Woda potrzebna do wszystkiego



Podobne dokumenty
Woda cenne dobro czy prawo człowieka?

Czy wystarczy nam wody?

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja matematyczna

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum


Czy to jest reklama? Zadanie 3

Woda jako prawo człowieka

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Nr 2 /2008 / 2009 grudzień, styczeń, luty. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Noblistów w Twardogórze

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Ja i mój komputer Zadanie 1

Woda. i jej ochrona. Młodzi = świadomi, czyli budowanie świadomości ekologicznej u dzieci przy współpracy z kołem naukowym Ekospirit

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Ankieta zużycia wody w DOMU

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Pory roku

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Dlaczego dziewczynki nie chodzą do szkoły?

Scenariusz zajęć nr 1

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Pełny talerz dla 10 miliardów jak wyżywić świat?

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Scenariusz zajęć Temat: Ile wody jest w dzbanku?

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

Szkoła podstawowa - klasa 6

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI I JEGO ORGANY. Lekcja wiedzy o społeczeństwie przeprowadzona metodami aktywnymi

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Aktywne metody nauczania.

Ilość wody potrzebnej do wytworzenia produktu

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Zrównoważony rozwój warunek przetrwania cywilizacji

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Godzina Czas Nazwa bloku Opis ćwiczenia Materiały 0:00-0:02 2 min Wprowadzenie

Jak dorosnę. Spotkanie 30. fundacja. Realizator projektu:

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Scenariusze zajęć dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych

Pojęcie i klasyfikacja podatków

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Kto puka do naszych drzwi?

Temat: Co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu w szkole - część I"

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

Język komputera - Zadanie 2

Julka, Kuba, Psotnik i komputery Zadanie 1

Przyjazne i dostępne kino

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Woda źródło życia. Z praktyki. Anna Michalczyk Maria Pawlikowska Anna Żegleń Joanna Porębska. Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęd i materiały pomocnicze. Waga śmieci.

Człowiek jako część ekosystemu

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Temat: Instrukcja obsługi życia codziennego", czyli kto czyta, nie błądzi.

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

Zostań młodym ekologiem

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

Lekcja wychowawcza dla klasy V SP Temat: Nasze prawa ważna sprawa. Nauka w szkole dla każdego!

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Moje działanie, mój sukces!

Symetria w klasie i na podwórku

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Prawo pracy młodocianych.

TEMAT: Kuchnia to nie apteka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Temat: Bezpieczny wypoczynek nad wodą - dlaczego kąpielisko strzeżone?"

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Jesień w lesie. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 1

Transkrypt:

Materiały opracowane w ramach projektu Prawa człowieka perspektywa globalna. Scenariusze zajęć dla dzieci i młodzieży dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Opracowanie scenariusza: Marta Dorenda Konsultacje metodyczne: Joanna Góral Wojtalik Woda potrzebna do wszystkiego Scenariusz zajęć dla nauczania zintegrowanego Zajęcia można realizować podczas wprowadzania następujących treści nauczania 1 : edukacja przyrodnicza edukacja społeczna edukacja matematyczna etyka Czas: 90 min Główne zagadnienia zajęć Cele zajęć Metody i techniki pracy Kluczowe pojęcia Środki dydaktyczne dostęp do wody pitnej występowanie wody w przyrodzie konsekwencje braku wody zapobieganie kryzysowi wodnemu Po zakończeniu zajęć uczeń powinien: wiedzieć, że woda występuje w przyrodzie i jest potrzebna do wszystkich czynności wykonywanych przez człowieka, umieć znaleźć i zastosować proste sposoby zapobiegania kryzysowi wodnemu, wiedzieć dlaczego oszczędzanie wody jest ważne. gra zespołowa, kalambury, praca w grupach, dyskusja kryzys wodny oszczędzanie wody woda w przyrodzie fotografie, flipczart i mazaki lub tablica i kreda, papier (w tym szary i błękitny), kredki, pastele, farby, pędzle, karteczki samoprzylepne, większe i mniejsze naczynie, menzurka z podziałką Literatura: Amy Bauman, Skąd się bierze woda na Ziemi?, 2008 www.wodapitna.pl 1 Za Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Dostępne na http://bip.men.gov.pl/akty_projekty.php#20081223. Copyright Polska Akcja Humanitarna 1

Przebieg zajęć Czas Co trzeba zrobić? Materiały Uwagi 5 min Rozpocznij zajęcia, zaprezentuj cele. 10 min Podziel uczniów na dwa (jeśli grupa jest liczna trzy) zespoły. Członkowie zespołów ustawiają się w rzędach obok siebie. Przy każdym z rzędów znajduje się stolik, na którym stoi naczynie z wodą. Na oddalonym o kilka metrów stoliku znajduje się menzurka. Zadaniem uczniów jest przeniesienie za pomocą małego naczynia wody z wiaderka do menzurki (zadanie wykonują kolejne osoby z rzędu). Wygrywa zespół, który wykona zadanie najszybciej, tracąc przy tym jak najmniej wody. menzurka z podziałką, większe naczynie (np. wiaderko dla dzieci), małe naczynie (filiżanka do espresso, nakrętka butelki po płynie do płukania tkanin itp.) Pamiętaj o poinformowaniu uczniów, że woda użyta do wykonania zadania nie zostanie wylana, a przez to zmarnowana użyj jej do podlania kwiatów, sprzątania sali, mycia rąk etc. 10 min Poproś uczniów, by zastanowili się, do jakich codziennych czynności potrzebna jest woda. Zadaniem uczniów jest znalezienie jak największej liczby takich czynności. Zaproponuj grę w kalambury chętny uczeń pokazuje reszcie grupy daną czynność, inni członkowie grupy zgadują o jaką czynność chodzi. Rozwiązania zapisuj na tablicy lub flipczarcie. tablica i kreda lub flipczart i mazaki 15 min Uczniowie pracują w parach. Rozdaj każdemu z uczniów kartkę formatu A4 z narysowanym kształtem, wewnątrz którego będzie zaznaczona część odpowiadająca ułamkowi zapisanemu obok. Wyjaśnij, że ułamek oznacza ilość wody w danym przedmiocie. Zadaniem uczniów jest zakolorowanie części obrazka odpowiadającej zawartej w przedstawionym na nim przedmiocie ilości wody. Omów z uczniami wykonane zadanie, zwróć uwagę na to, że woda jest niezbędna do funkcjonowania żywych organizmów. nr 1 Kartki z narysowanymi kształtami, mazaki, kredki 15 min Przeprowadź z uczniami dyskusję o wodzie. Wyjaśnij, że woda powszechnie występuje w przyrodzie, lecz zasoby wody pitnej są ograniczone, a człowiek zużywa jej bardzo dużo. Podkreśl, że jest ona niezbędna do życia i normalnego funkcjonowania. Przy pomocy pytań do dyskusji, zilustrowanych fotografiami, doprowadź uczniów do wniosków dotyczących konsekwencji ograniczonego dostępu do wody pitnej. nr 2 pytania do dyskusji nr 3 fotografie (najlepiej wyświetlone z rzutnika multimedialnego) Zasoby wodne na Ziemi 71% powierzchni Ziemi to woda 97,5 % całej wody na świecie to woda słona 2,5% całej wody na świecie to woda słodka 1,5% wszystkich zasobów wodnych to woda słodka uwięziona w lodowcach 1% całych światowych zasobów wodnych to woda słodka dostępna dla ludzi (czyli wody w jeziorach, rzekach i źródłach podziemnych) 15 min Każdemu z uczniów (jeśli grupa jest bardzo liczna, uczniowie mogą pracować w parach) rozdaj po jednej samoprzylepnej karteczce z hasłem wypisanym mazakiem. Do tablicy przyczep arkusz błękitnego papieru, symbolizujący czystą wodę oraz arkusz szarego papieru, symbolizujący zanieczyszczoną wodę. Uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i na odpowiednim arkuszu umieszczają hasła odpowiadające poprawnemu oraz niewłaściwemu postępowaniu odnośnie wody. Przy omawianiu zadania podkreśl, że uczniowie sami mogą zrobić wiele, aby poprawić sytuację wodną. nr 4 hasła, karteczki samoprzylepne z wypisanymi hasłami, arkusz błękitnego oraz szarego papieru 2 Copyright Polska Akcja Humanitarna

15 min Podziel uczniów na 4 grupy. Rozdaj grupom po jednej kartce formatu A3 oraz: farby, kredki, pastele, mazaki (każda grupa otrzymuje materiały do pracy inną techniką). Zadaniem uczniów jest narysowanie obrazka nawiązującego do oszczędzania wody lub innego sposobu zapobiegania kryzysowi wodnemu. Po 10 minutach uczniowie prezentują pozostałym swoje prace i omawiają je. Papier formatu A3, farby, pędzle, kredki, pastele, mazaki Podkreśl, że przy wykonywaniu zadania ważny jest pomysł i zawarta na obrazku treść. 5 min Podsumowanie i zakończenie zajęć Materiały pomocnicze dla nauczyciela nr 1 Ile wody? Kształty i ułamki kula ziemska kuli ziemskiej pokrywa woda człowiek dorosły ciała dorosłego człowieka to woda dziecko ciała dziecka to woda drzewo drzewa to woda pies ciała szczeniaka to woda ryba w składa się z wody marchewka w składa się z wody banan w składa się z wody Kształty potrzebne do wykonania powyższego zadania są łatwo dostępne w Internecie, można wybrać dowolne z nich i wydrukować. nr 2 Pytania do dyskusji: Co by się stało, gdyby pewnego dnia zabrakło wody w szkole? Co by się stało, gdyby pewnego dnia zabrakło wody w domu? Co by się stało, gdybyście pojechali na wakacje nad jezioro, a woda w nim byłaby bardzo brudna? Co się dzieje, kiedy jest awaria instalacji wodnych? Co się dzieje, kiedy woda jest trwale skażona? Kto zajmuje się przynoszeniem wody w krajach globalnego Południa? Jeśli droga do studni ma długość 3 km, a dziecko niosące 30 l wody w upale idzie powoli, ile czasu zajmuje mu przyniesienie wody do domu? Jak często trzeba przynosić wodę? Jaki to ma wpływ na edukację dzieci? Jeśli w szkole nie ma toalety, jak muszą sobie radzić uczniowie? Copyright Polska Akcja Humanitarna 3

nr 3 Darfur 2007, Kolejka po wodę w obozie dla uchodźców wewnętrznych (IDPs) Sudan Południowy 2006, Transport wody ze studni do domostwa 4 Copyright Polska Akcja Humanitarna

Afganistan 2005, Dzieci pobierają wodę ze studni wybudowanej przez PAH w ramach projektu wodno-sanitarnego Afganistan 2006, Dziewczynki myją ręce w sanitariatach zbudowanych przez PAH przy ich szkole Copyright Polska Akcja Humanitarna 5

Kamerun 2008, Woda w kuchni Sudan Południowy 2007, Dzieci czerpią wodę z tej samej rzeki, w której inni robią pranie i wylewają nieczystości Copyright Polska Akcja Humanitarna

nr 4 Hasła do przyklejenia na arkuszach papieru: Zakręcanie kranu podczas mycia zębów Szybki prysznic Kąpiel w wannie Wrzucanie odpadków do toalety Mycie naczyń pod bieżącą wodą Pranie w pralce przy pełnym załadowaniu bębna Włączanie zmywarki, w której są 3 talerze Używanie wody deszczowej do prac domowych Używanie spłuczki w toalecie z regulacją ilości wody Mycie zębów przy odkręconym kranie Zainstalowanie w domu liczników wody Wylewanie ścieków do rzeki Mycie samochodu w rzece lub jeziorze Używanie płynu do naczyń tylko wtedy, kiedy to konieczne Używanie dużej ilości chemicznych środków czyszczących Niezwracanie uwagi na cieknącą spłuczkę Nienaprawianie kapiącego kranu Naprawianie kapiącego kranu Naprawianie cieknącej spłuczki Copyright Polska Akcja Humanitarna 7