Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w klasie III SP 5 przez Małgorzatę Lesiewicz w dniu 31 marca 2008 r. Krąg tematyczny: Uczymy się pięknie i mądrze Ŝyć Temat dnia: śyjemy z innymi w zgodzie i w przyjaźni Zapis tematu w dzienniku lekcyjnym: Wypowiedzi na temat zgodnego współŝycia sąsiedzkiego na podstawie wiersza Aleksandra Fredry pt. Paweł i Gaweł". Ocena zachowania bohaterów utworu oraz wskazanie ich cech charakteru krytykowanych w wierszu. Wyszukiwanie w tekście czasowników. Ustalenie myśli przewodniej utworu. Odszyfrowanie i zapisanie przysłów dotyczących postępowania bohaterów. Cele ogólne: Doskonalenie umiejętności wypowiadania się i argumentowania swojej wypowiedzi. Budzenie zdolności do samooceny własnych zachowań i oceny zachowań innych w odniesieniu do przyjętych norm poprawnych zachowań sąsiedzkich. Kształtowanie umiejętności wyraŝania emocji w scenach. Cele operacyjne: Uczeń: Wyjaśnia znaczenie wyrazów, które uŝywało się w czasach kiedy Ŝył A. Fredro. Wypowiada się na temat wysłuchanej recytacji wiersza. Dokonuje prób ustnej oceny zachowań bohaterów. WyróŜnia w tekście czasowniki. Czyta cicho tekst, wskazując fragmenty argumentujące wypowiedź. Zapisuje odszyfrowane hasło. Czyta tekst wiersza z podziałem na role.
Metody wg W. Okonia Praca z tekstem Rozmowa, pogadanka Waloryzacyjne Ekspresyjne Praktyczne, ćwiczebne Formy pracy: Zbiorowa jednolita i zróŝnicowana Indywidualna jednolita i zróŝnicowana Grupowa zróŝnicowana Środki dydaktyczne: Tekst wiersza Aleksandra Fredry w podręczniku s. 66-67, nagranie wiersza, wybieranka ortograficzna na tablicy, paski z napisami (sąsiad, sąsiadka, ogrodzenie, mieszkaniec, sąsiedztwo, sąsiedni, sąd, domostwo, sąsiadować), informacje o Ŝyciu i twórczości A. Fredry, portret pisarza, karta pracy nr 1 (wypisywanie wyrazów oceniających bohaterów), nagranie piosenki pt. PapuŜki nierozłączki", plansza z wyrazami uŝywanymi dawniej i dziś, szablon domu z imionami bohaterów: parter Paweł, piętro Gaweł, karta pracy nr 2 (zaszyfrowane przysłowia dotyczące treści wiersza), I. Wstęp Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do zajęć zbiorowa recytacja wyuczonej zwrotki. Sprawdzenie pracy domowej. A) Powiedz jakie masz kłopoty - B) Jestem twoją przyjaciółką Ja wysłucham i zrozumiem, A ty moim przyjacielem Potem dam Ci dobrą radę Razem pokonamy wszystko I przytulę tak jak umiem Choćby trudów było wiele Jakie przesłanie zawiera wybrana zwrotka?
2. Wybieranka ortograficzna. Uczniowie uzupełniają wyrazy właściwymi literami i zakreślają literę napisaną drukiem obok wybranej litery. Odczytują hasło: sąsiad C u ch r ó S Y rz łó ko Ŝ Ą S h uk ch W Z h rapie ch I U Ŝ eśki rz A D u tr d ó Ł Kogo moŝna nazwać sąsiadem? 3. Rozmowa o sąsiadach i o kontaktach sąsiedzkich: Odwołanie się do doświadczeń i przeŝyć dzieci: Skoro wiemy kogo moŝna nazwać sąsiadem: W jaki sposób odzywasz się do sąsiadów? O czym musisz pamiętać będąc sąsiadem? Od której godziny obowiązuje cisza nocna? Jak mogą pomagać sobie sąsiedzi? - kiedy sąsiedzka pomoc moŝe okazać się pomocna, co pomaga w kontaktach sąsiedzkich, co przeszkadza, jak zachowujemy się wobec sąsiadów, czy ich znamy? 4. Z wyrazów zgromadzonych na tablicy wybieranie tych, które naleŝą do rodziny wyrazów sąsiad : sąsiad, sąd, sąsiadka, sąsiedni, ogrodzenie, sąsiadować, sąsiadujący, mieszkaniec, domowisko, sąsiedztwo. II. Część główna Nawiązanie do tematu: A. Fredro doskonale, w sposób humorystyczny, opisywał kontakty między dwoma sąsiadami w wierszu pt. Paweł i Gaweł"
1. Prezentacja przez uczniów wiadomości przygotowanych w domu na temat: śycia i twórczości A. Fredry (Wyszukiwanie w przygotowanych materiałach w domu odpowiedzi na pytania nauczyciela. Kim był A. Fredro? W jakim latach Ŝył, który to wiek? Jakie utwory pisał? Wymień tytuły? Co szczególnie było jego pasją? Aleksander Fredro ( 1793-1876) największy komediopisarz polski. Autor ok. 40 utworów. W swoich utworach ośmieszał wady i słabostki społeczeństwa, kontakty między ludźmi. Jego utwory to: Zemsta", Śluby panieńskie", Pan Jowialski", MąŜ i Ŝona", Damy i Huzary. 2. Przygotowanie do odbioru nagranego na kasecie wiersza pt. Paweł i Gaweł" Wyjaśnienie wyrazów, których juŝ nie uŝywa się w języku współczesnym. (Współczesne wyrazy są zakryte, uczniowie sami próbują określić znaczenie wyrazów uŝywanych w czasach gdy Ŝył A. Fredro). nie wadził - nie przeszkadzał swawole - psikusy, figle, psoty waćpan - zwrot grzecznościowy proszę pana, szanowny panie wolność - mam swobodę, robię co chcę z powały - z sufitu komoda - szafka, skrzynia do znoju - aŝ się zmęczy mospanie - miły panie, proszę pana 3. Słuchanie nagrania wiersza Paweł i Gaweł" poprzedzone pytaniem: Kto jest bohaterem i o jakich zdarzeniach opowiada utwór? (na tablicy) 4. Rozmowa na temat treści wiersza. (Przypięcie na tablicy szablonu domu wraz z imionami bohaterów: parter Gaweł, piętro Paweł)
Gdzie mieszkał Paweł, a gdzie Gaweł? Jak zachowywali się sąsiedzi w swoich mieszkaniach? O co prosił Paweł sąsiada? Jak Gaweł zareagował na tę prośbę? Co wydarzyło się następnego dnia? 5. Czytanie wiersza z podziałem na role. 6. Praca samodzielna uczniów - wypisywanie wyrazów oceniających bohaterów Wyszukiwanie w zgromadzonym materiale słownikowym czasowników. Napisz jacy byli i jak postępowali Paweł i Gaweł. Skorzystaj z podanego słownictwa: spokojny, wymyślał dzikie psoty, nie przeszkadzał nikomu, polował, gonił, prosił pokornie o ciszę, uciekał, wywracał koziołki, nic nie mówił, obmyślał zemstę, strzelał, trąbił, krzyczał. PARTER - GAWEŁ PIĘTRO - PAWEŁ 7. Zabawa integracyjna przyjacielski krąg: Stoimy ramię przy ramieniu, (Dzieci w kole trzymają się za ręce) MoŜemy być wielcy w okamgnieniu, (Unoszą złączone ręce) MoŜemy być teŝ mali, (Opuszczają ręce, kucają) Ale nigdy nie będziemy sami. (Przekazują uścisk dłoni sąsiadowi) (Sytuacje i zdarzenia opisane w wierszu wyraŝamy przez: gesty, mimikę twarzy, ruch, nie moŝna mówić). Nauczyciel czyta wybrane fragmenty wiersza np....spogląda przez dziurę i widzi...". 8. Wracamy do wiersza, proszę znaleźć i odczytać ostatnie zdanie. Odczytanie morału i wyjaśnienie przy współpracy ze słownikiem języka polskiego.
Co to jest morał? Odczytanie morału? Jak to rozumiecie? 9. Odszyfrowanie i zapisanie przysłów dotyczących zachowań między ludźmi. Gr. I Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe" Gr. II Kto dołki pod kimś kopie, sam w nie wpada" Gr. III Zgoda buduje, niezgoda rujnuje" Gr. IV Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie" 10. Odczytanie rozszyfrowanych przysłów. III. Zakończenie 1. Wspólny śpiew piosenki pt. PapuŜki nierozłączki". 2. Podsumowanie zajęć
Załączniki: Paweł i Gaweł Paweł i Gaweł w jednym stali domu, Paweł na górze, a Gaweł na dole; Paweł spokojny, nie wadził nikomu. Gaweł najdziksze wymyślał swawole. Ciągle polował po swoim pokoju: To pies, to zając - między stoły, stołki, Gonił, uciekał, wywracał koziołki, Strzelał i trąbił, i krzyczał do znoju. Znosił to Paweł, nareszcie nie moŝe; Schodzi do Gawła i prosi w pokorze: Zmiłuj się waćpan; poluj ciszej nieco, Bo mi na górze szyby z okien lecą!" A na to Gaweł: Wolnoć, Tomku, w swoim domku". CóŜ było mówić? Paweł ani pisnął, Wrócił do siebie i czapkę nacisnął. Nazajutrz Gaweł jeszcze smacznie chrapie, Atu z powały coś mu na nos kapie. Zerwał się z łóŝka i pędzi na górę. Stuk, puk! - zamknięto. Spogląda przez dziurę I widzi... CóŜ tam? Cały pokój w wodzie, A Paweł z wędką siedzi na komodzie. Co waćpan robisz?" Ryby sobie łowię". AleŜ mospanie, mnie kapie po głowie!" A Paweł na to: Wolnoć, Tomku, w swoim domku". Z tej to powiastki morał w tym sposobie: Jak ty komu, tak on tobie. Aleksander Fredro
A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł $ & @ Ø Ώ M N Ń O P R S Ś T U W Y Z Ź ś Σ Ψ Д ф Ψ Д Σ ф ф @ Σ
A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł $ & @ Ø Ώ M N Ń O P R S Ś T U W Y Z Ź ś Σ Ψ Д ф Ø ф ф Ø ф Ø Σ Ø ф $ Σ Ψ $ $
A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł $ & @ Ø Ώ M N Ń O P R S Ś T U W Y Z Ź ś Σ Ψ Д ф ф $ @ Ψ ф $ Ψ
A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł $ & @ Ø Ώ M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź ś Σ Ψ Д ф $ Ø Ø @ $ @ ф $ Ø @ Ø @