Pakiet Przedsiębiorca abonamentowe usługi wsparcia biznesu. Oszczędzamy czas i pieniądze Przedsiębiorców

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Pakiet Przedsiębiorca abonamentowe usługi wsparcia biznesu. Oszczędzamy czas i pieniądze Przedsiębiorców"

Transkrypt

1 Pakiet Przedsiębiorca abonamentowe usługi wsparcia biznesu

2

3 Planowanie sukcesji to system zabezpieczeń prawnych i finansowych, którego celem jest zminimalizowanie ryzyk i zagrożeń związanych ze śmiercią osób kluczowych w danej rodzinie lub firmie. Dobrze skonstruowany plan sukcesji obejmuje zarówno szerokie rozwiązania prawne na gruncie prawa cywilnego, gospodarczego i podatkowego, jak też szereg narzędzi finansowych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa finansowego oraz dysponowanie środkami poza masą spadkową i podatkiem od spadków i darowizn.

4 CEL PLANU SUKCESJI Zabezpieczenie rodziny i firmy przed skutkami śmierci osób kluczowych Minimalizacja ryzyka upadku firmy (unieśmiertelnienie) Minimalizacja ryzyka konfliktów w rodzinie i firmie Budowa wiarygodności dla banków i kontrahentów

5 ZABEZPIECZENIE RODZINY I FIRMY PRZED SKUTKAMI ŚMIERCI OSÓB KLUCZOWYCH Świadomość zagrożeń dla rodziny i firmy wynikających ze śmierci partnerów życiowych lub biznesowych jest bardzo niska. Ryzyko to dotyka osoby nam bliskie małżonków, dzieci, rodziców ale również wspólników w firmach, osoby prowadzące wspólny biznes. Należy pamiętać, że również my sami możemy zostać postawieni w sytuacji, w której będziemy musieli poradzić sobie z prawnymi i finansowymi konsekwencjami odejścia ludzi nam bliskich.

6 MINIMALIZACJA RYZYKA UPADKU FIRMY (UNIEŚMIERTELNIENIE) Znaczna część polskich przedsiębiorstw nie przetrwa śmierci właściciela lub jednego ze wspólników. Jednym z celów planu sukcesji jest doprowadzenie do sytuacji, w której biznes będzie mógł być kontynuowany po śmierci właścicieli lub udziałowców.

7 MINIMALIZACJA RYZYKA KONFLIKTÓW W RODZINIE I FIRMIE To frazes, że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Nie zmienia to faktu, że najczęstszą przyczyną konfliktów między ludźmi jest majątek. Nieważne, czy majątek ten jest duży, czy mały; może zawierać nawet same zobowiązania każda masa majątkowa jest potencjalnym źródłem sporów. Prawidłowe dysponowanie majątkiem pozwala zminimalizować ryzyko długotrwałych i kosztownych konfliktów.

8 BUDOWA WIARYGODNOŚCI DLA BANKÓW I KONTRAHENTÓW Kwestia ta dotyczy w szczególności osób prowadzących dojrzały biznes. Nasi kontrahenci oraz dostawcy usług, w tym usług bankowych, zwracają coraz baczniejszą uwagę na wiarygodność partnerów w biznesie. Ryzyko likwidacji firmy związane ze śmiercią przedsiębiorcy jest bardzo często brane pod uwagę zarówno przez kontrahentów polskich jak i zagranicznych. Banki coraz częściej traktują możliwą śmierć przedsiębiorcy jako jedno z ryzyk wpływających na zdolność kredytową.

9 MOŻLIWE ZAGROŻENIA Konflikt rodzinny (np. dziedziczenie ustawowe, podział majątku) Konflikt firmowy (np. brak osoby decyzyjnej, spory między spadkobiercami a wspólnikami) Likwidacja firmy Wymagalność zobowiązań Brak środków finansowych na spłatę zobowiązań i brak źródła utrzymania

10 KONFLIKT RODZINNY Współwłasność majątku, konieczność spłaty długów spadkowych, podział składników spadku między spadkobierców, brak płynnych środków finansowych to główne podłoża konfliktów w rodzinie, która dziedziczy spadek. Należy dodać również ogromne ryzyko dziedziczenia majątku przez osoby małoletnie, co prowadzi do nadzoru sądu rodzinnego i opiekuńczego nad majątkiem. Warto też zauważyć, że konflikt wpływa na przewlekłość i wzrost kosztów postępowań sądowych.

11 KONFLIKT FIRMOWY Śmierć wspólnika może prowadzić do objęcia udziałów przez osoby niepożądane lub niekompetentne. Może również prowadzić do konieczności wypłaty ekwiwalentu o wartości udziałów zmarłego. Obie te sytuacje mogą doprowadzić firmę do bardzo poważnych kłopotów zarządczych, finansowych, kompetencyjnych i prawnych.

12 LIKWIDACJA FIRMY Materiał dla klientów Lionbiznes.net korzystających Na szczególne ryzyko likwidacji narażone są podmioty gospodarcze prowadzone w formie indywidualnej działalności gospodarczej, dwuosobowej spółki cywilnej lub dwuosobowej spółki jawnej. Prawne i finansowe konsekwencje takiej likwidacji wynikają zarówno z zobowiązań cywilnoprawnych i gospodarczych, jak też z zakresu prawnopodatkowego, prawno-administracyjnego i prawa pracy. Nawet jeśli likwidacja firmy nie wynika z przepisów prawa, bardzo często okazuje się, że firma, postawiona w sytuacji braku osób kompetentnych i znających specyfikę danego biznesu, nie ma szansy na dalsze funkcjonowanie.

13 WYMAGALNOŚĆ ZOBOWIĄZAŃ Śmierć kredytobiorcy lub współkredytobiorcy jest często powodem wypowiedzenia umowy a zarazem postawienia zobowiązania w stan wymagalności. Sytuacja ta dotyczy nie tylko kredytów ale również innych zobowiązań finansowych.

14 BRAK ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA SPŁATĘ ZOBOWIĄZAŃ I BRAK ŹRÓDŁA UTRZYMANIA Czy jesteśmy pewni, że nasza rodzina będzie w stanie spłacać nasze długi? Czy mamy świadomość jak wiele długów spadkowych zostawia po sobie osoba nam bliska? Czy mamy zbudowany w rodzinie system zabezpieczeń finansowych, który pozwoli bliskim na normalne funkcjonowanie? Czy jesteśmy w stanie wypłacić należne pieniądze rodzinie zmarłego wspólnika? Na większość z tych pytań odpowiedź brzmi: NIE

15 METODA Budowa wzajemnego systemu zabezpieczeń prawnych i finansowych Działania na gruncie prawa cywilnego i spadkowego (testamenty, darowizny, intercyzy) Działania na gruncie prawa handlowego (przekształcenia, aporty, zmiany umów) Działania na gruncie prawa podatkowego (optymalizacja, doradztwo) Działania na gruncie finansów (optymalizacja produktów, inwestycje, polisy)

16 BUDOWA WZAJEMNEGO SYSTEMU ZABEZPIECZEŃ PRAWNYCH I FINANSOWYCH Do prawidłowego działania planu sukcesji wymagane jest najczęściej połączenie rozwiązań z wielu różnych dziedzin prawa oraz zastosowanie adekwatnych narzędzi finansowych. Same działania prawne nie gwarantują środków finansowych niezbędnych na ich ostateczną realizację. Same rozwiązania finansowe nie powodują zaistnienia odpowiednich skutków prawnych. Skuteczny plan wymaga odpowiedzialnego i niezależnego doradztwa ze strony zarówno prawników jak i doradców finansowych.

17 DZIAŁANIA NA GRUNCIE PRAWA CYWILNEGO I SPADKOWEGO (TESTAMENTY, DAROWIZNY, INTERCYZY) Podstawowe działania w zakresie prawa cywilnego mają umożliwić kontrolę nad własnym majątkiem oraz swobodne i rozsądne nim dysponowanie. Celem tych działań jest ostatecznie doprowadzenie do świadomego i zgodnego z prawem oraz własną wolą rozrządzenia majątkiem na wypadek śmierci.

18 DZIAŁANIA NA GRUNCIE PRAWA HANDLOWEGO (PRZEKSZTAŁCENIA, APORTY, ZMIANY UMÓW) Praca na gruncie prawa gospodarczego ma na celu doprowadzenie do przetrwania firmy, zapewnienie jej stabilności, umożliwienie zarządzania nią przez osoby kompetentne i przygotowane oraz ograniczenie dostępu do majątku firmy osobom niepożądanym i nieprzygotowanym.

19 DZIAŁANIA NA GRUNCIE PRAWA PODATKOWEGO (OPTYMALIZACJA, DORADZTWO) Celem tych działań jest doprowadzenie do legalnej minimalizacji zobowiązań podatkowych oraz uzyskanie wiedzy i przygotowanie na potencjalne zagrożenia podatkowe związane z odejściem osób bliskich lub wspólników.

20 DZIAŁANIA NA GRUNCIE FINANSÓW (OPTYMALIZACJA PRODUKTÓW, INWESTYCJE, POLISY) Na każdym etapie działań prawnych mogą wyjść na jaw określone konsekwencje finansowe, a co za tym idzie najczęściej również zetkniemy się z brakiem płynnych środków na ich pokrycie. Odpowiednio dobrane produkty finansowe pozwalają nie tylko wygenerować takie środki ale przede wszystkim umożliwić dysponowanie nimi poza masą spadkową i podatkiem od spadków. W wielu przypadkach odpowiednie zastosowanie produktów finansowych może doprowadzić do minimalizacji zobowiązań i znacznego zmniejszenia ewentualnych długów spadkowych zanim dojdzie do sytuacji krytycznej.

21 EFEKT Przetrwanie firmy Przetrwanie produktów finansowych (kredyty, leasingi, dotacje) Bezpieczeństwo rodziny Przygotowani następcy Jasny i zgodny z rzeczywistą wolą podział majątku

22 Lionbiznes.net Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i adresem w Warszawie (00-867) przy Al. Jana Pawła II 27, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS ; Regon , NIP ; z pokrytym w całości kapitałem zakładowym wynoszącym złotych.

ARBORETUM GRUPA SUKCESYJNA

ARBORETUM GRUPA SUKCESYJNA ARBORETUM GRUPA SUKCESYJNA DO CZEGO SŁUŻY PLAN SUKCESJI? Zmiana pokoleniowa w polskim biznesie staje się faktem, niezależnie od naszej woli. Pierwsze pokolenie rodzimej przedsiębiorczości staje przed wyzwaniem

Bardziej szczegółowo

Sukcesja Majątkowa. Wybrane definicje: Plan sukcesji

Sukcesja Majątkowa. Wybrane definicje: Plan sukcesji Sukcesja Majątkowa Wybrane definicje: Plan sukcesji Pojęcie takie nie istnieje w polskim prawie expressis verbis. Pojęcie Planu Sukcesji w ujęciu dziedziczenia oznacza Planowanie Spadkowe czyli celowe,

Bardziej szczegółowo

NEWSLETTER PZW. Polski Związek Windykacji. Siódmy numer biuletynu Polskiego Związku Windykacji

NEWSLETTER PZW. Polski Związek Windykacji. Siódmy numer biuletynu Polskiego Związku Windykacji Nr 7/2013 listopad 13 Polski Związek Windykacji NEWSLETTER PZW Siódmy numer biuletynu Polskiego Związku Windykacji Szanowni Państwo, Przekazujemy Państwu kolejny numer newslettera Polskiego Związku Windykacji.

Bardziej szczegółowo

Temat: Kapitał część I i II

Temat: Kapitał część I i II Temat: Kapitał część I i II I. Pojęcie i rodzaje finansowania (kapitału) w przedsiębiorstwie Problem finansowania towarzyszy przedsiębiorstwu już na etapie organizowania działalności. Pojawia się zatem

Bardziej szczegółowo

PRAWNICZY BIULETYN INFORMACYJNY LIPIEC 2014 AKTUALNOŚCI PRAWNE PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW PREZENTACJE KANCELARII

PRAWNICZY BIULETYN INFORMACYJNY LIPIEC 2014 AKTUALNOŚCI PRAWNE PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW PREZENTACJE KANCELARII PRAWNICZY BIULETYN INFORMACYJNY LIPIEC 2014 AKTUALNOŚCI PRAWNE PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW PREZENTACJE KANCELARII SPIS TREŚCI Wstęp Bartosz Łuć str. 1 Opracowania prawnicze Mariola Więckowska

Bardziej szczegółowo

Raport Kapitał dla Firm 2008

Raport Kapitał dla Firm 2008 RAPORT KAPITAŁ DLA FIRM 2008 Raport Kapitał dla Firm 2008 SPIS TREŚCI Eksperci o rynku kapitałowym w Polsce 4 Potrzeby kapitałowe przedsiębiorstw 5 Dotacje unijne: Kto może skorzystać z dotacji unijnych

Bardziej szczegółowo

MOŻLIWY WPŁYW UREGULOWANIA RYNKU FIRM POŻYCZKOWYCH

MOŻLIWY WPŁYW UREGULOWANIA RYNKU FIRM POŻYCZKOWYCH MICHAŁ SADRAK MOŻLIWY WPŁYW UREGULOWANIA RYNKU FIRM POŻYCZKOWYCH NA SYTUACJĘ FINANSOWĄ EMITENTÓW OBLIGACJI PARTNERZY RAPORTU: Warszawa, 15 marca 2015 r. MOŻLIWY WPŁYW UREGULOWANIA RYNKU FIRM POŻYCZKOWYCH

Bardziej szczegółowo

Formy prawne działalności gospodarczej

Formy prawne działalności gospodarczej Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości Formy prawne działalności gospodarczej PO KL Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Projekt jest współfinansowany ze środków

Bardziej szczegółowo

Dokument Informacyjny XSystem S.A. z siedzibą w Łodzi

Dokument Informacyjny XSystem S.A. z siedzibą w Łodzi Dokument Informacyjny XSystem S.A. z siedzibą w Łodzi sporządzone na potrzeby wprowadzenia akcji serii C oraz praw do akcji serii C do obrotu na rynku NewConnect prowadzonym jako alternatywny system obrotu

Bardziej szczegółowo

Rynek zarządzania wierzytelnościami w Polsce oraz perspektywy jego rozwoju do 2014 roku

Rynek zarządzania wierzytelnościami w Polsce oraz perspektywy jego rozwoju do 2014 roku Rynek zarządzania wierzytelnościami w Polsce oraz perspektywy jego rozwoju do 2014 roku Warszawa Październik 2010 Spis treści: Wprowadzenie... 3 1. Podstawowe aspekty zjawiska nieregulowania zobowiązań...

Bardziej szczegółowo

FBO 004: Czy warto mieć testament i jak nie odziedziczyć długów?

FBO 004: Czy warto mieć testament i jak nie odziedziczyć długów? Podcast Finanse bardzo osobiste, odcinek 4 Data publikacji: 2015-01-18 link do opisu na blogu: http://marciniwuc.com/fbo004-dziedziczenie-dlugow-testament/ FBO 004: Czy warto mieć testament i jak nie odziedziczyć

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK POCZĄTKUJĄCEGO PRZEDSIĘBIORCY

PRZEWODNIK POCZĄTKUJĄCEGO PRZEDSIĘBIORCY PRZEWODNIK POCZĄTKUJĄCEGO PRZEDSIĘBIORCY Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Pierwsze kroki w biznesie Przewodnik początkującego przedsiębiorcy Stan prawny

Bardziej szczegółowo

Prawniczy Felieton Okazjonalny Bartosz Łuć Czy prawnicy opanują świat? str. 17 Jerzy Szczepaniak Wynagrodzenie adwokackie bez tajemnic str.

Prawniczy Felieton Okazjonalny Bartosz Łuć Czy prawnicy opanują świat? str. 17 Jerzy Szczepaniak Wynagrodzenie adwokackie bez tajemnic str. GRUDZIEŃ 2011 SPIS TREŚCI Aktualności prawne dla osób fizcznych. str. 2-4 Praktyczne informacje dla Przedsiębiorców. str. 4-5 1. Anna Biel, Łukasz Korejwo Dopuszczalność podjęcia uchwały o przekształceniu

Bardziej szczegółowo

Bezpieczny obrót gospodarczy

Bezpieczny obrót gospodarczy Bezpieczny obrót gospodarczy czyli jak ograniczać ryzyko handlowe w transakcjach krajowych i eksportowych Poradnik dla przedsiębiorców Warszawa, 2006 Autorzy: Jacek Kukiełka Marek Matusiak Janusz Brzozowski

Bardziej szczegółowo

meritu3?. Lrir 8.000 sztuk Obligacji Podporządkowanych Serii C na okaziciela o wartości nominalnej 10.000 PLN każda

meritu3?. Lrir 8.000 sztuk Obligacji Podporządkowanych Serii C na okaziciela o wartości nominalnej 10.000 PLN każda meritu3?. Lrir 8.000 sztuk Obligacji Podporządkowanych Serii C na okaziciela o wartości nominalnej 10.000 PLN każda o oprocentowaniu zmiennym, półrocznym okresie odsetkowym i 8-letnim okresie wykupu Emitent:

Bardziej szczegółowo

Dokument Informacyjny RELIGA DEVELOPMENT S.A.

Dokument Informacyjny RELIGA DEVELOPMENT S.A. Dokument Informacyjny RELIGA DEVELOPMENT S.A. z siedzibą we Wrocławiu sporządzone na potrzeby wprowadzenia akcji serii C i D oraz praw do akcji serii C do obrotu na rynku NewConnect prowadzonym jako alternatywny

Bardziej szczegółowo

DOKUMENT INFORMACYJNY INVESTEKO S.A.

DOKUMENT INFORMACYJNY INVESTEKO S.A. Dokument Informacyjny Socializer S.A. DOKUMENT INFORMACYJNY INVESTEKO S.A. sporządzony na potrzeby wprowadzenia akcji serii B, akcji serii C i akcji serii E do obrotu na rynku NewConnect prowadzonym jako

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY OBRÓT GOSPODARCZY

BEZPIECZNY OBRÓT GOSPODARCZY BEZPIECZNY OBRÓT GOSPODARCZY CZYLI JAK OGRANICZAĆ RYZYKO HANDLOWE W TRANSAKCJACH KRAJOWYCH I EKSPORTOWYCH PORADNIK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW WYDANIE DRUGIE Warszawa 2008 Autorzy: Jacek Kukiełka Marek Matusiak

Bardziej szczegółowo

Dokument Informacyjny Nettle S.A.

Dokument Informacyjny Nettle S.A. Dokument Informacyjny Nettle S.A. Sporządzony na potrzeby wprowadzenia do obrotu na rynku Catalyst, prowadzonym jako Alternatywny System Obrotu przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.: 1.255

Bardziej szczegółowo

Jak otworzyć biznes w Polsce

Jak otworzyć biznes w Polsce Jak otworzyć biznes w Polsce Każdy może prowadzić mały biznes i każdy może prowadzić duży biznes. Trudne jest dopiero przejście z małego do dużego biznesu. Wprowadzenie Spis treści. Biznes plan i strategia

Bardziej szczegółowo

WPROWADZENIE BROSZURA INFORMACYJNA O DYREKTYWIE MIFID DOMU MAKLERSKIEGO CAPITAL PARTNERS S.A.

WPROWADZENIE BROSZURA INFORMACYJNA O DYREKTYWIE MIFID DOMU MAKLERSKIEGO CAPITAL PARTNERS S.A. Na niniejszy zbiór składają się następujące dokumenty: WPROWADZENIE Broszura informacyjna o Domu Maklerskim Capital Partners S.A., Broszura informacyjna o Dyrektywie MiFID Domu Maklerskiego Capital Partners

Bardziej szczegółowo

Dokument Informacyjny MPL Verbum S.A. z siedzibą: ul. Szelągowska 45A, 61-626 Poznań

Dokument Informacyjny MPL Verbum S.A. z siedzibą: ul. Szelągowska 45A, 61-626 Poznań Dokument Informacyjny MPL Verbum S.A. z siedzibą: ul. Szelągowska 45A, 61-626 Poznań sporządzony na potrzeby wprowadzenia akcji serii B, akcji serii C oraz praw do akcji serii C do obrotu na rynku NewConnect

Bardziej szczegółowo

MARVIPOL S.A. DOKUMENT REJESTRACYJNY

MARVIPOL S.A. DOKUMENT REJESTRACYJNY MARVIPOL S.A. DOKUMENT REJESTRACYJNY Niniejszy Dokument Rejestracyjny został sporządzony zgodnie z przepisami Rozporządzenia Komisji (WE) nr 809/2004 oraz innymi przepisami regulującymi rynek kapitałowy

Bardziej szczegółowo

Autor Raportu KAPITAŁ Z GIEŁDY RAPORT. GPW NewConnect Catalyst PARTNERZY PATRONI MEDIALNI

Autor Raportu KAPITAŁ Z GIEŁDY RAPORT. GPW NewConnect Catalyst PARTNERZY PATRONI MEDIALNI Autor Raportu RAPORT KAPITAŁ Z GIEŁDY GPW NewConnect Catalyst 2010/2011 PARTNERZY PATRONI MEDIALNI Szanowni Państwo, Wybór sposobu finansowania jest bardzo istotną decyzją w życiu przedsiębiorstwa. Zgodnie

Bardziej szczegółowo

Regulamin kredytowania działalności gospodarczej BIZ Banku, Obszar Mikro i Małych Przedsiębiorstw

Regulamin kredytowania działalności gospodarczej BIZ Banku, Obszar Mikro i Małych Przedsiębiorstw Regulamin kredytowania działalności gospodarczej BIZ Banku, Obszar Mikro i Małych Przedsiębiorstw Rozdział I - Postanowienia ogólne 1 1. Regulamin kredytowania działalności gospodarczej BIZ Banku, Obszar

Bardziej szczegółowo

MEMORANDUM INFORMACYJNE ZUE S.A. z siedzibą w Krakowie

MEMORANDUM INFORMACYJNE ZUE S.A. z siedzibą w Krakowie MEMORANDUM INFORMACYJNE ZUE S.A. z siedzibą w Krakowie www.grupazue.pl Niniejsze Memorandum Informacyjne ( Memorandum ) stanowi memorandum informacyjne w formie jednolitego dokumentu w rozumieniu art.

Bardziej szczegółowo

System komercjalizacji nowoczesnych technologii

System komercjalizacji nowoczesnych technologii Nauka + Partnerstwo + Innowacyjność = Sposób na biznes Gdański Park Naukowo- Technologiczny System komercjalizacji nowoczesnych technologii System komercjalizacji nowoczesnych technologii 2 System komercjalizacji

Bardziej szczegółowo

N O T A I N F O R M A C Y J N A

N O T A I N F O R M A C Y J N A N O T A I N F O R M A C Y J N A sporządzona w związku z wprowadzeniem do alternatywnego systemu obrotu organizowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. na Catalyst dwuletnich obligacji

Bardziej szczegółowo

PORADNIK PRAWA RODZINNEGO I OPIEKUŃCZEGO

PORADNIK PRAWA RODZINNEGO I OPIEKUŃCZEGO PORADNIK PRAWA RODZINNEGO I OPIEKUŃCZEGO Fundacja Energia dla Europy, Warszawa 2013 ISBN 978-83-936459-2-3 Zespół redakcyjny: Grzegorz Kądzielawski, Karolina Krasnowska, Teresa Mioduszewska, Ewelina Palcar,

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w firmach w Polsce. Raport Aon Polska

Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w firmach w Polsce. Raport Aon Polska Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w firmach w Polsce Raport Aon Polska Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w firmach w Polsce Raport Aon Polska Autorzy raportu Janusz Słobosz i Radosław Ziomko,

Bardziej szczegółowo