2. Rozmowy i dyskusje w Internecie



Podobne dokumenty
2. Metody prezentacji informacji

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Tabele w bazach danych

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Konfiguracja konta pocztowego na szkolnym serwerze

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. Zarządzanie informacją w programie Access

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Scenariusz lekcji. wymienić zagrożenia czyhające na dane; podać definicję pojęć: phishing, pharning, spyware, adware, trojan, wirus;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe pojęcia związane z internetem; scharakteryzować pojęcia: portal, wortal, witryna, WWW, HTTP;

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych

Procedura konfiguracji programu Outlook Express z wykorzystaniem protokołu POP3

Zastosowanie TI do wymiany informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 7

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

Rozdział 6. Komunikatory internetowe i czaty Jak działa komunikator?

Instrukcja dla nauczyciela

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

1. INSTALACJA I URUCHOMIENIE KOMUNIKATORA

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

9. Internet. Konfiguracja połączenia z Internetem

ZAKŁADANIE POCZTY ELEKTRONICZNEJ - na przykładzie serwisu

Instrukcja wejścia na lekcje on-line

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Pomoc dla r.

Konfiguracja serwerów pocztowych na platformie Tradoro.pl

Instrukcja wejścia na konsultacje on-line

K2 XVR-04 K2 XVR-08 K2 XVR-16 K2 XVR-24

Spotkanie. Agenda spotkania: o sobie wstęp jak założyć Skype podstawy korzystania ze Skype. Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj od razu.

Instrukcja instalacji odtwarzacza RealPlayer dla systemu Windows.

Korzystanie z poczty i Internetu

Pakiet informacyjny dla nowych użytkowników usługi Multimedia Internet świadczonej przez Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni

Procedura konfiguracji programu Outlook 2003 z wykorzystaniem

KONFIGURACJA SIECIOWA SYSTEMU WINDOWS

Zagadnienia: Ścieżki do informacji - wpisywanej po znaku ukośnika / Nazwy dokumentu (w szczególności strony www, czyli strony internetowej).

Bezpieczny system poczty elektronicznej

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

1. Marketing i reklama

Instrukcja konfiguracji funkcji skanowania

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

INSTRUKCJA KONFIGURACJI KLIENTA POCZTOWEGO

Instrukcja użytkownika Internetowej Platformy Edukacyjnej UPRP

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Temat 2. Program komputerowy

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

2. Prawne aspekty korzystania z różnych źródeł informacji

Połączenie VPN Host-LAN SSL z wykorzystaniem przeglądarki. 1. Konfiguracja serwera VPN 1.1. Ustawienia ogólne 1.2. Konto SSL 1.3. Grupa użytkowników

SYSTEM PROXY. Zdalny dostęp do zasobów elektronicznych BGiOINT Politechniki Wrocławskiej

Zdalny dostęp do źródeł elektronicznych BUR dla pracowników i studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Zdalny dostęp do zasobów elektronicznych BGiOINT dla pracowników Politechniki Wrocławskiej

4. Certyfikaty dla pracy w systemie WOW w miejscu z siecią Internet UWAGA

1 IMAP czy POP3? 2 Instalacja programu Mozilla Thunderbird

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Instrukcja instalacji nośników USB w systemie internetowym Alior Banku

Konfiguracja imiennej skrzynki pocztowej Komornika Sądowego

Zdalny dostęp do źródeł elektronicznych BUR dla pracowników i studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego

Podstawy open source system SUSE Linux

Kryteria oceniania z przedmiotu Informatyka

K2 XVR-04 K2 XVR-08 K2 XVR-16 K2 XVR-24

Skrócona instrukcja konfiguracji skanowania iwysyłania wiadomości

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Konfiguracja programu pocztowego Mozilla Thunderbird do pracy w sieci NEO.pl

2. Projektowanie stron WWW podstawowe informacje

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu,

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Jak zalogować się do systemu UONET+? instrukcja dla ucznia i rodzica

Internet. Podstawowe usługi internetowe. Wojciech Sobieski

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Konfiguracja programu pocztowego Outlook Express do pracy w sieci NEO.pl

Scenariusz lekcji. opisać działanie narzędzi przybornika; wyjaśnić znaczenie pozycji wyjściowej żółwia;

Uwaga!!! Autentykacja LDAP/AD zaimplementowana w Vigor wspiera tylko proste uwierzytelnianie (hasło przesyłane jest jawnym tekstem).

KONFIGURACJA KONTA POCZTOWEGO DO POBRANIA WIADOMOŚCI Z OBECNEGO SERWERA POCZTOWEGO. Zespół Systemów Sieciowych

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja jesień 2005)

Instrukcja podłączania komputerów z systemem Microsoft Windows 8 do sieci eduroam

Instrukcja dla ucznia

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Internet, jako ocean informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 2

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC

Procedura konfiguracji programu Outlook 2003 z wykorzystaniem

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer?

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Transkrypt:

1. Uczeń: Uczeń: 2. Rozmowy i dyskusje w Internecie a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna podstawowe zasady wymiany informacji w sieci Internet, zna portale internetowe oferujące usługę czatów, wie, w jaki sposób rozmawiać na czacie, zna zasadę korzystania z podstawowych komunikatorów, zna różnicę pomiędzy czatem a komunikatorem, wie co to jest lista dyskusyjna i w jaki sposób można się na nią zapisać wie co to jest wideokonferencja. ii. b) Umiejętności potrafi objaśnić podstawowe zasady wymiany informacji pomiędzy osobami korzystającymi z sieci Internet, umie podać przynajmniej 3 portale internetowe oferujące usługę czatów, potrafi skorzystać przynajmniej z 2. wymienionych przez siebie czatów, potrafi poprawnie obsługiwać przynajmniej jeden komunikator internetowy, umie scharakteryzować i porównać usługę czatu z komunikatorem, umie wyjaśnić zasadę korzystania z grup dyskusyjnych, potrafi zapisać się na jedną z tego typu grup związaną z jego zainteresowaniami, umie umieścić wiadomość na grupie dyskusyjnej, potrafi objaśnić zasadę korzystania z wideokonferencji. b. 2. Metoda i forma pracy Dyskusja, ćwiczenie, praca indywidualna, praca grupowa. Komputer Internet c. 3. Środki dydaktyczne

Przeglądarka internetowa Internet Explorer lub Mozilla Firefox Komunikator internetowy Gadu-Gadu, Tlen, Yahoo Messenger lub dowolny inny Karta pracy d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Prosi o włącznie komputerów. Przed zajęciami nauczyciel wycina kartki z zadaniami zawartymi w Karcie Pracy (załącznik 1). ii. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi uczniów o włączenie komputerów. Prosi również uczniów o uruchomienie przeglądarki internetowej. Rozdaje również Karty Pracy (załącznik 1), na których znajdują się zadania do realizacji. 2. Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat sposobów komunikacji w sieci Internet. 3. Uczniowie wspólnie starają się wymienić oraz opisać własnymi sposobami w jaki sposób można komunikować się w sieci. 4. Nauczyciel wypisuje wszystkie propozycje na tablicy. Następnie wraz z uczniami dokonuje podziału na czaty, komunikatory i listy dyskusyjne. 5. Następnym krokiem jest omówienie każdego rodzaju komunikacji. 6. Po objaśnieniu podstawowych programów pozwalających na komunikację pomiędzy osobami korzystającymi z sieci Internet nauczyciel objaśnia zasadę korzystania z czatów. 7. W kolejnym kroku nauczyciel, wraz z uczniami, instaluje dowolny komunikator internetowy oraz objaśnia zasadę korzystania z tego typu programu. Omawia również zasadę konfiguracji programu. 8. Następnie nauczyciel omawia tematykę związaną z wyszukiwaniem, przeglądaniem i subskrybowaniem grup dyskusyjnych. Przedstawia również zasadę umieszczania artykułów do grupy. 9. Po omówieniu tematyki związanej z grupami dyskusyjnymi nauczyciel przedstawia zasadę działania wideokonferencji. 10. Następnie nauczyciel prosi uczniów o realizację zadań zawartych w Karcie Pracy (załącznik 1). 11. Po wykonaniu zadań uczniowie przedstawiają nauczycielowi efekty swojej pracy i wspólnie dyskutują nad osiągniętymi wynikami. 12. Na zakończenie zajęć nauczyciel podsumowuje tematykę związaną z komunikacją i wymianą informacji w Internecie. iii. c) Faza podsumowująca 1. Uczniowie potrafią korzystać z usługi czatu.

2. Uczniowie potrafią zainstalować, skonfigurować i obsługiwać komunikator internetowy. 3. Uczniowie umieją podać różnice pomiędzy czatem a komunikatorem. 4. Uczniowie potrafią wyszukać interesującą ich grupę dyskusyjną oraz zapisać się do wybranej grupy. Potrafią również umieścić artykuł na wybranej przez siebie grupie. 5. Uczniowie znają zasadzę działania wideokonferencji oraz potrafią ją opisać. 6. Uwagi dla nauczyciela: W momencie subskrybowania grup dyskusyjnych odradza się posługiwanie programami do obsługi list lub grup dyskusyjnych ze względu na łatwość zdobycia informacji przez osoby trzecie. Z pracowni komputerowej korzysta wiele osób i uczniowie nie chcieliby aby inne osoby korzystały z ich kont i podszywały się pod nich. Dlatego też zaleca się korzystanie z grup dyskusyjnych z poziomu przeglądarki internetowej. Konfigurację grupy dyskusyjnej w dowolnym programie obsługującym tego typu korespondencję można podać w formie teorii. Uczniom można rozdać wydrukowaną zasadę konfiguracji Microsoft Outlook Express umieszczoną w notatkach dla nauczyciela. Jeżeli w szkoła posiada szybkie łącze oraz odpowiedni sprzęt (kamery internetowe oraz zestawy słuchawkowe lub głośniki i mikrofony) wraz z oprogramowaniem zaleca się przeprowadzenie przykładowej wideokonferencji. Jeżeli uczniowie zainstalowali komunikator internetowy na komputerach w pracowni, należy tuż przed końcem lekcji poprosić ich o odinstalowanie tego programu Ma to na celu naukę instalacji komunikatora następnej grupy uczniów e. 5. Bibliografia 1. Koba G., Technologia informacyjna, Migra, Wrocław 2002. 2. Konfiguracja grup dyskusyjnych w Microsoft Outlook Express http://support.microsoft.com/?scid=fh;pl;newstips f. 6. Załączniki i. a) Karta pracy ucznia załącznik 1. Zadanie 1 Korzystając z zasobów Internetu wyszukaj portale oferujące usługę czatów. Poniżej wymień nazwy portali, które znalazłeś / znalazłaś. Zadanie 2 Zaloguj się na wskazany przez nauczyciela czat. Wymień się z kolegami i koleżankami

identyfikatorami (nickami) i wspólnie przeprowadźcie rozmowę. Zadanie 3 Korzystając z czatu załóż pokój prywatny. Zaproś tam swoich znajomych. Przeprowadźcie wspólnie rozmowę. Zadanie 4 Zainstaluj dowolny komunikator internetowy. Po jego instalacji skonfiguruj go, a następnie wyszukaj znajomych. Dodaj ich do listy kontaktów oraz przeprowadź z nimi rozmowy przy użyciu komunikatora. Zadanie 5 Korzystając z dowolnej przeglądarki internetowej wyszukaj grupę dyskusyjną o tematyce związanej z twoimi zainteresowaniami. Następnie wpisz się do tej grupy. Jeżeli to możliwe to umieść tam artykuł lub zadaj pytanie. Zadanie 6 Uruchom wyszukiwarkę internetową i znajdź informacje dotyczące wideokonferencji. Opisz krótko poniżej co to jest i w jaki sposób działa. ii. b) Notatki dla nauczyciela Jak skonfigurować Microsoft Outlook Express do przeglądania grup dyskusyjnych? 1. W programie Outlook Express kliknij polecenie Konta w menu Narzędzia. 2. W oknie dialogowym Konta internetowe kliknij przycisk Dodaj, a następnie kliknij polecenie Grupy dyskusyjne. 3. W polu Nazwa wyświetlana wpisz przyjazną nazwę grupy dyskusyjnej, a następnie kliknij przycisk Dalej.

4. W polu Adres e-mail wpisz adres e-mail używanego konta (na przykład jannowak@konto.com), a następnie kliknij przycisk Dalej. 5. W polu Serwer grup dyskusyjnych (NNTP) wpisz nazwę serwera internetowych grup dyskusyjnych. Jeżeli wymagane jest logowanie, kliknij opcję Serwer grup dyskusyjnych wymaga logowania, aby ją zaznaczyć. Kliknij przycisk Dalej.

UWAGA: Te informacje są podawane przed usługodawcę internetowego. Jeżeli nie znasz tych informacji, skontaktuj się z usługodawcą internetowym. Jeżeli wymagane jest logowanie, wpisz nazwę konta i hasło serwera grup dyskusyjnych w polach Nazwa konta i Hasło lub kliknij opcję Logowanie przy użyciu bezpiecznego uwierzytelniania hasła. Wybierz metodę zalecaną przez usługodawcę internetowego. Sieć MSN wymaga bezpiecznego uwierzytelniania hasła podczas używania serwera grup dyskusyjnych netnews.msn.com sieci MSN. 6. Kliknij przycisk Dalej na ekranie Gratulacje, a następnie kliknij przycisk Zakończ. Teraz możesz ustawić domyślną grupę dyskusyjną lub kliknąć przycisk Zamknij.

Źródło: Konfiguracja grup dyskusyjnych w Microsoft Outlook Express http://support.microsoft.com/?scid=fh;pl;newstips Przykładowe odpowiedzi ucznia Ad. 1 Zadanie 1 Interia, Wirtualna Polska, Onet Ad. 6 Wideokonferencje to nowoczesny sposób komunikacji między ludźmi. Polega na użyciu łączy telekomunikacyjnych i/lub sieci komputerowych oraz odpowiedniego sprzętu technicznego w celu uzyskania łączności słuchowo-wzrokowej. definicja: usługa multimedialna realizowana za pomocą komputerów desktopowych (głównie przez ISDN), zapewniająca organizowanie spotkań lub konferencji użytkownikom znajdującym się w odległych od siebie miejscach. Stanowisko uczestnika wideokonferencji musi być wyposażone w: komputer z łączem telekomunikacyjnym o szybkości min. 128 kb/s (384 kb/s), kamerę wideo z kodekiem dokonującym kompresji i dekompresji sygnałów wizyjnych oraz telefon głośno mówiący. Wielostanowiskowe wideokonferencje z pełnym ruchem obrazu o wysokiej jakości wymagają specjalistycznych zestawów komputerowych, mostków wideokonferencyjnych MCU i kanałów o wyższych szybkościach przesyłania (nawet do 2 Mb/s). Źródło: http://www.idg.pl/slownik/termin_info.asp?id=33505

45 minut brak g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza