Download "Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 34. Akwarela, rysunek, grafika, plakat WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA"

1 Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 34 Akwarela, rysunek, grafika, plakat WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA X 2012 Salon Antykwaryczny Nautilus, ul. Pijarska 5/2a, Kraków AUKCJA Sobota, 27 X 2012, godzina Sala Rycerska, Restauracja Miód i Wino, ul. Sławkowska 32, Kraków

2 Salon Antykwaryczny Michał Maksymiuk, Maciej Żywolewski ul. Pijarska 5/2a Kraków tel.: fax: kom.: nautilus@antique.com.pl BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW Nr konta: OPRACOWANIE KATALOGU: Michał Maksymiuk, Roman Marcinek, Maciej Żywolewski Aleksandra Madej, Agnieszka Mazoń SKŁAD: Aleksandra Madej, Maciej Żywolewski ZDJĘCIA: Agnieszka Mazoń, Maciej Żywolewski DRUK: Pierwsza strona okładki: Monsiel Edmund, Postaci, 1947, poz. w kat. 55 (fragment) Czwarta strona okładki: Wdowiszewski Czesław, Wyzwoliny, lata 20., poz. w kat. 218 COPYRIGHT: Nautilus Salon Antykwaryczny 2012 Katalog aukcyjny, wszelkie zawarte w nim opisy, zdjęcia i biogramy, podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, reprodukowanie i rozpowszechnianie katalogu w całości lub części bez uprzedniej zgody Salonu Antykwarycznego NAUTILUS stanowi naruszenie praw majątkowych, zagrożone odpowiedzialnością cywilną i karną.

3 poz. 145 Zawartość katalogu I. II. III. IV. V. VI. VII. Akwarela, pastel, monotypia poz Rysunek poz Edmund Monsiel poz Grafika dawna poz Grafika XX wieku poz Plakat poz Indeks s. 42 Reprodukcje wszystkich prac można zobaczyć na stronie internetowej W ramach prac jednego artysty w katalogu została zachowana chronologiczna kolejność dzieł

4 Akwarela, pastel, monotypia poz. 3 poz. 5 poz Acedańska-Nowakowska Irena Willa Iwana Franki we Lwowie, lata 30. Gwasz, tektura; wym.: 28,5 x 35 cm; sygn. p.d.: monogram wiązany INA. Willa pisarza w pobliżu Parku Stryjskiego (ul. Ponińskiego 4, dziś I. Franki 150), zbudowana w Cena wyw.: Acedańska-Nowakowska Irena Dworek w Krzemieńcu, lata 30. Gwasz, tektura; wym. w świetle pp: 24 x 34,5 cm; sygn. p.d.: I. Nowakowska Acedańska, l.d.: Krzemieniec. Cena wyw.: Ciesielski Władysław Portret ojca, 1892 Technika eksperymentalna, gwasz, błona fotograficzna; wym.: 15,5 x 12,7 cm; sygn. l.d.: Vladyslav Ciesielski/Paryż 1892 r./12.3. Ciesielski Władysław ( ). Malarz, miniaturzysta. Uczestnik powstania styczniowego, po którym został zmuszony do emigracji do Francji. Po przybyciu do Paryża rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts u Isidore-Alexandre-Augustin Pilsa oraz Henri Lehmanna, u którego w 1876 rozpoczął swą edukację Jacek Malczewski. Rozpoczęło to okres długoletniej przyjaźni między artystami. W 1882 Ciesielski założył pracownię fotograficzną GOPŁO. Artysta specjalizował się w miniaturze (z bogatego dorobku przetrwało niestety tylko 8 portretów - prezentowana praca jest jednym z nich!) oraz malarstwem. Prace artysty nie pojawiały się jak dotąd na rynku. Lit.: S. Kaszyński, Z Mogilna do Paryża, Kraków Cena wyw.: 4800 poz Czerwenka Erwin Czorsztyn i Niedzica, 1931 Akwarela, karton; wym.: 27,3 x 38,2 cm; sygn. p.d.: Erwin Czerwenka / Czorsztyn 931. Cena wyw.: Kossak Juliusz Szkic do obrazu Hasło i odzew, 1883 Akwarela, papier; wym. w świetle pp.: 38 x 64 cm; sygn. l.d. monogram wiązany: JK. Praca oprawiona, w efektownej ramie. Akwarela powstała jako ilustracja do patriotycznego poematu M. Bołoz-Antoniewicza Hasło i odzew. Protestacya Pogrobowa. Znana jest też pod tytułem Hasło i odzew przegląd nocny. Lit.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Warszawa 1988, s. 75 (końcowa, bardzo popularna wersja, reprodukowana jest w albumie jako wklejka). Cena wyw.: poz Nikifor Krynicki Barka Akwarela, ołówek, karton; wym.: 24 x 22 cm; poniżej komp. oł. autorski ciąg liter naśladujący opis. Praca z kolekcji Aliny i Daniela Mrozów. Cena wyw.: 2800 poz. 10 poz. 11 4

5 poz. 8 poz. 9 poz Nikifor Krynicki Miasto u stóp wzgórza Akwarela, karton; wym.: 27,5 x 35 cm; na odwrocie pieczątki autorskie, dołem kompozycji charakterystyczny dla artysty ciąg liter naśladujący opis: MIASTOWRIKNOUNKOLEIIKONWRICE. Cena wyw.: Pieniążek Józef Panorama Sandomierza, ok Tusz, papier; wym.: 37,2 x 29 cm; nie sygn. Cena wyw.: Pieniążek Józef Wąchock. Opactwo cystersów, 1925 Akwarela, tusz, karton; wym.: 31,3 x 23,9 cm; sygn. p.d.: Wąchock 19/8 25 / Józef Pieniążek. Praca naklejona na stary podkład. Cena wyw.: Radzikowski Walery Eljasz Góral zakopiański, ok Akwarela, papier; wym. w świetle pp: 19 x 15 cm; sygn. oł. l.d.: W. Eljasz. Oprawiony w stare pp. Cena wyw.: Sypniewski Feliks Strzelec konny gwardii królewsko-polskiej, XIX w. Akwarela, papier; wym. w świetle pp.: 21,5 x 19,5 cm; sygn. p.d.: F.S.; opis piórem w obrębie kompozycji. Sylwetka konna szasera, żołnierza Pułku Strzelców Konnych Gwardii (od 15 III 1818 formalnym szefem pułku był car Aleksander I Romanow). Cena wyw.: Świerzy Waldemar Drzewo, 1984 Gwasz, tektura; wym.: 46,5 x 35 cm; sygn. l.d.: ŚWIERZY. Kompozycja wykorzystana w plakacie reklamowym Krajowej Agencji Wydawniczej. Na odwrocie uszkodzone naklejki wydawnicze oraz oznakowania typograficzne. 0 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks poz Uziembło Henryk Portret dziewczyny w stroju krakowskim Akwarela, karton; wym.: 49,5 x 34,8 cm; sygn. tuszem p.d.: Henryk Uziembło. Na odwrocie sygn. powtórnie z zastrzeżeniem autorskiego prawa reprodukcji; nadwątlony prawy dolny róg. Cena wyw.:

6 Aukcja nr 34 poz. 14 poz. 17 poz Wallburg Egon (wł. Erno Zorad) Wesele węgierskie, 1940 Akwarela, papier; wym.: 45,8 x 63 cm; sygn. p.d.: Wallburg Egon / 940. Praca klasyka węgierskiego i światowego komiksu. Cena wyw.: Wyczółkowski Leon Kwiaty. Poranek, 1928 Akwarela, kredka, ołówek, karton; wym. w świetle pp: 68,5 x 48,5 cm; sygn. l.d.: LWyczół / 1928 r. Na odwrocie naklejka wystawowa z warszawskiej Zachęty (1933) z opisem pracy. Cena wyw.: poz Żechowski Stefan Blondynka, 2. połowa lat 60. XX w. Pastel, karton; wym.: 29,4 x 24 cm; nie sygn. Obraz malowany podczas pobytu artysty w Książu Wielkim. Praca ze zbioru F. i B. Kędziorków (na oprawie opis kolekcjonerski) Walter-Łomnicka Rita Kot, lata 70. XX w. Monotypia barwna; wym. ok.: 41,6 x 29,8 cm; nie sygn.; praca ze zbiorów rodzinnych. Lit.: Katalog Paysage intime. Twórczość Rity Walter-Łomnickiej , Kraków Walter-Łomnicka Rita Drzewa, lata 70. XX w. Monotypia barwna; wym. ok.: 20 x 38,2 cm; nie sygn.; praca ze zbiorów rodzinnych. Lit.: Katalog Paysage intime. Twórczość Rity Walter-Łomnickiej , Kraków Walter-Łomnicka Rita Mruczkowe bajki, 1957 Gwasz, akwarela, karton; wym. ok.: 20,5 x 15 cm; nie sygn.; 4 plansze projektowe do książki J. Porazińskiej. Lit.: Katalog Paysage intime. Twórczość Rity Walter-Łomnickiej , Kraków Cena wyw.: 500 poz Walter-Łomnicka Rita Tatrzańska Jesień, projekty odznaki okolicznościowej, lata 70. XX w. Gwasz, karton; średni wym. planszy: 32,5 x 22,8 cm; nie sygn., opis autorski na odwrocie; 4 plansze. Lit.: Katalog Paysage intime. Twórczość Rity Walter-Łomnickiej , Kraków

7 21. Walter-Łomnicka Rita Tatrzański Park Narodowy, projekty logo, lata 70. XX w. Gwasz, karton; średni wym. planszy: 24 x 16 cm; nie sygn.; 6 plansz, warianty z różnymi gatunkami zwierząt. Lit.: Katalog Paysage intime. Twórczość Rity Walter-Łomnickiej , Kraków Cena wyw.: Walter-Łomnicka Rita 20 lat TPN, projekty logo i odznak, Gwasz, piórko, karton; średni wym. planszy: 32,5 x 22,8 cm; nie sygn., opis autorski na odwrocie; 9 plansz projektowych. Lit.: Katalog Paysage intime. Twórczość Rity Walter-Łomnickiej , Kraków Cena wyw.: Walter-Łomnicka Rita Klub Pickwicka, lata 70. XX w. Gwasz, piórko, karton; wym. ok.: 29,3 x 21,8 cm; nie sygn.; 5 plansz projektowych (w tym okładka). Lit.: Katalog Paysage intime. Twórczość Rity Walter-Łomnickiej , Kraków Cena wyw.: Walter-Łomnicka Rita Baśnie i legendy, lata 70. XX w. Gwasz, akwarela, karton; wym. ok.: 20,5 x 15 cm; nie sygn.; 4 plansze projektowe. Lit.: Katalog Paysage intime. Twórczość Rity Walter- Łomnickiej , Kraków Cena wyw.: Walter-Łomnicka Rita Bajka o rybaku i złotej rybce (wg A. Puszkina), lata 70. XX w. Gwasz, akwarela, karton; różne wymiary (do 29 x 72 cm); nie sygn.; 9 plansz projektowych. Cena wyw.: Walter-Łomnicka Rita Grafika użytkowa [projekty], lata 70. XX w. Gwasz, akwarela, karton; wym. ok.: 20,5 x 15 cm; nie sygn.; 24 plansze projektowe. Lit.: Katalog Paysage intime. Twórczość Rity Walter- Łomnickiej , Kraków Cena wyw.: 1000 poz. 21 poz. 25 poz. 20 poz. 20 poz. 21 poz. 22 poz. 24 poz. 18 poz. 22 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks 27. Walter-Łomnicka Rita Muzyka i Tatry [projekty okładek], lata 70. XX w. Gwasz, akwarela, karton; wym. ok.: 20,5 x 15 cm; nie sygn.; 4 plansze projektowe. Lit.: Katalog Paysage intime. Twórczość Rity Walter- Łomnickiej , Kraków poz. 19 poz. 23 7

8 Rysunek poz. 28 poz Chwistek Leon Na maneżu (Maneż artylerii konnej), 1915 Piórko, sangwina, papier; wym.: 21 x 27,8 cm; nie sygn.; opis autorski na odwrocie; tamże informacja o proweniencji (własność córki artysty). Lit.: W. Wyganowska, Sztuka legionów polskich , s. 136, il. 6. Cena wyw.: Chwistek Leon Autoportret, ok Piórko, papier; wym.: 20,8 x 16,8 cm; nie sygn. Rysunek ze zbiorów rodziny artysty (potwierdzenie autentyczności przez wnuczkę artysty). Cena wyw.: Czermański Zdzisław Szkice do karykatur [ J. Piłsudski, J. Lechoń], lata 30. Ołówek, karton; wym.: 47,9 x 36,2 cm; nie sygn. Cena wyw.: 1000 poz Flisak Jerzy Akt, lata 60. Tusz lawowany; wym.: 44,8 x 53,6 cm; nie sygn.; opis kolekcjonerski na odwrocie pp. Cena wyw.: Kamiński Antoni Portret Konstantego Laszczki, 1892 Węgiel, pastel; wym. w świetle pp: 45,3 x 59,2 cm; sygn. p.d. At. Kamieński / Paryż poz Kossak Juliusz Cesarz Franciszek Józef w otoczeniu banderii pod Wawelem, 1881 Ołówek, tusz lawowany, papier; wym.: 54 x 86 cm; sygn. l.d.: J. Kossak. Ubytki narożników, pęknięcia marginesów; papier naklejony na tekturę; zachowana ochronna kalka. Szkic do akwareli znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Lit.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Ossolineum 1988, poz Cena wyw.: Kossak Juliusz Ranny oficer Ołówek, papier; wym.: 24 x 27,5 cm; nie sygn.; papier naklejony na tekturę; pod kompozycją oświadczenie Wojciecha Kossaka: Oryginalny rysunek mego śp. Ojca Juliusza Wojciech Kossak, oraz pieczęć sygnetowa artysty. Cena wyw.: Kossak Juliusz 1. Mohort prezentujący stadninę, 1858; ołówek, papier; wym.: 39,5 x 54 cm; szkic nie sygn.; pod kompozycją oświadczenie Wojciecha Kossaka: Oryginalny rysunek mego śp. Ojca Juliusza Wojciech Kossak, oraz pieczęć sygnetowa artysty; kompozycja w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Lit.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Ossolineum 1988, poz Mohort orze ziemię, w którą wbita jest szabla, 1882; ołówek, papier; szkic wg Mohorta W. Pola; wym.: 42,5 x 52 cm; nad kompozycją oświadczenie Wojciecha Kossaka: Oryginalny rysunek mego śp. Ojca Juliusza Wojciech Kossak, oraz pieczęć sygnetowa artysty. Lit.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Ossolineum 1988, poz

9 poz. 29 poz. 33 poz Z rozkazu króla mam oddać tę zbroję i konia z rzędem, 1882; ołówek, papier; szkic wg Mohorta W. Pola; wym.: 44 x 51,5 cm; pod kompozycją oświadczenie Wojciecha Kossaka: Oryginalny rysunek mego śp. Ojca Juliusza Wojciech Kossak, oraz pieczęć sygnetowa artysty. Lit.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Ossolineum 1988, poz Próba lancy przed Napoleonem, 1885; ołówek, papier; wym.: 44 x 61 cm; nie sygn. szkic do zaginionej akwareli (klisza w zbiorach Biblioteki Narodowej). Lit.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Ossolineum 1988, poz Postój przy drodze; ołówek, papier; wym.: 42 x 61 cm; nie sygn.; uszkodzone marginesy; pod kompozycją oświadczenie Wojciecha Kossaka: Oryginalny rysunek mego śp. Ojca Juliusza Wojciech Kossak, oraz pieczęć sygnetowa artysty; kompozycja w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Praca nie notowana w literaturze. Cena wyw.: Mikulski Kazimierz Kompozycja z kotem, lata 80. XX w. Kserokopia kolorowana przez artystę; wym.: 22,5 x 16,8 cm; nie sygn. (il. s. 10) Cena wyw.: Mikulski Kazimierz Pijże, maleńka, pij, Tusz, ołówek; wym.: 19,5 x 15,5 cm; sygn. tuszem p.d.: K. Mikulski. Na odwrocie rysunku opis autorski. Ilustracja do pieśni A. Wertyńskiego; tomik ukazał się w serii miniatur WAiF, Warszawa Praca ze zbioru F. i B. Kędziorków (na oprawie opis kolekcjonerski). Cena wyw.: Mikulski Kazimierz Dziewczyna i owce, 1990 Tusz, ołówek; wym.: 30 x 24 cm; sygn. długopisem p.d.: K. Mikulski 90. Na odwrocie opis artysty. Praca ze zbioru F. i B. Kędziorków (na oprawie opis kolekcjonerski). Cena wyw.: 2500 poz. 37 poz poz. 38 poz Moreau Jean-Michel le Jeune Scena antyczna, 1813 Tusz, karton; wym: 21 x 16,4 cm; sygn. l.d.: Ch[ez] Moreau Vienne 12 9bris 813. Cena wyw.: Mróz Daniel Najście, 1955 Piórko, tusz, papier; wym.: 17 x 19 cm; sygn. p.d.: D. Mróz. Ilustracja do powieści satyrycznej K. I. Gałczyńskiego Stadnina im. Stanisława Moniuszki, czyli cierpienia młodego emigranta, publikowana w Przekroju, nr 526, s. 5. Cena wyw.: 2400 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks 9

10 Aukcja nr 34 poz. 36 poz. 43 poz. 41 poz Mróz Daniel Warszawa da się lubić!!!, lata 60. XX w. Piórko, tusz, papier; wym.: 31 x 22,3 cm; nie sygn. Rysunek satyryczny reprodukowany w 20 numerze czasopisma Szpilki. Cena wyw.: Mróz Daniel Listy do wilka, 1968 Piórko, tusz, gwasz, papier; wym.: 27,8 x 17,5 cm; nie sygn. Ilustracja do tomu felietonów S. Otwinowskiego Pamiątki i herezje, wyd. przez Wydawnictwo Literackie, Kraków Cena wyw.: Reychan Stanisław Ranny powstaniec, koniec XIX w. Tusz lawowany, papier; wym.: 27,5 x 38,2 cm; sygn. l.d.: St. Reychan. Kompozycja naklejona na podkład. Cena wyw.: Wawrosz Karol Góralka z okolic Żywca, 1894 Ołówek, karton; wym.: 17,5 x 10,9 cm; sygn. oł. p.d.: K. Wawrosz. Przy górnej krawędzi opis: Pamiątka z działu etnograficznego wystawy krajowej we Lwowie w Góralka z okolic Żywca. Cena wyw.: 900 poz Wyczółkowski Leon Kopanie buraków, ok Ołówek, karton; wym.: 47,2 x 36,8 cm; sygn. oł. p.d.: LWyczół, l.d. dopisek kolekcjonerski: rysunek oryginalny. Praca jest bezpośrednim darem artysty dla ojca dotychczasowego właściciela. Sugestywny szkic zawiera elepoz. 46 poz Wawrosz Karol Góral z okolic Żywca, 1894 Ołówek, karton; wym.: 17,5 x 10,9 cm; sygn. oł. p.d.: K. Wawrosz. Przy górnej krawędzi opis: Pamiątka z działu etnograficznego wystawy krajowej we Lwowie w Góral z okolic Żywca. Cena wyw.: Wodzinowski Wincenty Stajnia w Karasinie na Wołyniu, 1916 Kredka, papier; wym.: 33 x 44,7 cm; sygn. oł. p.d.: W. Wodzinowski / Karasin 25 VII 916. Cena wyw.:

11 poz. 49 poz. 48 poz. 47 poz. 51 poz. 52 poz. 50 menty wykorzystane przez artystę w pracach malarskich pod tym samym tytułem. Postać chłopa w grubej kapocie i filcowej czapce pojawia się na płótnie i pastelu z roku 1903 (obie prace w zbiorach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy); trafiła nawet na znaczek wydany przez Pocztę Polską w Kopiącą buraki kobietę, z głową w charakterystyczny sposób owiniętą chustą, znajdujemy na obrazie z roku 1911, reprodukowanym w katalogu Leon Wyczółkowski. W 150. rocznicę urodzin artysty, Kraków 2003, s Cena wyw.: Wyczółkowski Leon Grobowiec Kazimierza Wielkiego, ok Kredka litograficzna; wym.: 32 x 44 cm; sygn. oł. p.d.: LWyczół. Szkic płyty i nagrobnej i kolumn baldachimu grobowca; detale architektoniczne (m.in. kapitele kolumn, świeczniki). Zalanie przy górnym marginesie. Studium do teki Wawel, Cena wyw.: Wyczółkowski Leon Sosna, 1907 Kredka litograficzna, ołówek; wym.: 23 x 25,6 cm; nie sygn. Studium do Teki Litewskiej, Kraków 1907; odbitka podrysowana przez autora z przeznaczeniem na wystawę. Na odwrocie naklejka Związku Polskich Artystów Plastyków z opisem pracy (23 XII 1926). Cena wyw.: Zin Wiktor Wawel od strony Krzemionek, lata 60. Tusz lawowany, papier; wym.: 21,3 x 41 cm; sygn. tuszem p.d.: Wiktor Zin, l.d. oł. tytuł. Cena wyw.: Zin Wiktor Wawel. Wieża Zegarowa, lata 60. Tusz lawowany, papier; wym.: 39,8 x 21,2 cm; sygn. tuszem p.d.: Wiktor Zin, l.d. oł. tytuł. Cena wyw.: Zin Wiktor Wawel. Pałac od strony ul. Kanoniczej, lata 60. Tusz lawowany, papier; wym.: 39 x 20,7 cm; sygn. tuszem p.d.: Wiktor Zin, l.d. oł. tytuł. Cena wyw.: 700 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks 11

12 Edmund Monsiel ( ) Sztuka Monsiela [jest] fascynująca swoją oryginalnością, niepokojąca swym udziwnieniem, ale jednocześnie piękna pięknością lęku i rozkwitającej wyobraźni. T. Chrzanowski Edmund Monsiel żył w świecie własnych fantazji i wizji. Przelewał je na przypadkowe kawałki tekturek, karty z cukrowni, luźne skrawki papieru. Całą twórczość skrzętnie ukrywał przed otoczeniem w czeluściach zamkniętego na trzy kłódki kufra, otwartego przez rodzinę dopiero po jego śmierci. Dla świata sztuki został odkryty przez wybitnego krakowskiego psychiatrę Jana Mitarskiego. Obecnie fantastyczny świat wizji Monsiela fascynuje miłośników sztuki na całym świecie. Przemawia ponad podziałami kulturowymi, pokonuje bariery językowe. Twórca z Wożuczyna jest uznawany za jednego ze sztandarowych przedstawicieli art brut. Jego prace znalazły uznanie u wybitnych specjalistów w tej dziedzinie. Największy udział w rozpropagowaniu jego rysunków miał Michel Thevoz, kustosz Muzeum Sztuk Pięknych w Lozannie (w latach ), gdzie założył w 1976 największą kolekcję-muzeum sztuki nieprofesjonalnej, w ramach której prezentowane są również prace Monsiela. Zostały one ponadto szeroko omówione w publikacjach autorstwa Thevoza. Każdą z niewielkich rozmiarami prac o niezrównanej precyzji rysunku, w całości wypełniają wąsate twarze, przywodzące na myśl iście średniowieczny horror vacui. Wpatrzone w odbiorcę setki oczu, zakrywają skrzętnie tło, nie pozostawiając zupełnie wolnej przestrzeni. Z plątaniny linii, wyłania się postać centralna Bóg-Król, sprawiedliwy sędzia. Dla Monsiela sztuka była formą bardzo osobistego credo. Głęboka religijność artysty oraz poczucie mesjanistycznej odpowiedzialności za los innych, stały się głównym tematem większości prac, często opatrzonych na odwrocie dodatkowym, rozbudowanym komentarzem przestrogą lub apelem o nawrócenie. Pomimo, iż religijna dewocyjność jest punktem wyjścia dla rysunków Monsiela, mają one niewątpliwie charakter uniwersalny. Fascynują i zmuszają do refleksji. Mówią równocześnie o miłości Stwórcy, jak i poczuciu nieustającego zagrożenia ze strony otaczającego nas świata, o jego blaskach i cieniach. Jak pisał dr Jan Mitarski we wstępie do katalogu Świat samotnych wizji Edmunda Monsiela z Wożuczyna : W jego [Monsiela] mniemaniu rzeczywiście tysiące oczu obserwuje nieustannie nasz świat i tysiące rąk grozi, ostrzega, wskazuje. Strach Monsiela wynikał z traumatycznych przeżyć wojennych oraz choroby. Sztuka stała się jego wyzwoleniem oraz główną formą kontaktu z Bogiem i człowiekiem. Jego jedynym oknem na świat i Wszechświat. Monsiel Edmund ( ). Rysownik-samouk. Urodził się w Wożuczynie. Traumatyczne przeżycia wojenne (konfiskata sklepu w Łaszczowie przez Niemców, rozstrzelanie szwagra) spowodowały rozwinięcie u niego choroby psychicznej, z której nie wyleczył się aż do śmierci. Unikał ludzi, a wolny czas spędzał na tworzeniu rysunków, zazwyczaj o charakterze głęboko religijnym. W odkryciu twórczości artysty, już po jego śmierci, brał czynny udział znany krakowski psychiatra Jan Mitarski, współautor rozdziału o schizofrenicznej ekspresji plastycznej w książce Schizofrenia Antoniego Kępińskiego. Prace Monsiela zostały pokazane na kilku wystawach w kraju, szerokim zainteresowaniem cieszą się za granicą pokazano je na wystawie w Lozannie, zostały również włączone do tamtejszej znaczącej kolekcji Art Brut. 12

13 poz. 58 poz. 58 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks poz

14 Aukcja nr 34 poz. 59 poz. 53 poz. 59 poz. 55 poz

15 poz. 60 poz Monsiel Edmund Profil króla, 1944 Ołówek, tekturka (fragment okładki wydawnictwa); wym.: 16,8 x 10,6 cm; dat. p.d.: 4-I Praca z kolekcji Aliny i Daniela Mrozów. Cena wyw.: Monsiel Edmund Bez tytułu [Procesja], 1945 Ołówek, tekturka (fragment karty magazynowej z cukrowni); wym.: 21 x 14,5 cm; na odwrocie data i miejsce: 15-VIII-/1945/Rok/Wożuczyn oraz l.g. napis: D. Mróz. Praca z kolekcji Aliny i Daniela Mrozów. Cena wyw.: Monsiel Edmund Postaci, 1947 Ołówek, papier; wym.: 15,8 x 10 cm; dat. na odwrocie: 12-VI-1947-R. Praca z kolekcji Aliny i Daniela Mrozów. Cena wyw.: Monsiel Edmund Mapa Polski, 1947 Ołówek, papier; wym.: 10,2 x 16,8 cm; tyt. i dat. śr.g.: MAPA POL- SKI 1947 oraz dat. na odwrocie: 27-IV-1947-R. Praca z kolekcji Aliny i Daniela Mrozów. (il. s. 13) Cena wyw.: Monsiel Edmund Bóg Dziecina, św. Maryja i św. Józef [Święta Rodzina], 1951 Ołówek, collage, tekturka; wym.: 16,8 x 21 cm; tyt. śr.d.: BÓG DZIE- CINA-ŚW. MARYJA-i-ŚW. JÓZEF/TO-BOŻA-RODZINA. Na odwrocie rysunkowy sygiel artysty EM, imitujący tłok pieczętny oraz data: 24-XII-1951-R. Praca z kolekcji Aliny i Daniela Mrozów. Cena wyw.: Monsiel Edmund Bez tytułu [Król], 1955 Ołówek, tekturka; wym.: 15,7 x 10 cm; na odwrocie rysunek Postaci, tekst odręczny artysty oraz rysunkowy sygiel artysty EM, imitujący tłok pieczętny, miejsce i data: Wożuczyn=dnia 6=XII=1955=R. Praca z kolekcji Aliny i Daniela Mrozów. (il. s. 13) Cena wyw.: Monsiel Edmund Bóg Twórca Wszechświata, 1956 Ołówek, collage, tekturka; wym.: 15,5 x 10,4 cm; na odwrocie rysunek Postaci, tekst odręczny artysty oraz rysunkowy sygiel artysty EM, imitujący tłok pieczętny, miejsce i data: Wożuczyn dnia 23-II-1956-R. Praca z kolekcji Aliny i Daniela Mrozów. Cena wyw.: Monsiel Edmund Bez tytułu [Tronujący król], 1957 Ołówek, tekturka; wym.: 23,8 x 17,2 cm; na odwrocie rysunkowy sygiel artysty EM, imitujący tłok pieczętny oraz miejsce, data: Wożuczyn-dnia-10-VII-1957 R. Praca z kolekcji Aliny i Daniela Mrozów. Cena wyw.: Monsiel Edmund Bez tytułu [Ostrzeżenie], 1960 Ołówek, tekturka; wym.: 19,2 x 22,8 cm; na odwrocie rysunki Postaci, tekst odręczny artysty oraz rysunkowy sygiel artysty EM, imitujący tłok pieczętny, miejsce i data: Wożuczyn-dnia 27-IV-18-VII-1960-R. Praca z kolekcji Aliny i Daniela Mrozów. Cena wyw.: 2000 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks poz

16 Grafika dawna 62. Arnold Friedrich Portret Daniela Chodowieckiego z okularami w dłoniach, pocz. XIX w. Miedzioryt; wym. komp.: 223 x 158 mm (plansza: 236 x 191 mm); sygn. p.d.: Gestochen von F. Arnold, l.d.: Gemahlt von A. Graff, poniżej śr.d.: D. CHODOWIECKI. Lit.: Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających, t. 1, Warszawa 1990, poz. 687, s Cena wyw.: Dahlberg Erik Zamek w Iłży, 1696 Miedzioryt; wym.: 210 x 340 mm; nie sygn. Grafika pochodzi z pracy S. Puffendorfa De rebus a Carolo Gustavo..., Norymberga 1696 (plansza 47). Odbitka z Lit.: B. Heyduk, Dahlberg w Polsce, Wrocław poz Deisch Matthäus Gdańsk. Brama Nizinna, Cavalierberg, Petershagen [Zaroślak], XVIII w. Miedzioryt kolorowany wg rys. F. Lohrmanna; wym. komp.: 180 x 285 mm (plansza: 270 x 425 mm); nie sygn.; pod kompozycją opis; plansza nr 3 z dzieła M. Deischa, Fünfzig Prospekte von Danzig, Gdańsk Deisch Matthäus Gdańsk. Das Langgartsche Thor [Brama na Długie Ogrody], XVIII w. Miedzioryt kolorowany wg rys. F. Lohrmanna; wym. komp.: 180 x 285 mm (plansza: 270 x 425 mm); nie sygn.; pod kompozycją opis; plansza nr 5 z dzieła M. Deischa, Fünfzig Prospekte von Danzig, Gdańsk poz. 63 poz. 65 poz Deisch Matthäus Gdańsk. Das Schiesgarten [Ogród strzelecki], XVIII w. Miedzioryt kolorowany wg rys. F. Lohrmanna; wym. komp.: 180 x 285 mm (plansza: 270 x 425 mm); nie sygn.; pod kompozycją opis; plansza nr 16 z dzieła M. Deischa, Fünfzig Prospekte von Danzig, Gdańsk Deisch Matthäus Gdańsk. Das Hohe Thor [Brama Wyżynna], XVIII w. Miedzioryt kolorowany wg rys. F. Lohrmanna; wym. komp.: 180 x 285 mm (plansza: 270 x 425 mm); nie sygn.; pod kompozycją opis; plansza nr 20 z dzieła M. Deischa, Fünfzig Prospekte von Danzig, Gdańsk Deisch Matthäus Gdańsk. Neue Zeughaus [Nowy Arsenał], XVIII w. Miedzioryt kolorowany wg rys. F. Lohrmanna; wym. komp.: 180 x 285 mm (plansza: 270 x 425 mm); nie sygn.; pod kompozycją opis; plansza nr 21 z dzieła M. Deischa, Fünfzig Prospekte von Danzig, Gdańsk Della Bella Stefano Toaleta nowopoślubionej, ok Akwaforta; wym.: 130 x 185 mm; sygn. pł. śr.d.: S. Della. Lit.: J. Talbierska, Stefano della Bella, Warszawa 2001, stan IV, s , poz. 6, ilustr. s. 416 : IV. 6/IV. Cena wyw.:

17 poz. 74 poz Dietrich Krzysztof Fryderyk Grobowiec Zygmunta III, 1851 Akwatinta, akwaforta; wym.: 492 x 360 mm; nie sygn.; oprawiona grafika (po konserwacji) z albumu Monumenta Regnum Poloniae Cracoviensia, Petropoli 1851 [2 wyd.]. Lit.: H. Widacka, Dietrichowie, Warszawa 1989, poz. 55. Cena wyw.: 800 poz. 70 poz. 71 poz. 72 poz Galle Cornelis Anioł budzi pasterzy, połowa XVII wieku Miedzioryt; wym. komp.: 280 x 204 mm; sygn. pł. p.d.: C. Galle; pod kompozycją tytuł: Natus est vobis hodie Salvator Luc II. Cena wyw.: Goya Francisco El Buitre Carnivoro, Akwaforta, akwatinta; wym.: 155 x 195 mm; nie sygn.; w l.g. rogu: nr 76, pod kompozycją tytuł; 76 plansza z słynnego cyklu Okropności wojny ( Los Desastres de la Guerra ) dokumentującego mroczną sytuację Hiszpanii po wyparciu Napoleona i restauracji monarchii przez Ferdynanda VII, dławienie opozycji i przywrócenie działalności inkwizycji; odbitka z pierwszej edycji, która ukazała się w Madrycie dopiero w 1863; edycję odsuwano ze względów politycznych; stan zach.: uzupełnienia marginesów, kompozycja była uszkodzona w p.d. narożniku. Cena wyw.: Grottger Artur, Walkiewicz Feliks Kometa, 1915 Litografia wg A. Grottgera; wym. komp.: 445 x 590 mm (plansza 620 x 775 mm); sygn. pod komp.: Z oryginału A. Grottgera rys. na kamieniu Feliks Walkiewicz/odbito w litografii Jana Cotty z Warszawie. Premia TZSP w Warszawie za rok Cena wyw.: 1600 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks 17

18 Aukcja nr Höfel Blasius Jasełka w Polszcze, w drugiej połowie XVIII wieku, 1858 Mezzotina wg L.P. Norblina; wym. pl.: 405 x 285 mm; sygn. pł.: malował Norblin; w drukarni A. Wetteroth; rytował Blasius Hofel. Grafika (reprodukcja obrazu z galerii hr. Andrzejowej Potockiej) była premią TPSP w Krakowie za rok Lit.: P. Smolik, J. P. Norblin. Prace rytownicze, Łódź 1934, il. 28. Cena wyw.: Hogenberg Franz Grodno [panorama miasta], 1575 Miedzioryt; wym. komp.: 300 x 480 mm (plansza: 395 x 535 mm); opis w kartuszu l.d.: VERA DESIGNATI / O VRBIS IN LIT- / TA- VIA GRODNAE; podwójna karta z dzieła G. Brauna Civitates Orbis Terrarum, Kolonia , t. 2, tab. 48; na pierwszym planie scena powitania poselstwa moskiewskiego; verso tekst w jęz. łac. Lit.: Imago Poloniae, H6/6. Cena wyw.: 3500 poz Hogenberg Franz Panorama Gdańska z Grodziska, 1575 Miedzioryt; wym.: 330 x 490 mm; w kartuszu górnym tytuł: Dantzik; w kartuszu dolnym opis: GEDANUM, Krantio, in sua Wandalia / Gdanum; vulgo, sed corrupte Dantiscum [...]; na odwrocie tekst z opisem miasta; podwójna karta z dzieła G. Brauna, Civitates Orbis Terrarum, Kolonia , t. 2, tab. 46. Stan zach.: zakwaszenie papieru, trzy niewielkie ubytki w obrębie kompozycji. Lit.: Imago Poloniae, H6/6. Cena wyw.: Lauvergne Barthelemy Kraków. Plac Dominikański, 1840 Litografia tonowana; wym. planszy: 342 x 500 mm; sygn. pł. l.d.: Lauvergne del et lith., p.d.: Figures par Bayot, śr.: Imp[rimerie] Lemercier à Paris; śr.d. pod kompozycją tytuł; powyżej i poniżej kompozycji opisy typograficzne; grafika z Voyages en Scandinavie en Laponie, Paris 1840, ed. A. Bertrand. Lit.: Polska cała. Katalog starych książek, map i i rycin XV-XIX w. Polski dotyczących, Warszawa poz Łopieński Ignacy Shylock i Jessyka, lata 80. XIX w. Akwaforta wg zaginionego dziś obrazu M. Gottlieba (z okresu studiów w Monachium); wym. komp.: 457 x 350 mm (pl.: 700 x 550 mm); praca ze zbiorów rodziny Łopieńskiego. Rzadka praca, stan przedliterowy. Cena wyw.: Łopieński Ignacy Wyjście żaków z Krakowa w roku 1549, 1893 Akwaforta; wym.: 405 x 685 mm; sygn. płyty l.d.: J. Matejko pinx., p.d.: I. Łopieński aqv. Odbitka według obrazu Jana Matejki, bez napisów tytułowych. Grafika była premią TZSP w Warszawie na rok Stan zachowania: po lewej ślady złożenia arkusza, niewielkie brązowe plamki na marginesach, z lewej pęknięcie planszy dochodzące do odbicia płyty. Lit.: K. Sroczyńska, Matejko. Obrazy olejne, Warszawa 1993, s Cena wyw.: 1600 poz Norblin Jan Piotr Wskrzeszenie Łazarza [wielkie], 1775 Akwaforta; wym.: 185 x 170 mm; nie sygn. Lit.: H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 7. Cena wyw.: Norblin Jan Piotr Wynalazek rysunku, 1775 Akwaforta; wym.: 205 x 160 mm; sygn. pł. l.d.: Norblin f Lit.: poz

19 poz. 81 poz. 82 poz. 83 poz. 85 poz. 86 poz. 88 H. Hillemacher, Catalogue des Estampes de J.P. Norblin, Paris 1899, poz. 15. Cena wyw.: Norblin Jan Piotr Żebrak wędrujący o dwóch kijach, 1787 Akwaforta; wym.: 105 x 70 mm; sygn. l.d.: Norblin f Lit.: Jan Piotr Norblin. Grafika, Puławy 2010, poz Norblin Jan Piotr Kozak Akwaforta; wym.: 70 x 61 mm; nie sygn. Lit.: Jan Piotr Norblin. Grafika, Puławy 2010, poz. 28. Cena wyw.: Norblin Jan Piotr Chory drwal Akwaforta; wym.: 73 x 55 mm; nie sygn. Lit.: Jan Piotr Norblin. Grafika, Puławy 2010, poz Norblin Jan Piotr Popiersie mężczyzny Akwaforta; wym.: 75 x 63 cm; nie sygn. Lit.: Jan Piotr Norblin. Grafika, Puławy 2010, poz. 43. Cena wyw.: Piranesi Giovanni Battista Willa Mecenasa w Tivoli, połowa XVIII w. Akwaforta na grubym papierze; wym.: 420 x 600 mm; sygn. pł. w kartuszu: Cavalier Piranesi inc. Plansza z cyklu Vedute di Roma. Dekoracyjna grafika; odbitka z początku XX w., ale z oryginalnej płyty. Cena wyw.: Sadeler Egidius Vue des environs de Bruxelles Miedzioryt; wym.: 240 x 372 mm; sygn. pł. l.d.: Grave par Sadeler, śr.d. pod kompozycją tytuł, p.d. nota typograficzna: a Paris chez Daumont. 88. Szalay Józef Widok Sokolicy od Studzienek w Pieninach [Spływ Dunajcem], 1858 Litografia tonowana; wym. komp.: 194 x 250 mm (plansza 331 x 435 mm); sygn. l.d.: Rys. Józ. Szalay, p.d.: odb. w lit. W. Lueillot w Berlinie, pod komp. tytuł. Plansza XVI z teki Album Szczawnickie czyli nadbrzeża Górnego Dunajca w dwódziestu [sic!] czterech widokach rytowane z natury przez Józefa Szalaya, odbitej w drukarni Czasu w Krakowie, Teigl A polish Gentleman [Polski szlachcic], przed 1784 Miedzioryt; wym. komp.: 150 x 103 mm (plansza: 290 x 205 mm); sygn. pł. śr.d.: Teigel sculpsit; pod kompozycją tytuł i nota wydawnicza: Published according to Act of Parliament, January 1st 1784 by T. Cadell In the Strand. 90. Zaleski Bronisław Grób Chateubrianda. Saint Malo, 1865 Akwaforta; wym. komp.: 308 x 226 mm (plansza: 526 x 330 mm); sygn. pł. l.d.: Zaleski sculp.; p.d. i śr.d. tytuł i noty edytorskie (Imp. Delatre. Paris, Publié par Cadart & Luquet); stan zach.: naddarty dolny margines, drobne zbrązowienia. Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks 19

20 Aukcja nr 34 poz. 91 poz. 98 poz. 99 poz. 100 poz. 131 poz. 139 poz. 103 poz. 152 poz

21 poz. 145 poz. 148 poz. 156 poz. 113 poz. 170 poz. 218 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks poz. 235 poz

22 Grafika XX wieku poz. 93 poz. 95 poz. 102 poz. 92 poz. 96 poz Bartłomiejczyk Edmund Narciarze, 1932 Drzeworyt; wym.: 275 x 245 mm; sygn. oł. śr.d.: Edmund Bartłomiejczyk, Warszawa 1932 r. Lit.: I. Rylska, Katalog zbiorów, t. 1, kat. 11. (il. s. 20) Cena wyw.: Brzozowski Stefan Cyganka, lata 30. Autolitografia; wym.: 437 x 325 mm; sygn. oł. p.d.: Brzozowski, l.d. techn. Cena wyw.: Chomicz Witold Tadeusz Kościuszko, 1937 Drzeworyt kolorowany; wym.: 245 x 205 mm; sygn. oł. p.d.: W. Chomicz, l.d.: Oryg. drzeworyt. Na odwrocie naklejka autorska z opisem pracy, pieczątką i dedykacją artysty. Cena wyw.: Chomicz Witold Dawny Kraków, Zestaw 4 drzeworytów; wym.: 125 x 150 mm (każda); współoprawne w dwa pp; na odwrociach naklejki autorskie W. Chomicza; tytuły: 1. Wawelski rapsod, 2. Legenda Wawelu, 3. Mury floriańskie. Arsenał XVIII wiek, 4. Mury floriańskie. Domek kata XIII wiek. Cena wyw.: Chomicz Witold Z szopką Linoryt; wym. w świetle pp: 169 x 150 mm; sygn. oł. p.d.: W. Chomicz, l.d. tytuł oraz oryg. linoryt. Płyta sygn. l.d.: Ch. Cena wyw.: Chrostowski-Ostoja Stanisław Podwórze, 1933 Drzeworyt; wym.: 222 x 165 mm; sygn. pł. w obrębie kompozycji monogramem: SC. Lit.: A. Pietrzak, Stanisław Ostoja-Chrostowski, Warszawa 2007, poz. 55, il. s Cena wyw.: Cieślewski Tadeusz syn Miasteczko polskie [Kazimierz nad Wisłą], 1924 Drzeworyt; wym.: 100 x 150 mm; sygn. oł. l.d.: T. Cieślewski syn, p.d.: Niżej dopisek artysty: Miast. I. Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, poz. 11, s Cena wyw.: Cieślewski Tadeusz syn Dawne miasto. Sześć drzeworytów, 1924 Teka drzeworytów na bibule; wym.: 127 x 92 mm; nie sygn. Odbitki (w oryg. pp) z debiutanckiej teki artysty, wydanej w 25 egz. przez w Warszawie przez W. Łazarskiego; 1. Wjazd, 2. Rynek, 3. Zaułek, 4. Sień, 5. Podwórze, 6. Izba. Brak teczki i karty tytułowej. Lit.: Z powodu pierwszej zbiorowej wystawy prac artystycznych Tadeusza Cieślewskiego syna, Warszawa 1933, s 13; M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 147; M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, p , s Rzadkie! (il. s. 20) Cena wyw.: Cieślewski Tadeusz syn Pieśń o Rynku i zaułkach. Nowy cykl o Starym Mieście Artur Oppman Or-Ot; Wyd. J. Mortkowicz, Warszawa 1931; s. 72, nlb. 8, tabl. nlb. 18; wym.: 300 x 245 mm; sygn. pł.; egz. nr 56, jeden z 200 odbitych na ręcznie czerpanym papierze dąbrowickim. 18 akwapoz

23 poz. 99 poz. 98 poz. 101 poz. 105 fort: Portret Artura Oppmana, Kamienica Dekerta, Ulica Wąski Dunaj, Stary Ratusz, Brama Staromiejska, Wieczór na ulicy Kanonie, Widok z dachu kamienicy Baryczków, Kolumna króla Zygmunta, Targ na Rynku Starego Miasta, Kamienica na rogu Świętojańskiej, Syren na Rynku Starego Miasta, Ulica Freta, Dachy staromiejskie, Ulica Piwna, Kamienice na rogu Krzywego Koła, Targ na Szerokim Dunaju, Domy na Kanoniach, Dom Pod znakiem Poetów. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, poz Stan bardzo dobry. (il. s. 20) Cena wyw.: Cieślewski Tadeusz syn Portret Mikołaja Kopernika, 1933 Drzeworyt; wym.: 431 x 294 mm; opis w kartuszu pod portretem astronoma; grafika wykonana z okazji 700-lecia założenia Torunia. Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, poz. 142, s (il. s. 20) Cena wyw.: Cieślewski Tadeusz syn Śpiąca, 1935 Drzeworyt; wym.: 170 x 132 mm; sygn. pł. w obrębie komp.: T. Cieśl syn. Portret żony artysty. Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, poz. 182, s. 130; repr. poz Czartak. Zbiór poetów w Beskidzie, 1928 Litografia; Poezje i proza Józefa Birkenmajera, Janiny Brzostowskiej, Wiktora Hanysa, Zofji Kossak-Szczuckiej, Edwarda Kozikowskiego, Tadeusza Szantrocha, Jana Wiktora, Emila Zegadłowicza. Kraków Druk Czasu. 4, s. 217, 13 ilustr. (w tym 5 Drzeworytów). (oraz) teka autolitografii Czartaka. Kraków autolitografii (w tym 2 kolor.): 1. Hrynkowski Jan - Cyganka. (kolor.) 2. Kowarski Feliks Szczęsny - Baca. 3. Misky Ludwik - Czartak. 4. Mroziński Jan - Dworek w Beskidzie. 5. Pronaszko Zbigniew - Ulica w Suchej. (kolor.) 6. Weiss Wojciech - Kalwaria. 7. Fałat Julian - Skrzeczna widziana z Bystrej. 8. Fałat Julian - Klimczok widziany z Bystrej. Tekst i litografie współopr., brak opr. brosz. Czartak, regionalistyczna grupa literacka założona w 1922 r. w Wadowicach przez Emila Zegadłowicza. Wyszedł 3-krotnie w 1922, 1925 i Cena wyw.: Dunin-Piotrowska Maria Stygmatyzacja św. Franciszka, 1922 Drzeworyt barwny na bibule; wym.: 210 x 160 mm; sygn. oł. p.d.: M Duninówna (il. s. 20) Cena wyw.: Dybowska-Jasińska Irena Święty Jan Ewangelista, 1931 Akwaforta, akwatinta; wym.: 205 x 140 mm; sygn. oł. l.d.: Irena Dyboska, dat. p.d Dzieliński Kazimierz Tańce góralskie, 1939 Mezzotinta; wym.: 275 x 375 mm; sygn. oł. p.d.: K. Dzieliński 1939, l.d. tytuł Dzieliński Kazimierz Sylweta Wawelu [Wawel i Plac Na Groblach], przed 1950 Akwaforta; wym.: 200 x 154 mm; sygn. oł. p.d.: K. Dzieliński, l.d. tytuł; pod kompozycją obca dedykacja. Cena wyw.: 300 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks poz Filipkiewicz Stefan Las zimą, lata 20. Drzeworyt dwubarwny; wym.: 200 x 200 mm; sygn. pł. l.d.: SF; sygn. oł. p.d.: St. Filipkiewicz. Cena wyw.:

24 Aukcja nr 34 poz. 109 poz. 116 poz. 115 poz Gedliczka Zdzisław Matka Boska, 1932 Drzeworyt; wym. pl.: 295 x 210 mm; sygn. pł. p.d.: Zdzisław Gedliczka, l.d.: Matka Boska / drzeworyt do legend / W Opuszczonej Pustelni / Jana Wiktora. Ślady zakwaszenia papieru. Cena wyw.: Gielniak Józef Sanatorium VII [Bukowiec], 1964 Linoryt na bibule; wym. komp.: 293 x 333 mm (plansza: 440 x 647 mm); sygn. oł. p.d.: Józef Gielniak, l.d.: N.B.O.G. z B. Sanatorium VII Bukowiec dedit a Wojciech S.[iemion], odb. 8/20. Lit.: I. Jakimowicz, Józef Gielniak, Warszawa 1982, poz. 17 [tamże rozwiązanie skrótu literowego w autorskim tytule pracy]. (il. s. 21) Cena wyw.: 5000 poz Fini Eleonor Manuscrit trouvé à Saragosse par Jean Potocki, 1961 Luksusowa edycja z 21 akwafortami; wym.: 380 x 252 mm; edycja Compagnie des Bibliophiles du Livre d art. et de l Amerique Latine. Préface de Roger Caillois. Eaux-fortes de Leonor Fini; s Nakład 180 egz. (ten 139). Egz. przygotowany wydawniczo do oprawy; tymczasowa teka uszkodzona, grzbiet otarty. Cena wyw.: Gałkowski Stefan Śmieciarze, 1933 Drzeworyt na bibule; wym.: 305 x 210 mm; sygn. oł. l.d.: S. Gałkowski Cena wyw.: Gedliczka Zdzisław Chrystus, 1932 Drzeworyt; wym. pl.: 295 x 210 mm; sygn. pł. p.d.: Zdzisław Gedliczka, l.d.: Chrystus / drzeworyt do legend / W Opuszczonej Pustelni / Jana Wiktora. Ślady zakwaszenia papieru. Cena wyw.: Gedliczka Zdzisław Chrystus II, 1932 Drzeworyt; wym. pl.: 295 x 210 mm; sygn. pł. p.d.: Zdzisław Gedliczka, l.d.: Chrystus / drzeworyt do legend / W Opuszczonej Pustelni / Jana Wiktora. Ślady zakwaszenia papieru. Cena wyw.: Gielniak Józef Sanatorium VIII [Wysoka Łąka], 1967 Linoryt na bibule; wym. komp.: 195 x 253 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Gielniak, l.d.: tytuł, śr. d. technika, data, odbitka 9/30. Lit.: I. Jakimowicz, Józef Gielniak, Warszawa 1982, poz. 23. Cena wyw.: Goryńska Wiktoria Julia Lux In tenebris lucet, 1933 Drzeworyt; wym.: 75 x 52 mm; sygn. oł.: W. J. Goryńska Grocholski Zygmunt Kompozycja, 1959 Technika własna, barwna; wym.: 292 x 220 mm (arkusz: 388 x 263 mm); sygn. oł. p.d.: Zygro 59, l. d.: epreuve d etat / R.G. 59; śr.d.: XII - zespołu nowego teki z 54 roku / stan definit. Cena wyw.: Hilscher Kurt Lublin. Brama Krakowska, lata 30. Akwaforta; wym.: 251 x 172 (plansza: 389 x 291 mm); sygn. oł. p.d.: Kurt Hilscher, l.d. tytuł i technika (w jęz. niemieckim); sygn. pł. p.d.; na odwrocie opis kolekcjonerski i stempel wiedeńskiej galerii. Cena wyw.: Hilscher Kurt Warszawa. Pałac na Wodzie, lata 30. Akwaforta; wym.: 251 x 172 (plansza: 389 x 291 mm); sygn. oł. p.d.: Kurt Hilscher, l.d. tytuł i technika (w jęz. niemieckim); na odwrocie opis kolekcjonerski i stempel wiedeńskiej galerii. Cena wyw.:

25 poz. 112 poz. 122 poz. 118 poz Hilscher Kurt Lwów. Kościół Bernardynów, lata 30. Akwaforta; wym.: 251 x 172 (plansza: 389 x 291 mm); sygn. oł. p.d.: Kurt Hilscher, l.d. tytuł i technika (w jęz. niemieckim); na odwrocie opis kolekcjonerski i stempel wiedeńskiej galerii. Cena wyw.: Hilscher Kurt Lwów. Kaplica Boimów, lata 30. Akwaforta; wym.: 251 x 172 (plansza: 389 x 291 mm); sygn. oł. p.d.: Kurt Hilscher, l.d. tytuł i technika (w jęz. niemieckim); na odwrocie opis kolekcjonerski i stempel wiedeńskiej galerii. Cena wyw.: Hilscher Kurt Lublin. Wieża Trynitarska, lata 30. Akwaforta; wym.: 251 x 172 (plansza: 389 x 291 mm); sygn. oł. p.d.: Kurt Hilscher, l.d. tytuł i technika (w jęz. niemieckim); na odwrocie opis kolekcjonerski i stempel wiedeńskiej galerii. Cena wyw.: Hiszpańska-Neumann Maria Uschnięte drzewo, 1947 Akwaforta; wym. komp.: 168 x 128 mm; sygn. oł. l.d.: M. Hiszpańska [wraz z myszką, znakiem rozpoznawczym autorki], tytuł i technika; p.d.: data. Cena wyw.: Hiszpańska-Neumann Maria Wojna żaków z panami, 1954 Drzeworyt; wym. komp.: 140 x 100 mm; sygn, oł. l.d.: mysz (znak poz. 125 poz. 124 poz. 126 autorski graficzki), M. Hiszpańska-Neumann, p.d. data; poniżej: R. Brandstaetter, Wojna żaków z panami. Odbitka autorska ilustracji przygotowanej dla wydawnictwa Iskry. Cena wyw.: Hoppen Jerzy Biczownicy wileńscy (Z naszej przeszłości), 1934 Akwaforta, bibuła; wym. komp.: 390 x 580 mm (plansza 460 x 640 mm); sygn. oł. p.d.: Jerzy Hoppen Lit.: Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie, t. XXI, s. 260; J. Kotłowski, Jerzy Hoppen - rytownik, Toruń 1991, poz. 32; Wileńskie środowisko artystyczne , Olsztyn 1989, s Cena wyw.: Jabłczyński Feliks Stare Miasto, 1919 Ceratoryt kolorowany; wym.: 410 x 315 mm; sygn. i dat. oł. l.d.: F. Jabłczyński 23, p.d. oł.: Stare Miasto. Cena wyw.: Jakimowicz Andrzej Betlejem, 1946 Drzeworyt; wym.: 113 x 85 mm; sygn. oł. p.d.: A. Jakimowicz 1946, l.d. Stan I. Cena wyw.: Jakubowski Stanisław Chrystus w kapliczce, 1932 Drzeworyt; wym. pl.: 295 x 210 mm; sygn. pł. p.d.: Stanisław Jakubowski, l.d.: Chrystus w kapliczce / drzeworyt. Ślady zakwaszenia papieru. Cena wyw.: 200 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks 25

26 Aukcja nr 34 poz. 128 poz. 130 poz. 137 poz. 134 poz. 135 poz Kamińska Janina Kawiarnia IV, 1967 Drzeworyt sztorcowy; wym.: 105 x 85 mm; sygn. oł. p.d.: J. Kamińska, l.d. technika i tytuł. Na odwrocie pp naklejka autorska. Cena wyw.: Kosmulski Leon Na skraju lasu, 1941 Akwaforta; wym.: 125 x 103 mm; sygn. oł. p.d.: L. Kosmulski, l.d. tytuł; sygn. pł. p.d.: ryt. L. Kosmulski 1941, l.d. tytuł Kamińska Janina Poczekalnia, ok Drzeworyt sztorcowy; wym.: 97 x 97 mm; sygn. oł. p.d.: J. Kamińska, l.d. technika i tytuł. Poniżej kompozycji uwaga ręką artystki: Jedyna odbitka nie do sprzedania. Cena wyw.: Kamińska Janina W barze, 1967 Drzeworyt sztorcowy; wym.: 105 x 83 mm; sygn. oł. p.d.: J. Kamińska, l.d. data, technika i tytuł. Cena wyw.: Konarska Janina Wioślarze [Regaty], 1928 Drzeworyt barwny; wym.: 290 x 212 mm (plansza: 343 x 303 mm); sygn. oł. p.d.: Janina Konarska, l.d. data. Plansza z cyklu sportowego. (il. s. 20) Cena wyw.: Korzeniowska Wanda Ucieczka do Egiptu, 1932 Drzeworyt; wym. pl.: 210 x 295 mm; sygn. pł. p.d.: Wanda Korzeniowska, l.d.: Ucieczka do Egiptu / drzeworyt. Ślady zakwaszenia papieru. Cena wyw.: Kosmulski Leon Wilno. Cmentarz XX. Bernardynów, 1938 Akwaforta; wym.: 145 x 120 mm; sygn. oł. p.d.: L. Kosmulski 52, l.d. tytuł; sygn. pł. p.d.: ryt. L. Kosmulski Wilno R. 1938, l.d. Grobowiec. Plansza z teki Zapomniane groby [Cmentarz Bernardynów w Wilnie], Wilno Kosmulski Leon [Paryż] Dzielnica ubogich, 1951 Drzeworyt; wym.: 180 x 150 mm; sygn. oł. p.d.: L. Kosmulski 1951, l.d. tytuł; sygn. pł. l.d.: 1951 LK Kosmulski Leon Zbiór ziemniaków, 1950 Drzeworyt; wym.: 196 x 145 mm; sygn. oł. p.d.: Leon Kosmulski 950, l.d. tytuł; poniżej dedykacja autorska Kowalski Leon Kwiaty Krakowa, przed 1937 Akwaforta barwna; wym.: 175 x 240 mm (plansza: 230 x 310 mm); sygn. oł. p.d.: Leon Kowalski, l.d. tytuł. Lit.: Leon Kowalski: artysta 26

27 poz. 143 poz. 138 malarz i grafik ", Kraków, ok s , 58; Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10 marzec 1938, s Kratochwila-Widymska Józefa Blacharz, lata 30. Akwaforta; wym.: 195 x 252 mm; sygn. oł. p.d.: Józefa Kratochwila- Widymska / Lwów, l.d. tytuł i technika Kulisiewicz Tadeusz Prace w ogrodzie, 1925 Drzeworyt na bibule; wym.: 178 x 152 mm; sygn. oł. p.d.: Kulisiewicz 25, l.d.: 20/20. (il. s. 20) Cena wyw.: Lewicki Leopold Śpiący [W poczekalni], lata 30. Akwaforta, akwatinta; wym.: 120 x 110 mm; nie sygn. Praca wystawiana na wystawie Grupa Krakowska , w Pałacu Sztuki w Krakowie 1972 (poz. 142/29). Praca ze zbioru F. i B. Kędziorków (na oprawie opis kolekcjonerski). Cena wyw.: Lewicki Leopold Na dworcu, lata 30. Akwaforta, ołówek, karton; wym.: 158 x 184 mm; sygn. oł. p.d.: L. Lewicki, l.d. tytuł. Autorski projekt grafiki, która ostatecznie została odbita w mniejszym formacie. Unikat. poz. 141 poz. 140 poz Lewicki Leopold Maszyna, lata 60. Linoryt; wym. komp.: 185 x 205 (plansza: 290 x 310 mmm); sygn. oł. p.d.: L. Lewicki, l.d. tytuł. Praca ze zbioru F. i B. Kędziorków (na oprawie opis kolekcjonerski). Cena wyw.: Łopieński Ignacy Marszałek Józef Piłsudski, lata 30. Akwaforta; wym. komp.: 598 x 495 mm; nie sygn.; stan przedliterowy. Na odwrocie pieczątka potwierdzająca pochodzenie ze spuścizny I. Łopieńskiego. Rzadkie. Cena wyw.: Łoś Maria (Imola) Połowy dalekomorskie, przed 1939 Drzeworyt na bibule; wym.: 168 x 208 mm; sygn. oł. p.d.: Imola Łoś. Ślady zakwaszenia papieru Makowski Tadeusz Postaci [Dzieci w przebraniach karnawałowych], ok Sucha igła, rylec; wym. komp.: 245 x 196 mm (plansza: 377 x 275 mm); sygn. oł. p.d.: Tadé Makowski, ld. 5/20; sygn. pł. l.d.: TM, p.d.: 13. Praca po konserwacji p.d. marginesu. Grafika (plansza 13) przeznaczona do niezrealizowanej teki 15 rycin na metalu. Lit.: W. Jaworska, Tadeusz Makowski, Muz. Narodowe w Warszawie, 1960, plansza 13 (zob. s ); Grafika i rysunek polski , Katalog zbiorów MŚ w Katowicach, Katowice 2006, poz. 162, il. s Bardzo rzadkie! (il. s. 21) Cena wyw.: 8000 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks 27

28 Aukcja nr Malina Marian Pejzaż miejski, 1958 Cellografia, gwasz; wym. komp.: 300 x 415 mm (plansza: 335 x 450 mm); sygn. oł. p.d.: M. Malina 58 r. Cena wyw.: Malina Marian Szkic do tkaniny Grupa postaci, 1962 Cellografia ręcznie kolorowana; wym.: 470 x 610 mm; sygn. oł. p.d.: M Malina 1962R, tyt. l.d. Cena wyw.: Mehoffer Józef Urwany koń (Helcia Tatarówna), 1904 Litografia na żeberkowym papierze; wym. komp.: 350 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Józef Mehoffer. Lit.: Katalog wystawy Józefa Mehoffera, Kraków 1964, poz (il. s. 21) Cena wyw.: Mianowski Lucjan Dziewczyna pod mostem, 1957 Litografia; wym.: 200 x 360 mm; sygn. oł. p.d.: Lucjan Mianowski, l.d.: 1957; tyt. śr.d.; egzemplarz autorski. Lit.: Lucjan Mianowski. Grafika i malarstwo, Kraków 2003; Lucjan Mianowski , Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Krakowie, 2011, kat. grafik nr 23, il. s. 74. kat Cena wyw.: 1000 poz Mianowski Lucjan Spacer, 1973 Litografia barwna; wym. komp.: 790 x 460 mm; sygn. oł. p.d.: Lucjan Mianowski 73, l.d.: e/a, tyt. śr.d. Lit.: Lucjan Mianowski , Kraków 2011, kat. nr 164, il. s. 65. Cena wyw.: Michalski Leon Akt, 1938 Drzeworyt na bibule; wym.: 210 x 125 mm; sygn. oł. l.d.: Michalski 38 r. poz Mrozińska Maria Wiosna, lata 20. Drzeworyt dwubarwny; wym.: 200 x 168 mm; sygn. oł. p.d.: Mrozińska Maria. (il. s. 20) 153. Mrożewski Stefan Opactwo Cystersów w Jędrzejowie, 1942 Drzeworyt na bibule; wym.: 252 x 293 mm; sygn. oł. p.d.: Stefan Mrożewski 1942, l.d. tytuł; sygn. pł. p.d.: MS. Na pierwszym planie z prawej strony kompozycji artysta umieścił swój autoportret w całej postaci z teką (na niej monogram) w lewej ręce. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Rzadkie. Cena wyw.: 1200 poz Mrożewski Stefan Les sonnets du Toubib. Bois originaux de Stephane Mrozewski, 1946 Wydawnictwo La Tournelle, Paris 1946; 8 (19,5 x 13,5 cm), s. 46. Wydawnictwo zawiera 37 oryginalnych drzeworytów artysty, głównie o tematyce erotycznej; oprawa oryginalna, broszurowa; egz. nienumerowany; stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Mrożewski Stefan Madame de Villeneuve, La Belle et la Bete. Boix originaux de Stefan Mrozewski, 1949 Książka wydana przez wydawnictwo Le Cercle Grolier, Paris 1949; 4 o (29 x 23 cm). Zawiera 26 drzeworytów oraz 7 winiet drzeworytpoz

29 niczych. Oprawa kartonowa, futerał; składki luźne do oprawy. Stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz Cena wyw.: Mrożewski Stefan Portret Fryderyka Chopina, 1949 Drzeworyt na bibule japońskiej; wym. komp.: 320 x 253 mm (plansza: 450 x 340 mm); sygn. oł. p.d.: StefMrożewski 49, l.d.: Chopin; na pł. l.d.: MS; Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa 2004, poz (il. s. 21) Cena wyw.: Mrożewski Stefan Elckerlijc, 1951 Druk artystyczny z tekstem J. van Mierlo (8 ), 63 strony; wyd. De Ross, Utrecht; wewnątrz 8 grafik autorstwa S. Mrożewskiego; egzemplarz numerowany: 149 (ze 175); oprawa płócienna. Lit.: A. Pietrzak, Czarodziej rylca, Warszawa Cena wyw.: Nadelman Leonia Wieczór, 1929 Akwaforta; wym.: 140 x 118 mm; sygn. oł. p.d.: L. Nadelmanówna, l.d.: Cena wyw.: Najgrakowski Stefan Duet, 1920 Drzeworyt; wym.: 192 x 138 mm; nie sygn. Pod kompozycją nadruk typograficzny: Duet (drzeworyt oryg.) Stefan Najgrakowski. Odbitka z poznańskiego czasopisma artystycznego Zdrój Nehring Maciej Podwórko, 1931 Akwaforta; wym.: 59 x 88 mm; sygn. oł. p.d.: Maciej Nehring 31, l.d.: 4/ Niżyński Marian Furta klasztorna, 1938 Autolitografia; wym. komp.: 363 x 250 mm; sygn. oł. p.d.: Niżyński 38, l.d. technika Niżyński Marian Zaułek, 1938 Autolitografia; wym. komp.: 360 x 245 mm; sygn. oł. p.d.: Niżyński 38, l.d. technika Nowakowska-Acedańska Irena Gliwice. Ul. Białej Bramy, lata 50. Linoryt; wym. komp: 198 x 155 mm; sygn. oł. p.d.: Irena Nowakowska- Acedańska, l.d.: tytuł; sygn. pł. monogr. wiązanym w obrębie komp. p.d. Cena wyw.: Nowotnowa Janina Kościół św. Piotra w Krakowie, ok Drzeworyt; wym. komp.: 248 x 189 mm; sygn. oł. p.d.: Janina Nowotnowa, tyt. l.d. Grafika z teki Krakowskie kościoły, [ok. 1930]. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz poz. 157 poz. 159 poz. 158 poz. 161 poz. 160 Akwarela, pastel, monotypia Rysunek Edmund Monsiel Grafika dawna Grafika XX wieku Plakat Indeks 165. Nowotnowa Janina Kościół św. Katarzyny w Krakowie, ok Drzeworyt; wym. komp.: 245 x 190 mm; sygn. oł. p.d.: Janina Nowotnowa, l.d. techn. Grafika z teki Krakowskie kościoły, [ok. 1930]. Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz poz. 162 poz

Załącznik nr 10 do SIWZ/ Załącznik nr 3 do umowy Wykaz jednostek aktowych przeznaczonych do konserwacji Część I

Załącznik nr 10 do SIWZ/ Załącznik nr 3 do umowy Wykaz jednostek aktowych przeznaczonych do konserwacji Część I Załącznik nr 10 do SIWZ/ Załącznik nr 3 do umowy Wykaz jednostek aktowych przeznaczonych do konserwacji Część I Lp. Zestawienie ilościowe materiałów z grupy I Nr ewid. Konserwacja Skanowanie Rys. planu

1998 rok. STEMPLE JEDNODNIOWE.

"Obrazy wyobraźni... Władysław Wałęga

16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska Łódź 2017

Cele Konkursu. 2 Organizatorzy. Kontakt: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Anny Leśkiewicz w Łużnej : tel.kom , tel. stacjonarny

Cele Konkursu. 2 Organizatorzy. Kontakt: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Anny Leśkiewicz w Łużnej : tel.kom , tel. stacjonarny Oblicza ojczyzny Fotograficzna ilustracja wiersza Tadeusza Różewicza. Regulamin Konkursu fotograficznego z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w ramach V edycji przedsięwzięcia

Wstępne założenia konserwatorskie oraz wytyczne niezbędne do pełnej konserwacji dokumentacji aktowej z zasobu Departamentu Urbanistyki.

Wstępne założenia konserwatorskie oraz wytyczne niezbędne do pełnej konserwacji dokumentacji aktowej z zasobu Departamentu Urbanistyki. Załącznik nr 9 do SIWZ/ nr 2 do umowy Wstępne założenia konserwatorskie oraz wytyczne niezbędne do pełnej konserwacji dokumentacji aktowej z zasobu Departamentu Urbanistyki. Przedmiot zamówienia: Obiekty

Kolekcja Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej

KRZYSZTOF JAKUBOWSKI O SOBIE

Krzysztof Kmieć: Ekslibrysy farmaceutów. Kraków 2004 Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, s. 436. 246 Recenzje 2 Wojciech R o e s k e : Bibliografia polskiej historiografii farmaceutycznej 1816-1971. Warszawa 1973; Beata Wysakowska: Bibliografia analityczna polskiej historii farmacji 1990-1994. Warszawa

~ TeatrN9wy. ~w Łodzi. Mała Sala ul. Zachodnia 93. Sławomir Mrożek EMIGRANCI. premiera: 7 maja 1977

~ TeatrN9wy. ~w Łodzi. Mała Sala ul. Zachodnia 93. Sławomir Mrożek EMIGRANCI. premiera: 7 maja 1977 ~ TeatrN9wy ~w Łodzi Mała Sala ul. Zachodnia 93 Sławomir Mrożek EMIGRANCI premiera: 7 maja 1977 Sławomir Mrożek EMIGRANCI A A X X Obsada: JAN ZDROJEWSKI BOGUSŁAW SOCHNACKI Reżyseria: Scenografia: WITOLD

Jak poprawnie sporządzić opis bibliograficzny w bibliografii załącznikowej?

43. Aukcja Dzieł Sztuki

Spis eksponatów na wystawie Hommage à Nowotarski. Przepis na wolność.

RYNEK KSIĄŻKI W POLSCE

RYNEK KSIĄŻKI W POLSCE RYNEK KSIĄŻKI W POLSCE 2009 P A P I E R RYNEK KSIĄŻKI W POLSCE 2009 P A P I E R Piotr Dobrołęcki współpraca: Tomasz Nowak, Daria Kaszyńska-Dobrołęcka BibliotekaAnaliz Warszawa 2009 Copyright by Piotr

Karol Estreicher twórca Bibliografii polskiej

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY O LEONIE WYCZÓŁKOWSKIM DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY O LEONIE WYCZÓŁKOWSKIM DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO REGULAMIN KONKURSU WIEDZY O LEONIE WYCZÓŁKOWSKIM DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO 1. CELE KONKURSU 1) Celem Konkursu jest: - promowanie uczniów zdolnych -doskonalenie oraz rozwój

AUKCJA NR 14 grafika, rysunek, akwarela, fotografia

10 września - 10 listopada 2010 wernisaż: 9 września godz

GABRIELA ZAPOLSKA (1857-1921) 150. rocznica urodzin - scenariusz wystawy

GABRIELA ZAPOLSKA (1857-1921) 150. rocznica urodzin - scenariusz wystawy GABRIELA ZAPOLSKA (1857-1921) 150. rocznica urodzin - scenariusz wystawy Opracowanie: Anna Kula-Lubaszewska. Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie Opublikowano 21.04.2010 Temat: Gabriela Zapolska (1857-1921)

STOSOWANY W BIBLIOGRAFII ZAŁĄCZNIKOWEJ

STOSOWANY W BIBLIOGRAFII ZAŁĄCZNIKOWEJ OPIS BIBLIOGRAFICZNY STOSOWANY W BIBLIOGRAFII ZAŁĄCZNIKOWEJ Bibliografia załącznikowa powinna być opracowana zgodnie z normami: PN-ISO 690: 2002 Dokumentacja. Przypisy bibliograficzne. Zawartość, forma

Załącznik nr 11 do SIWS/załącznik nr 3 do umowy Wykaz dokumentacji fotograficznej przeznaczonej do konserwacji - Część II

Załącznik nr 11 do SIWS/załącznik nr 3 do umowy Wykaz dokumentacji fotograficznej przeznaczonej do konserwacji - Część II Załącznik nr 11 do SIWS/załącznik nr 3 do umowy Wykaz dokumentacji fotograficznej przeznaczonej do konserwacji - Część II Lp NrEwid Opis zawartości fotografii Wymiary (szer x wys cm) Uwagi/ opisy znajdujące

W anonimowym starodruku Stragona Abo Stołeczne Miasto Poznań Oraz Ta bula accuratissima...,

W anonimowym starodruku Stragona Abo Stołeczne Miasto Poznań Oraz Ta bula accuratissima..., 29. Panorama Poznania wykorzystana w projekcie bloku (il. 42) i koperty (il. 31 i 32). Po lewej stronie widoczna jest katedra, pośrodku kościół farny św. Marii Magdaleny (źródło: folder Wydawnictwa pocztowe,

Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI część: Moulin Rouge, Pocztówki Okolicznościowe, Reprodukcjami Malarstwa, oraz Listowniki i Koperty z Wiatrakiem

Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI część: Moulin Rouge, Pocztówki Okolicznościowe, Reprodukcjami Malarstwa, oraz Listowniki i Koperty z Wiatrakiem Wirtualne Muzeum MOJE WIATRAKI część: Moulin Rouge, Pocztówki Okolicznościowe, Reprodukcjami Malarstwa, oraz Listowniki i Koperty z Wiatrakiem właściciel KOLEKCJI: Wiesław Szkopek Wydanie XII / 12 2017

Białowieski Park Narodowy zaprasza do zapoznania się z nowymi inicjatywami jakie odbędą się w najblizszych dniach.

Białowieski Park Narodowy zaprasza do zapoznania się z nowymi inicjatywami jakie odbędą się w najblizszych dniach. Nowe inicjatywy w Białowieskim Parku Narodowym Białowieski Park Narodowy zaprasza do zapoznania się z nowymi inicjatywami jakie odbędą się w najblizszych dniach. Oszczędzam energię-chronię klimat Szkolny

Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) życie i twórczość

Adolf Dygasiński

Adolf Dygasiński Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Adolf Dygasiński 1839-1902 zestawienie bibliograficzne w wyborze Wybór i opracowanie Bożena Lewandowska Ewa lewicka Kielce 2010 2 Wydawnictwa zwarte 1. Brzozowska,

GIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, 96 515 TERESIN

7.oo Z prośbą o dary Ducha św. dla Krystyny, Macieja, Emilii, Mateusza, Aleksandry (k), Krzysztofa, Moniki i Michała PONIEDZIAŁEK 05.06.2017 r. 7.oo Z prośbą o dary Ducha św. dla Krystyny, Macieja, Emilii, Mateusza, Aleksandry (k), Krzysztofa, Moniki i Michała 8.oo + Jadwiga w 1 rocz. śm. i Stefan, Marian w 45 rocz.

Załącznik 8 do SIWZ/nr 1 do umowy. Wymagania dotyczące dokumentacji prac konserwatorskich

Załącznik 8 do SIWZ/nr 1 do umowy. Wymagania dotyczące dokumentacji prac konserwatorskich Załącznik 8 do SIWZ/nr 1 do umowy Wymagania dotyczące dokumentacji prac konserwatorskich Opracowanie dokumentacji prac konserwatorskich w wersji papierowej (2 egz.) oraz w wersji elektronicznej (płyta