Cele szczegółowe: Środki: Metody: Forma pracy: PrzEbiEG zajęć: Wariant dla młodszych dzieci: Wariant dla starszych uczestników:



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć terenowych

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Ukwiecony sad. Scenariusz nr 5

Dzień Pszczół

Praca i efektywność owadów zapylających

Wstępna ocena bioróżnorodności pszczołowatych w rejonach intensywnych upraw rzepaku ozimego. Mikołaj Borański Zbigniew Kołtowski Dariusz Teper

Czy wiesz, że Centrum Handlowe Osowa stworzyło dom dla 250 tysięcy pszczół, który mieści się w 5 ulach?

Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

Scenariusz zajęć nr 1

Znaczenia pszczoły miodnej na świecie - w gospodarce człowieka i dla środowiska.

Scenariusz zajęć nr 91 Temat: Wiosna w kolorach poznajemy rośliny kwiatowe.

My robimy pyszny miód. Spotkanie z pszczelarzem dla dzieci w wieku 3-14 lat

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Maj w sadzie. Temat ośrodka dziennego: Poznaj sad różnymi zmysłami.

Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

SZKOLNY KONKURS CO WIESZ O PSZCZOŁACH?

Scenariusz zajęć nr 1

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Jak edukować o owadach zapylających? Lokalne kampanie edukacyjne.

Zali naprawdę już wiosna jawi się stopy lekkiemi na ziemi, twardej od mrozu, na śniegiem pokrytej ziemi?

SCENARIUSZ DO LEKCJI TRZECIEJ

Dofinansowana kampania edukacyjno- informacyjna Be like Bee- Ratujmy Pszczoły

Bioróżnorodność populacji pszczół i owadów dziko zapylających w Unii Europejskiej i w Polsce Hajnalka Szentgyörgyi

Temat: Warstwy roślinności górskiej

Materiały do filmu ARKANA Łowcy miodu: Na ratunek pszczołom. Mayfly

Pszczoły a bioróżnorodność

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Dzikie owady zapylające wobec chemicznej ochrony roślin

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

(Begonia zawdzięcza swą popularność pięknym, niezliczonym kwiatom i bogatej kolorystyce.)

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Kolorowe zwiastuny wiosny. Data i miejsce realizacji Marzec/kwiecień Sala zajęć.

PSZCZOŁA Metoda projektów badawczych Grupa I (3 latki) Maj 2018r. Prowadząca: Aleksandra Sysło

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Rosliny, owady i miód

Dział I Powitanie biologii

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

a) Zapisz genotyp tego mężczyzny... oraz zaznacz poniżej (A, B, C lub D), jaki procent gamet tego mężczyzny będzie miało genotyp ax b.

Pszczoła miodna i nie tylko: poznajemy zapylacze. Scenariusz zajęć dla klas IV-VI Szkoły Podstawowej

Przyczyny zmniejszania się populacji pszczół i owadów dziko zapylających w Unii Europejskiej i w Polsce

DZIAŁ BOTANIKA. Różnorodność świata roślin

Rola i stan dzikiej entomofauny zapylającej, a chemiczna ochrona roślin

kategoria: Aktualności Ogrodu Botanicznego Aktualności Palmiarni

Scenariusz zajęć nr 8

Metodyka integrowanej ochrony cebuli, pora i kapusty głowiastej białej przed szkodami wyrządzanymi przez wciornastka tytoniowca

Rośliny uprawne, głód i środki ochrony roślin karta pracy z obrazkami do wycinania CZĘŚĆ I - OD NASIENIA DO NASIENIA

Pomóż pszczołom one pomagają nam od zawsze.

krzewy Budleja Dawida Black Knight Buddleja davidii Black Knight K203

Chów trzmieli na poletkach z jasnoty białej

Jeden z narządów zmysłów. Umożliwia rozpoznawanie kształtów, barw i ruchów. Odczytuje moc i kąt padania światła. Bardziej wyspecjalizowanie oczy

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

CZYM JEST HOTEL DLA OWADÓW?

Rosliny, owady i miód

PRZEDSZKOLA. Wiosna w przyrodzie

Rosliny, owady i miód

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Zestaw pytań Podział zwierząt na bezkręgowce i kręgowce dokonano na podstawie

Realizacja konkursu Ale przedszkole Zadanie: Pszczółka Flora

Znaczenie pszczół i dzikich zapylaczy w ochronie ekosystemów i rolnictwie. Marcin Kadej, Adrian Smolis

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY W KLASIE 5

ROŚLINY 17 gatunków szkoły podstawowe

Poradnik dla Wnioskujących. o czym warto pamiętać tworząc projekt na konkurs grantowy Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Rosliny, owady i miód

ZAPYLANIE ROŚLIN PRZEZ ZWIERZĘTA

Trzmiele nie tylko pod osłonami

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

Uczniów klas: I-III Szkoły Podstawowej

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

Dokumentacja zdjęciowa

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII KLASA 5 DOBRY. DZIAŁ 1. Biologia jako nauka ( 4godzin)

Scenariusz zajęć nr 7

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 8. Domek dla owadów.

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

PROJEKT MIÓD w klasie 2B

Wpływ zabiegów hodowlanych i ochronnych na bioróżnorodność w ekosystemach leśnych na obszarach chronionych i gospodarczych

Zadania do planszy PRACE W LESIE ZIMA

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 5 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

WYPOSAŻENIE TERENOWE ODKRYWCY PRZYRODY

Edukacja Ekologiczna - Tematy zajęć [1]

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

EDUKACJA PRZYRODNICZA

PLAN METODYCZNY LEKCJI

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 69 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Młodzi Obserwatorzy Przyrody

Znaczenie pszczoły miodnej w zapylaniu roślin entomofilnych

UPRAWA POMIDORÓW. Metody uprawy warzyw IVANOF FLORENTA, NITU MARILENA, DUMITRESCU ANISOARA, DRAGUT ALEXANDRA ORGANIZACJA APSD-AGENDA 21.

Scenariusz zajęć nr 7

Drzewa iglaste i liściaste

Zielnik roślin łąkowych. Klasa I. Scenariusz lekcji z edukacji przyrodniczej

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

Misja Przyroda Zielone Szkoły w Parkach Narodowych

Rośliny Ogrodowe - magnolie w Twoim ogródku

Edukacja społeczno- przyrodnicza

PRZĘDZIOREK CHMIELOWIEC

Edukacja przyrodnicza

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Zadanie 4.2 Ocena bioróżnorodności owadów zapylających i pożytków pszczelich

Metodyka integrowanej ochrony cebuli ozimej przed wciornastkiem tytoniowcem

Agnieszka Gawłowska ROŚLINY CEBULOWE

Owady społeczne. Pszczoły

Transkrypt:

Kwiaty i owady Wszelkie rośliny i stworzenia mają swą rolę do spełnienia Nieważne, jakiej są wielkości a już owady w szczególności Taki, na przykład, trzmiel lub motyl, co lata niby, ot tak sobie i siada tu i tam na kwiatach on doskonale wie co robi! Że wybrał właśnie te rośliny? Nic się nie stało bez przyczyny! I te, na skrzydłach wzory rzadkie tu nic nie dzieje się przypadkiem! Wszystko w Naturze ma swój cel ma go i motyl, ma go trzmiel K. Wiech, A. Zięba Cele ogólne: 1. Zdobycie i ugruntowanie wiedzy o potrzebach życiowych kwiatów i owadów, ich wzajemnych relacjach oraz wpływie człowieka na te relacje. 2. Kształtowanie umiejętności organizatorskich w czasie pracy w grupie. 116

Cele szczegółowe: Uczestnik zajęć: pozna bogactwo form życia (bioróżnorodność) na przykładzie przygotowanej powierzchni badawczej; pozna związki pomiędzy roślinami i zwierzętami; zrozumie konieczność ochrony przyrody. Środki: Patyki, sznurek, lupki, karty pracy, atlasy kwiatów i owadów, karty z rysunkami: pszczół, motyli dziennych, motyli nocnych, trzmiela, badacza kwiatów. Metody: Podające, problemowe, praktyczne. Forma pracy: Grupowa Przebieg zajęć: 1. Wprowadzeniem do zajęć jest wykład na temat roślin łąkowych i owadów. 2. Uczestnicy zajęć tworzą grupy na podstawie losowo otrzymanych kart z wizerunkami: pszczół, motyli dziennych, motyli nocnych, trzmieli, badaczy kwiatów. Utworzone grupy wybierają fragmenty terenu w Ogrodzie i przy pomocy kołków i sznurka wyznaczają swoje powierzchnie badawcze ogródki, na których prowadzą obserwacje kwiatów i owadów. Wariant dla młodszych dzieci: 3a. Dzieci w grupach liczą, ile kolorów roślin znajduje się w ich ogródku, i podglądają, czy pszczoły, trzmiele i motyle korzystają z tych kwiatów. Na kartach pracy zaznaczają, jakie kolory wybierane są przez owady. Wariant dla starszych uczestników: 3b. Uczniowie, korzystając z atlasów, starają się określić gatunki roślini owadów w swoich ogródkach. 4. Uczniowie wcielają się w rolę roju pszczół. Wylosowany uczestnik pokazuje tańcem, gdzie znajduje się pożytek dla pszczół, a pozostali odgadują, co chciał przedstawić. Taniec pszczół wykonuje pszczoła robotnica informująca pozostałe o znalezieniu pokarmu. 117

Mowa pszczół: a) taniec okręcany, gdy odległość pokarmu wynosi 50 100 m; b) ósemki, gdy odległość jest większa, kierunek pokazują, potrząsając odwłokiem między połówkami ósemek. 5. Uczestnicy zajęć opisują budowę kwiatu i zmysłów owadów, odpowiadając na pytania: Po co roślinom kolorowe, duże, pachnące kwiaty? Po co owadom (motylom) kolory, wzorki, umiejętność latania? Po co kwiaty owadom? Po co owady kwiatom? 6. Uczestnicy, wcielając się w role owadów i kwiatów, oceniają potrzeby jednych i drugich, uzasadniają określenie związki biznesowe w odniesieniu do relacji owad-kwiat, dyskutują na tematy: a) owady który kwiat jest dla nas najatrakcyjniejszy? b) kwiaty jak zwabić owada? W czasie dyskusji zwracają uwagę na sposoby wabienia: kolorem, zapachem, kształtem, oszustwem (mimikra) c) czy to uczciwa gra? Co owad otrzymuje od rośliny w zamian za zapylenie? Nektar (lipa), pyłek (maki, zawilce, sasanki, dzikie róże, rutewka, dziurawiec, olsze), oszustwo (dziewięciornik błotny). 7. Zemsta trzmiela jednoaktówka. Uczestnicy przedstawiają jednoaktówkę Teatrzyku Fioletowy Krokus. 8. W czasie dyskusji podsumowującej każda grupa przedstawia wynikiswoich badań. Wspólnie zastanawiają się, jak zachowania ludzkie mają wpływ na występowanie kwiatów i owadów. Co można zrobić w najbliższym otoczeniu, aby poprawić sytuację? Jak przeciwdziałać spadkowi liczebności pszczół, trzmieli i motyli? 118

Informacje dla nauczycieli: Należy pamiętać, aby zabezpieczyć osoby uczulone na owady! O bezpieczeństwie osób wrażliwych na jad owadów można przeczytać tu: http://www.poradnikmedyczny.pl/mod/archiwum/443_alergia_owad%c3%b3w.html Badacze kwiatów i owadów. Już w starożytności zagadnienia relacji między roślinami i owadami interesowały Arystotelesa zwanego Ojcem przyrodoznawstwa. W XVIII wieku Christian K. Sprengla, niemiecki botanik uważany za Ojca biologii kwiatów, odkrył znaczenie kształtów i barw kwiatów oraz udział owadów w zapylaniu. Władysław Szafer, twórca ochrony przyrody w Polsce (współtwórca wielu parków narodowych, m.in. Tatrzańskiego, Ojcowskiego, Białowieskiego i Świętokrzyskiego; rezerwatów przyrody oraz założyciel Ligi Ochrony Przyrody, Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Ochrony Przyrody PAN), napisał książkę Kwiaty i zwierzęta. Był autorem nowatorsko brzmiącego niegdyś hasła: Ochrona przyrody ochroną człowieka. Jego stwierdzenie: Najgroźniejszym wrogiem przyrody jest ludzka głupota i bezmyślność nie straciło nic ze swojej aktualności. Owady korzystające z pobieranego nektaru i pyłku jednocześnie zapylają kwiaty. Do owadów zapylających kwiaty należą głównie: błonkówki, muchówki, motyle, chrząszcze. Największą rolę odgrywają należące do błonkówek pszczoły (Apoidea), szczególnie pszczoła miodna. Owady specjalizujące się w odżywianiu nektarem i pyłkiem kwiatów posiadają szczególne przystosowania, np. aparat gębowy typu ssącego (u motyli długa zwijana trąbka). Pszczoła miodna na odnóżach posiada charakterystyczne koszyczki do zbierania pyłku. Rośliny do zwabienia owadów stosują różne sposoby, np. wykształcają kwiaty barwne, duże lub drobne zebrane w duże kwiatostany, mają intensywny zapach, a także produkują dużą ilość pyłku o sporych lepkich ziarnach bogatych w substancje odżywcze. Kwiaty posiadają wiele wskaźników: kolorowych plamek, kresek, lśniących włosków. Wskazują one owadom drogę do ukrytych w głębi kwiatu miodników. Kwiaty bronią się 119

przed samozapyleniem m.in. poprzez dwupienność (na jednych osobnikach tylko kwiaty męskie, a na innych tylko żeńskie), przedprątność (wcześniej dojrzewają pręciki), przedsłupność (wcześniej dojrzewają słupki). Kwiaty niektórych roślin mają specjalną budowę, dzięki której pod ciężarem owada pręcik przegina się, obsypując go pyłkiem. Niektóre kwiaty stanowią dla owadów pułapkę. Np. u obuwika pospolitego kwiaty zamykają się, uniemożliwiając owadowi wyjście przez długi czas, co daje pewność zapylenia kwiatu przez wiercącego się w środku owada. Pszczoła miodna widzi barwę czerwoną jako czarną. Wykonuje taniec okręcany lub ósemki. Ma zmysł smaku słabszy niż u ludzi. Jest wrażliwa na barwę żółtą i niebieską. Ma powonienie plastyczne (czułki zawierają zmysł dotyku i węchu, ma to znaczenie w ciemności). Posiada koszyczki na pyłek i system feromonowego ostrzegania. Robotnice biorą na siebie ciężar obsługi całego społeczeństwa pszczelego, natomiast królowa tylko składa jaja. Zimę potrafi przetrwać cała pszczela rodzina. Pracują wolniej i krócej od trzmieli. Pszczoła poszukuje pokarmu do trzech kilometrów od gniazda. Trzmiel jest większy od pszczoły. Jego ciało pokrywają gęste włoski (kosmatość ma znaczenie przy zapylaniu roślin). Zimują tylko królowe. Królowa-matka znajduje miejsce na gniazdo i dostarcza pokarm larwom w pierwszym etapie ich życia. Larwy konkurują o pokarm. Ma koszyczki na pyłek. Nie gromadzi zapasów. 120

Dzień pracy jest kilka godzin dłuższy od pracy pszczoły miodnej. Potrafi też szybciej oblatywać kwiaty niż pszczoły. Trzmiele latają nie dalej niż 500 m od gniazda. Najłatwiej dostrzec je na kwiatach o szerokich rurkach (dzwonki, naparstnica, tojad, koniczyna, niecierpek). Motyl dzienny wrażliwy na mocniejsze kolory czerwony, fioletowy, purpurowy. Widzi mniej barw niż człowiek. Dokładniej widzi najbliższe otoczenie. Potrafi odróżnić roztwór cukru 1000 razy słabszy niż ten, który odróżnia człowiek. Wszystkie stadia życia motyla mogą zimować. Kolorowa mozaika skrzydeł zbudowana jest z łusek. Motyl nocny wrażliwy na kolory białe, jasnożółte, jasnoróżowe, wrażliwy na zapach. Owady nie zawsze mogą korzystać z roślin. W przyrodzie występuje tzw. sen roślin (zamykanie kwiatów). Niektóre z nich budzą się o konkretnych porach i otwierają, np: dzika róża o godz. 4 5, wierzbówka kiprzyca o godz. 6 7, szczawik zajęczy o godz. 8 9, a niektóre kwiaty otwierają się dopiero po południu. 121

Rośliny związane z owadami: Roślina barwinek pospolity Owad związany z rośliną trzmiele i pszczoły Dodatkowe informacje bniec czerwony motyle bniec jest dwupienny knieć błotna poziomka miłosna górska wierzbówka kiprzyca motyle pszczoły tylko motyle o długich trąbkach (ssawkach) błonkówki miododajne knieć oferuje dużo pyłku i nektaru dla pszczół oferuje tylko pyłek, widzą ją jako niebiesko-zieloną w pierwszej fazie kwitnienia szyjka słupka zgięta jest ku dołowi, później na odwrót, pylniki po wysypaniu pyłku zaginają się do dołu (kwiaty przedprątne) Słowniczek wybranych pojęć: entomogamia zapylanie kwiatów przez owady; dwupienność roślina ma oddzielnie osobniki męskie z kwiatami męskimi i żeńskie z kwiatami żeńskimi. 122

Literatura Mirosława Dylewska, Trzmiele i trzmielce parków narodowych tatrzańskiego i babiogórskiego oraz czynna ochrona tych owadów, Tatrzański Park Narodowy, Zakopane 1998. Stanisław Kucharzyk, Flora wiosenna lasów: klucz do rozpoznania gatunków, Bieszczadzki Park Narodowy, Ustrzyki Górne 1996. Władysław Szafer, Kwiaty i zwierzęta, PWN, Warszawa 1966. Jarosław Wenta, Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego, Tatrzański Park Narodowy, Zakopane 2010. Kazimierz Wiech, Alicja Zięba, Motyle i trzmiele na bieszczadzkich kwiatach, Bieszczadzki Park Narodowy, Ustrzyki Górne 2010. 123

Kwiaty i owady Karta pracy Karta obserwacji kwiatów i owadów Liczba gatunków roślin Liczba gatunków owadów Kolory kwiatów Przez jakie kolory najczęściej są wabione owady? Data i godzina obserwacji: Zespół w składzie: 124 11 1

Tablica Kwiaty Żywiec gruczołowaty Mniszek lekarski Poziomka Knieć błotna Lepiężnik biały Krokus 125 11 2

Tablica owady Trzmiel Pszczoła miodna osa Motyl 126 11 4

Kwiaty i Owady Karta pracy 127 12 1