Scenariusz lekcji dla uczniów klasy VI wraz z załącznikami. Temat : Strach przed poezją.



Podobne dokumenty
Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz projektu realizowanego na lekcjach języka polskiego w klasie III gimnazjum

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Trening analizy i interpretacji wiersza na trzech poziomach edukacji

Na polowaniu z Wielkomiludem

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

Scenariusz lekcji plastyki w klasie drugiej gimnazjum

Jak przygotować uczniów do czytania utworów poetyckich na maturze? Anna Kondracka-Zielińska

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

STOSOWANY W BIBLIOGRAFII ZAŁĄCZNIKOWEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

nowe media materiały dydaktyczne dla nauczycieli

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

GAZETKA DZIENNIKARZY Z ŻAR NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY PUDEŁKO ZWANE WYOBRAŹNIĄ XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. L. LISA-KULI WARSZAWA, UL.

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Dublin 2012 r. Rok Rokiem Janusza Korczaka. Myśl przewodnia projektu na rok szkolny 2012/2013. Pamiętajmy o Korczaku

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

REGULAMIN. Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Klasycy poezji XX wieku: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

CZYTAM, WIĘC JESTEM PROJEKT EDUKACYJNY DLA KLAS 1-6

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

CELE KONKURSU poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

ZASADY SPORZĄDZANIA BIBLIOGRAFII

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

PROGRAM WYCHOWAWCZY BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W NOWEJ SŁUPI

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Tematy maturalne na rok szkolny 2013/ Literatura

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

REGULAMIN KONKURSU POETYCKIEGO. Dla Ciebie Tato. Ojcowie nie tylko obdarzają dzieci miłością, dają im również zdolność kochania.

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

CZESŁAW MIŁOSZ : życie i twórczość (bibliografia w wyborze)

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Program Adam Mickiewicz patronem naszej szkoły

BIBLIOGRAFIA ZAŁĄCZNIKOWA ZASADY TWORZENIA. oprac. Edyta Gawin cop. 2011

Ankieta ewaluacyjna dla uczniów dotycząca Szkolnego Programu Wychowawczego

ZSB im. Powstańców Śląskich realizuje program.

1. Na jakiej zasadzie szukać sensu słów w wierszach Mirona Białoszewskiego?

"Nasza szkoła w poezji uczniów"

CZYTANIE BEZ PODZIAŁU

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Złote Pióro XIII Wojewódzki Konkurs Młodych Talentów Poetyckich. Regulamin

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2018/2019 / stara matura/

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Konspekt lekcji języka polskiego w liceum Cierpienie HIoba

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

Poniższe wzory opisów bibliograficznych zostały opracowane dla potrzeb maturzystów naszej szkoły i są obowiązujące w roku szkolnym 2013/2014.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Bibliografia załącznikowa. Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni rok szkolny 2013/2014

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

Bank pytań na egzamin ustny

TO, CO NIEZNISZCZALNE TRWA

ROK TUWIMA W ŁODZI - projekt edukacyjny

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016

Sposoby nawiązania do horacjańskiej myśli Non omnis moriar w utworach literatury polskiej

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Dozwolony użytek osobisty i publiczny, czyli co możesz wykorzystać zgodnie z prawem Opracował: Anna Równy

KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ETAP SZKOLNY SIŁA MIĘŚNI CZY SIŁA UMYSŁU?

pod patronatem Burmistrza Gminy Iwonicz Zdrój Szkoła Podstawowa im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu zaprasza

PROJEKT EDUKACYJNY ADAM MICKIEWICZ NASZ PATRON

Edukacja czytelnicza - szkoła ponadgimnazjalna

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

Orzeczenie i jego określenia

Transkrypt:

Czas: 2 godziny lekcyjne Scenariusz lekcji dla uczniów klasy VI wraz z załącznikami. Temat : Strach przed poezją. Cele: Kształtowanie postawy aktywnego odbiorcy, dostrzegającego wartości artystyczne w utworach literackich, rozwijanie wrażliwości, wyobraźni Cele operacyjne: Uczeń umie czytać wiersz ze zrozumieniem, potrafi samodzielnie sformułować osobiste refleksje, umie dociekać sensu wiersza, plastycznie odzwierciedla sens wiersza Metoda: samodzielna praca uczniów, dyskusja, zagadki komputerowe w programie Hot Potatoeos, słuchanie nagrania z Internetu wiersza Wisławy Szymborskiej w wykonaniu poetki. Tok lekcji: 1. Powitanie uczniów 2. Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat : co można lubić? Prosi by uczniowie dopisali na przygotowanych kartkach do frazy lubi się swoje dokończenie. Uczniowie po chwili odczytują swoje dopowiedzi. 3. Nauczyciel pyta: o Czy lubicie czytać poezję? Czy poezja to coś podobnego do przedmiotu, przyzwyczajeń, komplementów, kolorów? o Do czego potrzebna jest poezja? Czy w ogóle jest potrzebna? Po co ludzie czytają poezję? o Jaką rolę w poezji gra wyobraźnia? o W jakim wieku są czytelnicy poezji? Nauczyciel cytuje fragment powieści i filmu Stowarzyszenie Umarłych Poetów : Zdradzę wam tajemnicę: nie czytamy poezji dlatego, że jest ładna. Czytamy ją, bo należymy do gatunku ludzkiego a człowiek ma uczucia. Medycyna, prawo, finanse czy technika to wspaniałe dziedziny, ale żyjemy dla poezji, piękna, miłości. Nauczyciel z uczniami odpowiada na poszczególne pytania. o Poezję ludzie czytają po to, aby szukać wiedzy o sobie: próbować odpowiedzieć na pytanie: kim jestem? Dokąd idę? Czego pragnę? Aby szukać swego miejsca na ziemi. o Każdy z nas odczytuje dzieło na nowo. Czytanie to moja rozmowa intymna z autorem.

o Czytanie i tworzenie poezji wynika z tęsknoty : (pytanie do uczniów: czego dotyczy tęsknota?) o za pięknem o za dobrem o za miłością o za szczęściem. Żeby tworzyć i odczytywać poezję trzeba odrzucić maski, być szczerym wobec siebie. Żeby starać się odczytać wiersz trzeba nazwać swoje WRAŻENIA, ODCZUCIA, PRZEMYŚLENIA, REFLEKSJE. Nauczyciel odczytuje ze słownika wyjaśnienie wyrazu Poezja ze słownika 1,: Dziedzina twórczości literackiej, obejmująca utwory pisane wierszem, poetycki, romantyczny nastrój ) 4. Nauczyciel czyta wiersz Wisławy Szymborskiej Niektórzy lubią poezję lub też odtwarza go Internetu w wykonaniu autorki. Prosi uczniów, by wsłuchali się w jego treść i sens. Następnie rozdaje kartki z wierszem uczniom, którzy mają zorganizować się w kilkuosobowe grupy. 5. Nauczyciel prosi uczniów o sformułowanie pytań, na które odpowiedzi wyjaśnią sens i znaczenie wiersza: Ujmij refleksje, które nasuwa Ci wiersz w formie pytań. Pytania te nie powinny zmierzać do szczegółowej analizy wiersza, lecz sugerować tylko to, co ogólne 2. Uczniowie podają swoje pytania, a nauczyciel i uczniowie zapisują je na tablicy. o Czy wszyscy lubią słuchać lub czytać poezję? [tylko niektórzy] o W jakim stopniu poezja jest popularna u czytelników spośród różnych gatunków literackich? [w małym stopniu] o Jaki procent miłośników poezji widzi autorka? [dwie osoby na tysiąc] o Poezja to jedna z wielu rzeczy, którą lubią ludzie. Czy można lubić coś, co nie da się do końca nazwać, określić? W przeciwieństwie do uczuć, przedmiotów, kolorów? o Czy poeta musi wiedzieć jak tworzy się wiersz, z czego jest zbudowany? [Autorka nie chce znać definicji poezji i zasad jej tworzenie i jest z tego bardzo zadowolona.] o Dlaczego autorka nie chce znać wyjaśnienia pojęcia poezja? Nauczyciel wraca do znaczenia wyrazu poezja. Wyjaśnia uczniom rodzaje (odmiany) poezji - liryki: 3 liryka patriotyczna 1 Markowski A., Pawelec R., Słownik wyrazów obcych i trudnych, Warszawa 2003 2 Bortnowski S., Jak uczyć poezji. Wyd. 2, Warszawa 1998 3 Barbara i Krzysztof Gierymscy, Terminy literackie na bardzo dobry, Warszawa 2000

liryka religijna liryka refleksyjno-filozoficzna liryka miłosna liryka o poezji i poetach (autotematyczna) 6. Praca nad kolejnym wierszem tym razem wierszem Zbigniewa Herberta Pudełko zwane wyobraźnią. Nauczyciel odczytuje wiersz. Następnie wiersz czyta jeden z uczniów lub/ i jedna z uczennic. Uczniowie otrzymują materiały do rysowania i plastycznie wyrażają swój odbiór wiersza. Prace zostają zebrane i później wystawione do obejrzenia na tablicach wystawowych. Nauczyciel rozmawia z uczniami dlaczego właśnie tak odebrali, zinterpretowali wiersz poety. Zwraca uczniom uwagę, na to, że my, odbiorcy widzimy oczami wyobraźni, a poeta działa wierszem na naszą wyobraźnię. Aby sobie wyobrazić coś musimy otworzyć to pudełko zwane wyobraźnią. [Poeta jako czarodziej, zaklęcia słowa: zastukaj, zaświstaj, chrząknij, zamknij oczy]. Nauczyciel mówi o znaczeniu symboli w wierszach, o tym, że poezja to nie tylko słowa, ale i znaki treści ukrytych, wieloznacznych. To także znaki pochodzące z mitów, tradycji symboli biblijnych i religijnych. Wiersz Herberta to pochwała cechy zwanej wyobraźnią. Dzięki niej poeci mogą tworzyć wiersze. 7. Nauczyciel pyta uczniów: Gdzie można poczytać (posłuchać) poezję? Uczniowie odpowiadają: o Internet, o radio (jaki program?) o prasa (jaka? Kiedy ostatnio czytali w jakiej prasie wiersz?) w gazetach, czasopismach 4, o tomiki wierszy poetów, o park o pociąg o autobus. 8. Zaproszenie do obejrzenia wystawy fotogramów oraz książek i zbiorów specjalnych na temat poezji. Zaprasza do znalezienia w czasopiśmie Victor Gimnazjalista strony poświęconej twórczości poetyckiej młodych czytelników gazety. 9. Zaproszenie do komputerów ICIM celem rozwiązywania przez uczniów zadań na temat poezji i poetów. Zadania w programie Hot Potatoes przygotowane przez nauczyciela w plikach: Dopasuj, Krzyżówka, Luki. (ok. 15 minut). 10. Nauczyciel rozdaje uczniom wcześniej przygotowane przez siebie broszurki z wybranymi wierszami poetów oraz młodych twórców wierszy. Dziękuje za wspólnie spędzony czas. Prosi o wypełnienie przez uczniów kartek z ewaluacją (buźki). 4 Victor Gimnazjalista 2012 nr 4, 5 (Rubryka Śliwki w kompocie)

Bibliografia 1. Bortnowski S. Scenariusze półwariackie : czyli poezja współczesna w szkole, Warszawa 1997 2. Bortnowski S., Jak uczyć poezji. Wyd. 2, Warszawa 1998 3. Bieńkowski Z., Ćwierć wieku intymności : szkice o poezji i nie poezji, Warszawa 1993 4. Kram J., Rozmowy o poezji współczesnej, Warszawa 1977 5. Bukowska E., Po co poezja?...aby zrozumieć siebie, aby zrozumieć, co w życiu jest ważne Język Polski w Gimnazjum 2010/2011, nr 3 Załącznik 1. Scenariusz wystawy zbiorów do lekcji o poezji 1. Biała A., Literatura i malarstwo, Warszawa 2010 (sygn. 103297 P) 2. Biała A., Literatura i muzyka, Warszawa 2011 (sygn. 104168 P) 3. Białoszewski M., Moja świadomość tańczy, Warszawa 1989 4. Kofta J., Wiersze, Toruń 1994 5. Konopnicka M., Wiersze wybrane, Warszawa, 1986 6. Od Kochanowskiego do Szymborskiej : antologia poezji polskiej, Warszawa 1997 (sygn. 80864) 7. Szymborska W., Koniec i początek, Poznań 1996 8. Wiersz twój przyjaciel, Warszawa 1988 9. Twardowski J., Wiersze wybrane, Warszawa 1994 10. Matuszewski R., Poezja polska 1939-1991 : antologia, Warszawa 1994 (sygn. 77629) 11. Victor Gimnazjalista 2012 nr 4,nr 5:s.28 lub 22 - rubryka Śliwki w kompocie [wiersze młodych autorów] 12. Spotkania z literaturą Cz. III, [1 kas.wiz.], Łódź 2008 [Czesław Miłosz : Wiara, nadzieja, miłość, (sygn. F. 0270/1) 13. Herbert : obywatel poeta, 1 dysk opt. [dvd], Łódź 2008 (sygn.. CD 1658) 14. Podróż Pana Cogito. Zbigniew Herbert + Józef Świder, (sygn. CD 1848) 15. Słowa Karol Wojtyła. Śpiewają Stanisław Sojka i Marek Torzewski, 1 dysk opt. (CD-ROM) (sygn. CD. 0747) 16. XX lat Zeszytów Literackich [wiersze Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza i innych] (CD. 0751) 17. Pamiętajcie o ogrodach, piosenka Jonasza Kofty i inne (sygn. CD 1806) 18. Agnieszka Osiecka : Kobiety mojego życia. Cz. 2 (sygn.. CD 1421/2) Załącznik 2. Wystawa fotogramów poetów oraz tablice z hasłami dotyczącymi poezji 1. Wisława Szymborska, (portret Biblioteka w Szkole 2000) (sygn. GF 281) 2. Czesław Miłosz (sygn. GF 274) (fotografia) 3. Julian Tuwim (fotografia) (sygn. GF 181)

4. Tadeusz Różewicz (fotografia) (GF 180) 5. Jan Kochanowski, rys. Eryk Lipiński (GF 273) [karykatura] 6. Maria Konopnicka, rys. Eryk Lipiński (GF 148) [karykatura] 7. Zbigniew Herbert (fotografia) (GF 270) 8. Informacja o Międzynarodowym Dniu Poezji i Międzynarodowym Dniu Książki 9. Symbol w literaturze 10. Cytat ze Stowarzyszenia Umarłych Poetów Zdradzę wam tajemnicę 11. Tworzywo poezji 12. Poezja nie mówi wprost Opracowała Krystyna Szyszko, maj 2012