Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Zabawy z wydrą. autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Podobne dokumenty
Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Co jada wydra? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz 2. Przedszkole. temat: Czy drapieżniki drapią? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Poznajcie wydrę. autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Jak wygląda bóbr? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

ZESZYT PRAC DOMOWYCH klasa część 1

Termin realizacji: To jestem ja

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

Scenariusz zajęć nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 6

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Dodatkowe zdania dyżurnego oraz prawej ręki.

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Jak bóbr buduje dom. autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 3

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Scenariusz zajęć zintegrowanych

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Kosz Pani Jesieni. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Kim będę?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PAŹDZIERNIK. Kręgi tematyczne: 1. Jesień w sadzie. 2. Jesień na działce. 3. Nasze rodziny. 4. Nasi domowi ulubieńcy.

Sprawdzian kompetencji. Napisz swoje imię i nazwisko... Zapisz dzisiejszą datę:...

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Scenariusz 1. Przedszkole. temat: Czy wilk jest zły? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI CZTEROLETNICH NA MIESIĄC LISTOPAD

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Dowiemy się, w jaki sposób oznacza się poprzez znaki graficzne pogodę. Utrwalimy sobie również nazwy poszczególnych dni tygodnia.

Moje dziecko idzie do szkoły IDĘ DO SZKOŁY

MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2015r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

z OK Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Barbara Mazur Beata Sokołowska Katarzyna Zagórska

Scenariusz zajęć. Metody: pogadanka, praca z książką, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia twórcze

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

ANALIZA WYNIKÓW PRÓBNEGO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO PRZEPROWADZONEGO W KLASACH TRZECICH PUBLICZNEGO GIMNAZJUM IM.

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Temat: Pole równoległoboku.

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 76, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Przepraszam, w czym mogę pomóc?

Na polowaniu z Wielkomiludem

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH W KL. IIa PRZEZ WANDĘ SMYL DN r.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

Scenariusz zajęć nr 5

Bajkę zilustrowały dzieci z Przedszkola Samorządowego POD DĘBEM w Karolewie. z grupy Leśne Ludki. wychowawca: mgr Katarzyna Leopold

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI MAJ TYDZIEŃ I. W wiejskiej zagrodzie.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO ROK SZKOLNY 2015/2016

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Tymek był w Tatrach. To najwyższe góry w Polsce. W Tatrach Wysokich znajdują się Rysy.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć. Metody: burza mózgów, rozmowa, patyczki, technika świateł drogowych, informacja błyskawiczna.

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz zajęć nr 4

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Stolice mojej Ojczyzny Temat: Warszawa stolica Polski

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Beata Katarzyna Jędryka. Lubię szkołę

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia

Scenariusz zajęć nr 3

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ DLA KLAS PIERWSZEGO ETAPU EDUKACYJNEGO I-III

Twoja cyfrowa opowieść Zadanie 3

UBRANIE projekt badawczy. Dzieci czteroletnie Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników"

DIAGNOZA PRZEDSZKOLNA 6-LATKA arkusz badania gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole KARTA DZIECKA

Scenariusz zajęć nr 7

MARZEC 2017 III INNE NUTKI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Temat: Bezpieczny wypoczynek nad wodą - gdzie się kąpać?

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Przez okrągły rok Babcia i dziadek Biało dookoła Lubimy zimę 1. Jak to zimą bywa 1. Moja babcia 1. Śnieg

Transkrypt:

Scenariusz 3 Przedszkole autor: Monika Czerkas temat: Zabawy z wydrą Cele ogólne: poznanie zachowań wydry, rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, wdrażanie do pracy w grupie i zespole, rozwijanie spostrzegawczości, doskonalenie logicznego myślenia, doskonalenie umiejętności porządkowania elementów, usprawnianie manualne dłoni, utrwalenie pisowni wyrazów związanych z tematem zajęć, kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania, doskonalenie koncentracji uwagi, utrwalenie poznanych wiadomości o wydrze. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: wykonać rysunek, kierując się instrukcją nauczyciela, wskazać zwierzęta, które nie występują w Polsce, znaleźć właściwą drogę przez labirynt, wykonać proste obliczenia matematyczne, odszukać ukryte wyrazy, połączyć kropki, tworząc rysunek, wskazać zdania prawdziwe i fałszywe. Miejsce: sala. indywidualna, grupowa, zbiorowa. Formy pracy: Metody pracy: opowiadanie, opis, pogadanka (rozmowa). Wiek uczestników: 4 6 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: Jest to temat opracowany na cały dzień pracy, w zależności od rozkładu zajęć w przedszkolu. Nauczyciel może również rozłożyć zadania na kilka dni, jeżeli uzna to za konieczne. W takim wypadku zajęcia należy rozpocząć od przypomnienia bajki, porozmawiać z dziećmi o treści, wykorzystując pytania naprowadzające ze scenariusza. Optymalna liczba uczestników: 5 15 uczniów, przy pracy grupowej: 2 4 uczniów w jednej grupie.

Przedszkole Materiały i środki dydaktyczne: - karty pracy dla każdego ucznia, - prezentacja multimedialna dołączona do pakietu, - rzutnik multimedialny, - kartki rysunkowe, - kredki, flamastry. Czynności przygotowawcze nauczyciela: Przed zajęciami należy przygotować karty pracy dla uczniów, przybory do rysowania. Pytania do treści bajki: Jakie zwierzęta Małgosia lubiła obserwować nad stawem? Dlaczego Małgosia w przedszkolu musiała zdjąć swoją ulubioną sukienkę? Ile dzieci wydry widział pan Jurek nad stawem? Jak w wodzie bawiły się wydry? Przebieg zajęć: A. Faza wstępna zajęć. Nauczyciel czyta przedszkolakom bajkę. Następnie dzieci próbują odpowiedzieć na pytania związane z treścią bajki. Później proponujemy obejrzeć z przedszkolakami prezentację multimedialną dołączoną do pakietu. Szczególną uwagę należy poświęcić zabawom wydry w wodzie. Przedstawienie tekstu bajki Zabawy z wydrą. Małgosia była już dużą dziewczynką. Umiała sznurować buciki i zapinać guziki w płaszczyku. Codziennie rano sama myła zęby i ubierała się do przedszkola. Lubiła śpiewać piosenki i rysować kolorowe obrazki. Ale najbardziej Małgosia lubiła jeździć nad staw i obserwować wydry. Był już koniec czerwca i rozpoczęło się słoneczne lato. Codziennie rano ptaki budziły Małgosię ze snu. Zawsze leżała jeszcze trochę pod ciepłą kołdrą i z uśmiechem na ustach słuchała ich śpiewów. Niestety zdarzały się również gorsze dni, kiedy padał deszcz i wszystko było mokre i wilgotne. Takich dni Małgosia okropnie nie lubiła. Zawsze wtedy przytrafiało jej się coś niemiłego. Ostatnio w deszczowy dzień wylała w przedszkolu kakao na swoją ulubioną sukienkę. Płakała wtedy długo i była obrażona na cały świat. Sukienkę musiała zdjąć i resztę dnia chodziła w brązowym dresie, którego nienawidziła. Gdy mama po nią przyszła, Małgosia nie chciała z nią rozmawiać, chociaż nie było w tym winy mamy, że kakao się rozlało. Ale co ma zrobić przedszkolak, kiedy wszystko układa się źle? Na szczęście mama szybko znalazła sposób na poprawienie Małgosi humoru. Małgoś rodzice tak zwracali się do Małgosi nie smuć się już. Sukienkę zaraz wypiorę i jutro znów będziesz mogła ją założyć do przedszkola. Ale ja chciałam dzisiaj mieć tę sukienkę odpowiedziała Małgosia z płaczem. A jutro to już nie będzie to samo. Faktycznie, to już nie to samo zgodziła się mama. Ale jutro też będziesz w niej ślicznie wyglądać. Małgosia uśmiechnęła się lekko i spojrzała na mamę. To moja ulubiona sukienka. Wyglądam w niej jak księżniczka z bajki. Masz rację. Ale sukienki księżniczek też się brudzą. Wiem mamusiu, ale to było takie straszne. Wszyscy na mnie patrzyli, a Kasia powiedziała, że jestem niezdara Każdemu może zdarzyć się wypadek uspokoiła Małgosię mama. Jeden wypadek nie znaczy, że jesteś niezdarą. Przecież wiesz. No tak, to właśnie sobie pomyślałam i przestałam płakać. Tylko dalej było mi smutno. Dzielna dziewczynka. A na pocieszenie, żebyś już się nie smuciła tajemniczo powiedziała mama powiem ci dobrą nowinę. Tak? Jaką? spytała bardzo zaciekawiona dziewczynka. Dzwonił pan Jurek. Widział nad stawem wydrę z trójką malutkich wydr. Naprawdę? oczy Małgosi zrobiły się wielkie ze zdziwienia i zachwytu. Hura, hura, hura!!! krzyczała szczęśliwa. Wreszcie. Nie mogłam się już doczekać. Bo wiesz, mamusiu, pan Jurek mówił, że to będzie już niedługo. Ale ja czekałam i czekałam i nic się nie działo. A dziś wreszcie są małe wydry! 2 3. Zabawy z wydrą

Przedszkole Małgosia zupełnie zapomniała o złej pogodzie, o rozlanym mleku i brzydkich, brązowych spodniach. Teraz uśmiech nie schodził jej z twarzy, a ze szczęścia poskakiwała wokół mamy i szła tanecznym krokiem do domu. Po południu Małgosia z rodzicami wybrali się do pana Jurka. Wszyscy bardzo chcieli zobaczyć wydrę z młodymi. Mama zabrała swój cudowny aparat z dużym obiektywem i Małgosia wiedziała, że teraz to będą mogli zrobić porządne zdjęcia wydry. Bo jak się ma taki obiektyw, to wydaje się, że wydra jest tuż, tuż obok fotografa. Idąc groblą miedzy stawami Małgosia z daleka widziała pana Jurka, który siedział na wielkim głazie i oglądał wydrę przez lornetkę. Chociaż nogi rwały się jej do biegu, Małgosia podeszła powoli, żeby nie spłoszyć zwierząt. Pan Jurek dał jej lornetkę i już po chwili obserwowała zabawy wydr w wodzie. A wydry bawiły się doskonale. Były bardzo zwinne i szybkie. Często nurkowały i Małgosia nie wiedziała, gdzie wypłyną. Bawiły się w ganianego, mocowały ze sobą i wykonywały przeróżne akrobacje. Pływały nawet na plecach! Małgosia patrzyła zachwycona, a mama robiła zdjęcia. Najlepsze było to, że wydra tak się zaprzyjaźniła z panem Jurkiem, że podpływała bardzo blisko brzegu, gdzie było ją doskonale widać. - Małgoś powiedział nagle cicho tato spójrz na tamten brzeg. Małgosia spojrzała na brzeg stawu z prawej strony. Nie mogła uwierzyć wydry urządziły sobie ślizgawkę po błocie, ze skarpy wprost do wody! Bawiły się prawie tak samo, jak przedszkolaki. W międzyczasie jeszcze coś turlały, biegały, podskakiwały. Zrobiło się już późno i Małgosia z żalem opuszczała stawy. Mogłaby godzinami obserwować te zabawne wydry. Ale rodzice obiecali, że w sobotę znów przyjadą do pana Jurka. B. Ćwiczenia 1. Narysuj wydrę. Nauczyciel krok po kroku pokazuje dzieciom, jak narysować wydrę. Można rysować węglem na szarym papierze. Rysunek może być przez nauczyciela naszkicowany wcześniej ołówkiem. Można również wykorzystać rzutnik i poszczególne etapy rysowania przygotowane na foliach (załącznik nr 1). Nasza wydra jest gotowa! Możecie pokolorować rysunek. 2. Co tu nie pasuje? Zadaniem dzieci jest odszukać na karcie pracy nr 1 zwierzęta, których nie spotkają nad rzeką i zakreślić je czerwonym kółkiem. 3. Znajdź drogę. Dzieci chcą dotrzeć do swojej mamy wydry. Którą drogę powinny wybrać? Znajdź właściwą drogę przez labirynt karta pracy nr 2. 4. Policz z wydrą. Karta pracy nr 3 to zadanie polegające na przyporządkowaniu poszczególnych elementów. Dzieci sprawdzają, czy ryb wystarczy dla każdej wydry. Liczbę wydr i ryb wpisują w odpowiednie kratki na dole karty pracy. Na zakończenie rysują znak większości, ukazując, czego jest więcej. 5. Znajdź wyraz. Polecenie dla dzieci wypełniających kartę pracy nr 4 : odszukaj w gąszczu liter wyrazy związane z poznaną bajką o Małgosi i zabawach wydry. Przedszkolaki, które potrafią czytać wykonują to zadanie samodzielnie. Dla młodszych dzieci proponuje się zabawę w poszukiwanie wyrazów, podanych przez nauczyciela. Dzieci powinny znaleźć zapisany przez nauczyciela wyraz. 3. Zabawy z wydrą 3

Przedszkole Ukryte wyrazy - rozwiązanie: R A Z A B A W A A W H K Ł O P W K Y S T A W S M Z D Ż W N F T J Ż R B O D G R P A A C D S E Ą T B L J A R S G Y A U G R O B L A 6. Połącz kropki. Po połączeniu kropek na karcie pracy nr 5 ukaże się rysunek wydry. Zakończenie Prawda fałsz. Na zakończenie cyklu zajęć o wydrze proponujemy zadania z serii prawda fałsz. Dzieci czytają zdania z karty pracy nr 6 i zaznaczają, czy są fałszywe, czy prawdziwe. Następnie wspólnie z nauczycielem ustalają poprawność wykonanego zadania. Młodsze dzieci mogą to zadanie wykonać z wychowawcą, który będzie na głos odczytywał zdania, a chętne dziecko będzie odpowiadało. Zdania prawdziwe: Uszy wydry są malutkie. Wydra lubi jeść ryby. Wydry lubią zjeżdżać po błocie lub śniegu do wody. Wydra je raki i żaby. Dzieci wydry po urodzeniu są ślepe. Wydry lubią bawić się w wodzie. Zdania fałszywe: Wydra ma bardzo krótki ogon. Przysmakiem wydry są owoce i warzywa. Wydra mieszka w dziupli na drzewie. Nogi wydry są bardzo długie. W Polsce nie można już spotkać wydry. Futerko wydry jest białe w brązowe łatki. Ciekawostki 1. Małe wydry po urodzeniu są ślepe, otwierają oczy dopiero po 4-5 tygodniach. 2. Wydry żyją 10 15 lat. 3. Dawniej wydra była gatunkiem ginącym. Obecnie możną ją spotkać na terenie całej Polski i jest jej coraz więcej. 4 3. Zabawy z wydrą

Zabawy z wydrą - karta pracy nr 1 Jakie zwierzę tu nie pasuje? Odszukaj na obrazku zwierzęta, których Małgosia nie spotkałaby na wycieczce nad rzekę i zakreśl je czerwonym kółkiem.

Zabawy z wydrą - karta pracy nr 2 Znajdź drogę przez labirynt. Dzieci chcą dotrzeć do swojej mamy wydry, która znajduje się w środku labiryntu. Nie wiedzą jednak, którym wejściem mają wejść. Znajdź drogę, która zaprowadzi dzieci do mamy.

Zabawy z wydrą - karta pracy nr 3 Mama wydra złowiła ryby dla swoich dzieci. Połącz ryby z wydrami. Sprawdź, czy wystarczy ich dla wszystkich. Policz ile jest ryb i wydr. Wynik wpisz w odpowiednie kratki. Narysuj znak większości lub mniejszości.

Zabawy z wydrą - karta pracy nr 4 W gąszczu liter odszukaj wyrazy związane z poznaną bajką o Małgosi i zabawach wydry. R A Z A B A W A A W H K Ł O P W K Y S T A W S M Z D Ż W N F T J Ż R B O D G R P A A C D S E Ą T B L J A R S G Y A U G R O B L A

Zabawy z wydrą - karta pracy nr 5 Połącz kropki, a dowiesz się, co przedstawia rysunek.

Zabawy z wydrą - karta pracy nr 6 Odczytaj poniższe zdania i określ, czy są prawdziwe, czy fałszywe. Zakreśl kółkiem lub. Wydra ma bardzo krótki ogon. Uszy wydry są malutkie. Wydra lubi jeść ryby. Przysmakiem wydry są owoce i warzywa. Wydra mieszka w dziupli na drzewie. Wydry lubia zjeżdżać po błocie lub śniegu do wody. Wydra je raki i żaby. Nogi wydry są bardzo długie. W Polsce nie można już spotkać wydry. Dzieci wydry po urodzeniu są ślepe. Futerko wydry jest białe w brązowe łatki. Wydry lubią bawić się w wodzie.

Instrukcja rysowania wydry - załącznik nr 1 1. 7. 2. 3. 8. 4. 9. 5. 6. 10.