Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, z wykorzystaniem pakietu podręczników Wesoła szkoła wyd. WSiP



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć nr 6

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, z wykorzystaniem pakietu podręczników Wesoła szkoła wyd. WSiP

Scenariusz zajęć dla 5- latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Opracowała: mgr Jolanta Parczewska - nauczyciel kształcenia zintegrowanego w Szkole Podstawowej w Chotyłowie

Scenariusz zajęć nr 2

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy II. Temat ośrodka: W jesiennym nastroju Temat dnia: Kodeks postępowania na koncercie

Scenariusz zajęć nr 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz zajęć nr 4

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Pole równoległoboku.

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny W oczekiwaniu na wiosnę Temat: Wiosenne porządki

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE DRUGIEJ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 SZKOLNI PRZYJACIELE WSiP EDUKACJA POLONISTYCZNA

Był dom a są domy. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Wiosna budzi zapachami i kolorami

Scenariusz zajęć nr 7

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Rozdział 2. Scenariusze zajęć do pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym z lekkim i umiarkowanym stopniem uszkodzenia słuchu

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

I pół. Przyrost umiejęt./ wiedzy II I = II pół. 1.Umiejętności społeczne. 175 punktów możliwych do zdobycia. Liczba A. Liczba A. II pół.

Scenariusz zajęć nr 3

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć nr 3

KRYTERIA OCENIANIA JĘZYK ANGIELSKI KLASA 1

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W świecie książki. Temat ośrodka dziennego: Zanim kupisz książkę.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Wymagania edukacyjne klasa 1 SP

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE I w roku szkolnym 2016/2017

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Scenariusz zajęć nr 1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

Praca metodą projektu - projekt edukacyjny "Pogoda- czy zawsze jest pogoda?" w grupie 4 latki Kotki : od listopada.

Scenariusz zajęć nr 4

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników"

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 7

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Powroty ptaków. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności. b) Postawy

języka obcego i sprawności językowych. Korelacja języka angielskiego z innymi przedmiotami to

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Deszczowa muzyka. Autor scenariusza: Barbara Lentowczyk. Blok tematyczny: Jesienna pogoda

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Działania w zakresie dodawania i odejmowania Bezbłędnie wykonuje działania w poznanym zakresie liczbowym.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody: - słowne: rozmowa, praca z książką, - oglądowe: pokaz, obserwacja,

Scenariusz zajęć nr 7

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE DRUGIEJ EDUKACJA POLONISTYCZNA OCENA CELUJĄCA

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

STANDARDY I WSKAŹNIKI EDUKACYJNE 2018/2019r.

Scenariusz zajęć dla klasy III. Temat ośrodka pracy: Morskie opowieści. Temat dnia: Spotkanie z deszczem.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz nr 42 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli w klasie I B

EDUKACJA POLONISTYCZNA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Bloki tematyczne: 1.Urządzenia elektryczne. 2. A deszcz pada i pada. 3. Dbamy o zdrowie. 4. Na jesienny smutny czas

Wielokierunkowa aktywność LISTOPAD dzieci {sms-dostep g2} Integralny ośrodek tematyczny: JEST CHŁODNO I DESZCZOWO

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Wymagania edukacyjne klasa 1

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 4

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

Transkrypt:

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, z wykorzystaniem pakietu podręczników Wesoła szkoła wyd. WSiP Cykl: Wesoła Szkoła Klasa III- kształcenie zintegrowane Czas trwania: 180 min Miejsce: sala zajęć zintegrowanych Ośrodek tematyczny: Jesień da się lubić. Temat dnia: W deszczowym rytmie. Przewidywane osiągnięcia uczniów (cele operacyjne): WIADOMOŚCI: U. wymienia zmiany zachodzące w pogodzie i przyrodzie w poszczególnych miesiącach jesieni U. odróżnia poetyckie określenia od mowy potocznej U. wie, jak powstaje deszcz U. zna wyrazy bliskoznaczne do wyrazu deszcz U. zna pojęcia: suma, różnica, iloczyn i iloraz UMIEJĘTNOŚCI: U. rozwiązuje samodzielnie rebus U. zaznacza na schemacie zjawisko powstawania deszczu U. słucha czynnie recytacji wiersza U. wypowiada się w kilku zdaniach na temat wysłuchanego wiersza U. dopasowuje określenia do poszczególnych zwrotek wiersza U. uzupełnia zdania podanymi wyrażeniami U. pamięciowo rozwiązuje proste przykłady działań w zakresie 1000 U. rozwiązuje zadania tekstowe proste i złożone U. ruchem i dźwiękiem naśladuje deszcz i wiatr U. rytmizuje podane wyrazy i zdania U. śpiewa I zwrotkę piosenki pt. W deszczowym rytmie U. wykonuje projekt tkaniny z zastosowaniem symetrii wieloosiowej POSTAWY: U. ubiera się właściwie w jesienne i zimowe dni w zależności od pogody U. zachowuje się kulturalnie podczas zabaw w klasie U. pracuje samodzielnie U. wnioskuje na podstawie obserwacji Formy pracy uczniów: zespołowa jednolita, indywidualna jednolita, zróżnicowana; Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, praca z tekstem, zabawy rytmiczne, ruchowe, obserwacja, zajęcia praktyczne; Pomoce dydaktyczne: rebus, czajnik, lusterko, napisy z wyrażeniami, wiersz J. Hockuby pt. Jesień -podręcznik Wesoła Szkoła cz. I str.122, karta pracy Wesoła Szkoła cz. I nr 101,99, schemat zjawiska deszczu- karta pracy, piosenka pt. W deszczowym rytmie -płyta CD Wesoła Szkoła kl. III cz. I, instrumenty perkusyjne, karta matematyczna Wesoła Szkoła cz. I nr 57;

Tok zajęć: 1. Przywitanie: Dzień dobry. 2. Zabawa wprowadzająca. Nauczyciel daje polecenia uczniom: pomachają do mnie dzieci, które w drodze do szkoły zauważyły kałuże... pomachają dzieci, które przyszły z parasolem... pomachają te dzieci, które w szatni zostawiły kalosze...itp. 3. Ciche odgadnięcie narysowanego na tablicy rebusu i próba przedstawienia rozwiązania za pomocą odgłosów dźwiękonaśladowczych. DE alik apka Uczniowie samodzielnie po cichu odgadują hasło, a następnie stukają w stoliki, pukają ołówkiem w książkę, wymyślają odgłosy deszczu. 4. Nazywanie dźwięków związanych z deszczem- wspólne wykonanie ćw. 2 i 3- karta pracy 101. 5. Burza mózgów z czym kojarzy ci się deszcz powiedz dlaczego. Uczniowie wymyślają skojarzenia do hasła deszcz, np. woda, chmury- z nich pada deszcz, parasol- nosi się podczas deszczu, aby nie zmoknąć; powódź- jest gdy długo leje deszcz, tęcza- występuje po deszczu itp. 6. Pokaz zjawiska parowania i skraplania na przykładzie gotującej się wody i oziębiania jej. Nauczyciel przeprowadza doświadczenie z gotująca się wodą w czajniku i lusterkiem, uczniowie obserwują parowanie i skraplanie. Próbują sami dojść do odpowiedzi na pytaniejak powstaje deszcz? 7. Uzupełnienie schematu powstawania deszczu na kartach pracy /załącznik nr 1/ DESZCZ PARA (rzeki, jeziora, morza) Uczniowie samodzielnie rysują strzałki, wskazujące proces powstawania deszczu. Omawiają proces powstawania deszczu. 8. Wklejenie kart do zeszytu i zilustrowanie pojęć małymi rysunkami. 9. Rachunek pamięciowy : podaj sumę liczb... różnicę liczb... iloczyn...iloraz...(w zakr.1000) Uczniowie, którzy skończyli wykonali wcześniejsze zadanie, włączają się do obliczania działań. 10. Zabawa ruchowa: Uczniowie stojąc wymieniają liczby trzycyfrowe. Nauczyciel podaje instrukcje np. stanie na palcach- jeżeli podana liczba jest większa od 500, wykonanie przysiadu jeżeli podana liczba jest mniejsza od 500. 11. Słuchanie recytacji wiersza J. Hockuby pt. Jesień - podręcznik Wesoła Szkoła kl. III cz. I str.122 /załącznik nr 2/

Uczniowie słuchają czynnie, obserwując jednocześnie wyrażenia zawieszone na tablicy: ( ruda suknia, pierzaste astry,, pachnące powidła, rumiane renety, mgły poranne, mokre łzy, zeschnięte liście, zaczarowane krople; płaczące niebo, ) 12. Wspólne ustalenie, które wyrażenia mają związek z czytanym tekstem, a które nie. Uczniowie wskazują, że wyrażenie zaczarowane krople nie pasuje do wiersza. 13. Głośne czytanie wyrażeń, dopasowywanie ich do poszczególnych zwrotek wiersza zawieszanie plansz na tablicy do przygotowanej tabeli. I. WRZESIEŃ II. PAŹDZIERNIK III. LISTOPAD ruda suknia pierzaste astry pachnące powidła rumiane renety zeschnięte liście mgły poranne mokre łzy płaczące niebo 14. Wyszukiwanie wyrażeń poetyckich próba zamiany ich na mowę potoczną. np. mokre łzy- krople deszczu, płaczące niebo- zachmurzone niebo, z którego pada deszcz; 15. Uzupełnianie zdań karta pracy 101 wyrażeniami- praca zróżnicowana. I poziom- uczniowie uzupełniają tekst korzystając z tablicy II poziom- uczniowie piszą mając przed sobą przygotowane wyrażenia w odpowiedniej formie rozsypane.../załącznik 3a/ III poziom- uczniowie przepisują mając przed sobą wyrażenia we właściwej kolejności i formie /załącznik nr 3b/ 16. Zabawa rytmiczno- ruchowa Drobny deszczyk- straszna ulewa Uczniowie biegają lub wolno chodzą wg usłyszanego rytmu. Pokaz ruchem i dźwiękiem listopadowej pogody. 17. Rytmizowanie zdania wyklaskiwanie i recytacja karta pracy nr99 18. Nauka I zwrotki piosenki W deszczowym rytmie - kaseta nr1 Wesoła Szkoła/ 19. Śpiewanie piosenki z akompaniamentem rytmicznym. 20. Rozwiązywanie zadań prostych i złożonych karta matematyczna nr57 21. Projektowanie tkaniny na parasol. Symetria wieloosiowa. Uczniowie odrysowują szablon parasola widzianego z góry i wykonują zadanie w sposób twórczy, wykorzystując różnorodne materiały plastyczne tj. farby, kolorowe papiery, resztki tkanin, plastelina, pastele, stemple. 22. W domu:ćw.4 kp.99-zapisz wyrazy bliskoznaczne do wyrazy deszcz. Powtórz działania w zakresie 100- ćw.15 KM.57 Zadanie dla chętnych ćw. 4 KP. 101- napisz kilka zdań na temat jesieni. 23. Ewaluacja zajęć. Namaluj wodę deszczową w deszczomierzu, wg miarki umieszczonej na niej. /załącznik nr 4/ opracowała: Daniela Płoszczyca nauczycielka kształcenia zintegrowanego

Załącznik nr 1 DESZCZ PARA Załącznik nr 3a Załącznik nr 2 Jesień Wrześniowym polem idzie jesień. Rude ma włosy i rudą suknię, we włosy wpięte pierzaste astry, a w rękach kłosy i słodką gruszkę. Załącznik nr 3b Idzie i pachnie z twarzą rumianą jak reneta. Wśród i szumu liści już na październik w sadzie czeka. A w listopadzie z niebem płacze, Stojąc samotnie w jakimś oknie. Westchnieniem żegna zeschnięte liście, a rudy warkocz we łzach tonie. Jadwiga Hockuba

Załącznik nr 4 Dzisiejsze zajęcia były: Bardzo ciekawe Średnio ciekawe Nudne

Wyrażenia do wykorzystania- załącznik 3a i 3b przygotowane do druku