Instrukcja postępowania przy instalacji wersji programu ze zmianami VAT.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Instrukcja postępowania przy instalacji wersji programu ze zmianami VAT."

Transkrypt

1 Instrukcja postępowania przy instalacji wersji programu ze zmianami VAT. Zmiany do przeprowadzenia zaraz po instalacji w systemie Windows 7, Vista, 2003, Bez ustawienie niżej wymienionych opcji, oprogramowanie firmy Softech nie będzie działało prawidłowo w systemach operacyjnych Windows 2003, 2008, Vista i 7!! W przypadku Windows 2003, 2008, Vista, 7 konieczne jest wskazanie plików pos.exe, gastrow.exe i hotel.exe w Data Execution Prevention: Panel Sterowania >> System >> Wydajność - Ustawienia: Następnie:

2 W w/w oknie dodać wcześniej wyszczególnione pliki.

3 Zmiany do przeprowadzenia zaraz po instalacji. Szef: Po instalacji (aktualizacji) programu i uruchomieniu przechodzimy do słownika Stawek VAT (Słowniki >> Słowniki księgowe >> > Tabela VAT). W w/w tabeli należy sprawdzić czy nowe stawki VAT są poprawnie uzupełnione. Stare stawki powinny mieć datę obowiązywania od do w danej grupie stawek vat. Nowe stawki powinny być zdefiniowane od do w danej grupie stawek vat (w momencie ponownej zmiany VAT w przyszłości okresy obowiązywania Obowiązuje do będzie można korygować). Nie ma obowiązku definiowania od nowa wszystkich stawek (te, które się nie zmienią tj. ZW, 0% można przedłużyć do tego samego okresu, co nowe). Poniżej pokazana jest przykładowa konfiguracja, po dodaniu nowych stawek VAT POS: Jeśli program POS jest sprzężony z Szefem (SQL lub DBF) to jedynie wystarczy, (po pełnej aktualizacji POSa z opcją import), wysłać nowe dane do kasy POSa.

4 Samodzielny POS: Jeśli pracujemy na samym POSie bez ingerencji słowników z Szefa, konieczna jest aktualizacja tabeli, analogiczna jak w Gastro Szefie. W programie w opcji Serwis >> wybieramy Tabela podatku VAT. Pojawia się następujące okno: Tutaj obowiązują identyczne zasady jak w Gastro Szefie. Okresy nie mogą się zazębiać. Można korygować długość trwania danej grupy VAT. Chart: Po instalacji (aktualizacji) programu i uruchomieniu przechodzimy w Konfiguracji >> Języki, dokumenty, stawki VAT >> Stawki VAT:

5 W powyższym oknie definiujemy nowe stawki VAT ustawiając okresy obowiązywania dla danej stawki vat. Tutaj okresy mogą się zazębiać, dlatego należy przyłożyć szczególną uwagę do rozdzielenia okresów obowiązywania stawek. Lista czynności do wykonania 1 stycznia Szef: W dniu po uruchomieniu programu, należy zaakceptować zmiany VAT, wchodząc do menu Dokumenty -> Przyjęcie dostawy:

6 POS: POS na 45 minut przed wybiciem północy, (komunikat powtarzany, co 5 minut), będzie informował o konieczności zamknięcia zmiany (warunek konieczny do prawidłowego późniejszego działania programu). Po północy roku program zgodnie z zapisami w tabeli VAT będzie pracował w nowych stawkach (przed otwarciem zmiany poinformuje o tym). Chart: W dniu po uruchomieniu programu należy przejść do Archiwum -> Usługi/Towary w tym oknie program poinformuje nas, o braku aktualnych stawek VAT na towarach. Towary bez aktualnych stawek, będą zaznaczone na żółto. Aby zmienić stawki VAT należy wejść do edycji danego towaru/usługi i zmienić obowiązującą stawkę VAT na towarze (po prawej stronie od pola VAT, na czarno podana jest wcześniejsza stawka VAT). Dla ułatwienia, w bazie po zmianie stawki VAT na jednym artykule program zapyta o to, czy dla towarów z daną (starą) stawką zamienić ją na nową (np., jeśli zmienimy stawkę z 7% na 8% dla jednego artykułu, to program zapyta się o zmianę wszystkich towarów, które mają stawki 7%, na 8%). Analogicznie wygląda sprawa obciążeń. Jeśli rozliczamy obciążenia w 2011 roku to program wymusi zmianę stawek VAT obciążeniom zamykanym w 2011 (a utworzonym w 2010) na nowe stawki (zgodnie z zapisem w archiwum -> usługi towary).

7 Programy które należy zaktualizować w związku ze zmianami VAT: Gastro POS, Gastro Szef, Chart, Bonownik (POS Mobile), DFSerwis. Bonownik i DFSerwis nie wymagają dodatkowej konfiguracji ze względu na VAT.