Korygowanie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w rejestrach VAT

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Korygowanie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w rejestrach VAT"

Transkrypt

1 Korygowanie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w rejestrach VAT Opcja dostępna tylko w wersji Ala Max W związku z Rozporządzeniem Ministra Finansów, w programie Ala wprowadzono funkcjonalność korygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w rejestrach VAT. Aby była ona dostępna, należy w Ustawieniach, na zakładce Rozrachunki włączyć opcję Obsługa rozrachunków i kasy. UWAGA! Po włączeniu obsługi rozrachunków, zalecamy aby w Ustawieniach na zakładce Katalogi ustawić Katalog rozrachunków zgodny z katalogiem bazy danych firmy. Po ustawieniu katalogów i kliknięciu na <Zamknij>, wyświetli się informacja, aby zamknąć i uruchomić ponownie program Ala. Gdy włączymy program, wyświetli się pytanie czy skopiować dane z poprzedniej lokalizacji rozrachunków klikamy na <Tak>. W przypadku gdy ścieżki do w/w katalogów nie będą zgodne, program poinformuje użytkownika o tym.

2 W programie Ala okno Kontrola księgowania/wyksięgowania kosztów/przychodów dostępne jest: po kliknięciu na ikonę w oknie Rejestr VAT - Zakupy/Sprzedaż, po wybraniu w oknie Rejestr VAT - Zakupy/Sprzedaż opcji z menu kontekstowego. Okno Kontrola księgowania/wyksięgowania kosztów/przychodów podzielone jest na trzy zakładki: 1. Faktury do wyksięgowania zawiera listę faktur, które należy wyksięgować z VAT-u. Są to faktury wyszukane przez program, które w danym miesiącu są po terminie zapłaty i nie są spłacone bądź spłacone częściowo. Faktura staje się dokumentem po terminie, jeżeli w danym miesiącu upływa 150 dni od terminu zapłaty.

3 2. Faktury do zaksięgowania zawiera listę faktur, które wcześniej zostały wyksięgowane i w danym miesiącu zostały spłacone w całości lub w części i mogą zostać ponownie zaksięgowane do VAT-u. 3. Faktury wyksięgowane zawiera listę wszystkich faktur, które aktualnie są wyksięgowane z VAT-u i czekają na zapłatę. Przykład zastosowania opcji: 1. Wprowadzamy, np. przychód w styczniu 2013 roku i klikamy na przycisk <Zapisz>. 2. Wprowadzamy pozycję do Rejestru VAT-Sprzedaż i zapisujemy ją. W oknie Informacje o zapłacie w polu Kwota zapłaty wpisujemy częściową wpłatę dokumentu lub usuwamy kwotę zapłaty. Ustalamy termin zapłaty i klikamy na <Zapisz>.

4 3. W oknie Rozrachunków widoczna jest powstała należność. 4. W podanym przykładzie możliwość wyksięgowania faktury nastąpi w miesiącu lipcu. 5. W menu Księgowość Rejestry VAT sprzedaży klikamy na ikonę, która wyświetli okno Kontrola księgowania/wyksięgowania przychodów. Na zakładce Faktury do wyksięgowania widoczne są niespłacone dokumenty, które są po terminie.

5 6. Użytkownik może wyksięgować wybrane (poprzez wcześniejsze zaznaczenie ich klawiszem <Insert>) lub wszystkie dokumenty znajdujące się na zakładce Faktury do wyksięgowania. Aby wyksięgować dokumenty, należy kliknąć na przycisk <Wyksięguj> spowoduje to, że program zapyta czy wyksięgować dokument i po kliknięciu na <Tak> otworzy się okno Wyksięgowanie dokumentów z Rejestru VAT Sprzedaży. Użytkownik w oknie tym może dodatkowo zdecydować czy pokazać okno rejestru w trakcie operacji wyksięgowania. Po kliknięciu na <Zapisz> program wystornuje dokument z rejestru VAT oraz zapisze go w zakładce Faktury wyksięgowane. UWAGA! Jeżeli zaznaczymy parametr Podczas operacji pokaż okno edycji Rejestru, to w oknie rejestru pole Rodzaj zakupu będzie ustawione na wartość Wyksięgowane z przychodów.

6 7. Zakładka Faktury wyksięgowane:

7 8. Wyksięgowanie takie widoczne jest również w oknie Rejestr VAT - Sprzedaż: 9. Zamykamy lipiec. 10. W sierpniu spłacamy wcześniej wyksięgowany dokument w części lub w całości. W menu Rozrachunki Należności i zobowiązania klikamy prawym klawiszem myszy na danej pozycji i wybieramy Rozliczanie Rozlicz w kasie/banku/innych. Uzupełniamy kwotę rozliczenia i klikamy na <Zapisz>. 11. Otwieramy okno Kontrola księgowania/wyksięgowania przychodów. Na zakładce Faktury do zaksięgowania widoczna jest wprowadzona spłata dokumentu po terminie.

8 UWAGA! W przypadku, gdy dokument zawiera więcej niż jedną stawkę VAT, wówczas program wartość brutto spłaty przypadającą na daną stawkę VAT, wylicza proporcjonalnie: wyliczenie procentu dla każdej stawki: wyliczenie kwoty spłaty przypadającej na daną stawkę VAT: Przykład: W styczniu wprowadzamy dokument 1/01/2013 z następującymi kwotami: kwota netto całego dokumentu 200,00 zł, kwota brutto całego dokumentu 238,50 zł, dla stawki VAT 8% kwota netto 50,00 zł, dla stawki VAT 8% kwota brutto 54,00 zł, dla stawki VAT 23% kwota netto 150,00 zł, dla stawki VAT 23% kwota brutto 184,50 zł, W oknie Informacje o zapłacie wpisujemy Kwotę zapłaty 100,00 zł. Po zamknięciu miesięcy do czerwca włącznie, wyksięgowaniu dokumentu w lipcu i zamknięciu lipca w sierpniu w rozrachunkach dodajemy spłatę 50,00 zł brutto. Program wartość brutto spłaty przypadającej na daną stawkę VAT wyliczy następująco: Dla stawki VAT 8% Dla stawki VAT 23% Łącznie wartość brutto spłat wynosi 50,00 zł i taka kwota zostanie wprowadzona do rejestru, a jej proporcjonalne rozbicie widoczne jest w oknie rejestru, podczas przeprowadzania operacji księgowania.

9 11. Użytkownik może zaksięgować wybrane (poprzez wcześniejsze zaznaczenie ich klawiszem <Insert>) lub wszystkie dokumenty znajdujące się na zakładce Faktury do zaksięgowania. Aby zaksięgować dokumenty, należy kliknąć na przycisk <Zaksięguj> spowoduje to, że program zapyta czy zaksięgować dokument i po kliknięciu na <Tak> otworzy się okno Księgowanie dokumentów do Rejestru VAT Sprzedaży. Użytkownik w oknie tym może dodatkowo zdecydować czy pokazać okno rejestru w trakcie operacji księgowania. Po kliknięciu na <Zapisz> program zaksięguje dokument w rejestrze oraz usunie z Faktur wyksięgowanych (jeżeli wprowadzono spłatę całego dokumentu).

10 12. Zaksięgowana spłata widoczna jest w oknie Rejestr VAT - Sprzedaż: 13. Dodatkowo w oknie Rejestr VAT - Sprzedaż w menu podręcznym (prawego klawisza myszy) lub poprzez użycie skrótu klawiszowego <Ctrl+F5> dostępna jest opcja Pokaż spłaty, dzięki której użytkownik ma dostęp do szybkiego podglądu z jakimi dokumentami rozliczany był aktualny dokument oraz dokonania zmian (usunięcia spłaty).

11 Rejestr wydrukowanych zestawień dokumentów Program Ala umożliwia zapisanie do rejestru wydruków wydrukowanych zestawień dokumentów, które są do wyksięgowania z Rejestru VAT Sprzedaży/Zakupu, do zaksięgowania do Rejestru VAT Sprzedaży/Zakupu lub wyksięgowane z Rejestru VAT Sprzedaży/Zakupu. Aby możliwe było zapisywanie w/w wydruków, należy w menu Rejestr wydruków Konfiguracja rejestru wydrukowanych zestawień zaznaczyć odpowiednie rodzaje dokumentów: Dokumenty te wydrukować można z poziomu okna Kontrola księgowania/wyksięgowania przychodów, poprzez kliknięcie na przycisk <Drukuj>, znajdujący się na każdej z zakładek. Po wydrukowaniu dokumentu, w menu Rejestr wydruków Przeglądanie wydrukowanych dokumentów, użytkownik może go podejrzeć, wydrukować ponownie lub wysłać em.

12 Załącznik VAT-ZD do deklaracji VAT-7 Dokumenty wyksięgowane z Rejestru VAT - Sprzedaż mogą zostać automatycznie przeniesione do deklaracji VAT-ZD. Aby funkcjonalność była dostępna, należy w menu Ustawienia zakładka Rozrachunki sekcja Kontrola księgowania kosztów zaznaczyć opcję Automatycznie pobieraj dane do VAT-ZD. Jeżeli parametr ten nie będzie zaznaczony, to w oknie deklaracji VAT-7 w Wydrukach dodatkowych użytkownik może ręcznie uzupełnić VAT-ZD. Dodatkowo program Ala umożliwia wysłanie deklaracji VAT-ZD do systemu e-deklaracje.

Polska funkcjonalność NAV 2015

Polska funkcjonalność NAV 2015 Polska funkcjonalność NAV 2015 oraz pakiet Tools i elogistics dla NAV2015 Podręcznik użytkownika Microsoft Dynamics NAV 2015 Dokument przeznaczony do użytku wewnętrznego dla Partnerów oraz użytkowników

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika 1 Streamsoft Podręcznik użytkownika programów z serii PCBIZNES (Ala, Ewa, Aga, Iza) jest stale aktualizowany. Najnowsze wersje podręcznika są dostępne na stronie internetowej produktu:

Bardziej szczegółowo

mfaktura pomoc do programu

mfaktura pomoc do programu mfaktura pomoc do programu Spis treści Dokumenty sprzedaży...3 Tworzenie Nowego dokumentu sprzedaży...3 Zakładka Właściwości...4 Zakładka Nabywca/Płatnik...9 Zakładka Odbiorca...13 Zakładka Towary/Usługi...16

Bardziej szczegółowo

Przewodnik programu. Jak uruchomić aplikację Geo-Info 6 i.kerg. Jak zgłosić pracę geodezyjną

Przewodnik programu. Jak uruchomić aplikację Geo-Info 6 i.kerg. Jak zgłosić pracę geodezyjną Jak uruchomić aplikację Geo-Info 6 i.kerg Jak zgłosić pracę geodezyjną 2014 Jak obejrzeć informacje o zarejestrowanych pracach geodezyjnych Jak zarezerwować numery obiektów Jak pozyskać informacje o zarezerwowanych

Bardziej szczegółowo

System Zarządzania Forte 2014.b

System Zarządzania Forte 2014.b System Zarządzania Forte 2014.b Aktualności Poniższe tematy są aktywne, po kliknięciu następuje przeniesienie do krótkich rozwinięć. 2014.b Forte Administracja Automatyczna weryfikacja stanu baz systemu

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU. INFOR System KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW. Nasza wiedza i narzędzia wspierają Twoją strategię. Wersja 9.

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU. INFOR System KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW. Nasza wiedza i narzędzia wspierają Twoją strategię. Wersja 9. INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU INFOR System KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW Nasza wiedza i narzędzia wspierają Twoją strategię Wersja 9.0 www.biznesmen.com.pl pomoc@biznesmen.com.pl 1 Spis treści I.Wstęp...

Bardziej szczegółowo

Nowe stawki VAT Praktyczny poradnik jak dostosować swój program do zmian

Nowe stawki VAT Praktyczny poradnik jak dostosować swój program do zmian Nowe stawki VAT Praktyczny poradnik jak dostosować swój program do zmian 1 1 Spis treści 1 Spis treści... 2 2 Wstęp... 3 3 Nowe stawki VAT czy naleŝy je samemu wprowadzać?... 3 4 Zmiana stawek na kartach

Bardziej szczegółowo

POMOC DO PROGRAMU. Merco s.c. - Programy dla resturacji i hoteli www.merco.pl

POMOC DO PROGRAMU. Merco s.c. - Programy dla resturacji i hoteli www.merco.pl POMOC DO PROGRAMU Merco s.c. - Programy dla resturacji i hoteli www.merco.pl 2. Instalacja systemu 1. Spis treści 2. Instalacja systemu... 3 3. System - konfiguracja... 4 3.1. Parametry programu... 4 3.1.1.

Bardziej szczegółowo

Sage Symfonia Start Handel

Sage Symfonia Start Handel Sage Symfonia Start Handel Podręcznik użytkownika Wersja 2015.c Producent: Sage sp. z o.o. tel. 22 455 56 00 www.sage.com.pl Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Microsoft SQL Server

Bardziej szczegółowo

Operacje na środkach trwałych

Operacje na środkach trwałych R O Z D Z I A Ł 5 Operacje na środkach trwałych Dowiesz się jak: Zatwierdzić wprowadzone środki trwałe Przydzielić kwoty ulg inwestycyjnych dla środków trwałych Przeprowadzić operacje na środkach trwałych

Bardziej szczegółowo

Ulotka opis zmian do wersji 9.5.5135 Interface użytkownika okienkowy oraz przeglądarkowy

Ulotka opis zmian do wersji 9.5.5135 Interface użytkownika okienkowy oraz przeglądarkowy Ulotka opis zmian do wersji 9.5.5135 Interface użytkownika okienkowy oraz przeglądarkowy Spis treści Zmiany w wersji 9.5.5135... 3 Rozdział 1 enova365 interface użytkownika okienkowy... 3 Moduł: Handel...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja programu http://icsklep.intercars.com.pl

Instrukcja programu http://icsklep.intercars.com.pl Instrukcja programu http://icsklep.intercars.com.pl Spis treści: 1. Informacje 1.1 O programie 1.2 Zalety programu 1.3 Wymagania sprzętowe 1.4 Cennik 1.5 Wersja demonstracyjna 2. Instalacja 2.1 Z Internetu

Bardziej szczegółowo

Gospodarka Magazynowa i Sprzedaż

Gospodarka Magazynowa i Sprzedaż System Graffiti Podręcznik użytkownika Gospodarka Magazynowa i Sprzedaż PC Guard SA, ul. Janickiego 20, 60 542 Poznań, tel. +48/ 061 843 42 66, 843 42 70, 847 12 46 www.pcguard.pl ; e-mail : graffiti@pcguard.pl

Bardziej szczegółowo

4Trans 3.11 Lista zmian

4Trans 3.11 Lista zmian 4Trans 3.11 Lista zmian 4Trans 3.11 Lista zmian 2002-2013 Wszystkie prawa zastrzeżone Kopiowanie, wprowadzanie zmian, przesyłanie, publiczne odtwarzanie i wszelkie wykorzystywanie tych treści wymaga uprzedniej

Bardziej szczegółowo

Informatyczny System Zarządzania Budżetami Jednostek Samorządu Terytorialnego (BeSTi@)

Informatyczny System Zarządzania Budżetami Jednostek Samorządu Terytorialnego (BeSTi@) Informatyczny System Zarządzania Budżetami Jednostek Samorządu Terytorialnego (BeSTi@) System powstał w ramach projektu PHARE 2002/000-580.01.09 Zarządzanie Finansami Publicznymi Dokumentacja użytkownika

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Platformy Wymiany Walut

Instrukcja obsługi Platformy Wymiany Walut Instrukcja obsługi Platformy Wymiany Walut 1 1. Ochrona danych osobowych. Informacje uzyskane od Klienta w związku z wykonywaniem czynności na zlecenie Klienta są przedmiotem ochrony danych osobowych.

Bardziej szczegółowo

System Zarządzania Forte 2014

System Zarządzania Forte 2014 Aktualności Poniższe tematy są aktywne, po kliknięciu następuje przeniesienie do krótkich rozwinięć. Forte Business Intelligence Forte BI w obszarach sprzedaży, zakupu i finansów Forte BI w module Forte

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI APLIKACJI HERMES 2007 (egzamin maturalny)

INSTRUKCJA OBSŁUGI APLIKACJI HERMES 2007 (egzamin maturalny) INSTRUKCJA OBSŁUGI APLIKACJI HERMES 2007 (egzamin maturalny) Wstęp Szanowni Państwo Przekazujemy program komputerowy Hermes 2007, działający w środowisku Windows. Aplikacja umożliwia wprowadzanie: danych

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu Sky CMS

Instrukcja obsługi systemu Sky CMS Instrukcja obsługi systemu Sky CMS Tworzenie stron w systemie skycms 1. Logujemy się 2. Tworzenie nowej strony: Wchodzimy do zakładki Strony Dodaj nową stronę. Pokażą się zakładki Strona, Powiązania strony,

Bardziej szczegółowo

Symfonia Start Handel. Podręcznik użytkownika

Symfonia Start Handel. Podręcznik użytkownika Symfonia Start Handel Podręcznik użytkownika Wersja 2013 Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Adobe, Acrobat, Acrobat Reader, Acrobat Distiller są zastrzeżonymi znakami towarowymi

Bardziej szczegółowo

Naliczanie rocznych deklaracji: PIT-4r, PIT- 8ar, PIT-11, PIT-40 enova KADRY I PŁACE (WERSJA 1.0)

Naliczanie rocznych deklaracji: PIT-4r, PIT- 8ar, PIT-11, PIT-40 enova KADRY I PŁACE (WERSJA 1.0) Naliczanie rocznych deklaracji: PIT-4r, PIT- 8ar, PIT-11, PIT-40 enova KADRY I PŁACE (WERSJA 1.0) JOANNA WALENTEK Spis treści: MODUŁ KADRY I PŁACE... 2 Generowanie deklaracji PIT 4R oraz PIT 8AR... 2 Konfiguracja...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Firmao ver. 5.0

Instrukcja Firmao ver. 5.0 Instrukcja Firmao ver. 5.0 1 Spis treści 1. O Firmao... 3 2. Definicje podstawowych pojęć systemu... 5 3. Widoki Szczegółów... 9 4. Widoki List... 18 5. Filtry... 23 6. Raporty... 26 7. Uprawnienia...

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA USŁUGI INTERNET BANKING W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W BIELSKU PODLASKIM

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA USŁUGI INTERNET BANKING W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W BIELSKU PODLASKIM Załącznik nr 1 do Regulaminu usług SBE w Banku Spółdzielczym w Bielsku Podlaskim. INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA USŁUGI INTERNET BANKING W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W BIELSKU PODLASKIM https://konto.bsbielsk.pl SPIS

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA WERSJA 2012.x.xx SOFTECH Sp. z o.o. 01-940 Warszawa, ul. Palisadowa 20 / 22 www.gastro.pl e-mail: info@gastro.pl Tel.: do Działu Handlowego: (22) 610 77 42 Tel.: do Serwisu: (22)

Bardziej szczegółowo

Dokumenty - ruch towaru

Dokumenty - ruch towaru Dokumenty - ruch towaru Autor: Tomasz Zasadziński Data: luty, 2007 Spis treści WSTĘP... 2 WYSTAWIANIE DOKUMENTÓW A SKUTEK MAGAZYNOWY... 2 WYSTAWIANIE DOKUMENTÓW FINANSOWYCH I MAGAZYNOWYCH DLA FIRM W UKŁADZIE

Bardziej szczegółowo

SYSTEM ERP MICROSOFT DYNAMICS NAV 2015

SYSTEM ERP MICROSOFT DYNAMICS NAV 2015 SYSTEM ERP MICROSOFT DYNAMICS NAV 2015 FUNKCJONALNOŚĆ V. 2.60 Prawa do niniejszych materiałów zastrzeżone są na rzecz innych podmiotów (Microsoft/IT.Integro) i ich naruszenie grozi sankcją. Korzystanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych. Panel klienta

Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych. Panel klienta Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych Panel klienta Data aktualizacji: 26-03-2013 1 Spis treści 1 Wprowadzenie 5 1.1 Wczytywanie certyfikatu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych. Instrukcja dla klienta

Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych. Instrukcja dla klienta Instrukcja obsługi systemu: Korporacyjny i Indywidualny Rachunek Internetowy dla Banków Spółdzielczych Instrukcja dla klienta Data aktualizacji: 28-01-2013 1 Spis treści 1 Podstawowe zasady bezpiecznego

Bardziej szczegółowo

Sage Symfonia e-deklaracje

Sage Symfonia e-deklaracje Sage Symfonia e-deklaracje Podręcznik użytkownika Wersja 2015.b Producent: Sage sp. z o.o. tel. 22 455 56 00 www.sage.com.pl Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Microsoft SQL Server

Bardziej szczegółowo

Wersja 9.5. Dokumentacja. Moduł: Business Intelligence. Aktualizacja dokumentu: 2009-12-08. Moduł: Business Intelligence 1 Wersja 9.

Wersja 9.5. Dokumentacja. Moduł: Business Intelligence. Aktualizacja dokumentu: 2009-12-08. Moduł: Business Intelligence 1 Wersja 9. Wersja 9.5 Dokumentacja Moduł: Business Intelligence Aktualizacja dokumentu: 2009-12-08 Moduł: Business Intelligence 1 Wersja 9.0 Copyright 2009 COMARCH Wszelkie prawa zastrzeżone Nieautoryzowane rozpowszechnianie

Bardziej szczegółowo