł) Ryzyka: Inwestycje w akcje oraz inwestycje emerytalne podlegają wahaniom rynkowym. Wartość jednostek uczestnictwa funduszy oraz zyski z nimi związane mogą rosnąć lub spadać. Inwestor może nawet nie odzyskać wpłaconej kwoty. Dywersyfikacja może wprawdzie zredukować ryzyko rynkowe, lecz całkowicie przed nim nie chroni. Zmiany kursów walut oraz oprocentowania mogą mieć korzystny lub niekorzystny wpływ na wartość jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

10 Profitujte z dlouholeté zkušenosti našeho partnera Franklin Templeton Investments Kdo jsme Franklin Resources, Inc je globální investiční společnost známá jako Franklin Templeton Investments. Naše sídlo se nachází jižně od San Francisca, v San Mateo, Kalifornie. Máme pobočky ve více než 30 zemích po celém světě a investiční řešení nabízíme ve více než 150 zemích. Co děláme Nabízíme investiční produkty především pod značkami Franklin, Templeton a Mutual Series. Spravujeme investiční nástroje pro jednotlivce, instituce, penzijní plány, trusty, komunity a další klienty VÍCE NEŽ 65 LET ZKUŠENOSTÍ VÍCE NEŽ OBCHODNÍCH VZTAHŮ PO CELÉM SVĚTĚ + WE BELIEVE IN EMERGING MARKETS 8500 VÍCE NEŽ ZAMĚSTNANCŮ PO CELÉM SVĚTĚ Jsme ve veřejném vlastnictví Naše akcie jsou kótovány na Newyorské burze cenných papírů pod burzovním symbolem BEN KLIENTI VE VÍCE NEŽ 150 ZEMÍCH EVOLUTION Classic Fund Klasyczny fundusz parasolowy (fundusz funduszy) stabilnego wzrostu. EVOLUTION Dynamic Fund Fundusz parasolowy (fundusz funduszy) dynamicznego wzrostu

11 DLACZEGO WARTO INWESTOWAC W RYNKI WSCHODZĄCE? To bardzo proste: inwestycje w rynki rozwijające się (Emerging Markets) oraz ich rynki graniczne (Frontier Markets) są inwestycjami w przyszłość! Kraje rozwijające się to kraje będące na drodze do rozwiniętych społeczeństw przemysłowych. Odznaczają się one wysoką stopą wzrostu produktu krajowego brutto, która przewyższa częściowo stopę wzrostu krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Państwa te charakteryzuje niskie zadłużenie, duża gęstość zaludnienia, stosunkowo młoda struktura wiekowa. 86% ludności świata zamieszkuje już obszary rynków wschodzących. Kraje rozwijające się odznaczają się dodatkowo dużym przyrostem ludności. Tak więc rośnie bez przerwy popyt na produkty i usługi codziennego użytku. To z kolei prowadzi do powstawania nowych miejsc pracy, wzrostu dochodów i rosnącej klasy średniej, która dysponuje coraz większymi środkami pieniężnymi, stymulując konsumpcję produktów elektronicznych oraz dóbr luksusowych. Zwrot polityki ku uprzemysłowieniu państwa pociąga za sobą urbanizację. I to właśnie tu drzemie ogromny potencjał!. Uwzględnić należy, iż kraje rozwijające się znajdują się na różnych etapach rozwoju. Dlatego też mogą być one narażone na dodatkowe ryzyka wynikające ze zmian natury politycznej, społecznej bądź gospodarczej. Zasięg krótkoterminowych wahań cen, akcji i kursów dewizowych, stóp procentowych bądź całych rynków finansowych może być przez to wyższy niż na innych, bardziej stabilnych rynkach. Kraje rozwijające się winny być więc rozważane zawsze w aspekcie długoterminowej szansy inwestycyjnej. Odnoszące wielkie sukcesy i sprawdzone fundusze największych światowych oraz najbardziej renomowanych domów inwestycyjnych wybiera Zarząd Funduszu. Dotyczy to również produktów z butików inwestycyjnych, których centrum uwagi skupia się na krajach rozwijających się. I to w sposób bezkompromisowy. Bliższe informacje otrzymacie Państwo od swojego niezależnego doradcy finansowego.

12 Przekazany przez: Wskazówka prawna E&S Investments Poland sp. z o.o. ul. Babińskiego 69, Kraków T KRS : E&S Investments Poland sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie (ul. Babińskiego 69, Kraków), wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem przez Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzi działalność w zakresie pośredniczenia w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych, funduszy inwestycyjnych otwartych z siedzibą w państwach EEA oraz funduszy inwestycyjnych otwartych z siedzibą w państwach należących do OECD innych niż państwo członkowskie lub państwo należące do EEA zgodnie z regulaminami wewnętrznymi, przepisami ustawy z dnia roku o funduszach inwestycyjnych oraz przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia roku w sprawie postępowania podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa oraz tytułów uczestnictwa, a także doradztwa inwestycyjnego w odniesieniu do takich instrumentów. Na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych Komisja Nadzoru Finansowego wydała dla E&S Investments Poland sp. z o. o. zezwolenie na prowadzenie działalności w powyższym zakresie. PLMF 06/2014

Barbara Jawdosiuk Krzysztof Rożko. ABC inwestowania w fundusze inwestycyjne. Poradnik inwestora

Barbara Jawdosiuk Krzysztof Rożko. ABC inwestowania w fundusze inwestycyjne. Poradnik inwestora Barbara Jawdosiuk Krzysztof Rożko ABC inwestowania w fundusze inwestycyjne Poradnik inwestora Poradnik Inwestora Barbara Jawdosiuk Krzysztof Rożko ABC INWESTOWANIA w fundusze inwestycyjne Publikacja została

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W Investments S.A. Sporządzony za okres 01.01.2013 31.12.2013

Sprawozdanie zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W Investments S.A. Sporządzony za okres 01.01.2013 31.12.2013 1 2 Spis treści 1. Informacje wstępne... 6 2. Opis organizacji Grupy Kapitałowej Emitenta ze wskazaniem jednostek podlegających konsolidacji oraz opis zmian w organizacji Grupy Kapitałowej... 6 3. Omówienie

Bardziej szczegółowo

Prospekt spółki e-kancelaria Grupa Prawno-Finansowa Spółka Akcyjna

Prospekt spółki e-kancelaria Grupa Prawno-Finansowa Spółka Akcyjna Prospekt spółki e-kancelaria Grupa Prawno-Finansowa Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Generała Józefa Bema 2, 50-265 Wrocław zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru

Bardziej szczegółowo

PROSPEKT EMISYJNY. Grupa LOTOS Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk

PROSPEKT EMISYJNY. Grupa LOTOS Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk PROSPEKT EMISYJNY Grupa LOTOS Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk Na podstawie Prospektu, Spółka ubiegać się będzie o dopuszczenie akcji zwykłych na okaziciela serii C w

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ALMA MARKET S.A. za I półrocze 2014 roku

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ALMA MARKET S.A. za I półrocze 2014 roku SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ALMA MARKET S.A. za I półrocze 2014 roku - Kraków, 28 sierpnia 2014 roku - SPIS TREŚCI I. PODSTAWOWE ZASADY PRZYJĘTE PRZY SPORZĄDZANIU SKONSOLIDOWANEGO RAPORTU

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Orbis za 2013 rok

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Orbis za 2013 rok Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Orbis za 2013 rok 19 lutego 2014 r. SPIS TREŚCI 1. CHARAKTERYSTYKA SPÓŁKI ORBIS S.A.... 3 1.1 PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTWA ORBIS S.A....

Bardziej szczegółowo

Grupa o2 S.A. Oferujący. Data Prospektu 17 lipca 2012 r. Dom Inwestycyjny BRE Banku S.A. Ul. Wspólna 47/49 00-684 Warszawa

Grupa o2 S.A. Oferujący. Data Prospektu 17 lipca 2012 r. Dom Inwestycyjny BRE Banku S.A. Ul. Wspólna 47/49 00-684 Warszawa Grupa o2 S.A. (spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Jutrzenki 177, 02-231 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000407130) Oferta

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Spółki Magellan S.A. za okres od 1 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2007 roku

Sprawozdanie z działalności Spółki Magellan S.A. za okres od 1 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2007 roku Sprawozdanie z działalności Spółki Magellan S.A. za okres od 1 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2007 roku SPIS TREŚCI 1. Stan prawny i charakterystyka Spółki Magellan S.A... 4 1. Informacje ogólne... 4

Bardziej szczegółowo

11 BIT STUDIOS SPÓŁKA AKCYJNA DOKUMENT INFORMACYJNY

11 BIT STUDIOS SPÓŁKA AKCYJNA DOKUMENT INFORMACYJNY 11 BIT STUDIOS SPÓŁKA AKCYJNA DOKUMENT INFORMACYJNY Sporządzony na potrzeby wprowadzenia akcji serii A, B i C oraz Praw do Akcji serii C (PDA serii C) do obrotu na rynku NewConnect prowadzonym jako alternatywny

Bardziej szczegółowo

WŁASNA FIRMA - SZANSĄ NA SUKCES?

WŁASNA FIRMA - SZANSĄ NA SUKCES? Joanna Majerska Koło Naukowe Rachunkowości Uniwersytet Szczeciński WŁASNA FIRMA - SZANSĄ NA SUKCES? Wprowadzenie Zaledwie 11 procent studentów ostatnich lat wiąże swoje losy z założeniem własnej firmy.

Bardziej szczegółowo

2 Warunki prowadzenia firm w Polsce Raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

2 Warunki prowadzenia firm w Polsce Raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców 2 Warunki prowadzenia firm w Polsce 4 Warunki prowadzenia firm w Polsce Streszczenie Sytuacja makroekonomiczna Polski w 2012 roku była postrzegana jako dobra. W 2012 roku Polska osiągnęła najwyższy wzrost

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Orbis za 2014 rok

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Orbis za 2014 rok Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Orbis za 2014 rok 17 lutego 2015 r. SPIS TREŚCI 1. CHARAKTERYSTYKA SPÓŁKI ORBIS S.A.... 3 1.1 PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTWA ORBIS S.A....

Bardziej szczegółowo

DYREKTYWY. DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2014/49/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie systemów gwarancji depozytów

DYREKTYWY. DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2014/49/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie systemów gwarancji depozytów 12.6.2014 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 173/149 DYREKTYWY DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2014/49/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie systemów gwarancji depozytów (wersja przekształcona)

Bardziej szczegółowo

Współpracujmy na rzecz innowacyjnej Polski!

Współpracujmy na rzecz innowacyjnej Polski! Współpracujmy na rzecz innowacyjnej Polski! Deklaracja Programowa Jesteśmy głosem społeczności polskich startupów 1 FUNDACJA STARTUP POLAND...04 2 STATUS QUO POLSKIEJ GOSPODARKI...08 3 DLACZEGO STARTUPY?...12

Bardziej szczegółowo

Dz. U. C 256 z 4 marca 2006 roku, pkt 37. do zamówienia urządzeń, z wyłączeniem wstępnych studiów wykonalności.

Dz. U. C 256 z 4 marca 2006 roku, pkt 37. do zamówienia urządzeń, z wyłączeniem wstępnych studiów wykonalności. Publikacja wydana w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności. Grupy Kapitałowej LOTOS. za rok 2014

Sprawozdanie Zarządu z działalności. Grupy Kapitałowej LOTOS. za rok 2014 Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej LOTOS za rok 2014 Spis treści 1. O Grupie Kapitałowej LOTOS... 5 1.1. Organizacja i zarządzanie w Grupie Kapitałowej LOTOS... 6 1.1.1. Struktura organizacyjna

Bardziej szczegółowo

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą 2013 Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą Poradnik dla nowo powstałych firm Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą Poradnik dla nowo powstałych firm Wydanie IV Stan na grudzień 2013 Publikacja bezpłatna

Bardziej szczegółowo

GRUPA KAPITAŁOWA RAWLPLUG S.A.

GRUPA KAPITAŁOWA RAWLPLUG S.A. GRUPA KAPITAŁOWA RAWLPLUG S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2014 ROKU DO 31 GRUDNIA 2014 ROKU Wrocław, 20.03.2015 SPIS TREŚCI 1. CHARAKTERYSTYKA GRUPY KAPITAŁOWEJ...

Bardziej szczegółowo

W POLISACH INWESTYCYJNYCH CZY TO SIĘ OPŁACA?

W POLISACH INWESTYCYJNYCH CZY TO SIĘ OPŁACA? RAPORT PORTFELE MODELOWE W POLISACH INWESTYCYJNYCH CZY TO SIĘ OPŁACA? ANALIZA WYNIKÓW DLA INWESTYCJI 1, 3, 5 ORAZ 10-LETNICH WIELU INWESTORÓW, KTÓRZY WYBRALI POLISY INWESTYCYJNE DECYDUJE SIĘ NA TZW. PORTFELE

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG ZARZĄDZANIA PORTFELAMI, W SKŁAD KTÓRYCH WCHODZI JEDEN LUB WIĘKSZA LICZBA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH

REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG ZARZĄDZANIA PORTFELAMI, W SKŁAD KTÓRYCH WCHODZI JEDEN LUB WIĘKSZA LICZBA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG ZARZĄDZANIA PORTFELAMI, W SKŁAD KTÓRYCH WCHODZI JEDEN LUB WIĘKSZA LICZBA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZEZ SKARBIEC TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH S.A. 1. Postanowienia ogólne

Bardziej szczegółowo

UE inwestuje w tworzenie niezależnych konsumenckich czasopism oraz stron internetowych

UE inwestuje w tworzenie niezależnych konsumenckich czasopism oraz stron internetowych UE inwestuje w tworzenie niezależnych konsumenckich czasopism oraz stron internetowych Dzieki trzyletniemu projektowi UE współfinansowanemu przez Komisję Europejską, konsumenci na Cyprze, w Czechach, Polsce,

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG ZARZĄDZANIA PORTFELEM, W SKŁAD KTÓREGO WCHODZI JEDEN LUB WIĘKSZA LICZBA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZEZ ING TOWARZYSTWO

REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG ZARZĄDZANIA PORTFELEM, W SKŁAD KTÓREGO WCHODZI JEDEN LUB WIĘKSZA LICZBA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZEZ ING TOWARZYSTWO REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG ZARZĄDZANIA PORTFELEM, W SKŁAD KTÓREGO WCHODZI JEDEN LUB WIĘKSZA LICZBA INSTRUMENTÓW FINANSOWYCH PRZEZ ING TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH S.A. Rozdział I. Postanowienia

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA za 2014 rok

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA za 2014 rok Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA za 2014 rok Data publikacji raportu: 16 marca 2015 SPIS TREŚCI 1. Wstęp... 4 1.1 Charakterystyka działalności Grupy Kapitałowej

Bardziej szczegółowo

GRUPA KAPITAŁOWA ŻYWIEC S.A. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2013 ROK

GRUPA KAPITAŁOWA ŻYWIEC S.A. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2013 ROK GRUPA KAPITAŁOWA ŻYWIEC S.A. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2013 ROK SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE Grupa Kapitałowa Żywiec S.A. Spis treści Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej...

Bardziej szczegółowo

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą 2011 Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą informator dla nowopowstałych firm Spis treści 1. Ws t ę p...1 1.1 O Polsk iej Ag e n c j i Ro z w o j u Pr zedsiębiorczości...1 1.2 Co to jest s t a r t u p...2

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej ALUMETAL S.A.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej ALUMETAL S.A. 2014 Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej ALUMETAL S.A. Kęty, 11 Marca 2015 roku Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej ALUMETAL S.A. za rok 2014 SPIS TREŚCI I Podstawowe

Bardziej szczegółowo

Grupa Kapitałowa RADPOL S.A.

Grupa Kapitałowa RADPOL S.A. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA OKRES OD 01 STYCZNIA 2014 ROKU DO 31 GRUDNIA 2014 ROKU PRZYGOTOWANE ZGODNIE Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ CZŁUCHÓW, 18 MARCA 2015 ROKU

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu AB S.A. z działalności Grupy za pierwsze półrocze 2014/2015. obejmujący okres od 01-07-2014 do 31-12-2014

Sprawozdanie Zarządu AB S.A. z działalności Grupy za pierwsze półrocze 2014/2015. obejmujący okres od 01-07-2014 do 31-12-2014 Sprawozdanie Zarządu AB S.A. z działalności Grupy za pierwsze półrocze 2014/2015 obejmujący okres od 01-07-2014 do 31-12-2014 27-02-2015 SPIS TREŚCI I) WSTĘP... 4 II) PODSTAWOWE INFORMACJE O GRUPIE AB....

Bardziej szczegółowo

GRUPA LOTOS S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY LOTOS S.A. ZA ROK 2008

GRUPA LOTOS S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY LOTOS S.A. ZA ROK 2008 GRUPA LOTOS S.A. WSTĘP... 4 1. PODSTAWOWE INFORMACJE O GRUPIE LOTOS S.A... 4 1.1 STRUKTURA GRUPY LOTOS S.A. ORAZ INFORMACJE O POSIADANYCH PRZEZ SPÓŁKĘ ODDZIAŁACH (ZAKŁADACH)... 5 1.2 ZMIANY WŁASNOŚCIOWE

Bardziej szczegółowo

Stan wiedzy ekonomicznej Polaków

Stan wiedzy ekonomicznej Polaków Stan wiedzy ekonomicznej Polaków Raport Instytutu Wolności i Raiffeisen Polbank Raport opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez Millward Brown Lipiec 2014 2 Stan wiedzy ekonomicznej Polaków

Bardziej szczegółowo