Scenariusz 3 autor: Monika Czerkas Przedszkole temat: Jak bóbr buduje dom. Cele ogólne: zapoznanie ze sposobem budowania żeremi, kształtowanie wyobraźni, usprawnienie manualne dłoni, utrwalenie umiejętności rozpoznawania kształtów, zapoznanie uczniów ze zwyczajami bobrów, rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, rozwijanie sprawności manualnej, rozwijanie spostrzegawczości, rozwijanie umiejętności liczenia, kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: ułożyć we właściwej kolejności czynności bobra przy wycinaniu drzew, rozpoznać i wskazać na rysunku (zdjęciu) w plenerze wierzbę i brzozę, połączyć ze sobą punkty, tworząc odpowiedni kształt, odczytać i właściwie przyporządkować różne symbole graficzne, odczytać ukryte wyrazy, wykonać proste obliczenia. Miejsce: sala. Formy pracy: indywidualna, zespołowa. Metody pracy: opowiadanie, opis, pokaz, obserwacja, pogadanka (rozmowa). Wiek uczestników: 4 6 lat. Optymalna liczba uczestników: optymalna liczba uczestników: 5 15 uczniów, przy pracy grupowej: 2 4 uczniów w jednej grupie. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: Jest to temat na cały dzień pracy, w zależności od rozkładu zajęć w przedszkolu. Nauczyciel może również rozłożyć zadania na kilka dni, jeżeli uzna to za konieczne. W takim wypadku zajęcia należy rozpocząć od przypomnienia bajki, porozmawiać z dziećmi o treści, wykorzystując pytania naprowadzające ze scenariusza.
Przedszkole Materiały i środki dydaktyczne: karty pracy dla każdego ucznia, prezentacja multimedialna, zdjęcia wierzby i brzozy, kredki, flamastry, materiał do mocowania kart z rysunkami, zdjęcia/rysunki przedstawiające pościnane drzewa przez bobry, rysunek/zdjęcie przekroju przez żeremie, arkusz szarego papieru. Czynności przygotowawcze nauczyciela: Dla każdego dziecka należy przygotować karty pracy i potrzebne materiały. Na zajęcia plastyczne należy przygotować jeden arkusz szarego papieru oraz potrzebne materiały w ilości zapewniającej dzieciom swobodny dostęp do nich. Przygotować rysunki, zdjęcia, prezentację, sprawdzić sprzęt odtwarzający, itp. Pytania do tekstu bajki: Jakie zwierzę zobaczył Kajtuś na wycieczce? Jak czuł się Kajtuś po przebudzeniu? Z czego się cieszył? Czym był podekscytowany? Jak się wtedy zachowywał? Co robił Kajtuś w kuchni? Czego Kajtuś nie mógł robić w kuchni i dlaczego? Przez co Kajtuś obserwował bobry nad rzeką? Co pozwoliło mu oglądać je, chociaż stał daleko? Jakie drzewa rosły nad rzeką? Po czym Kajtuś rozpoznał brzozę? Po czym Kajtuś rozpoznał wierzbę? Jak wyglądał z daleka dom bobrów? Jak bobry dostają się do żeremia? Czy małe bobry potrafią pływać i nurkować? Przebieg zajęć: A. Faza wstępna zajęć: Nauczyciel czyta przedszkolakom bajkę o Kajtusiu. Później dzieci próbują opowiedzieć, co nad rzeką widział Kajtuś. Proponujemy tutaj pokazać rysunki lub fotografie przedstawiające wierzbę i brzozę, wskazać charakterystyczne cechy wyglądu drzew. Podczas części wstępnej- przygotowującej dzieci do odbioru informacji o dalszych przygodach Kajtusia, a także podczas odczytywania bajki - wykorzystujemy również prezentację multimedialną, załączoną do pakietu zwracamy uwagę na proces budowania żeremi i tamy przez bobry. Przedstawienie tekstu bajki: Jak bóbr buduje dom? Kajtuś był już dużym chłopcem. Umiał sam założyć buciki i kurtkę, a nawet zawiązać szalik. Potrafił też liczyć i napisać swoje imię. Lubił lody malinowe i ciasto z truskawkami. Ale najbardziej Kajtuś lubił wycieczki z rodzicami do lasu. Ostatnio na takiej wyprawie widział bobry! I już nie mógł się doczekać, kiedy znów wyruszą nad rzekę. Wreszcie przyszła sobota i Kajtuś wstał bardzo wcześnie. Tatusiu, tatusiu, wstawaj szybko! Musimy być nad rzeką o świcie, jeśli chcemy zobaczyć bobry wołał Kajtuś, biegnąc do sypialni rodziców. Dobrze Kajtusiu odpowiedział zaspany tata. Już wstaję Tata był zaspany i najchętniej zaciągnąłby sobie kołdrę na głowę, ale nie pozwolił mu na to wesoły Kajtuś, który już nie mógł się doczekać wyjścia z domu. Wreszcie po trzech minutach, które były dla małego przedszkolaka wiecznością, mama zarządziła pobudkę. I sama zniknęła w łazience. Tata powoli usiadł na łóżku, przeciągnął się, głośno ziewnął i uśmiechnął się do synka. 2 3. Jak bóbr buduje dom.
Przedszkole Kajtuś pobiegł do swojego pokoju, ubrał się sam i to bardzo szybko. Pierwszy był w kuchni i nastawił wodę na herbatę. Mógł to zrobić, bo mieli czajnik elektryczny i wystarczyło tylko przycisnąć przycisk na rączce czajnika. Kajtuś nie mógł sam zapalać gazu na kuchence, więc nie mógł zacząć smażyć jajecznicy. Niecierpliwie czekał na rodziców. Gdy zeszli, wszyscy razem zjedli śniadanie. Mama jak zwykle zaparzyła herbatę do termosu i zrobiła im kanapki, które zabrali ze sobą. Zapowiadała się kolejna udana wycieczka. Kajtuś oglądał wczoraj wieczorem prognozę pogody i wiedział, że dziś będzie ciepły, prawdziwie wiosenny dzień. Nad rzeką Kajtuś usiadł na swoim ulubionym głazie. Mógł stąd obserwować rzekę i domek bobrów, czyli żeremie. Miał też lornetkę, którą dostał od rodziców na urodziny. Dzięki niej widział doskonale, co robią bobry. A dziś były czymś bardzo zajęte Tatusiu szepnął Kajtuś, co one robią? Myślę odpowiedział tato szeptem, że będą umacniać swój dom. Zobacz, jak ścinają tamte drzewa. Kajtuś przyjrzał się wierzbom rosnącym nad rzeką. Bobry nadgryzały pień z każdej strony po trochę, aż w końcu drzewo przechyliło się i wpadł prosto do wody! Obok było już kilka pni po ściętych brzozach. Kajtuś wiedział, że ścięły je bobry, bo były zakończone szpiczasto, jak stożek i miały ślady zębów bobra. Potrafił też rozpoznać wierzbę i brzozę. Wierzby miały długie, cienkie gałązki, które zwisały do ziemi. Listki też były wąskie i długie. A brzozę najłatwiej rozpoznać po korze, która jest biało czarna. Zobacz powiedziała mama teraz bóbr przeciągnie drzewo do tamtego stosu gałęzi. Pod spodem jest komora, w której mieszka cała rodzina. To przytulny domek, do którego prowadzi tunel pod wodą. I nie ma innego wejścia? zapytał zaciekawiony Kajtuś. A jak będą wchodzić tam małe bobry, zanim nauczą się pływać? Kajtuś martwił się, bo sam miał już 5 lat i jeszcze nie potrafił dobrze pływać, a zwłaszcza nurkować pod wodą. A skoro do żeremi prowadzi tylko wejście pod wodą, to małe bobry mogą się tam nie dostać. Nic się nie martw Kajtusiu powiedział tata. Bobry urodzą się w żeremi i już po kilku dniach będą doskonałymi pływakami. Wtedy wyjdą na zewnątrz. Naprawdę? zdziwił się Kajtuś. - I będą już umiały pływać i nurkować pod wodą? Na pewno zaśmiała się mama. Ale super, ja też bym tak chciał rozmarzył się Kajtuś. Chłopczyk długo jeszcze patrzył, jak bobry budują swój domek. Po ścięciu drzewa, poobgryzały wszystkie gałązki, a pień podzieliły na mniejsze kawałki. Potem wszystko ułożyły na stosie, który wyglądał jak zwykła kupka gałęzi. Ale Kajtuś wiedział już, że to doskonale przygotowane żeremie. Uszczelnione ziemią i mułem. Bezpieczne i ciepłe. Gdy słoneczko zaczęło mocniej przygrzewać, Kajtuś z rodzicami usiedli przy drewnianym stole na leśnym parkingu. Po takich obserwacjach bobrów kanapki i ciepła herbata z sokiem malinowym smakowały lepiej niż ciasto z truskawkami.. B. Ćwiczenia Opowiedz w odpowiedniej kolejności. Na karcie pracy nr 1 są cztery kolejne etapy ścinania drzewa przez bobra.. Dzieci mają ułożyć w odpowiedniej kolejności etapy ścinania drzewa. Te, które potrafią pisać i odwzorowywać tekst, wykonują zadanie indywidualnie, a te, które tego nie potrafią pracują wspólnie z nauczycielem. W tym wypadku każdy rysunek musi być na oddzielnym kartonie, tak aby dzieci mogły go przykleić do tablicy/arkusza szarego papieru; rysunki na kartkach powinny być odpowiedniej wielkości, aby dzieci mogły wyraźnie je widzieć ze swoich miejsc. Można to zrobić indywidualnie gdy dzieci potrafią już pisać i odwzorowywać tekst. W przypadku młodszych dzieci zadanie można wykonać wspólnie. W tym przypadku nauczyciel odczytuje teksty, dzieci razem próbują ułożyć obrazki w odpowiedniej kolejności. Rozpoznaj drzewo. Na karcie pracy nr 2 znajdują się rysunki różnych drzew, w tym rysunek wierzby i brzozy. Dzieci spośród rysunków mają wybrać, otaczając je linią, wizerunek tych dwu drzew. Po sprawdzeniu wykonania zadania, dzieci kolorują wybrane przez siebie rysunki. To zadanie ma na celu sprawdzenie umiejętności rozpoznawania wierzby i brzozy. Dzieci spośród różnych obrazków na karcie pracy nr 2 wybierają te, na których znajdują się wierzba i brzoza, otaczają je pętlą i kolorują. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby nie zakolorowały na brązowo pnia brzozy. 3. Jak bóbr buduje dom. 3
Przedszkole Połącz kropki. Po połączeniu kropek na karcie pracy nr 3 ukaże się rysunek bobra. Zadanie usprawnia manualnie dzieci, rozwija spostrzegawczość. Co kryje rysunek? To propozycja dla przedszkolaków, które lubią kolorować. Jednocześnie zadanie pomaga utrwalić rozpoznawanie kształtów. Należy zakolorować pola z odpowiednimi kształtami na przypisane im kolory. Powstanie rysunek bobra nad rzeką. karta pracy nr 4. Znajdź ukryte wyrazy. Wśród rozsypanych literek ukryły się dwa wyrazy: BÓBR i TAMA. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie literek, tworzących wyrazy. karta pracy nr 5. Matematyczny labirynt. W tym zadaniu uczniowie muszą odnaleźć drogę przez labirynt i dodatkowo policzyć drzewa, które ściął bóbr. Na dole karty pracy nr 6 jest miejsce na wpisanie wyniku. Zakończenie: Na zakończenie nauczyciel prosi dzieci, aby dokończyły zdania: Na dzisiejszych zajęciach. Na dzisiejszych zajęciach najbardziej podobało mi się. Brzoza ma. Do żeremi bobra prowadzi Wybrane pozycje z literatury 1. A. Czech, Bóbr, Wydawnictwo Lubuskiego Klubu Przyrodników, Świebodzin 2000, s.102. Ciekawostki: 1. Bóbr może przebywać pod wodą nawet 15 minut. 2. Podczas nurkowania bóbr potrafi tak zasłonić uszy specjalnym fałdem skóry, że woda nie wlewa mu się do środka. 3. Specjalnie zbudowane futro bobra sprawia, że woda i zimno nie przedostają się do skóry. 4. Dawniej popularne były czapki z futra bobra. Wierzono, że ich noszenie poprawia pamięć. 5. Bobry łączą się w pary na całe życie. 4 3. Jak bóbr buduje dom.
Jak bóbr buduje dom - karta pracy nr 1 Prace bobra nad ścięciem drzewa. Ułóż obrazki w odpowiedniej kolejności, wpisując w kółka kolejne numery. Podpisz obrazki, możesz skorzystać z propozycji z ramki. Wyszukanie odpowiedniego drzewa. Obgryzanie gałęzi. Pocięcie pnia na pale. Ścinanie drzewa zębami.
Jak bóbr buduje dom - karta pracy nr 2 Rozpoznaj wierzbę i brzozę, otocz je pętlą i pokoloruj te drzewa.
Jak bóbr buduje dom - karta pracy nr 3 Połącz kropki.
Jak bóbr buduje dom - karta pracy nr 4 Pokoloruj obrazek, zamalowując pola z symbolami na odpowiedni kolor. brązowy zielony niebieski czarny
Jak bóbr buduje dom - karta pracy nr 5 Znajdź ukryte wyrazy i pokoloruj literki, które je tworzą.
Jak bóbr buduje dom - karta pracy nr 6 Znajdź drogę przez labirynt, prowadzącą do rzeki. Po drodze policz, ile drzew ściął bóbr. Wynik wpisz w kwadrat na dole strony.