KOMPETENCJE KLUCZOWE:

Podobne dokumenty
Holistyczny cel ogólny. Wymagania szczegółowe 1. Przewidywane osiągnięcia doświadczenia uczniów w obszarach rozwojowych. lekcja 2.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu. Scenariusz nr 8

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 5

Temat: Zabawy przy ruchu i rytmie projekt realizowany systemem Edukacji przez ruch Doroty Dziamskiej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Opracowanie: Małgorzata Małyska nauczyciel konsultant Polonijnego Centrum Nauczycielskiego

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W świecie książki. Temat ośrodka dziennego: Zanim kupisz książkę.

Rozpoznawanie ptaków Gołąb Wróbel

Temat lekcji: Jesień w koło nas - poznaję skarby jesieni.

Kwestionariusz ankiety dla nauczycieli. Szanowna Pani / Szanowny Panie!

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

Scenariusz zajęć nr 3

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat: Pory roku

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

SCENARIUSZ DZIENNY NR 4. Temat dzienny: Cztery poru roku czwórka w naszym życiu. Cele ogólne:

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: W zdrowym ciele Temat ośrodka dziennego: Co jem?

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Jak zadbać o spójność nauczania matematyki między szkołą podstawową a gimnazjum?

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

6. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków. Zapis obserwacji: Kalendarz przedszkolaka KARTY DIAGNOSTYCZNE.

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ PROJEKTU REALIZOWANEGO W RAMACH KOMPETENCJI KK2 NA OKRES WRZESIEŃ STYCZEŃ 2011

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

32. ZBIERAMY DANE W NASZEJ KLASIE I SZKOLE CZYLI O TYM, JAK SIĘ TWORZY WYKRESY SŁUPKOWE

Temat: Pomagamy zwierzętom

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Jesień w polu. Temat ośrodka dziennego: Święto pieczonego ziemniaka.

Innowacja pedagogiczna na zajęciach komputerowych w klasach 4e, 4f, 4g. Nazwa innowacji Programowy Zawrót Głowy

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Kosmos Temat: Nasze Słońce

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

JĘZYK ANGIELSKI KLASY 1-3. III. Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz 4. Realizacja

Scenariusz lekcji zajęć języka niemieckiego w klasie VI

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące: burza mózgów, obserwacja, pogadanka, działanie praktyczne. Formy pracy: indywidualna zróżnicowana, zbiorowa.

Scenariusz zajęć. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko:

ANEKS NR 1 DO STATUTU SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. I. KWINTO W ŻABIM ROGU

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

PTAKI W MOIM OGRODZIE

Scenariusz zajęć nr 1

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Pięciolinia dom nutek

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Plan metodyczny lekcji

Scenariusz zajęć nr 1

PLAN EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć nr 6

Kolorowy lew KONSPEKT ZAJĘĆ. wsparcie całościowego rozwoju w oparciu o zabawy z kartką papieru. doświadczenia w obszarach rozwojowych:

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Psychoedukacja dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej Cykl I. Odosobnienie i brak akceptacji w grupie. Nieśmiałość

Scenariusz nr 9 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 1

Projekt z ZUS w gimnazjum

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Transkrypt:

TEMAT: Mowa ptaków - doskonalenie sprawności porozumiewania się w języku polskim. Charakterystyka ptaków zimujących w Polsce. Liczebniki główne i porządkowe. KOMPETENCJE KLUCZOWE: 1. czytanie rozumiane zarówno jako prosta czynność oraz jako umiejętność rozumienia, wykorzystania i przetwarzania tekstów ( ); 2. myślenie matematyczne umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi matematycznych w życiu codziennym oraz prowadzenia elementarnych rozumowań matematycznych; 3. myślenie naukowe umiejętność formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody i społeczeństwa; 4. umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i obcym, zarówno w mowie, jak i w piśmie; 5. umiejętność komunikowania się nowoczesnymi technologiami informacyjnokomunikacyjnymi, wyszukiwanie i korzystanie z informacji; 6. umiejętność uczenia się, jako sposobu zaspokajania naturalnej ciekawości świata i przygotowania do dalszej edukacji; 7. umiejętność pracy zespołowej. CELE: 1. Doskonalenie sprawności językowych 2. Poszerzanie zakresu słownikowego ucznia (w zakresie słownictwa biernego i czynnego) 3. Poszerzenie wiedzy ucznia na temat przyrody polskiej zimą. PO LEKCJI UCZEŃ: 1. Wymienia nazwy i wskazuje ptaki zimujące w Polsce (gawron, sikorka, wróbel, gil) 2. Czyta globalnie wyrazy: gawron, sikorka, wróbel, gil, cicibej, grab grab, diju diju, ćwir ćwir. 3. Używa liczebników głównych i porządkowych (1-4). 4. Wykonuje polecenia nauczyciela (m. innymi rozumie pojęcia: rząd, kolumna w kontekście używanym przez nauczyciela) 5. Współpracuje w grupie PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Zabawa na powitanie, w trakcie której uczniowie podają sobie ręce na powitanie, witają się także z nauczycielem i przedstawiają się swoim imieniem. 2. Zabawa dydaktyczna Co wyczuwasz? Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na duży arkusz białego papieru leżący na każdym stoliku. Uczniowie rozkładają złożony na 4 części kwadrat i dotykają papieru, szukając zagłębień (wklęsłości) i wypukłości. Małgorzata Małyska Strona 1

Rozprasowują arkusz papieru delikatnymi. ruchami rąk 3. Kinezjologiczna zabawa dydaktyczna 1 kolorowe kropki w zespołach (4 osoby w zespole). Kreślenie naprzemienne kropek ćwiczenie równoważy lateralnie organizm, powoduje, że dziecko bardzo szybko się odpręża i koncentruje do wykonania nowego zadania. Każde dziecko bierze do ręki 1 kredkę (na stoliku są 4 kredki, w kolorach: żółta, brązowa, czerwona, zielona) i przełamuje ją na 2 części. Dzieci w pozycji stojącej, rytmicznie (przy odpowiedniej muzyce), naprzemiennie kreślą kropki, słuchając poleceń nauczyciela: stawiamy kropki raz ręka lewą, raz prawą; stawiamy kropki cicho (głośno), z zamkniętymi oczami, przekazujemy swoje kredki koledze po prawej stronie; stawiamy kropki tak, żeby cały papier miał na sobie kolorowe kropki. 2 4. Zadanie dodające - wysłuchanie opowiadania nauczyciela o zimowych kłopotach ptaków. Poznanie ptaków zimujących w Polsce (gawron, wróbel, gil, sikorka bogatka) i nazwanie ich przysmaków. Wspólne artykułowanie dźwięków wydawanych przez poznane ptaki. Globalne czytanie nazw ptaków i nazw ich przysmaków. Prezentacja. 5. Zadanie utrwalające opis i charakterystyka poznanych ptaków. Nauczyciel zadaje zagadki opisuje i krótko charakteryzuje ptaki, o których wcześniej opowiadał uczniom. Jaki to ptak? Jest to niewielki ptak o barwnym upierzeniu. Ma małą głowę, ciemne oczy, ostry dzióbek i białe policzki w ciemnych obwódkach. Brzuszek ma żółty, z czarną pręgą pośrodku. Jego tułów jest zakończony zadartym ogonkiem, podobnym do łopatki. Nogi ma nieduże, zakończone ostrymi pazurkami. Jest to ptak ruchliwy i zwinny. Żyje w lasach, ogrodach i parkach. Latem zjada szkodniki drzew oraz owady. Nie odlatuje na zimę, więc wymaga dokarmiania. Zimowym pożywieniem mogą tego ptaszka mogą być nasiona roślin oleistych i tłuszcz (np. słoninka). To mocno zbudowany ptak o wydatnej piersi i dużej głowie. Jest niewiele większy od wróbla. Dziób mocny, krótki, stożkowaty. Na głowie czarna czapeczka. U samca grzbiet popielaty, brzuszek czerwony. Można go zaobserwować zimą, gdy pojawia się w stadkach na drzewach z zaschniętymi owocami, natomiast w okresie lęgowym jest ptakiem skrytym i trudno go zobaczyć. 1 Kinezjologiczna zabawa dydaktyczna jest elementem systemu Edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej. 2 Kolorowe kropki będą, w dalszej części zajęć, symbolizowały zimowe przysmaki ptaków. Małgorzata Małyska Strona 2

To ptak średniej wielkości, z sylwetki zbliżony do wrony, lecz nieco smuklejszy. Upierzenie na całym ciele ma czarne z niebieskawofioletowym, metalicznym połyskiem. U osobników starych pióra przy nasadzie dzioba są wytarte, występują natomiast u ptaków młodych. Jest często mylony z krukiem, od którego ptak ten jest mniejszy i ma mniej masywny dziób, poza tym dziób kruka, bez względu na wiek, jest zawsze opierzony u nasady. Zimą wyszukuje pod śniegiem kiełkujących roślin i drobnych zwierzątek, ale nie pogardzi też nasionami i orzechami. Jest ptakiem bardzo inteligentnym, co udowadnia m.in. przez radzenie sobie z orzechami włoskimi: żeby je rozbić, zrzuca je na jezdnie, a czasem podkłada pod koła samochodów stojących na czerwonym świetle. Jest ptakiem powszechnie znanym, ponieważ zawsze żył wyłącznie przy domach zamieszkałych przez ludzi. Jego piórka są szarobrązowe. Gniazda zakłada w szczelinach budynków, zwłaszcza pod dachem. W ostatnich latach liczebność tych małych ptaszków znacznie zmalała, zwłaszcza w miastach. Jest częstym gościem w naszych karmnikach. Jego ulubiony pokarm to: słonecznik, proso, pszenica, kasze, nasiona konopi, orzechy. Chętni uczniowie zadają zagadki ułożone przez siebie (na wzór nauczycielskich) 6. Zabawa ruchowa Mowa ptaków Dzieci losują karteczki i odzywają się zgodnie z zapisem na wylosowanej karteczce. Usiłują znaleźć swoich kuzynów. (Karta pracy nr 1) 7. Zadanie utrwalające układanka Kata pracy nr 2 zadanie indywidualne. 8. Zabawa logiczna liczebniki główne i porządkowe Liczenie części karmnika. Nazywanie rzędów i kolumn. Małgorzata Małyska Strona 3

9. Sudoku - zadanie grupowe - słuchanie historii opowiadanej przez nauczyciela o ptakach przylatujących do karmnika i symboliczne ilustrowanie tej historii na wspólnej planszy Nauczyciel opowiada i pokazuje fotografię ptaka, którą umieszcza na konkretnym polu. Nauczyciel rozdaje uczniom papierowe kółeczka w czterech kolorach, umawia się z uczniami na zamianę zdjęć ptaków (konkretu) na symbole. Uczniowie przyklejają papierowe kółeczko symbol ptaka, o którym opowiada nauczyciel, na odpowiednim polu swojej planszy. Uzupełnianie pustych pól według zasady sudoku Małgorzata Małyska Strona 4

10. Zadanie konstrukcyjne karmnik Podział wspólnej planszy na 4 części współpraca przy rozcinaniu papieru, ćwiczenie odroczonej gratyfikacji. Rysowanie ptaków - dorysowywanie elementów do przyklejonych kółeczek (wykonywanie poleceń nauczyciela prezentacja nauczyciela), Konstruowanie dachu nad karmnikiem rytmiczne kolorowanie papieru wybraną kredką (wykorzystanie muzyki). 11. Prezentacja karmników zadanie sprawdzające Nazywanie ptaków i używanie liczebników (w której części karmnika jest omawiany ptak) 12. Wyjaśnienie zadania domowego Poszukaj ciekawostek o poznanych ptakach. Posłuchaj głosów ptaków. Opowiedz o poznanych ptakach swojej rodzinie. Małgorzata Małyska Strona 5

Małgorzata Małyska Strona 6

Karta pracy nr1 cicibej grab grab ćwir ćwir diju diju Małgorzata Małyska Strona 7

Karta pracy nr2 gawron kiełki zbóż gil nasiona jarzębiny sikorka słoninka wróbel ziarna Małgorzata Małyska Strona 8