Scenariusz zaj zintegrowanych w klasie II Prowadzca: Czas zaj: Temat bloku: Temat dnia: Dorota Wypych 3 godz. Ziemia nasz dom Na ratunek drzewom CELE OGÓLNE: kształtowanie poczucia współodpowiedzialnoci za stan najbliszego rodowiska nauczanie i wdraanie do segregacji odpadów CELE SZCZEGÓŁOWE: Ucze: wykorzysta tekst do uzasadnienia wypowiedzi uporzdkuje ilustracje historyjki obrazkowej według kolejnoci zdarze powie poprawnie sformułowan wypowied na podany temat potrafi zapiewa piosenk potrafi dodawa i odejmowa liczby dwucyfrowe w zakresie 100 z przekroczeniem progu dziesitkowego potrafi porówna; o ile wicej, o ile mniej; o tyle wicej, o tyle mniej uzasadni potrzeb ochrony drzew CELE WYCHOWAWCZE: umie współpracowa w grupie uwraliwia si na potrzeby zwizane z ochron rodowiska dokona samooceny własnej pracy METODY: ogldowa obserwacja, pokaz słowna praca z tekstem, odrywanie ról, rozmowa kierowana wiczenia praktyczne 1
aktywizujce drzewo decyzyjne FORMY PRACY: indywidualna jednolita i zrónicowana grupowa jednolita i zrónicowana w parach RODKI DYDAKTYCZNE: Karta pracy nr 1 (ilustracja Nasze drzewo co im szkodzi?, historyjka obrazkowa Jak powstaje papier? ) Karta pracy nr 2 (schemat drzewa decyzyjnego, zadania z treci) wiersz L. Szubel mier drzewa tama magnetofonowa z nagran piosenk Ziemia wyspa zielona due arkusze papieru kredki pastele olejowe ZAPIS W DZIENNIKU: Ocena zachowania ludzi wpływajcych na nasze rodowisko na podstawie własnych dowiadcze i tekstu wiersza mier drzewa. Szukanie odpowiedzi na pytanie: Czy naley cina drzewa? Uzasadnienie potrzeby ochrony rodowiska naturalnego. Dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych w zakresie 100. Porównywanie wyników działa. Nauka piosenki Ziemia wyspa zielona. Praca plastyczna Drzewo do kcika Na ratunek drzewom. 2
PRZEBIEG ZAJCIA: 1. Rozmowa w parach na podstawie ilustracji Nasze drzewa co im szkodzi (Karta pracy nr 1, zad.1). Wyobra sobie, e jeste jednym z tych drzew. Jak si czujesz? Co moesz powiedzie? Np. miałem wypadek, jaki samochód uderzył we mnie, mam zdart kor, bardzo mnie boli. (wypowiedzi na zmian) 2. Rozmowa na temat wiersza L.Szubel pt. mier drzewa. Słyszałe jak krzyczy cinane drzewo? Echo krzyczy najdalsze ptaki przeraa. Nieprawda, e drzewo posłusznie chyli koron pod topór Ono kadym liciem, kadym liciem z osobna jak sercem umiera - Zwró uwag na wyrazy, które kojarz si ze mierci drzewa? (krzyczy, przeraa, topór, umiera) - Co powoduje krzyk drzewa? - Które zwroty mówi, e drzewo yje? (krzyk) - Jakie jest drzewo w wierszu, a w co zamieni si po ciciu? (w wierszu drzewo yje, po ciciu bdzie drewnem) - Dlaczego ludzie cinaj drzewa? (na opał, na meble, na papier) 3. Układanie historyjki obrazkowej Jak powstaje papier zgodnie z kolejnoci zdarze (Karta pracy nr1, zad. 2). Uczniowie w parach ustalaj kolejno historyjki obrazkowej. Opowiadaj zdarzenia ukazane na ilustracjach w odpowiedniej kolejnoci. Nauczyciel weryfikuje wykonane zadanie. 4. Szukanie odpowiedzi na pytanie: Czy naley cina drzewa? (Karta pracy nr 2, zad. 1). Uczniowie zostaj podzieleni na grupy i w grupach zapisuj swoje propozycje na pytanie Czy naley cina drzewa?. Nauczyciel rysuje na 3
duym arkuszu papieru drzewo Drzewo decyzyjne, wpisuje propozycje dzieci. - Dlaczego naley cina drzewa? (daj papier, meble, opał, ) - Dlaczego nie naley cina drzew? (produkuje tlen, daje cie ludziom i zwierztom, ) - Jak moemy zmniejszy ilo wycinanych drzew? (do opału uywa drzew obumarłych, zbiera makulatur, wykorzystywa kartki z dwóch stron, opiekowa si drzewami w swoim rodowisku, nie kupowa produktów jednorazowego uytku, ) 5. piewanie piosenki Ziemia wyspa zielona ZIEMIA ZIELONA WYSPA (Halina A. Cesarska) Nie warto mieszka na Marsie, nie warto mieszka na Wenus. Na Ziemi jest ycie ciekawsze powtarzam to kademu. Refren: Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona wród innych dalekich planet. To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierzt, wic musi by bardzo zadbany. Chc pozna ycie delfinów i wiedzie, co piszczy w trawie. Zachwyca si lotem motyla i z kotem móc si bawi. Refren: Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona Posadmy kwiatów tysice, posadmy krzewy i drzewa. Niech z nieba umiecha si słoce, pozwólmy ptakom piewa. Refren: Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona 6. Rozwizywanie matematycznych zada z treci (Karta pracy nr 2, matematyczna karta pracy). 7. Utworzenie kcika Na ratunek drzewom Umawiamy si z dziemi, e bd przynosiły do klasy makulatur. Na duym arkuszu papieru rysujemy drzewo, które dzieci koloruj. Pie drzewa ma wysoko 125 centymetrów. Taka wysoko zgromadzonej w słupku makulatury pozwoli uchroni przed ciciem szeciometrowej 4
sosny. Przez cały czas przynoszenia przez dzieci makulatury, nagradzane s listkami, które przyklejaj na koronie narysowanego drzewa. W trakcie ronicia słupka makulatury przybywa lici na drzewie. Na drzewie pojawiaj si licie tego samego rodzaju (np. dbu, lipy, ).Dzie, w którym zebrany zostanie słupek makulatury o wysokoci 125 centymetrów mona nazwa Dniem Dbu. Póniej mona ratowa drzewo innego gatunku. Jednoczenie dzieci utrwalaj sobie wygld lici i nazewnictwo drzew. 8. Wszyscy siadaj w krgu. Dokocz zdanie. Dzisiejsze zajcia nauczyły mnie 9. Poegnanie Literatura: Polski Klub Ekologiczny, Nasze rodowisko, Kraków 1991 5
6
7
8
MATEMATYCZNA KARTA PRACY Zadanie 1 Uczniowie klas drugich sadzili drzewka przed swoj szkoł. Uczniowie klasy II a posadzili 35 drzew, a uczniowie klasy II b 27 drzew. Ile drzew zostało posadzonych przed szkoł.? Rozwizanie: Odpowied:.. Zadanie 2 Uczniowie klasy II a zebrali 42 kilogramy makulatury, a uczniowie klasy II b zebrali 47 kilogramów. Ile kilogramów makulatury zebrali uczniowie obu klas drugich? Która klasa zebrała i o ile kilogramów makulatury wicej? Rozwizanie: Odpowied: 9