SCENARIUSZ LEKCJI RELIGII



Podobne dokumenty
Zakon Maltański powstał w 1099 r. w Palestynie i jest świeckim zakonem religijnym o tradycyjnie rycerskim charakterze. W okresie krucjat (XI- XIII

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: V a Przedmiot: historia i społeczeństwo Nauczyciel: mgr Małgorzata Borowska. Temat lekcji: Wielkie religie średniowiecza.

Projekt Jasne, że razem

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Carlo Maria MARTINI SŁOWA. dla życia. Przekład Zbigniew Kasprzyk

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

WYMAGANIA PROGRAMOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z RELIGII DLA KLASY VI.

Słynny malarz polski Jan Matejko

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Metody pracy: burza mózgów, socjogram, rankingowanie, wizualizacja, dyskusja.

Kto puka do naszych drzwi?

STATYSTYKA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO 2016

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Wymagania edukacyjne dla klasy VI B z przedmiotu religia na rok szkolny 2017/2018. Nauczyciel ks. Władysław Zapotoczny

klas I-III Szkoły Podstawowej

2. Wiadomości zdobywane podczas katechezy będą sprawdzane w następującej formie:

Wprowadzać pokój. Pojęcia, postaci: pokój Chrystusa, sakrament kapłaństwa, kapłani bohaterowie, antyklerykalizm.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Klasa VI. Temat: Msza Święta posłanie w służbie. Cel dydaktyczny: Przekazanie uczniom prawdy, że Mszaśw. jest źródłem miłości i służby bliźniemu.

KRYTERIA OCEN Z RELIGII

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Kryteria oceniania z religii klasa VII. Błogosławieni, którzy szukają Jezusa. Wydawnictwo Jedność. Ocena celująca:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach. Kościoła Zielonoświątkowego w RP

4. Temat: e-zus czyli firma pod ręką

1. Roland rycerz średniowieczny

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

Spis treści. Wykaz skrótów 9 Wstęp 11 Część I

Zapraszamy do Konkursu o Janie Pawle II

Kryteria oceniania w klasie VI szkoły podstawowej

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Scenariusz lekcji. kształcenia z języka polskiego i religii

Spis treści. Słowo Biskupa Płockiego... 5 Ks. H. Seweryniak, Od Redaktora... 9

OGNISKA MIŁOŚCI (O.M) według Encyklopedii Katolickiej (tom XIV)

Pojęcie i klasyfikacja podatków

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Słowo abp. Zygmunta Zimowskiego do wiernych diecezji tarnowskiej i radomskiej z okazji XXIII. Międzynarodowego Dnia Chorego

s. Łucja Magdalena Sowińska zdch

NASZ SYNOD DIECEZJALNY

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

Wymagania programowe i kryteria oceniania I. Podstawowe: Na ocenę celującą uczeń: Spełnia wymagania na ocenę bardzo dobrą.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

SPIS TREŚCI. Dekret zatwierdzający i ogłaszający uchwały I Synodu Diecezji Legnickiej... 5

b. metody: pokaz, praca z tekstem, gra dydaktyczna, ćwiczenie plastyczne, inscenizacja

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Przedmiotowy System Oceniania z Religii

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII dla klasy szóstej szkoły podstawowej

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Afryki Subsaharyjskiej

Wymagania edukacyjne z religii kl. VI w oparciu o realizowany program Poznaję Boga i w Niego wierzę nr: AZ-2-01/10

Do młodzieży O polskim katolicyzmie O przyszłym pokoleniu kapłanów O kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa...

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

2 godz. Temat: Jak osiągnąć sukces? Czas zajęć:

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt do lekcji historii w klasie IV w szkole podstawowej Temat: W rycerskim świecie. Cele lekcji: OGÓLNE Ukazanie uczniom: - ideału rycerza

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Kryteria ocen z religii klasa IV

6 W średniowiecznym mieście

Temat: Wartość Eucharystii i jej znaczenie w życiu chrześcijanina

Temat: Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

Krzyż uczy nas człowieczeństwa

Grunt to dobre wychowanie - projekt edukacyjno wychowawczy

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy piątej szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

ODSŁONIĆ TWARZ CHRYSTUSA. Szukam was. Poradnik metodyczny do nauki religii dla klasy I gimnazjum

Zaróbmy na swoje. Autor: Maria Białasz

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej- edukacja polonistyczna klasa IIIA. Zajęcia przeprowadzone przez Alicję Zawadzką

Wolontariat dlaczego warto się zaangażować?

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.2 Temat zajęć: O ekonomii słów kilka, czyli zasady i procesy racjonalnego gospodarowania

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Scenariusz zajęć edukacyjnych. Przygotowanie do świadomego udziału w Biegu Dziewięciu Górników

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI RELIGII Autor: Danuta Górecka Etap edukacyjny: gimnazjum Temat: Krzyżacy zakonnicy i rycerze Czas trwania: 1 godzina dydaktyczna Cele ogólne: zapoznanie uczniów z ideałem religijnym i rycerskim Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, uświadomienie roli wartości w życiu człowieka Cele szczegółowe: Uczeń: przedstawia treść notatki na metaplanie i w wypowiedzi ustnej przestrzega zasad obowiązujących podczas dyskusji formułuje i uzasadnia własne opinie i poglądy dotyczące wartości, jakie są ważne dla ludzi Metody i formy pracy (wg H. Wichury): podawcze (wyjaśnienie, opis) problemowe (dyskusja, burza mózgów, metaplan) praca z całą klasą praca w grupach praca indywidualna Środki dydaktyczne i materiały: ilustracje/rysunki przedstawiające różne krzyże plansza z napisem Gdy słyszę»krzyżacy«, myślę karty pracy z notatkami na temat Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie arkusze papieru do metaplanu dwa duże arkusze papieru z pytaniami (na jednym: Jakie wartości są dla nas ważne?, na drugim: Co robić, żeby zgodnie z nimi postępować?) kartki samoprzylepne w dwóch kolorach Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie a) Burza mózgów uczniowie podają skojarzenia związane z ilustracją (praca zbiorowa). Nauczyciel eksponuje ilustracje/rysunki (przedstawiające krzyże, np. na fladze Szwajcarii lub Szwecji, gwiazdozbiór Krzyż Południa, krzyż na apteczce, znak drogowy krzyż św. Andrzeja przed przejazdem kolejowym) i pyta uczniów, z czym się im kojarzą, co je łączy, jaką mają wspólną nazwę b) Burza mózgów uczniowie podają skojarzenia związane z hasłem Krzyżacy (praca indywidualna i zbiorowa). Nauczyciel prosi o dokończenie rozpoczętego zdania: Gdy słyszę»krzyżacy«, myślę. Uczniowie przedstawiają/zapisują swoje propozycje i wypowiadają się na temat zaprezentowanych skojarzeń. Nauczyciel wyjaśnia, że Krzyżacy to nazwa używana w Polsce dla określenia Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znanego jako zakon niemiecki lub jako zakon krzyżacki. 2. Wypowiedzi swobodne i kierowane na temat: co wiemy o Krzyżakach? (praca zbiorowa). W podsumowaniu nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji: Krzyżacy zakonnicy i rycerze. 1

3. Analiza treści notatek o zakonie (karty pracy 1, 2, 3) i prezentacja informacji na metaplanie lub w innej, wybranej przez uczniów formie (praca grupowa). Uczniowie mogą pracować w trzech lub sześciu grupach (zależnie od liczebności klasy). W przypadku sześciu grup każdą kartę pracy otrzymają dwie grupy. 4. Dyskusja (praca zbiorowa) na temat relacji między: a) obowiązkami religijnymi a obowiązkami rycerskimi zakonników b) życiem duchowym a materialnym w naszych czasach 5. Próba ustalenia odpowiedzi na pytania: Jakie wartości są dla nas ważne?, Co robić, żeby zgodnie z nimi postępować? (praca indywidualna i zbiorowa). Każdy uczeń zapisuje swoje odpowiedzi na kartkach samoprzylepnych (kartki w dwóch kolorach dla odróżnienia, których pytań dotyczą) i przykleja je pod pytaniami. Nauczyciel (lub chętny uczeń) czyta głośno odpowiedzi na pierwsze pytanie i wszyscy je komentują. Podobnie w przypadku drugiego pytania. Wszyscy przedstawiają swoje uwagi, opinie i argumenty za lub przeciw. Można również tę część zajęć przeprowadzić z wykorzystaniem rybiego szkieletu. Wtedy na pierwsze pytanie uczniowie odpowiadają tak, jak zaproponowano powyżej. Natomiast odpowiadając na pytanie drugie, mogą pracować w dwóch lub czterech grupach (zależnie od liczebności klasy), zapisując pytanie w głowie ryby a odpowiedzi przy ościach. Następnie mogą efekty swojej pracy zaprezentować pozostałym uczniom lub w dyskusji karuzelowej zapoznać się z propozycjami innej grupy (innych grup) i uzupełnić je swoimi pomysłami. 6. Podsumowanie (praca zbiorowa) a) rundka uczniowie podsumowują zajęcia, kończąc zdanie: Z dzisiejszych zajęć zapamiętam Praca domowa: refleksja na temat tego, kto z osób z mojego otoczenia może być przykładem osoby postępującej zgodnie z wartościami uznawanymi w społeczeństwie katolickim jako ważne. Wykaz załączników: Załącznik 1 (karta pracy 1) Załącznik 2 (karta pracy 2) Załącznik 3 (karta pracy 3) Bibliografia: 1. Brzezińska A. Z krzyżem i mieczem, w: Polityka. Pomocnik historyczny, Wydanie specjalne 4/2010. 2. Czaja R. Krzyżacy nad Morzem Śródziemnym, w: Polityka. Pomocnik historyczny, Wydanie specjalne 4/2010. 3. Kowalska Z. Krzyżacy w innym świetle, Janineum Wien, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej BIBLOS, Tarnów 1996. 4. Nowakowski A. O wojskach Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwanego krzyżackim, Ośrodek Badań Naukowych, Olsztyn 1988. 5. Pizuński P. Krzyżacy od A do Z, Arenga, Skarszewy 1999. 6. Trupinda J. Czy warto odgrzebywać Krzyżaka?, w: Grunwald: walka 600-lecia, red. A. Chylat, M. Horodniczy, Narodowe Centrum Kultury. 2

7. Sotowska T. Bracia krzyżacy, www.deutscher-orden.at 8. www.zakonkrzyzacki.x/wp.pl Załącznik 1 Karta pracy 1 3

Przeczytajcie uważnie notatkę i przedstawcie jej treść w postaci metaplanu (lub w innej, wybranej przez całą grupę formie). Ustalcie, kto spośród Was zaprezentuje efekty pracy grupy na forum klasy. Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie powstał w 1190 roku pod Akką jako bractwo szpitalne. Jego ideą było szerzenie wiary, służenie bliźnim, opieka nad pielgrzymami, krzyżowcami, chorymi, rannymi i słabymi. W 1198 roku został przekształcony w zakon rycerski, którego zadaniem była również walka z niewiernymi. Zasady funkcjonowania zakonu określała reguła (statut). Opisywała ona podstawowe założenia działalności, organizację szpitali i normy życia zakonnego. Zgromadzenie szczególnie czciło dwoje świętych: św. Elżbietę z Turyngii, która poświęciła się służbie ubogim i chorym św. Jerzego patrona rycerzy. Zakon tworzyli: bracia rycerze, bracia kapłani, bracia służebni, siostry zakonne i sarianie (mający śluby czasowe). Do społeczności zakonnej należeli również półbracia, wśród których byli np. dobrodzieje zakonu. Zakonnicy nosili białe płaszcze z czarnym krzyżem dlatego w Polsce nazwano ich Krzyżakami. Każdy mnich, w ramach pełnienia misji zakonnych, miał obowiązki religijne i świeckie. Zgromadzeniu byli potrzebni wojowie zdyscyplinowani i oddani, wyrzekający się dobrobytu i radości życia rycerskiego. Dlatego bracia rycerze składali śluby wieczyste: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Walczyli z nieprzyjaciółmi Chrystusa przeświadczeni, że są powołani do kontynuacji boskiego planu zbawienia świata. W ich życiu ważną rolę odgrywał ceremoniał religijny medytowali w kaplicy przed pasowaniem, msze były częścią uroczystości i festynów, modlitwa dodawała im otuchy przed bitwami. Rycerze byli zobowiązani do ascezy (ale nie bardzo rygorystycznej). Reguła zakonna głosiła, że bracia nie mogą bez specjalnego zezwolenia pić niczego poza wodą i dopuszczała dwa lub trzy posiłki dziennie. W południe i wieczorem można było jeść do syta, a w okresie postu jeden posiłek dziennie do syta. Nie były zalecane indywidualne ograniczenia w jedzeniu. Załącznik 2 Karta pracy 2 4

Przeczytajcie uważnie notatkę i przedstawcie jej treść w postaci metaplanu (lub w innej, wybranej przez całą grupę formie). Ustalcie, kto spośród Was zaprezentuje efekty pracy grupy na forum klasy. Historia Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie odzwierciedla kryzys średniowiecznego systemu wartości. Skłania do rozważań o relacjach między duchowością a materializmem oraz do refleksji dotyczących życia i wiary, walki dobra ze złem. W Królestwie Jerozolimskim zakon niemiecki rozwijał się gospodarczo. Posiadał majątki ziemskie, nieruchomości w miastach, młyny i winnice, z których czerpał dochody. Na zajmowanie się handlem uzyskał dyspensy papieskie. W XIII i XIV wieku państwo zakonne należało do najnowocześniejszych. Stanowiło sprawnie funkcjonującą wspólnotę religijną i społeczną. Miało silną pozycję gospodarczą. Odnosiło liczne sukcesy militarne i polityczne. Dbało o rozwój oświaty. Były, i są znane do dziś, wznoszone przez Krzyżaków wspaniałe obiekty architektury. Budowane obiekty kościelne i świeckie wyróżniały się funkcjonalnością i wysokim poziomem artystycznym. Na początku XV wieku na terenach państwa zakonnego było ponad 120 zamków budowli obronnych posiadających zaplecze administracyjne i gospodarcze. Najbardziej okazałym i najładniejszym z nich był Malbork. Osiągnięcia w różnych dziedzinach nie sprzyjały skupianiu się społeczności zakonnej na sferze duchowej. Życie religijne było ubogie i koncentrowali się na nim prawie wyłącznie bracia kapłani. Obowiązkowe było tylko kilkakrotne odmawianie w ciągu dnia modlitwy Ojcze nasz. Bracia rycerze bardziej zajmowali się różnymi aspektami życia doczesnego, korzystali z dóbr materialnych, uczestniczyli w bojach i czcili zwycięstwa. W 1525 roku państwo krzyżackie przeszło spod władzy kościelnej pod władzę świecką nastąpiła jego sekularyzacja (zeświecczenie), która zapoczątkowała nowy etap w dziejach zakonu niemieckiego. Załącznik 3 Karta pracy 3 5

Przeczytajcie uważnie notatkę i przedstawcie jej treść w postaci metaplanu (lub w innej, wybranej przez całą grupę formie). Ustalcie, kto spośród Was zaprezentuje efekty pracy grupy na forum klasy. Od 1947 roku Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie działa w Austrii (wcześniej miał w tym państwie siedzibę od 1204 roku do czasów Hitlera) oraz w Niemczech, Słowenii, Belgii, Włoszech, Czechach i Słowacji. Należy do kościoła katolickiego. Podzielony jest na pięć prowincji: austriacką, niemiecką, słoweńską, włoską i czeską. Obecnie liczy ponad 1000 członków, wśród których są: bracia duchowni klerycy (składają śluby wieczyste i mają święcenia kapłańskie), bracia świeccy (składają śluby wieczyste, ale nie są kapłanami), siostry (składają śluby wieczyste) i familianci opiekunowie (nie są zobowiązani do składania ślubów). Zakon ma także rycerzy honorowych. Posiada zgromadzenia żeńskie i męskie. Strojem zakonników jest czarna sutanna z pasem oraz biały, wełniany płaszcz z czarnym krzyżem na ramieniu. Od 1929 roku na wielkiego mistrza zakonu, którego kadencja trwa 6 lat, wybierany jest kapłan. Od 2000 roku wielkim mistrzem jest ksiądz biskup Bruno Platter OT, pochodzący z włoskiej prowincji. Ostatnio gościł on w Polsce. Przyjechał na Warmię i Mazury z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej w 800. rocznicę urodzin pierwszego biskupa warmińskiego, który pochodził z Czech. Uczestniczył także w sesji naukowej poświęconej historii, ideologii i działalności zakonu zorganizowanej przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Bruno Platter przypomina, że zadaniem zakonu jest wskazanie na Jezusa i wypełnianie życiem słów Ewangelii zgodnie z zasadą, że»dawanie świadectwa Chrystusa jest istotą powołania każdego chrześcijanina, a zwłaszcza duchowieństwa zakonnego«. Mówi, że zakonnicy są rycerzami duchowymi, że muszą dawać ludziom przykład słowem i dziełami. Współczesny zakon hołduje wartościom chrześcijańskim. Jego dewiza brzmi tak, jak od początku istnienia zgromadzenia: pomagać i uzdrawiać. Zakonnicy koncentrują swoją aktywność na działalności religijnej, charytatywnej, wychowawczej i kulturalnej. Zajmują się duszpasterstwem, posiadają 95 różnych instytucji. Są wśród nich: szpitale, sanatoria, domy opieki (np. dla seniorów), hospicja, szkoły, placówki wychowawcze dla dzieci i młodzieży. prowadzą w Czechach konserwatorium muzyczne, a w Niemczech kursy pedagogiki specjalnej. Obecnie w zakonie niemieckim, w Czechach (w Brutalu i Opawie) jest dwóch Polaków: Waldemar Woźniak i Dariusz Cecerski. 6